Zestaw dla programisty do 8000 zł

Btw. Ktoś już dawno powinien rozwiązać ten problem systemowo, bo karty wcale z roku na rok nie chudną. Może konstrukcja mojej obecnej karty jest sztywniejsza, lepiej zamontowane chłodzenie, które usztywnia i jeszcze backplate, ale to jest dalej podwieszanie 1,5 kg na porcie pcie.

@anon67650823 To jest fajne rozwiązanie. Tam idzie jakaś taśma łącząca pcie ze stojakiem, czy jak to jest zrobione? Wszyscy producenci powinni coś takiego robić.

Blaszka z miejscem na śledzie, taśma i mocowanie:

https://www.caseking.de/search?sSearch=lian+li+riser

Jedyna “wada” to konieczność posiadania odpowiedniej obudowy - nie każda pozwala na pionowe zamocowanie śledzi. Z naszego podwórka ma to np. SPC Armis AR7X.

A rozwiązanie “systemowe” jest od dawna, dostępne od ręki:

Przy coraz większych radiatorach, które muszą odprowadzić rosnące ilości ciepła z generacji na generację kart, blok + zewnętrzna chłodnica to jedyne słuszne rozwiązanie. Bo przecież lepiej nie będzie:

Owszem, ale działa :stuck_out_tongue:. Zresztą sam chyba pisałeś, że nie patrzysz na walory estetyczne :stuck_out_tongue:. Ja nawet tych diod rgb nie byłem wstanie podpiąć bo są niekompatybilne z moją płytą, ale i tak kupiłem bo jest to najsolidniejsza podpórka pod kartę jaką udało mi się wygrzebać :slight_smile:.

Jeśli to nie Ty wspominałeś, że wygląd nie ma znaczenia to sorki - już nie chce mi się przekopywać wątku kto to był - wybacz :slight_smile:.
Jak coś mogę podesłać wieczorem fotki jak Deepcool wygląda u mnie w praktyce :wink:.

Tak, ale gdy chodzi o wydajność to się nie sprawdza. Generalnie karty do koparek są podpięte przy pomocy riser-ów, tylko wstawienie dodatkowego kabla pomiędzy kartą a slotem PCIe powoduje dodatkowy opór dla prądu, a to zmniejsza przepustowość samego PCIe. Natomiast to powoduje, ze ta sama karta podpięta przez Risera ma nieco gorsze osiągi. W gamingu czasami to może mieć duże znaczenie. No i tanie Risery są lipne, a lepsze to koszt 200zł.
Poza tym wydajność też będzie zależna od długości kabla Risera.

Nic mądrego tu nie napisałem wcześniej :smiley:


Główne napięcie leci prosto z zasilacza, na pcie góra 6A, a dla linii sygnałowej nie ma to chyba takiego dużego znaczenia.

Ja budując swojego PC też aktualnie zastanawiam się nad chłodzeniem AiO czy tradycyjne. I chyba zdecyduję się na drogie tradycyjne bo w przypadku AiO przeraża mnie konserwacja tego. Spuszczanie płynu, jego wymiana, demontaż, czyszczenie. Nie mam czasu i ochoty na takie pierdoły.

To kupujesz bezobsługowe.

Po gwarancji wyrzucasz i kupujesz nowe… :wink:

Przy AIO nie jesteś w stanie zrobić tych konserwacji gdyby nawet wymagało, bo to jest szczelnie zamknięte sklejone i do widzenia :wink: Jak padnie pompa, zagloni się, albo odparuje płyn, to kupujesz nowe :wink:

No niby tak ale trzeba to zamontować a z tego co widziałem na YT to nie jest to tak prosta operacja jak w przypadku chłodzenia powietrzem gdzie mało rozgarnięty człowiek w temacie jest wstanie wykonać to sam. Mam wrażenie, że jak się nie siedzi głęboko w IT to montaż chłodzenia wodnego jest dość trudny (ale mogę się mylić)

To znaczy widziałem różne chłodzenia i niektóre faktycznie są szczelnie zamknięte a inne mają taką jakby budowę modułową i pozwalają na przykład wymienić dozownik z płynem, spuścić płyn rurkami. Widziałem na filmie jak koleś do wiadra spuszczał ten płyn chłodzący do wiadra. :smiley: Trochę to komicznie wyglądało. :wink:

AIO all in one. To jest gotowe rozwiązanie zaspawane, zaklejone, tego nie pomalujesz! :smiley:
Są jeszcze chłodzenia customowe, które budujesz sam z poszczególnych elementów i tutaj już musisz dobrać przewody, pompę, zbiornik wyrównawczy, ogólnie to już jest wyższa szkoła jazdy, szczególnie jak chcesz zmontować na sztywnych rurkach :smiley:

ps.
Nawet @anon67650823 - fan wodowania - nie podjął się na sztywnych rurach robić swojego kompa, ale coś czuję, że następne takie będzie :smiley:

Chodzi o opóźnienia w komunikacji jakie powoduje większy opór przy zastosowaniu risera. Na necie są testy kart podpiętych przez risera i bez.

Ale nie jestem też elektronikiem jak coś i mogę się mylić.

Proszę Cię… przykręca się blok, mocuje chłodnicę i po zawodach:

Małpa sobie poradzi :wink:

@anon741072 twarde rurki wymagają większego doświadczenia, narzędzi, cierpliwości… i pieniędzy. Nie mam niczego z wymienionych :rofl:

Opóźnienia wynikają z długości przewodnika (miedziany przewód) co ogranicza prędkość. Po prostu sygnał elektryczny dociera do płyty głównej i z powrotem do karty później niż przy wpięciu bezpośrednio.

Przy okazji im dłuższy kabel tym większe zakłócenia może zebrać. Ale też widziałem opinie że nie wszyscy obserwują pogorszenie wydajności.

1 polubienie

No to już wiem czego potrzebuje.
Dziękuję wam za pomoc i cenne wskazówki.

PS. Bardzo ciekawe dygresje w tym wątku powstały :slight_smile: