Zawieszenie systemu przy próbie logowania

Przy próbie logowania Biglinux gnome zawiesza system mam dual bot z Windows 11.

Nie rób dual boota Linuksa i Win10/11 - zrób osobną partycję EFI dla każdego z systemów a wybór odbywa się przy starcie kompa poprzez wywołanie Boot Menu F12.

Tak to jest jak się instaluje fork\forka.

Mam na osobnej patrycji.

Czy partycje EFI też?

Tak.

No to zdecyduj się: masz dual boota czy też każdy system ma własną partycję EFI?

Każdy ma swoją patrycję.

To akurat jest normalne, że każdy system ma własną partycję ale pytanie jest czy każdy system ma własną partycję bootującą-EFI czy jest jedna partycja EFI wspólna dla obu systemów - dual boot?

Ja mam dual boot Kubuntu i Win11 no i jest ok. Uruchamia mi się FRUB i jest git.

Nie wiem, jak wygląda teraz ta dystrybucja, bo oni często coś zmieniają, a to przerabiali z Kubuntu i podobnych, a to z Deepin, potem na Ubuntu, nie wiem co teraz.
Tak czy inaczej, zawsze możesz odpalić z pendrive i sprawdzić, czy nie dali jakiegoś gui do naprawy problemów, jak to robi np. Mint.

Możesz też spróbować przywrócić migawkę sprzed wystąpienia problemu. Kiedy uruchomisz system i zobaczysz ekran GRUB-a, wybierz wcześniejszą datę wykonania migawki, kiedy nie występował problem.

To jest distro oparte na manjaro.

Przypuszczam, że problem powoduje sterownik od grafiki.

Ja też dawno, dawno temu miałem coś takiego jak poniżej ale od czasu jak się skaszaniło każdy system ma własną partycję EFI:

Ja zawsze się kierowałem zasadą jeden system=jeden dysk, i podstawa, program grub zawsze na dysku z linuksem.

A ja mam po kilka systemów i działa na kilku komputerach bez problemu. To tylko informacja o tym, co ma być ładowane, jaki problem, aby sobie zmienić jeśli jest taka potrzeba. W tym przypadku powodem nie jest partycja, wywala się przecież wyraźnie dalej. Dokładnie w momencie ładowania TLP, czyli z tego co kojarzę zarządzania energią. Z tego co przejrzałem na szybko, to takie problemy powodują czasami sterowniki GPU. Np. po aktualizacji jądra.

Można by to sprawdzić: Linuksy mają w opcjach startowych możliwość wymuszenia uruchomienia systemu w trybie tekstowym z uprawnieniami roota - coś jak tryb awaryjny. Jeśli się uruchomi to do sprawdzenia byłyby logi systemu. Załóżmy, że @wasabi1084 ma rację: czyli wystarczy przełączyć na starsze jądro (jeśli się zachowało) i powinno być ok.

Instaluje ponownie system. Mam komunikat o potrzebie utworzenia patrycji efi lub odpowiedniego pliku. Jak zaznaczyć odpowiedni plik na tym co mam a jeżeli nie ma takiej możliwości jak zrobić patrycję efi?


Masz założone 2 partycje EFI (pierwsza i ostatnia) ale do użycia wskazałeś pierwszą, która ma tylko 260 MB a musi mieć co najmniej 300 MB. Są 2 sposoby aby temu zaradzić:

  1. Pierwszy sposób (łatwiejszy): usuń punkt montowania w pierwszej partycji /boot/efi i wpisz ten punkt w ostatniej partycji, która ma 1 GB i dokończ instalację Linuksa. Będą 2 osobne (działające) partycje EFI a wybór systemu odbywa się przy starcie kompa przez wywołanie Boot Menu F12.

  2. Drugi sposób trudniejszy (dual-boot) - skasuj ostatnią partycję a wolne miejsce dodaj do pierwszej partycji. Instalator BigLinuksa tego nie potrafi ale można to zrobić za pomocą takiego narzędzia jak Gparted - jest na DB. Teraz można rozpocząć ponownie instalację BigLinuksa.

Wydzieliłem osobną patrycję i chciałem dodać do patrycji system 260MB ale pokazuje mi okno z możliwością rozmiaru a nie przeniesienia patrycja fat32 595,87 mb.Czy jest opcja przeniesienia? Gparted.