Zestaw płyta+cpu+ram

Jest sens takie coś kupować?
Przesiadka byłaby z xeona e3 v3 z pamięciami ddr3.


Sprzęt nie będzie nigdy podkręcany.

Podaj dokładne modele obecnych: CPU, RAM i MOBO.
Ogólnie różnica będzie spora, ale…
Wg mnie 2700X wydajnością do ceny jest trochę przepłacony.
RAM mógłbyś wrzucić jakiś 3200MHz bo tle obsłuży MOBO.
Miło także będzie jak podasz przeznaczenie komputera.

Wziąłbym Ryzena 2700 bez “X”. Różnica 200 zł. Czy zasilacz klasy Platinum jest Ci potrzebny? Biorąc Gold oszczędzasz ok 50 zł. mając dodatkowe 250 zł możesz wziąć pod Ryzena płytę na chipie X470. Pamięci faktycznie możesz rozważyć 3200, gdyż są w bardzo podobnej cenie.

Podaj dokładne modele obecnych: CPU, RAM i MOBO.

e3-1231v3
z97m-g43
ddr3 1866mhz 4x8

Miło także będzie jak podasz przeznaczenie komputera.

grafika, wirtualizacja, od czasu do czasu w coś zagram.

Ryzena płytę na chipie X470. Pamięci faktycznie możesz rozważyć 3200, gdyż są w bardzo podobnej cenie.

Płyta większa od matx nie zmieści się do obudowy, a w morelach praktycznie wszystkie matx są na czipsetach b[xxx].

Pamięci faktycznie możesz rozważyć 3200, gdyż są w bardzo podobnej cenie.

Tam było 2x16, więc zostaje możliwość ulepszenia sprzętu, w linku jest 2x8.

Czy zasilacz klasy Platinum jest Ci potrzebny?

Szczerze… zdecydowanie nie jest potrzebny, ale liczę że ten zasilacz przeżyje 2 kolejne pc, szukałem czegoś z długą gwarancją i wyglądającego na solidne.

Wziąłbym Ryzena 2700 bez “X”. Różnica 200 zł.

3,2 vs 3,7GHz nie będzie robiło różnicy, akurat na wydajnym cpu mi zależy?

Ale w taktowaniu też różnica ładne 500 MHz. :wink: A żeby wycisnąć tyle z 2700, to trzeba chłodzenia…które dodatkowo kosztuje. :V Wychodzi to samo.

Nie ma znaczenia przeznaczenie. Intel w tej chwili jest kompletnie nieopłacalny.

Ok, nie zauważyłem, choć Fury 3466 CL19 16GB masz za 688 zł.

Patrzysz na zegar bazowy, a Turbo maja mniejsze różnice - 2700 4,1, 2700X 4,3. Czy warte to 200 zł?

Ok, tego akurat nie napisałeś więc tutaj wiele kombinować nie można - płyty mATX z chipem X470 są bardzo drogie.

Następny co patrzy na takty bazowe… Poza tym na 2700 bardzo łatwo osiągnąć zegar 4300 lekkim OC w BIOS. Przy prockach Intela wybór między np 8400, a 8500 może mieć znaczenie, bo tam procka nie podkręcisz. W tym wypadku nie widzę sensu by dopłacać 200 zł za coś, co możesz zrobić samemu dwoma kliknięciami.

Na BOXowym chłodzeniu osiągniesz 3,7 GHz na WSZYSTKICH RDZENIACH na 2700? :joy: Chyba zaraz zemdleję… Do jasnej…przecież 2700X ma nawet wyższe TDP względem 2700! Nie gadaj takich głupot, błagam…

I poczytaj też o tym:
https://community.amd.com/community/gaming/blog/2018/08/13/understanding-precision-boost-overdrive-in-three-easy-steps
To ma tylko 2700X i 2600X.

O czym Ty Fandzolisz? Turbo to jedno, a w ogóle wiesz co oznacza “X” w numerze procesora? To oznaczenie funkcji XFR, która pokręca Turbo do jeszcze wyższej wartości w zależności od Temperatury. Na boxowym chłodzeniu Zegar z Turbo (być może nie max) nie powinien być problemem, ale jeżeli kolega założy lepsze chłodzenie to osiągnięcie wyższych zegarów niż turbo jest jak najbardziej możliwe. Nie myl XFR z Turbo z łaski swej.

I jeżeli 2700 ma nie wyciągnąć swojego turbo na Boxie to 2700x niby da rade? Jeszcze jedna rzecz. Bez dobrej sekcji zasilania na płycie dobrodziejstwa związane z XFR2 i Prcision Boost 2 są znikome.

Chłodzenie będzie inne, jeszcze nie wiem jakie. Muszę zmierzyć obudowę i zobaczyć co się tam do środka zmieści. Oczywiście mówię tu o jakimś podstawowym zestawie chłodzenia za 100-130zł.

Jeżeli montujesz jakieś większe chłodzenie to nie widzę przeszkód by 2700 podkręcić do ok 4,1-4,2 Ghz. Nie dość, że zaoszczędzisz jakieś 200 zł to wydajność będzie ta sama co w 2700X, którego przy dobrych wiatrach da się podkręcić do 4,5Ghz, ale też trzeba mieć szczęście. Tak jak to mówi wiele osób - 2700X jest dla tych, którzy nie chcą wchodzić do BIOS i przestawić kilka opcji, które i tak OC robią automatycznie. Ty i tak musisz tam wejść by ustawić pamięci powyżej nominalnej wartość i włączyć profil XMP.

1 polubienie

Zastanowię się, nie ukrywam że zależy mi na stabilnej pracy pc i wszelkiego podkręcania chciałbym uniknąć jeżeli się tylko da.

Kupiłem zasilacz, i rozglądam się obecnie za płytą mATX socket AM4.

Przejrzałem kilka sztuk dostępnych w ofercie pewnego owocowego sklepu internetowego i drobny szczegół wzbudza mój niepokój, tam praktycznie nie ma radiatorów na sekcji zasilania procesora, albo są malutkie, a 2700x to 105W TDP (a w praktyce pewnie więcej ze względu na turbo).

Olać temat i zamówić coś taniego (jak to msi), czy da się dostać coś lepszego?

He? :wink: Nie wiem na jakie płyty patrzysz, ale własnie niemal wszystkie na chipie B350/B450 lub lepszym mają radiatorki na zasilaniu CPU. Nawet ta co wybrałeś na samym poczatku MSI B450M PRO-VDH ma. :wink: I różnic między płytami AM4 jest na tyle mało, że w budżetowej kwestii każda na B450 mATX będzie podobna. MSI, Gigabyte, Asus - jakikolwiek model będzie OK, i z chłodzeniem. :wink:

1 polubienie

ok, widzę że nic lepszego nie znajdę.

Od czego?

od B450M PRO-VDH.

ASRock wydaje się mieć solidniejsze chłodzenie, ale stawia jakieś absurdalne wymagania co do rodzajów zainstalowanej pamięci.

Gigabyte wygląda bardzo podobnie do MSI
A w ASUSie prime ktoś zapomniał nawet dokleić tego kawałka radiatora na vrm.

Jakiegoś wielkiego wyboru nie ma. Trochę nawet zaskoczony jestem bo jak parę lat temu wybierałem sprzęt na mATX to różnych płyt było zatrzęsienie i to w sporym przedziale cenowym.

Nawet dopłata do lepszego chipsetu X470 odpada… bo takich płyt nie ma :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zawsze mogą Ci sprzedać X370 ze zaktualizowanym BIOSem.

Jeżeli kupił wcześniej wspominanego 2700X to byłoby głupotą brać płytę z pierwszej generacji. :slight_smile: XFR2 i Precision Boost 2 mu nie zadziała = mniejsze osiągi CPU. Wśród płyt z chipem B450 jest wystarczający wybór. :slight_smile:

To słynne turbo miało tak działać?

Temperatura procesora 48C pod obciążeniem a częstotliwość wcale nie jakaś wybitna, na pewno nie 4,3 reklamowane na pudełku.

Ja tam widzę 65 i 78 na płycie. Może to dlatego? 48 o którym piszesz to chyba temperatura socketu, ale poprawcie mnie, jeżeli się mylę.