Zestaw komputerowy złożony przez syna. Pomoc dla Laika

Witam. Potrzebuje pomocy osob ktore sie na tym znaja, poniewaz sam jestem laikiem. Syn zlozyl zestaw w serwisie xkom. Czy znalazla by sie zainteresowana ocenic ten zestaw jak i stwierdzic czy to bedzie ze soba dzialac. Zasilacz sobie poradzi?

Dziekuje za kazda uwage.
Pozdrawiam

Daj mu wolną rękę… :sunglasses:

1 polubienie

Daj syna do klawiatury :wink: Niech wyjaśni dlaczego SSD 500 + HDD 1000 zamiast SDD 2000? Dlaczego taki zasilacz? Dlaczego 11 gen a nie 13 (np i3-13100F zamiast i5-11400F)?

1 polubienie

Wszystko spoko, ale wziąłbym zasilacz półmodularny, dysk albo tańszy albo 1TB i karte RTX 3060.

1 polubienie

Zasilacz jak wyżej do wymiany i ja bym poszedł w mocniejszy o co najmniej 100W - dla bezpieczeństwa. Z zasilaczami jest z autami - mocniejszy silnik powinien dłużej wytrzymać, przynajmniej teoretycznie XD (patrz auta ciężarowe)

Reszta spoko, zamiast tego hdd mógłby być ssd 1TB np od goodrama. Rozumiem zamysł - młody pewnie chce mieć dysk awaryjnie na „magazyn danych” stąd osobny.
Też takie rozwiązanie stosuję, tyle że wsadziłem ssdka właśnie od goodrama - najstarsza sztuka ma z 5 lat i nic się nie dzieje.
Cenowo lepiej oczywiście wyjdzie zwykły hdd (ja preferuję seagate i toshibę).

1 polubienie

Do ogladania stron? Tak. Do gier nie.

1 polubienie

BEZEDURA cytując klasyka polskiego kabaretu.
Zestaw z RTX 3060 weźmie góra 350W.

1 polubienie

Zestaw jest w porządku, jedyne co bym zmienił to pozbył się dysku talerzowego i kupił jeden większy SSD.

Karta graficzna również jest dobra (jeśli monitor ma rozdzielczość Full HD), ale to konstrukcja z 2018 roku - rozważyłbym 3060 jeśli budżet pozwala.

Zasilacz jest dobry, poradzi sobie bez problemu z mocniejszymi kartami czy procesorami.

Ma wolną rękę. Z tym że ja finansuje ten „projekt” to wolę mieć pewność że 1. To odpali i 2. Chwilę później nie spłonie :smiley:

Jak syn wróci to go poproszę do Ciebie na stronę.
Na ten moment sądzę że padły takie wyboru ze względów budżetowych tak do 3.5k chciałbym się zamknąć z tematem. Ewentualnie myślę żeby mu tu wcisnąć grafikę 3060? Doszły mnie słuchy że w tym czy następnym ma wyjść „dekoptowe 4060?” Więc ceny chyba trochę zjada w dół.

Tak, myślę nad 3060. żeby to mu starczyło na trochę dłużej.

A z zasilaczem już mam dylemat. Jedni mówi że jest git inni mówią ze jest git ale do oglądania strony :smiley:

Niektórzy „składacze” komputerów mają strasznie wybujałą wyobraźnię w kwestiach zasilania pecetów. Nie wiem, może wynika to z oglądania/czytania godzinami materiałów o ekstremalnym podkręcaniu, albo oglądania youtuberów którzy do byle jakiej konfiguracji wkładają zasilacze po 700/800/900 W bo „musi być zapas”? Nie musi. To znaczy musi ale nie aż tak wielki bo to zwyczajnie niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Wystarczy czytać specyfikację sprzętu który się używa/kupuje. GeForce 3060 ma TDP na poziomie 170/180W (zależy od modelu), Core i3/i5/i7 - 65W (modele z zablokowanym mnożnikiem). Doliczyć do tego płytę główną i wszystkie peryferia które podłączamy do płyty to maks 50W (mówię o komputerach domowych i domowych zastosowaniach). Wystarczy to zsumować i dać te 20 procent zapasu.

Dobry kalkulator

Żeby nie być gołosłownym, moja obecna konfiguracja (Core i7 - 65W i RTX 2060 Super - 175W) hula na zasilaczu 450W. Nic nie wybuchło, nie spaliło ani nic się nie zawiesza podczas obciążenia.

Ja tak do 4090 kupiłem 3 zasilacze, które nie radziły sobie poprawnie ze sprzętem. A wszystkie spełniały wymagania z nawiązką. Więc specyfikacja, specyfikacją, ale zapas musi być i to tym większy im mniej markowy jest zasilacz i im większy pobór prądu.

No tak, zgadza się, ale twoje zastosowania raczej nie należą do typowo „domowych” ;).

Ta tabela, to tabela potrzebnej mocy dla karty w zależności od zainstalowanego procesora opublikowana przez Msi. Nie widze powodu by im nie wierzyć tym bardziej ze w przypadku kart graficznych istnieje cos takiego co sie nazywa Power transients lub Transients spikes.

"Graphics cards are prone to momentary spikes of power, called transients. Although this has always been the case, a mix of factors like higher power requirements, boost algorithms, and rapid energy management features combine to make it more of an issue.

The design specifications to meet the previous ATX standard just aren’t beefy enough to handle modern graphics cards (the minimum spec only requires manufacturers to accommodate 1.3x spikes). With power draw set so high (>350W), even a 2x spike would require a modern power supply to offer up 700W of power momentarily.

If your graphics card doesn’t get the power it needs at that instant, it’ll result in your system restarting/crashing/bluescreening."

Tak, widziałem tę tabelę wcześniej. Nie ma tu co prawda rozróżnienia procesorów z zablokowanym mnożnikiem i odblokowanym (te ciągną więcej), ale potwierdza ona to co napisałem wcześniej. I nawet propozycja januszka co do zasilacza będzie więcej niż wystarczająca, model autora tematu tym bardziej.

Nie widziałes.
Przetłumacz sobie jakims translatorem o co chodzi. I gwarantuje ze tu nie chodzi o mnozniki procesorów a o o to czego od karty oczekujesz.
Dlatego napisałem

14:30 w zestawie z R9 5950X…

Widziałem.

Nie muszę. Zrozumiałem o co chodzi. Tylko tobie się wydaje że te skoki występują zawsze, przy każdym modelu karty graficznej, w każdej konfiguracji, co jest bzdurą. Ale ty dalej będziesz szedł w zaparte i sugerował zasilacz 800W do konfiguracji autora.

A modele z odblokowanymi mnożnikami mają wpływ bo pobierają więcej prądu. Zwłaszcza serie 12000 i 13000 bo tam jest jeszcze MTP oprócz TDP. Ale to dygresja akurat.

Bzdura, i to taka kolosalna, zahaczająca o dziwactwo.

Mnie zaś irytuje sposób doboru płyty, co jest nie mniej ważne niż zasilacz. Procesor autora w zasadzie jest opcją blisko najmocniejszą do tej płyty, bo 65W to TDP a rzeczywista moc prądu w stresie jest dużo większa. Zresztą nawet Xcom to pokazał w zalinkowanej przez autora płycie.
Moim zdaniem 600W zasilacz markowy jest całkowicie wystarczający, wymieniony zasilacz przez autora ma 60 miesięcy gwarancji