Zestaw komputerowy złożony przez syna. Pomoc dla Laika

Ty w porównaniu z twórcami i producentami np. kart jestes kim? Wiedze jakas masz?
Twoje opinie nie sa w zaden sposób miarodajne.
To ze w twoim przypadku nic nie zaszło, oznacza że w twoim przypadku tak było i nic poza tym.
To dokładnie tak, jak byś o awaryjnym w 25% sprzęcie, mówił ze jest dobry bo u ciebie działa.
I jeszcze raz twierdze ze pojęcia o tym co napisałem nie miałeś.

Kiedy chcesz grać to nie po to by ci w skokach, system siadał.

Przy okazji, producent karty którą autor tematu @Kislov wybrał, zaleca 500W jako MINIMUM.
Wiesz co to minimum? Wytłumaczę.
To wielkość gdy coś bedzie działać a nie ze będzie dobrze działać

To dokładnie to samo gdy Microsoft pisze ze do Windows 10 minimalna wielkośc RAM to 2 GB.
Będzie działać, będzie tylko jak?
Czyżbyś tu tez sugerował ze 2GB wystarczy a wiecej to przesada.
P.S. To nie karta powoduje Power transients. Ona co najwyzej może nie dać sobie z tym rady.

Generalnie problem zasilaczy impulsowych polega na tym, że zbliżając się do szytu swojej mocy zaczynają generować mniej stabilne impulsy, pojawiają się zniekształcenia, a także obserwujemy spadki napięcia.

Teoretycznie 600W jest wystarczający. W praktyce bardzo często nie. A jak jeszcze chcemy za jakiś czas rozbudować komputer, to patrząc na karty pokroju 4070, 90 i ich apetyt na prąd, lepiej inwestować w mocniejszy.

Osobiście nie przepadam za Be Quiet, za często widuje je uszkodzone.

Czyli dla spokoju wszystkich forumowiczów możesz wziąć taki

Skoro już dopłacać to lepiej celować w seasonic na którym i tak wiele firm bazuje.

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-seasonic-core-gm-650-gold-ssr-650lm-13110806450?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=test

lub

Ja? Tylko zwykłym użytkownikiem, ale potrafię wyciągać wnioski z tego co przeczytałem i ze swoich doświadczeń. I potrafię czytać tabelki.
Ty natomiast nadinterpretowujesz i przesadzasz w jedną bądź w drugą stronę. I nie umiesz czytać tabelek które sam podajesz.

Ale to zupełnie tak jak twoje. Dlatego są opinie tych którzy zjedli na tym zęby - masz przytoczone wideo od Hardware Unboxed, do którego się już nie odniosłeś. No tak, no bo po co. Koleś nic nie wie, według ciebie. Leć i mu powiedz o „Pałer Transients” bo też trwa w niewiedzy, tak jak producenci kart graficznych. O, forumowy zbawco zestawów komputerowych.

A ja jeszcze raz ci powtarzam że zrozumiałem ten opis. Tak samo jak widziałem wcześniej tabelę którą przytoczyłeś. Tylko na stronie ASUSa, nie MSI. Dalej masz zamiar prowadzić jałowe dyskusje w tej kwestii i licytować się kto co widział i co zrozumiał?
I nie TY napisałeś tylko producent kart graficznych, mądralo.

Zgadza się. Dam sobie rękę uciąć nawet, że tak jest w przypadku setek innych podobnych konfiguracji innych użytkowników - nic się nie dzieje.

To już tylko twoje przypuszczenie, na szczęście.
Aha, czyli uważasz, że producent podając konkretną specyfikację nie wie co pisze i celowo wprowadza w błąd ewentualnych kupujących? No kurde, stary… Leć do producentów kart graficznych i ich poinformuj że się mylą i „nie umieją w karty graficzne/ich zasilanie”. Może jeszcze ci podziękują i wynagrodzą? Kto wie?

Nie musisz - i tak nadinterpretowujesz. Te 500W MINIMUM oznacza że system będzie działać STABILNIE przy PEŁNYM obciążeniu przez długi czas, przy konkretnej konfiguracji (procesor z niższej/średniej półki; czytaj tabelki które zamieszczasz) i nie ma potrzeby ładowania zasilacza 600, 700 czy więcej Wat. Tak producentowi wyszło z jego testów podczas tworzenia danego modelu, i te 500 W które podał, podał „z górką” bo musiał stosować się do konkretnego standardu ATX. Czego dalej nie rozumiesz?

Zgadza się. I nie będzie nic „siadać” (u autora tematu). 3060, TDP 170-180W. Załóżmy ten chwilowy, nawet dwukrotny skok potrzebnej mocy. Wychodzi 360W, w zaokrągleniu. Dodajmy procesor (65W ale niech będzie nawet te 100W chwilowego poboru mocy. To nam daje już jakieś 450-470W. Pozostają płyta główna i peryferia które podłączamy do niej, czyli jakieś kilkanaście Wat maksymalnie. Przy zasilaczu 550W (czy nawet 500W) będzie jeszcze zapas.

Sam system? Zupełnie normalnie. Nic się nie będzie zawieszać/sypać niebieskimi ekranami. Będzie stabilnie. Byle by był dysk SSD w systemie.

Ależ skąd. Ja sugeruję, że (na obecną chwilę) 32 czy tym bardziej 64 GB RAM w domowym komputerze/komputerze do gier jest zbędnym wydatkiem. Tak jak 600/700W czy więcej do konfiguracji autora tematu. Podkreślam - na chwilę obecną.

To żeś powiedział. Kolejny przykład że nie umiesz czytać tego co zacytowałeś. To zasilacz może sobie nie dać rady (z dostarczeniem potrzebnego prądu), a nie karta. A karta je właśnie może powodować (skoki), ale nie musi. Zależy od modelu (chipu) karty i producenta samej karty graficznej. Różni producenci stosują różne rozwiązania dotyczące zarządzania energią przez kartę, to chyba oczywiste.

Zanim sie będziesz tak dalej wymądrzał proponuje przeczytac co fachowcy piszą.
Nie martw sie, translator z j.chinskiego, dobrze tłumaczy na j.angielski.
Na j.polski jest gorzej bo to wtórne tłumaczenie i tu będziesz miał problem.
Oczywiście przeczytać i zrozumiec co sie czyta to dwie rózne sprawy.
No ale próbuj. To zawsze lepiej niz bajki pisać. Moze zrozumiesz.
Czasem cuda się zdarzają.

P.S.

Ja napisałem tylko ze

Jest tu cos o dostarczaniu pradu? :man_facepalming:

Podobno umiesz jakieś poprawne wnioski wysnuwać. Własnie widzę.

Mimo wszystko dam ci link do kogoś kto ma wiedzę, choć nie wierze bys cokolwiek zrozumiał.

https://www.fcpowerup.com/end-gpu-spike-peakpower/

P.S. Nie odpisuj.
Nie marnuj swojego czasu.
Wykorzystaj go na naukę a potem sie wymądrzaj.
Powodzenia. A nuz ci sie uda.

Dyskusja z kolegą @Yakii nie ma sensu. On zawsze, wszędzie i wszystko wie inaczej :wink:

Zasilacz o mocy 550W, gold będzie miał ok. 495W. Brąze już tylko 440W. Z tym, że bardziej istotny jest rozkład napięć na poszczególnych liniach. Problem stanowi też mniejsza ilość przewodów oraz to, że stosuje się półprzewodniki czasami ostro wyżyłowane, a przy wyższej mocy już lecą tranzystory sporo mocniejsze. Na dodatek części z czasem tracą swoje parametry, a tam jest sporo kondensatorów, cewek itp. Zasilacz działający z 50-60% mocy, podziała znacznie dłużej niż żyłowany na granicy.
Ja jestem zwolennikiem mniej wydajnego zasilacza, ale mocniejszego.
Uważam, że przy dzisiejszych kartach kupowanie zasilacza poniżej 700W jest mało perspektywiczne.
Nvidia zaleca dla 3060 550W, a dla 3060TI 600W., dla 4070 700W. Zatem jeśli będziemy zmieniać kartę na przestrzeni kilku lat, to później odpadnie konieczność zmiany zasilacza. A przy okazji nie będzie on wyżyłowany. Tym bardziej, że można nabyć zupełnie dobrze wykonane zasilacze o tej mocy w cenach poniżej 350zł

COOLER MASTER ZASILACZ MWE BRONZE 80+ 750W V2
THERMALTAKE SMART BM2 750W MODULAR 80+ BRONZE
czy nawet Chieftec ECO GPE-700S, który kosztuje poniżej 300zł.

Czy procesor I5 11400F obsłuży w pełni 4070? Po co gracze kupują I7 czy I9?

A nie pomyślałeś ze moze ma wiedze o tym jak faktycznie jest.
Powyzej masz link. Wystarczy kliknać i czytać. Spróbuj.
Oczywiście czytać ze zrozumieniem wszystko, inaczej sie nie da.

Poniżej masz tabele Msi dotyczaca zaleceń potrzebnej mocy zasilaczy, ale.

https://www.msi.com/blog/recommended-psu-table

P.S. Msi czyli fachowcy z firmy pisza wyraźnie

„Please see the chart below for PSU recommendations. It makes it very evident how much power the associated GPUs and CPUs are using. With this knowledge, you should be able to select the most fitting power supply units for your components.”

Pogrubiony przeze mnie tekst oznacza ile mocy potrzebuje tylko samo GPU i CPU.
Potem trzeba dodać resztę bo coś oprócz nich jeszcze jest w komputerze.

Tak, śniło mi się nawet, że pracujesz w fabryce zasilaczy, w dziale projektowym i dostałeś Oskara za wszystko, wszędzie na raz w zasilaczu :stuck_out_tongue_winking_eye:

No własnie. Typowy januszek. Zero wiedzy więc już lata szybciej niż światło.
Na Plutonie juz byłes?

Zapytam jeszcze raz:

Poprzedni Seasonic Core nie był do końca udany, a Be Quiet właśnie ziomo napisał że też coraz częściej lądują na stole. Podałem coś co z recenzji wypada ok.

Co znaczy w pełni? Będzie szybciej niż na 3060. Znajdą się gry które zyskają więcej i takie które zyskają mniej. Czym wyższa rozdzielczość, tym więcej da karta. Od 60 do ponad 100% na tym CPU na bank. Z innej beczki, na szybszym CPU 3060 też będzie działać trochę lepiej.

To normalne, chodzi o to, aby przy jak najniższej cenie, wyciągnąć jak najwięcej klatek.

Bo to (dobór zasilacza) zaczyna przypominać loterię. Kolejne serie w ramach tego samego modelu danego producenta mogą się całkowicie od siebie różnić. Nie ma już reguł poza taką: wtrynić konsumentom jak najwięcej za jak najmniej.

Sam oceń

Jak dla kogo. Wiedza o tym jest dostępna.
Podałem link do FCpowerup. Chińska strona prowadzona przez fachowców.
Translator niezle tłumaczy na techniczny j.angielski. sa wykresy. Sę testy poboru mocy samych kart graficznych gdzie rejestrowane skoki mocy sięgaja nawet 950 W z poziomu 300 W.
Producenci tacy jak Msi udostepniaja tabele mocy kart w powiazaniu z linia procesorów.
Sa strony typu „Bottleneck calculation”.
Nic nie stoi na przeszkodzie by poszukać.
Jak chcesz " poskładać" sprzet masz trzy mozliwości.
Patrzysz w sufit i wybierasz co leci.
Dobierasz cześci i szukasz informacji o nich.
Wybierasz dobry serwis by zrobili to za ciebie.

Yaki, Yaki, nie bądź taki… :laughing:
ja ci bardzo chętnie odpiszę. Dyskusja z tobą to sama przyjemność, większość na tym forum przecież to potwierdzi. :smiley:
Jeszcze na koniec twojego P.S. powinieneś wstawić buźkę :triumph: i dopisać „foch” jak nastoletnia obrażona dziewczynka.

Ale jedyną osobą która się tutaj wymądrza w tym wątku od początku jesteś ty i nikt inny, z tym swoim zupełnie nieistotnym power transients. Nieistotnym (bo występującym w skrajnych przypadkach, a nie stale) z punktu zwykłego użytkownika, który chce tylko dobrać wystarczający zasilacz do domowego komputera. To nie jest „wyższa matematyka” i nie potrzeba wiedzy na ten temat z chińskich stron, którą się popisujesz i jakie tu linkujesz. Swoją drogą, naprawdę uważasz, że zwykły użytkownik będzie czytał artykuły na temat doboru zasilacza gdzie są opisywane rzeczy typu:

Gate Level Power Optimization?
Dynamic Voltage and Frequency Scaling?

Albo że ktoś będzie czytał, że ze wzoru
Power = ∑(P_dynamic + P_static) = ∑(CV²αf + V*I_dq)
można obliczyć pobór energii układów CMOS?

Takie rzeczy będą czytać tylko tacy, którzy zajmują się tym profesjonalnie/półprofesjonalnie, albo… tacy upierdliwi nadgorliwcy jak ty, którzy nadinterpretowują to, co czytają.

Zwykły użytkownik, taki jak ja, obejrzy kilka video, przeczyta parę poradników napisanych przystępnym językiem, po polsku. I będzie wiedza wystarczająca by wybrać dobrze.

Jedyne co pokazałeś w tym wątku (i w wielu innych na tym forum) to bałwochwalcze wręcz chełpienie się własną (niby) wiedzą; w połączeniu z brakiem kultury w twoich wypowiedziach, można w prosty sposób wywnioskować że jesteś aroganckim ćwokiem, który powinien raczej przesiadywać na elektrodzie i tam się spełniać.

Nie muszę niczego próbować. Problem w tym wątku już dawno został rozwiązany bez twojego bycia przemądrzałym, ale ty dalej uparcie, jak ta nadgorliwa dewota spod kościoła, próbujesz coś udowodnić, mimo że zupełnie nie ma takiej potrzeby. Rzucasz pojęciami i wstawiasz linki, które nie mają totalnie znaczenia w skali problemu jaki trzeba było rozwiązać w tym wątku. Tylko po to, żeby komuś coś udowodnić. Nie, żeby rozwiązać problem w wątku. To świadczy o tobie najlepiej jako forumowiczu przydatnym dla ogółu społeczności forum.

No właśnie nie widzisz. Piszesz o czymś i to potem przekręcasz. Albo na bakier u ciebie z logicznym rozumowaniem i rozumieniem tego co cytujesz.

Jak to nie karta powoduje?
„Graphics cards are prone to momentary spikes of power, called transients.”
Z tego zdania jasno wynika co jest źródłem tych skoków - karta graficzna. I logicznym jest, że to zasilacz ma „dać radę” tym skokom bo to on, a nie karta dostarcza potrzebną moc.

Z testów poboru mocy które tam przeprowadzono, jasno można wywnioskować (wyniki w jednej z tabelek; ale jak już ustaliliśmy - nie umiesz ich czytać) to, co pisałem wcześniej - do konfiguracji autora tematu zasilacz 550W dobrej jakości wystarczy żeby system stabilnie pracował przez długi czas pod obciążeniem - w typowo domowych zastosowaniach.

Rozumiem że dalej będziesz ciągnął temat (już dawno rozwiązany bez twojej „pomocy”). Niczego innego się po tobie nie spodziewam, w końcu twoje musi być na wierzchu, zgadza się? Bycie nadgorliwym do czegoś w końcu zobowiązuje :wink:.