Zerowanie dysku HDD z poziomu Windowsa poprzez kieszeń na USB

Cześć.
Chciałbym zapytać się czy ktoś może próbował zerować dysk z poziomy Windowsa poprzez użycie kieszeni na usb? Mam dysk z laptopa i chciałbym go wyzerować. Pamiętam, że podpinany był pod komputer i MHDD nie wykrywał go, chyba, że zworkę trzeba ustawić w jakiś specjalny sposób…
Może ma ktoś jakiś pomysł to będę wdzięczny za rady.

Pozdrawiam.

Dysk laptopowy (i nie tylko) może być zerowany z poziomu Windowsa, zwykle wprost z gniazda SATA, a nie USB. Natomiast z portu USB chyba(?) tylko poprzez adapter, np:

Rozumiem, że klasyczna kieszeń na usb nie może być, tak?
Wyzerowałbym dysk w laptopie nie mniej nie wykrywa go MHDD i nie wiem czy to wina braku zworki czy samej pracy MHDD. Zworki nie ma. Jesli powinna byc to na które piny (patrząc od strony zasilania i sata) powinienem założyć zworkę?

Po co zeruję? Chcę sprawdzić bad sectory i ewentualnie relokować je.

Jeśli występują bad sectory (czyli zapełniła się już pula rezerwowa) to moim zdaniem zabawa z takim dyskiem nie ma najmniejszego sensu, bo kolejny może wyskoczyć w najmniej odpowiednim miejscu i uniemożliwić dostęp do ważnego pliku, ale to twoja sprawa.

Pobierz i użyj programu Activ@KillDisk:
https://www.majorgeeks.com/files/details/active_killdisk.html
Pobierz i normalnie zainstaluj, a potem w programie, spod systemu, poszukaj tego dysku, ale wmontowanego w porcie SATA. Dysk bez zworek! Następnie PPM na dysku (po lewej) i u góry Wipe Disk.
MHDD to staroć.

Ale Wipe Disk z Active@KillDisk a MHDD to zupełnie inna bajka. Nie koniecznie ich funkcje się pokrywają.

@anon2166525
Masz w takim razie jakąś propozycję? Zostaje tylko MHDD?
Ok, MHDD mam ale pytanie dlatego nie wykrywa dysku w programie? Bo to jest zasadniczy problem.

@anon741072 dokładnie nie pamiętam ale wydaje mi się, że nie tyle co BS były co problemy z napędem. Muszę sprawdzić to jeszcze raz jaki to był błąd.

Ok, screen z HD Tune:

Podsumowanie

hdd_screen

Screen z CrystalDiskInfo:

Podsumowanie

Dysk podpięty @ usb.

Popatrz, poczytaj linki (niebieskie) z Elektrody…

@anon2166525 Możesz jaśniej? :stuck_out_tongue:

A bios laptopa to InsydeH20 :thinking:

aaa - nie dałełem linku. Skup się na post @Robert B - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2589969.html
A tak w ogóle - https://tinyurl.com/y9j64n5v

@anon2166525
Kolego, wychodzi na to, że parametr C7 jest do bani więc czytając opisy Smarta widać, że nie jest on krytyczny.

Stary - już to przeczytałeś co w linkach?

To nie działa z MHDD!!!
Jak nie chce Ci się czytać, to…

@anon2166525
Dysk mam w laptopie, normalnie w kieszeni.
Wiem, że MHDD nie działa po USB Kolego :wink: Przecież nigdzie nie napisałem ani nie twierdzę, ze o tym nie wiedziałem :wink:

Na dowód ego, że MHDD nie widzi dysku podłączonego przez złącze SATA, standardowe w miejscu jego podłączenia.

Slaves devices not supported. Można to zworkami ustawić na 2.5 calowym dysku?

Kolego, wiem co piszę, pod usb chciałem na pececie to zrobić zaś klasycznie MHDD chciałem na laptopie. Teraz chyba jasno się określiłem, mam nadzieję :wink:

A pamiętasz jaki dałeś tytuł swojego tematu? I co pisałeś dalej w swoich odpowiedziach?
Mam zdolności telekinezy, ale akurat Twojego HDD nie chce mi się zerować. Bo Tobie nie chce się nawet poczytać na ten temat.

@anon2166525
Wiem co napisałem, ale nie wiem co Ty piszesz bo nie widzę powiązania braku widoczności dysku w MHDD podpiętego po SATA do informacji z linków.

I nie zmienię ustawień dysku w biosie z AHCI na IDE bądź nie zrobię emulacji pata-sata bo się nie da. Biedabios ogranicza każdy ruch.

To tylko tak: Wyciągasz dysk z laptopa i podłączasz na sztywno do innego komputera PC.
I wtedy działasz z MHDD

Temat o zerowaniu trochę mylący, a o co autorowi chodzi. Sam smart nie wykazuje żeby miały być realokowane sektory jak i sektory niestabilne w użyciu. Więc nie ma jak na razie podstaw żeby robić zerowanie pod kątem badów. Następny krok do wykrycia bad sektorów i wolnych sektorów to operacja skanowania. MHDD jest dobrym programem ale nie jedynym. Przepięcie dysku do innego pc pod sata nie daje gwarancji że dysk będzie widoczny w MHDD, chociaż jest bardziej wskazany ale nie jedynym. Zapoznaj się z programem Victoria, jest w bazie tego portalu w wersji portable, która daje możliwość użycia dodatkowo z poziomu; WinPE z hirens boot cd czy z poz Sergieja Strelca i użycia nowszej wersji od tych co już są w tych alternatywnych systemach. I innych narzędzi też do zerowania i diagnostyki z tych alternatywnych systemów czy samodzielnych programów w bazie i do wyboru.

Dzięki za odpowiedź. Własnie miałem pisać, że dysk nie jest wykrywalny w MHDD na stacjonarnym komputerze.Dziwne to jest bo każdy poprzednio podłączony dysk był widziany, tym razem czy ze zworką czy bez, dysk jest niewidoczny, pomimo tego, że bios go widzi.
Piszesz o Victorii, dysk może być podpięty po usb czy bezpośrednio do płyty głównej? Możesz trochę więcej napisać na temat innego oprogramowania?

…bo komputer stacjonarny ma pewnie UEFI a nie BIOS. Czy nie tak jest?

Dokładnie, nowa płyta z UEFI.
Zastanawia mnie bo wcześniej dyski były wykrywane…