Zepsuty czujnik czy programy HW Monitor i speedfan źle pokazują temp.?

Obydwa pokazują temperaturę jednego czujnika płyty głównej jako 127 stopni http://imgur.com/Kx2I7e6

 

ale teraz zmieniło się znowu na -54 w HW Monitor http://imgur.com/EKdi6Wk

 

Czytałam gdzieś temat, że na niektórych modelach płyty one źle pokazują temp. czy tak jest w moim przypadku?

 

 

Nie ma się czym przejmować. Tak się czasem dzieje.

Ale się przejmuję trochę bo nie będę znała prawdziwej temp. mojej płyty jak będzie wysoka np.? Po za tym może to bzdura ale mój znajomy coś gadał, że może być zwarcie w czujniku i mogą ucierpieć na tym inne podzespoły, jak jest on niesprawny, ale sam nie wiedział potem już… Po za tym może ktoś tutaj będzie wiedział, że np. przy moim modelu płyty albo jakichś występują takie anomalie w tym programie, to by było dobrze jakby ktoś to potwierdził, trochę ulga wtedy… Po za tym czy jeśli spróbowałabym innego (trzeciego) programu i on by wykrył też by było 127 to pewność że czujnik zwalony, a jak np. 60 to znaczy że to jest prawdziwa max temperatura?

 

Ogólnie to nie wiem, czy mam zanosić płytę do serwisu czy nie :stuck_out_tongue:

Czujnik nie musi być uszkodzony. Może po prostu program nie potrafi poprawnie zinterpretować pomiaru. Zawsze możesz sprawdzić z biosie jakie tam masz temperatury. Ewentualnie spróbuj innego programu.

A jak sprawdzić w biosie tym programem i czy to da mi pewność?

W biosie

W biosie nie używa się żadnego programu bo on służy do zmiany ustawień sprzętowej płyty głównej, zwykle aby wejść do biosu trzeba na samym początku zanim zacznie startować system wcisnąć klawisz Del/Delete ale czasem jest to inny klawisz.

W większości płyt głównych zapisany na nich bios ma funkcję pokazywania temperatur z czujników na płycie oraz prędkości obrotów wentylatorów ale bywają też takie które tej funkcji nie mają.

Ale jak już bios ma taką funkcję to pomiary temperatury tam pokazane raczej będą wiarygodne, oczywiście będą one znacznie niższe niż przy pomiarach programem w stresie a czasem również niższe niż podczas normalnej pracy systemu bo wszystko jest wyłączone układy generują minimalną ilość ciepła ale jeśli czujnik jest uszkodzony to tam też będzie widać takie anomalia (każde wskazanie niższe od temperatury w pomieszczeniu tj. ok 20st C będzie oczywiście błędnym wskazaniem; temperatura na poziomie ponad 100st C w biosie też będzie raczej świadczyć o usterce czujnika).

A jak wejdę do biosu to muszę coś klikać żeby wejść w temperatury czy od razu są? Jakim przyciskiem wyjść z Biosu? Mam wcisnąć del 1 raz czy wciskać ile wlezie? Jakie inne klawisze jeszcze działają na bios?

Hej,

Najczęściej w zakładce Haelth.

Wciskać, ile wlezie.

Na przykład funkcyjne F2 bądź F10 lub F12.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję bardzo, jeszcze tylko zapytam, jak wyjść z biosu, co mam wcisnąć?

 

haelth= health?

Hej,

Tak, jak pisałem - Del/Delete bądź F2, bądź F10, bądź F12. Zresztą w czasie uruchamiania powinien pojawić się napis w stylu: Press F2 to enter setup.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Weszłam więc w bios i były 4 opcjePS Asus Drw-24F15

Windows Boot Manager

(PO: WDC WD20icośtamcośtam)

PO: WDC WD20cośtamcośtam

 

jakoś tak

 

Nie wiedziałam co dać to chciałam wyjśc ale mnie przekierowało i były rózne rzeczy i było napisane CPU temperature 50stopni

 

ale zaraz… CPU to nie płyta?

 

Health jakoś nie widziałam…

 

W sumie nie wiem czy to gdzieś głebiej w opcjach szukać czy jak

Tylko problem z temperaturami ? A napięcia…? Być może zasilacz pada.

Hej,

A masz możliwość zrobienia zdjęcia ustawieniom BIOSu?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mam w zasadzie nowy komputer i dobry zasilacz, na tym forum składano mi zestaw, nie sądzę że pada

 

Dimatheus- nie mam aparatu :confused:

Hej,

Nawet w komórce?

Pozdrawiam,

Dimatheus

http://www.dobreprogramy.pl/AIDA64-Extreme,Program,Windows,22112.html Spróbój jeszcze tym.

W komórce muszę sformatować kartę micro ssd bo jest zasyfiona wirusem, chyba karta nie jestem pewna czy ona czy nie, ale mówił mi ktoś że raczej karta micro ssd, a do tego potrzebuję czytnika kart którego na razie nie mam i wtedy bym mogła ją podłaczyć do kompa… Żeby nie przeszło  na komp… Chyba że wyjąć by ją i wtedy ale nie wiem czy ten wirus nie jest na komórce. Chyba że wyjąć kartę i nie wiem, sformatować komórkę i wtedy… no nie wiem

 

stalesz- spróbuję Aidą, ale gdzie tam szukać temperatury?

Komputer-Czujnik

zrobiłam screen z aidy a z boku hw monitor

 

http://imgur.com/kBrnLZ2

 

z tego co widzę AIDA pokazuje na płycie głównej 30 stopni a hw monitor 39 więc nie wiem

Pokaż jeszcze napięcia/brak ich na screenie.Odczytuj z AIDY temperatury i napięcia przy różnym obciążeniu.