Zasilacz UPS

nie pamiętam, działający z taktowaniem 3,3 lub 3,6 GHz… cztero-rdzeniowy i każdy rdzeń ma 2 wątki. . w oknie menadżera procesów , tam gdzie jest wydajność, jest pokazane jak by było 8 rdzeni… nie wiem czy to jest istotne.
mam tę konfigurację zapisaną na komputerze stacjonarnym
te podzespoły maja ponad 10 lat. po roku 2010 wymieniłem tylko pamięć z 4 na 8 GB
nie wiem jak w tamtych czasach wyglądała przeciętna konfiguracja PCta

Wystarczy kliknąć na mój komputer prawym klawiszem i właściwości, albo wejść w menadżer urządzeń.

Bo chodzi o to, że być może procesor jest już tak stary, że za pieniądze na UPS i parę groszy więcej, kupisz np. laptopa, który będzie szybszy, będzie miał baterię, więc nie będą mu przeszkadzały braki prądu, a do tego dysk SSD. Do monitora podłączysz bez problemu, klawiaturę też.
Poza tym będzie pobierał znacznie mniej prądu, a stary PC jeszcze da się sprzedać za parę groszy.

Edit: Tutaj link masz program, który odczytuje konfiguracje sprzętu i zapisuje na pulpicie. Może się pyszczyć jakiś antywirus, bo soft pobiera info o całym sprzęcie. Program napisałem kiedyś na kolanie, aby ułatwić audyty sprzętu w firmach. Ale testowałem na Windowsach 10 i 11.

Jesteś pewien? DDR2 i Core i7 raczej nie szły w parze, ale po kilkunastu latach mogę nie pamiętać.
Swoją drogą to straszny staruszek, chyba lepiej zainwestować w laptop, niż w UPS-a.

jak jest staruszek to może to dobrze?, bo może nie ciągnie dużo mocy?
laptop z windows 10 mam, właśnie z niego piszę
ale on jest taki, że gdy oglądam Youtube, to procesor jest obciążony w 90%

w laptopie mam Procesor : AMD A6-9225 RADEON R4, 5 COMPUTE CORES 2C+3G

komputer jest do produkcji muzyki, nie chcę tego przenosić na laptop, bo wszystko dobrze szybko działa

nie jestem pewny co do pamięci czy mam ddr 2 czy ddr3, wydaje mi sie że ddr2
ale procesor w desktopie mam na 100% jakiś i7
nie wiem czy to coś podpowie ale gta 5 mi działa płynnie, tylko jak się pojedzie do miasta gdzie jest więcej budynków to trochę czasami się zacina

ona ma takie wymagania

Wystarczy, że Twój PC ma dość leciwy na dzisiejsze czasy, czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Quad Q6600 lub AMD Phenom 9850 wspierany przez 4 GB pamięci RAM i kartę graficzną 1 GB GeForce 9800 GT, lub Radeon HD 4870, a do tego 72 GB wolnej przestrzeni na dysku HDD

moja karta Nvidia GTX 760

Wręcz przeciwnie :wink: potrzebuje dużo więcej mocy niż współczesny procesor z dużo niższej półki żeby osiągnąć tą samą wydajność

No to RAM DDR3

to nie wesoła wiadomość
ale jak zasilacz w obudowie ma 750 W, to ten procesor, pamięć, płyta i karta graficzna razem tej wartości nie przekroczą?

Laptop o podobnej wydajności jak ten stary I7 będzie pobierał ok. 90W. :wink:

włączyłem desktopa na chwilę
proponowana mi konfiguracja z tamtych czasów to

Intel Core i7-3770 3.4GHz
MSI B75A-G43, B75
Corsair Corsair DDR3 8GB (2x4GB) 1333MHz CL9 Dual
Gigabyte GeForce GTX660

ale we właściwościach komputera wyświetla się procesor: i-7 4770 @ 3.40 3.40
a karta nVidia GeFroce GTX 760
i teraz mam 8 GB Ramu też DDR3

teraz da się oszacować przybliżony pobór mocy? i jeszcze dysk sata i monitor LG 24’’
i mixer behringer minimon 800 (9V)

Link do kalkulatora w poście #4 Zasilacz UPS - #4 przez hindus

oto wynik
co o tym sądzicie?

Nie wiem, co inni, ale ja sądzę, że byle jaki UPS, 500 wystarczy do takiego sprzętu. Na kilkanaście/dziesiąt sekund wystarczy, a jak jest dysk HDD to i tak zanim to się zamknie, to minie zbyt długo czasu.

Kupowanie do takiego „sztrucla” drogiego UPS jest absurdalne. Już chyba lepiej kupić dwa dyski SSD i robić co jakiś czas kopie na jednym, jak się coś tam posypie, to sobie odpalić z drugiego.

1 polubienie

Kompa się zmieni a UPS zostanie. I niekoniecznie do kompa. U mnie świetnie się sprawdza jako podtrzymanie do pieca gazowego CO/CWU. Do 30 minut ciągnie nawet jak załączy się pompa obiegowa a większość zaników zasilania to kwestia minuty bez prądu. Także to przydatna rzecz.

Za dwa lata to bateria przy korzystaniu z PC będzie w tym UPS złomem, a gwarancja jest na nie rok.
Piec ma pompy 20-60W a nie 500.

Za niewiele więcej niż ten cały UPS ma np. link coś w tym rodzaju, o zbliżonej wydajności, z baterią której nie straszny zanik napięcia sieci na godzinę, o poborze energii na poziomie 40-60W i z dyskiem SSD.

No to wymieni baterie i dalej zostanie z wydajnym UPSem.

No to Cię zaskoczę, bo spokojnie do 100W dochodzą + elektronika pieca + zapas mocy np. na palnik. Ale odchodzimy od tematu.

Myślę, że autor dostał komplet informacji więc to od niego zależy czy będzie wolał przewymiarować UPS i zapłacić więcej czy dopłacić jeszcze więcej i wymienić kompa na laptopa. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

wasabi twierdzi że do takiego dysku potrzebuję mocniejszego UPS?
i że już lepiej kupić laptop za 900 zł?
ja laptopa mam takiego za powyżej 1000 zł
ale desktop mam przystopowany do produkcji muzyki . mam kartę muzyczną dla muzyków i podpięte kable do niej , kartę graficzną, kable podpięte do mixera i gitary, wszytko zainstalowane… i tam mi wszytko szybko chodzi

ale najczęściej u mnie przerwy w dostawie prądu są kilku sekundowe i myślę że w tym wypadku UPS bardzo się przyda

dysk SSD bez UPS po prostu się wyłaczy

Ten laptop o który masz warty jest 300zł.

dzisiaj pewnie tak, ale kupiłem go za ok. 1000 zł
kiedyś próbowałem używać program muzyczny na laptopie i jest to nie wygodnie przez mały ekran w porównaniu do 24’’ monitora podpiętego do desktopa… muszę widzieć szczegóły.

myślę ze laptop fabrycznie przystosowany do robienia muzyk kosztował by o wiele więcej niż 1000 zł. a na desktopie mam już wszystko co trzeba. szukam tylko podtrzymania mocy przy przerwach prądu

A kto zabrania podłączyć 24" ekran do laptopa?

Dobra, podsumuję temat UPS, bo zrobiło się za dużo wątków.

UPS warto mieć, jak mam w domu trzy (a nawet cztery, ale jeden niepodłączony, w sumie to nie wiem po co leży i się kurzy, ale jest sprawny w 100%, więc nie wyrzucę) przy trzech komputerach. Jeszcze z 6 lat temu czasem zdarzały się jakieś wahnięcia i zaniki prądu, więc to była konieczność. Od ok. 5 lat nie ma żadnych problemów z siecią ~230V, więc i te UPS-y są, bo są. Ale dzięki nim czuję się bezpieczniej. Ja mam takie, 700 VA, tyle że z jednym przyciskiem (to zdjęcie z netu):

Zaletą jest banalnie prosta wymiana akumulatora, jak baterii w pilocie, co wcale nie jest standardem (czasem trzeba mocno go rozkręcić i wymontować 3/4 elektroniki z UPS-a!), wiele gniazd; 4 z podtrzymaniem i ochroną + 4 tylko z ochroną, plus ochrona przeciwprzepięciowa Ethernetu (a tak mam doprowadzony Internet do domu):
image

Akumulator w nich jest do wymiany po kilku latach - to pewne. Średnio 4 lata wytrzymuje.
Minusem jest, że jak akumulator jest niesprawny, to cały UPS „nie wstanie”.

Tak więc jeśli planujesz nadal mieć PC, to warto. Ja osobiście tylko bardzo namawiałbym cię do wymiany dysku systemowego na SSD, w tym typie komputera (Core i7 4 generacji) to daje największe, kilkusetprocentowe (!!!) przyspieszenie we wszelkich operacjach dyskowych, a takich jest pełno, od startu systemu, poprzez uruchamianie programów, po zamykanie systemu.
Jeśli się na to zdecydujesz, to pisz. To nie jest takie trudne. :slight_smile:

I jedna istotna sprawa, UPS nie chroni ani przed przepięciami, ani tym bardziej wyładowaniami atmosferycznymi. Nawet takie wypasione, certyfikowane, bla, bla, bla.