Zaszyfrowany plik .PFX - brak dostępu do danych

Witam serdecznie,

Jestem załamany, nie mogę w żaden sposób uzyskać dostępu do pliku .pfx gdzie znajduję się certyfikat do uzyskania dostępu do masy plików, które mam na zewnętrznym nośniku. Przez przypadek wykonałem szyfrowanie na tym pliku i znajduję się dokładnie w tym samym folderze, gdzie reszta zaszyfrowanych plików.

Czy znalazłby się jakiś specjalista, który byłby mi w stanie pomóc?
Wiem, że jest możliwość odzyskania natomiast moja wiedza jest zbyt ograniczona i nie jestem w stanie nic zrobić sam.

Pozdrawiam serdecznie,
Oskar

A znasz hasło?

Tak, hasło znam. Najgorsze jest to, że z plikiem nie jestem w stanie nic zrobić, ani skopiować, ani przenieść. Nic.

To otwórz acrobata nowego i spróbuj otworzyć plik, jak poprosi o hasło to wpisz.

Masz na myśli Acrobat Reader tak?

Wystąpił błąd podczas otwierania dokumentu. Odmowa dostępu.

A czym szyfrowałeś ten dysk?

Na początku był szyfrowany za pomocą BitLocker później przy użyciu EFS czyli chyba rozszerzenie powłoki Crypto. Robiłem to na systemie Windows 11 a po zmianie systemu na Windows 10 nie jestem w stanie zrobić nic z dokumentami.

A masz teraz system w wersji pro czy home?

Windows 11 miałem w wersji Pro i teraz Windows 10 również w wersji Pro.

To powinna być możliwość wyłączenia szyfrowania. Prawym klawiszem na dysk i i powinno być zarządzenie Bl.
Trochę to potrwa.

Zarządzanie BI miałeś na myśli BitLocker? Jeśli tak to nie dysk Samsunga zewnętrzny, na którym sa zaszyfrowane dane nie posiada hasła BitLocker tylko wszystkie pliki są na zieloną z taką kłódką w rogu. Chciałbym mieć możliwość odblokowania tych danych ale niestety plik .PFX z certyfikatem również został zaszyfrowany.

z konsoli CMD. manage-bde -status i tutaj wpisz literę partycji dysku. np. D: czy co tam msz.

Wpisałem tę komende w PowerShell w uprawnieniami administratra.

Size:                 465,76 GB
BitLocker Version:    None
Conversion Status:    Fully Decrypted
Percentage Encrypted: 0,0%
Encryption Method:    None
Protection Status:    Protection Off
Lock Status:          Unlocked
Identification Field: None
Automatic Unlock:     Disabled
Key Protectors:       None Found

Jak widać nie jest zaszyfrowane BitLockerem.

@wasabi1084 nie jest zaszyfrowane funkcją BitLocker, o tym już wspomniałem wcześniej. Problem polega na tym, że nie mam dostępu do certyfikatu PFX ani do żadnego innego pliku w folderze na dysku wymiennym. Zobacz proszę zrzuty ekranu poniżej.

Tak wyglądają wszystkie pliki:
Bez tytułu

Tak wygląda komunikat przy próbie skopiowania, przeniesienia, otwarcia.
Bez tdytułu

A próbowałeś po prostu zmienić właściciela pliku w opcjach zabezpieczeń? Pod prawym właściwości, zabezpieczenia i zaawansowane opcje. I zmień właściciela na nowego użytkownika jakim teraz jesteś w nowym systemie.

Zrobiłem tak przed chwilą i komunikat wyskuje nadal. Mam wrażenie, że jest to nie do uratowania.
eqw

Albo masz zmienione uprawnienia, albo masz zaszyfrowany plik (co jest widoczne we właściwościach, jak masz zaznaczone zaszyfruj dane to tak jest), ale wtedy powinieneś mieć certyfikat do odszyfrowania. Nie może być on zaszyfrowany w plikach, które szyfruje, chyba, że były dwa i jeden skasowałeś.

Nawet stworzyłem drugie konto lokalne z uprawnieniami administratora, nadałem uprawnienia do pliku temu kontu, zalogowałem się na owe konto i przy otwieraniu pliku wyskakuje dokładnie ten sam komunikat. We właściwościach jest zaznaczone „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane” i w żaden sposób nie mogę tego wyłączyć. Ja ten klucz zaszyfrowałem w innym katalogu i wrzuciłem go przez pomyłkę do tego samego katalogu, gdzie są inne dane.