Zestaw komputerowy - poprawki i ocena

W Net-S kupiłem trochę gratów i jedyne co im mogę zarzucić to brak kontaktu telefonicznego. Wszystko wyłącznie przez e-mail lub… gadu gadu. Ale z zamówień wywiązali się wzorowo.

Proline nie znam, swego czasu przez wypok przetoczyła się afera z ich udziałem.

Wracając do chłodzeń… dla mnie Kraken jest przereklamowany jak Grizzly. Konkurencja jest olbrzymia i za cenę jednego X62 można mieć dwa Navisy (od SPC). Z drugiej strony, jeśli ktoś chce jeździć mercedesem, nie mogę mieć mu za złe, że nie chce passata.

w proline brat posłał Seasonica na gwarancje bo rozkręcał śrubkę i wpadła do zasilacza… jak wrócił z gwarancji dostał najnowszy model z nową dłuższą gwarancją… tak seasonic dba o klientów ale zasilacz to 860w platinium :smiley:

Najgorsze, że @Linuxiarz uciekł :frowning:

Wiesz nie wszyscy wchodzą co 1 dzień na forum czasem są tacy co po tygodniu odpiszą :slight_smile:
I nawet dobrze bo tak to by kupili pierwsze gorsze podzespoły a tak poczyta z kilku forum i możę uda mu sie kupić coś lepszego w lepszej cenie :slight_smile:

lub też czyta bez logowania sie ja tak kiedyś zanim na safegroup założyłem konto czytałem ich z 2 lata bez konta dawno temu :slight_smile:

Niemniej jest to bardzo zły moment na planowanie zakupów. RAM poleciał w górę, podobnie procki (3900X kosztował już 1900, teraz znowu 2100), o dyskach nawet nie wspomnę. Dodatkowo za kilka tygodni Intel wprowadza kolejną generację na rynek. A na domiar złego korona. Najlepszy moment to dać sobie na wstrzymanie. Chyba, że kogoś naprawdę ciśnie.

No z tym też sie zgodzę… przeczekać aż nastąpi efekt jojo i ceny zaczną spadać bo nikt nie będzie chciał kupować sprzętu kiedy panuje taka pandemia i ceny są drogie i to nie dotyczy tylko komputerów jeszcze € drożeje a złotówka lec na lep.

Jestem, tylko nic nie pisałem, a jedynie czytałem :wink:

Macie rację, wstrzymam się. Na razie tak tylko składam, żeby potem ruszyć.

jutro ci już dam całą listę gotową do zakupu +/- alternatywne propozycje gdzie można było by dopłacić za coś lepszego.

1 polubienie

Opis zestawiania zawierające szczegółowe informacje/porównania dlaczego takie, a nie inne zmiany Oraz wycena + wyszukiwanie towaru w alternatywnych sklepach, aby nie przepłacać w toksycznym x-kom

Dlaczego 3900X zamiast 9700k a nawet 9900k

12 rdzeni 24 wątki vs 8/8 wątków a 9900k da ci 8/16
raddeon 3900x niszczy nawet intela z serii 9900k a za tego lepszego intela przyjdzie ci zapłacić 2600zl
W grach będzie efektywniejszy niż 9700k a w porównaniu do 9900k będzie miał prawie identyczne parametry do puki nie zaczniesz nagrywać gier wtedy amd pokaże dodatkowy pazur a intel będzie miał dropy f FPS.
https://www.youtube.com/watch?v=0ESx0iXY0bc

Co do programów sytuacja podobnie jak w grach z tym że programy które już potrafią w pełni wykorzystać wielowątkowość to taki amd potrafi być nawet 2x wydajniejszy w mocy obliczeniowej
https://www.youtube.com/watch?v=NZdtjLV81U8

MOBO - Płyta główna z firmy Asus

Z racji też że zmieniam procek z intela kupujemy inne mobo z pasującą podstawką.
Sam mam Asusa mobo które działa mi do teraz czyli 8-9 lat dlatego tobie też proponuje asusa
Ogólnie asus i Gigabyte robią dobre płyty szczególnie te z wyższej półki.

Chłodzenie na procka

Zamiast pakować się w AIO typu kraken lepiej kupić chłodzenie powietrzem z wyższej półki
Temperatury są identyczne a koszta 2x mniejsze bulimy 300 zł zamiast 700 (400zł w kieszeni)
Wiem że chłodzenie wodne brzmi dumne ale takie prawdziwe chłodzenie kosztuje około 2.5k i wtedy są prawdziwe niższe wyniki w temperaturach.
Jak się uszkodzi rurka po 5-6 latach to ci kompa zaleje i wtedy wiadomo co sie może stać
druga sprawa konserwacja jak sie zepsuje to aio raczej nie naprawisz w noctunie możesz wymienić wiatrak za 80-120zł
Te pieniądze można włożyć w lepszego procka czy grafiki dzięki czemu obliczy to samo szybciej i mając większy zapas mocy mniej się spoci.

Pamięci ram

i tutaj miałem lekkie de-ja-vi
Czy jest aż taki sens dopłacać do szybszych ram 3600 względem 3200
W grach większości będzie to przyspieszenie na poziome 2-7 FPS w cinebenchu wzrost też niewielki.
https://www.youtube.com/watch?v=-bvr2NAI2HQ
Ale gdy podkręcimy 3600 do 3833 zachowując przy tym niskie timingi 16 to możemy zyskać odczuwalną już moc ale nadal to nie jest coś mega.
https://www.gamersnexus.net/guides/3508-ryzen-3000-memory-benchmark-best-ram-fclk-uclock-mclock
https://www.youtube.com/watch?v=o3UZsSQfTBg

Karta Graficzna:

Ja osobiście lubię dopłacać do niereferencyjnych kart bo nie lubię wymieniać grafiki co 1-2 lata i oczekuje czegoś co będzie mi działało 5-6
Rzecz jasna wiadomo że nie będzie wieczność działała na wysokich czy średnich detalach( zależności z jakiego szczebla kupimy grafikę) bo producenci gier coraz mocniej podnoszą wymagania
Ale w tym zabiegu istotne w tym zakupie jest nie podniesie wydajności, a kultury pracy jakości i żywotności.
Dlatego nie brałbym gigabyte i celował w najlepszym wypadku EVGA FTW3 albo Zotac AMP są to grafiki z najmocniejszymi układami chłodniczymi gwarantując przy tym wysoką jakość

Problem jest o tyle skomplikowany że nasze kochane sklepy i ich toksyczna mentalność zawyżania cen oraz koparkowicze doprowadzili do takiego stanu że nawet gorsze modele trudno znaleźć w sklepach a i wybór grafik jest dość skąpy.

W tym wypadku polecam kupić MSI lub ASUS bardziej asusa bo ma w palecie chłodzeni 3 wentylatorami.

Zasilacz z Seasonica

Seasonic to jedna z najlepszych marek potrafią zapewnić 2-3x lepszą jakość oraz dłuższą gwarancje w podobnej cenie niż konkurencja choć to też kwestia z jakiego pułapu jaki model sie porównuje między firmami… nie mniej jednak Seasonic to zawsze dobry zakup. Najlepiej brać serie gold/platinium przy mocniejszym kompie bo dostaniemy gwarancje nawet na 12 lat

Dyski twarde

HDD jako magazyn

Nigdy ale to kur** nigdy nie kupuj Seagate to jest totalna kicz wśród Kiczy
Jak chcesz porządny dysk to bierz WD RED Pro albo Ultrastar opcjonalnie z innych firm kłania się Toshiba i Hitachi
https://pclab.pl/news56243.html
https://www.backblaze.com/blog/what-hard-drive-should-i-buy/

Ja osobiście wybrał bym w Ultrastar bo dostajesz 2-3x bardziej żywotny dysk w porównaniu do RED
co do serii RED PRO ma podobne wyniki do Ultrastar z tym że ultra jest nowsze i trochę lepsze a w takiej samej cenie co RED PRO i taka sama gwarancja na 5 lat.
Więc raczej wybierasz pomiędzy red a Ultrastar.

https://www.anandtech.com/show/8265/wd-red-pro-review-4-tb-drives-for-nas-systems-benchmarked
https://www.servethehome.com/western-digital-red-pro-10tb-nas-hdd-review/
https://www.anandtech.com/show/12075/best-consumer-hdds

SSD
Jak chodzi o SSD to polecam Samsunga niestety sie ceni i to kosztuje, ale warto.
Jeśli nie chcesz mieć dysku porządnego, ale też nie pakować pieniądze w błoto to najlepszym dyskiem w niższej cenie zachowując jakieś normy jakości wartym uwagi będzie Crucial

NVME
topwe dyski to Patriot Vipre oraz Gigabyte Aurora ale cena zabija :smiley:
Ja jednak z nich 2 wybrał bym vipre bo lepiej radzi sobie z losowym odczytem przy zapchanym dysku.
Jaki kupić ze średniej półki nie wiem ale na pewnie nie kupuj Adaty to jest totalna kicha
może bym brał Evo samsunga albo jakiś WD Black jest ok bardziej WD bo w tej cenie mamy jeszcze dołączony radiator.
https://www.youtube.com/watch?v=GBKKK-XVEz0
Pojemność startowa to na teraz 500GB co najmniej nawet 1tb bym już celował
Windows zabierze ci z 30-40GB z wszystkimi programami lekkimi
Do tego dochodzą gry które ważą już od 80-130GB z racji pchania textur w 4k itd.
I do tego jeszcze jakieś cięższe aplikacje nie wiem co tam będziesz robił ale pewnie też zajmie swoje
Osobiście wolał bym wybrać NVME + HDD zestawienie.

===================================================================================

Wycena Zestawu:
CPU: 3900x za 2040 w Proline ( x-kom oferuje go za 2170 ) = 130zł w kieszeni
MOBO: ASUS TUF GAMING X570-PLUS AM4 za 865 ( x kom za 890) = 25zł
NH-U14S Cena 320 w sklepie NET-s bo w Proline wyprzedane ( x-kom 360) = 40zł kolejne w kieszeni
RAM 3200Mhz Patriot Viper 370zł w Proline lub 365zł w Net-s (xkom chce 410 ) 45zł w kieszeni
Grafika ASUS GeForce GTX 1660 SUPER TUF Gaming OC X3 6GB GDDR6 - net-s 1390 / (xkom 1320zł)

70zł drożej ale możesz zapytać czy ci nie spuszczą z ceny bo w 2 sklepie masz taniej a już pare rzeczy u nich kupujesz

Zasilacz: Seasonic PRIME GX-650 80Plus Gold 650W 600zł zł 12 lat gwarancji (xkom dostaniemy starszy model focus za 600zł 10 lat gwarancji)

niby koszt ten sam ale jesteśmy 2 lata w plecy z gorszym/starszym modelem.

NVME: WD 500GB M.2 PCIe NVMe Black SN750 Heatsink Ma niewiele Cena 544 (xkom daje za 610) 70zł w kieszeni

HDD opcja:
a)WD RED za 370zł w Proline / 380 net-s (x-kom 400) - zaoszczędzasz 30zł

UWAGA Proline ma na 2 lata / xkom na 3 / net-s nie opisuje na ile gwarancje (spytaj sie Proline czy te 2 lata to pomyłka bo powinno być 3 lata oraz net-s na ile ten sklep daje gwarancje)

b) WD Ultrastar 575 zł Net-s (x-kom 580 zł) 10zł w obu sklepach 5 lat gwarancji

X-kom vs Proline + Net-s
130+25+40+45+70+10+10 = daje nam 330zł (-2 lata gw na zasilaczu) zaoszczędzonych z racji tego że nie karmimy raka jakim jest-x -kom

===================================================================================

Wycena 6704* za kompa + XXX za budę którą szukam
Do tego doliczyć 500zł Za monitor z LG, to dobra firma… sorry wróć najlepsza, więc zostaje :slight_smile:

*- Cena zawiera lepszy model dysku HDD “ultrastar”

1 polubienie

ma ktoś jakieś ciekawe propozycje do Obudowy dla komputera ?? :smiley:
Ja bym zaoferował Termaltake x9 Cube zamiast towera dzięki czemu cała konstrukcja z płytą będzie leżała płasko i nawiew będzie z góry bezpośrednio na całą płytę główną wraz z podzespołami.

Problem taki że nie ma już jej w sklepach :X

Tak średnio bym powiedział:

Używaj wiarygodnych kanałów:


Wiadomo 9900K minimalnie mocniejszy w grach.

Zakładam, że @Linuxiarz nie składa kompa do gier :wink:

Faktycznie w tym filmiku jest to już 7% (po Mocnym OC podkręceniu obu procesorów) różnica na korzyść intela staje się bardziej widoczna w grach które korzystają z DirectX

Ale !! Procek bardziej się męczy i pracuje pod 2x większym obciążeniem niestety zabrakło w filmiku porównania temperatur względem AMD ale za pewne będą one zdecydowane mniejsze kiedy przy minimalnyp progu intel ssie 33% a amd bierze 11% czy też przy tych wymagających grach

różnica w 49%grach wynosi 5-8FPS w drugiej połowie odczujemy przyrost na poziomie 12-15FPS na korzyść intela czasem zdarzy sie te 2% perełek gdzie sięgnie w krótkich strefach czasowych przewagę 20FPS…

Lecz należy pamiętać że zużycie procka intela jest często 2x większe w większości grach intel oscyluje w okolicy
35% do 80% gdzie AMD ma próg 11% do 65%
Podkręceniem zegarów intela do 5200Mhz / amd 4400Mhz

krótka ściągawka na bazie wideo które dostarczyłeś.
Nazwa Gry / Średnia FPS na korzyść intela / Przeciętne obciążenie procka INTEL/AMD
Project cast 8 FPS - 38/11%
Arma 3 Apex 15FPS 35%/13%
Battlefield 5 5FPS 82%/58%
Hitman 2 15FPS 54%/23%
Raindbow Six 35 FPS 82%/55%
Meto Exodus 13FPS 63%/35%
Wiedźmin 3 6FPS 65%/27%
Watch Dogs 2 12FPS 85%/66%

Należy pamiętać że to komputer też dla grafika komputerowego
i przy pracach bardziej złożonych AMD miażdży intela gdzie w większości testach ma przewagę na poziomie 20%

Obaj macie racje … ale musicie uważniej porównywać testy bo są różnych środowiskach przeprowadzone Diabli tkwią w szczegółach .
Direct x chu*****o radzi sobie z wielowątkowością i tutaj taktowanie głównych rdzeni 5200HZ vs 4400Hz o tym świadczy.

Obciążanie procka intela do granic 80% zużycia vs gdzie amd oscyluje w granicach 60-40% dla tych 7% wydajności na korzyść intela w grach… jak dla mnie czar pryska…

Ale pamiętajcie że “przyszłość jest już tu i teraz” i większość gier można uruchomić na silniku Vulcan
Co można zobaczyć w filmiku @panicagaming
Dzięki temu wykorzysta prawdziwą pełną moc procesora AMD i względem intela 9900k wyprzedza go
o 13 FPS a w bardziej zoptymalizowanych grach może to być nawet 25FPS… co by sie zgadzało proporcjonalnie względem % przewagi jaką ma amd w kwesti renderowania.

Do wszystkiego w cenie 7k idzie to złożyć bez kompromisów :slight_smile:

Uwaga na nisko latające kwantyfikatory :wink: Do renderingu to i 2x 7k może być mało.

hahaahah wiesz rendering i obróbka to taka świnia bez dna ile byś nie dał zawsze może być za mało :slight_smile:
Ale do samego poziomu funkcjonalności programów i ich ustawień w zupełności wystarczy.
Co do obróbki filmów ja bym zaczynał z progiem już co najmniej 32 GB ram :slight_smile:

Dzięki wszystkim!
Skorzystam z wszystkich Waszych rad. Pomyśle i dam tu znać jak tam.

Obudowę musisz sobie poszukać jakąś fajną

  1. Dobry panel przedni otwarty / siatka (bo wąskie lufciki = mniej powietrza zassanego = pogorszenie chłodzenia)
  2. To samo na górze obudowy aby można było zamontować dodatkowe chłodzenie które pomoże zbić temeprature lub też odprowadzić ją
    3a) Siatka w Spodzie obudowy aby można było zamontować zasilacz wiatrakiem w dół wtedy będzie miał dostęp do zimniejszego powietrza
    3b)Można zostawić zasilacz do góry wtedy będzie mógł też pomagać wyciągać powietrze ciepłe z budy tylko należy pamiętać aby zasilacz był wysokiej klasy bo chłodzenie przegrzanego zasilacza ciepłym powietrzem z grafiki to nie jest dobry pomysł
    4)Montaż
    a) Sa fajne obudowy co mają fajne wysuwane szyn czy też sanki jak zwał tak zwał morał ten sam ogólnie dyski wygodniej sie montuje i wyciągniecie dysku by zgrać dane on znajomego to kwestia 2-3s a nie mordowanie sie jak za czasów/lat 80 z odkręcaniem i celowaniem w dziurki na które czasem leci 2-3min roboty i ryzyko lub co gorsza rozcięcia palca na ostrych krawędziach…
    b) Możliwość wyjęcia dodatkowego panelu na dyski aby zwolnić miejsce w obudownie na chłodzenie wodne lub większą grafike
    c) Aby tylna ściana miała te otwory z gumami dzięki czemu można wygodniej kable z tyłu przeprowadzić a nie robić z przodu spaghetti lub mordować sie z kablologią by upchać ją gdzieś po kantach obudowy aby nie zawadzały i nie rozbijały/zasłaniały przepływ powietrza z przodu obudowy na boki.

M.in ta obudowa spełnia te wymogi
SilentiumPC Signum SG1 TG

Choć osobiście wolal by poszukać jakieś innej bez szyby wtedy na panelu bocznym jest kratka gdzie można zamontować 1-2 dodatkowe wentylatory aby usprawnić chłodzenie powietrza na procka i grafike/ część płyty głównej.

1 polubienie