Zestaw komputerowy do 4000 do gier i filmów

Witam chciałbym prosić o pomoc w skompletowaniu sprzętu, dokładnie chodzi mi o PC + monitor/telewizor(27/32cale fullhd) w budżecie 4000zł sprzęt ten ma służyć do gier i filmów oraz operować sporą pamięcią ze względu na pracę do której będzie wykorzystywany. Jestem zielony w sprawach PC bo od dłuższego czasu kożystam z laptopów jednak chciałem spowrotem przeskoczyć na dobrą skrzynkę liczę na pomoc :smile:

Czy do filmów będzie Ci potrzebny napęd czy raczej tylko online?

Napęd nie jest mi niezbędny

Pierwszy zestaw oparty o Ryzen

Po edycji wyszło 4100. Jedynie gdzie można obciąć to na procesorze do RYZEN 1500X, ale to już dwa rdzenie mniej, taniej o 200 zł. Pamieci do Ryzenów najlepiej mieć jak najszybsze więc tego bym nie polecał zmieniać, zresztą do pracy lepiej mieć więcej szybszej pamięci

Drugi, oparty o Intel. Musze oczywiście wspomnieć, że ta wersja podstawki przez Intela została porzucona i jedynie możesz wymienić w przyszłości procesor tylko z serii 7, gdzie RYZEN i jego chipset B350 będą obsługiwały procesory następnej generacji. Niestety Generacja 8 jeszcze nie wyszła, a raczej wersje ze średniego segmentu dopiero za pół roku.

Wybacz, że daję screeny, ale jestem nie na swoim komputerze, a nie pamiętam hasła do konta by Ci gotowy koszyk wysłać.

Daję tak szybkie pamięci, bo zakładasz pracę w programach 2D, a tam większa ilość szybszej robi swoje.

EDIT.

Matko. Zapomniałem o dyskach!

EDIT 2

Już są!

dzięki wielkie poczytam i się odezwę

Poczekałbym cierpliwie na płyty pod i5-8400 i pod niego złożyłbym zestaw. RAM CL14 jest osiągalny w podobnym budżecie. Grafikę minimum 1060 3GB w dobrej cenie bym poszukał.

Takim czekaniem to można sobie czekać i czekać. Wyjdzie 8400, to czekaj, bo zaraz 9400 i tak w kółko. Płyty budżetowe i średniego segmentu pod ósmą generację to co najmniej pół roku czekania. W ogóle premiera ósmej generacji to jakaś pomyłka. Procesorów nie ma na rynku, a nie mamy pewności czy za pół roku wsio będzie dostępne w normalnych cenach. ósma seria pod względem wydajności nie jest przełomowa, to tylko dorzucenie rdzeni. Intel jednym strzałem uśmiercił dwie, świeże platformy - masz pewność, że z ósmą nie zrobi tego samego? Polecanie 1060 3GB na premierę to już było wielkie niedomówienie, a teraz to jeszcze mniej się to opłaca. Zresztą przy tym budżecie nie dostaniesz takiej karty w cenie, która się zmieści w tym budżecie - najtańsze konstrukcje chodzą po 850 zł, a chłodzenie na nich to jedna wielka, głośna i ciepła kicha.

Jak testy pokazują warto poczekać. I tak zrobią to samo. Uśmiercą platformę. Zresztą już od dłuższego czasu można zakładać, że przy wymianie procka raczej i mobo pójdzie pod modernizację. Możliwe, że RAM zostanie, ale i to niekoniecznie, więc lepiej kupić możliwie wydajny sprzęt na tu i teraz, zaś ewentualne opcje poprawy poprzez zmianę elementów zestawu mieć na końcu priorytetów. Na lata kupuje się obudowę, dysk, monitor, peryferia, zasilacz.
879 zł za Windoforce’a to jest już całkiem przyzwoita cena. Chłodzenie dobre. Klatkaż czasem dwa razy wyższy niż w 1050. Nie jestem zwolennikiem 3GB vRAM w kartach w tym segmencie, ale nie ma widocznej konkurencji (kiedyś były, zanim się górnicy rzucili nań, Polarisy). Poszedłbym na jakiś kompromis lub wstrzymał się z zakupem monitora (zresztą jego kwestia nie została należycie omówiona), żeby jednak 1060 lub używaną 970 4GB wziąć. Jeżeli się śpieszy, to brałbym Ryzena z kośćmi Samsunga b-die, ale AMD to nie jest nobrainer, coś tam - nie dużo, bo niedużo, ale jednak - w BIOS trzeba byłoby grzebnąć.

Najpierw piszesz, że warto czekać, a po chwili, że najważniejsze to kupić to co najwydajniejsze tu i teraz. Gdy ktoś składa zestaw od zera to pól roku to dla niego dużo. Miesiąc jeszcze ok, ale tak czy siak pcha się w nieznane. Ryzeny mają już swoje bolączki w większości poprawione, Intel 7 gen. też już jest platformą raczej znaną, którą łatwo złożyć, a mnogość płyt głównych pozostawia nam wielkie pole do popisu. Nie warto czekać pół roku na Kaby Lake refresh tylko ze zmienionymi oznaczeniami - i5 to teraz i3, i7 to teraz i5 etc. Gra nie warta świeczki.

Nawet te 880 zł nie mieści się w budżecie, a karty z 6GB vRAM obecnie chodzą po zawyżonych cenach i na razie taniej nie będzie, przez brak Polarisów, które masowo wykupili górnicy i dalej wykupują. Przy tak sponiewieranym rynku kart graficznych lepiej zainwestować w bazę tj procek, RAM i mobo i odpuścić na razie zakup droższej karty graficznej, a kupowanie używki do nowego kompa w dodatku 970 (3GB vRAM vs 3,5 + 0,5 GB) jako zamiennika 1060 to strzał w stopę.

Co do RAM to akurat zaproponowane przeze mnie są tymi polecanymi to raz, dwa po ostatnich aktualizacjach Biosów i AGESA nie ma już większych problemów z pamięciami i te ładnie lecą na 3000/3200.

Co do monitora to jak ma się wstrzymać, skoro do pracy jest on niezbędny, a w tym budżecie nie ma co wybrzydzać, bo dobry monitor to już koszt od 1500 zł wzwyż.

Dobrze wiesz o co mi chodzi. Kolego nie uskuteczniaj kłótni, bo nie chodzi tutaj o postawienie na swoim za wszelką cenę, ale o wybranie optymalnego rozwiązania.

Nie uskuteczniam kłótni, tylko oceniam dwie, sprzeczne ze sobą informacje. Coffe Lake to pieśń przyszłości, niepewna pieśń. Intel wydał tę generację w pośpiechu, dużo wcześniej niż planował - jakoś 1,5 roku za wcześnie, mówi się, że 2. To nie jest to, na co warto czekać kolejne pół roku, aż się łaskawie procki i płyty średniego segmentu pojawią. Za pół roku ma mieć również miejsce premiera Zen+ w niższym procesie technologicznym niż obecny Zen. To te same procki co są teraz, będą pasować na te same płyty, które są już dostępne tylko technologia idzie mały kroczek do przodu. Kwestia jest taka, że nie musisz czekać na nie pół roku i już teraz możesz sobie złożyć bazę i jak Ci przyjdzie ochota (ale nie musisz) to wymieniasz sam procesor.

Gdybym potrzebował już komputera to pół roku mnie nie satysfakcjonuje, a nie wiem też, czego mogę się spodziewać tak naprawdę.

Dałem dwie propozycje tego, co teraz jest dostępne na rynku i jest świeże. Miesiąc po premierze 7 gen Intela też wszyscy mówili by czekać na Coffe, bo będą lepsze. Ile można czekać ze złożeniem sprzętu? Aż Intel się opamięta i da procek bez gluta czy jak?

Czekać poł roku niestety nie mam jak bo mój obecny sprzęt jest na wykończeniu i ostateczne zdecyduję sie na zestaw na bazie Ryzena ale mam jeszcze jedno pytanie monitor czy telewizor full hd 32 cale to połącznie da radęmam na myśli telewizor np.SAMSUNG UE32M4002 ?

Zacznijmy może od początku. Jakie gry? Jaka to praca wymagająca dużej ilości RAM? Pytam ponieważ powinniśmy zacząć od podstaw, żeby sprzęt dobrać do personalnych preferencji. Niestety ograniczony budżet i wszechstronne wymagania muszą skończyć się mocnym kompromisem. Drogi postępowania:
a) zakup dobrego monitora bądź TV na lata kosztem reszty podzespołów,
b) zestaw mocny, ale z przeciętnym obrazem,
c) mieszanina powyższych z uwzględnieniem odpowiedzi na wyżej postawione pytania,
d) wstrzymanie się z zakupem którychś z elementów, żeby teraz wziąć możliwie najlepsze w swojej kategorii.

Użyte zostały implikacje.


yhy

Full HD na 32 calach, jeżeli za blisko będziesz siedział, będzie za mało. Poza tym z tego co widzę ten TV ma tylko HD.

Jeżeli chodzi o pracę nie wymaga ona niesamowitej ilości Ram bo jest to praca naukowa więc komputer będzie służył jako “biblioteka” jestem większym fanem kinematografi więc postawił bym na obraz bo graczem to ja jestem weekendowym ale chciał bym mieć możliwość płynnej gry w takie produkcje jak wiedźmin czy mass effect andromeda jak wcześniej wspominałem jestem zielony jezeli chodzi o podzespoły ale nie mam czasu czekać kolejne pół roku bo i tak się juz długo wstrzymywałem z zakupem. Postawię na telewizor LG 32LH530V w cenie 1100 zł ale podniosę budżet do 4500 i chciał bym skompletować mozliwie mocny sprzęt na tych parametrach

Doradzę tylko, że jeżeli zależy Ci na czerniach oraz kontraście w filmach i oglądasz głównie na wprost ekranu, to poszukaj TV z matrycą VA. Jeśli zaś oglądasz pod większymi kątami i nie przeszkadzają Ci srebrzące czernie i niższy kontrast, poszukaj IPS. Skoro z telewizora chcesz czerpać najwięcej frajdy nie oszczędzaj na nim zbytnio. 1500-2000 zł przy takim budżecie, myślę że będzie w sam raz.

Przy pierwszym zakładanym budżecie w obecnej chwili złożenie czegokolwiek na Coffe Lake było niemożliwe. Najtańsza płyta główna dorzucała do budżetu kolejna stówę - dwie, a jak widzisz autor nie ma pół roku na złożenie sprzętu, a dopiero wtedy zobaczymy tańsze płyty. Co więcej podstawka pod Coffe Lake zostanie porzucona prawdopodobnie przy gen 9, bo już wg Intela już teraz jest niewystarczająca (jakby nie mogli te pół roku zaczekać i dać od razu ulepszoną podstawkę). W tym momencie mamy budżet na podzespoły w okolicach 3300 zł. Coś się z tego da ukulać, ale z Z370 dał bym na wstrzymanie, bo póki co dochodzą słuchy o problemach i wielu producentów czeka z wydaniem nowych biosów.

Tylko, że taka płyta do tego procka to przerost formy nad treścią, choć zostawia pewne pole do zamontowania kiedyś tam odblokowanego procesora. No ale do tego czasu podstawka już dawno będzie porzucona, a raczej chipset.

Jeżeli telewizor/monitor ma być tym z lepszej półki to można wyrzucić jedną kość RAM i do budżetu wraca 300 zł. Niestety apetyt na RAM zaczyna w grach rosnąć i 8GB to takie minimum powoli zaczyna być, ale nie przeszkadza to dokupić kości za jakiś czas.

Po uściśleniu wymagań przez autora poszedłbym nawet w G4600 i 1050 4GB, gdyż do Wieśka wystarczy, a więcej zostanie na porządny TV.

Tylko, że za rok będzie to już słabizna totalna. 1200-1500 nie wystarczy na monitor/telewizor 27/32 cale o w miarę dobrych parametrach? W tej cenie ma do wyboru LG lub Samsung o nienajgorszych parametrach. To nie ma być raczej sprzęt dla kinomana. Warto wzrokowo przejść się do marketu elektronicznego i wzrokowo ocenić jakość obrazu pobawić sie ustawieniami i wybrać to co uważamy za dobre. Każdy ma swoje preferencje.

To sobie ewentualnie zmieni procesor za te 1,5-2 lata jeżeli będzie potrzebował. Ja bym wsadził 2x4 GB RAM, Corsair VS450,skoro Giozos graczem jest weekendowym. Za resztę porządny, duży telewizor na VA i od razu wszelki seans nabierze rumieńców. Monitor czy tam telewizor raczej kupuje się z myślą o dłuższym użytkowaniu niż zestaw komputerowy. Moim zdaniem szkoda oczu na półśrodki, jeśli największą przyjemność czerpie się z filmów.

@Giozos
Z jakiej odległości będziesz oglądał filmy?
Pod kątem czy nie będzie problemu, abyś w miarę na wprost ekranu siedział?