Zestaw z min. 128GB RAM

Cześć,
Na jakiej platforie i z jakich gratów w miarę po taniości złożę sprzęt z min.128GB RAM i tak chociaż 6-8 core? Mój domowy komputer ma już z 7 lat, MB/CPU nie pozwala na więcej RAM (32GB) a trochę mi mało głównie RAM. Nie chcę iść w jakiś mini-serwer, bo to zawsze potem jazda jak zasilacz nietypowy padnie, czy zaczynają się problemy z podłączeniem dysku bo kontroler coś wymaga itd.

32 GB RAM’u to mało? :open_mouth: 128 GB?? No nie wiem…

A po co ci tyle? Karta graficzna ma swój a ładowanie w trakcie startu „całego” systemu do RAM jest bezcelowe.
No ale jak ktoś chce podkuć konia złotymi podkowami to jego sprawa.

Jeszcze raz… Mam swój wysłużony i4690K, praktycznie od początku 32GB RAM. Jeszcze by mi służył gdyby nie ten RAM. Odpalę swoje zabawki i potem się okazuje, że muszę obok postawić dwa laptopy po 16GB, kombinować na kojenym komputerze a i tak mało. Najchętniej by było, gdyby to był nadal mój „komputer biurowy” a jak odpalę np. vcenter, ze 3 nestowane ESXy, nestowany NAS, edge NSX-T itd. to komputerek do labowania.
Wypadłem od kilku lat z rynku komputerów domowych i podpytuję czy i jaka platforma w relatywnie akceptowalnych cenach umożliwia np. na początek wrzucić z 64GB a jakby co potem dopchać więcej.

„W miarę po taniości” dużo nie mówi.

możesz np. taki zestaw za niecałe 5k i zamiast tej pamięci wziąć 2x64GB. Nie kupuj ramu na raty, najlepiej od razu dwie takie same kości. Za 2-3 lata mógłbyś mieć problem dokupić identyczną kość.
To samo możesz zrobić z zestawem za 10k czy 13k. Większość niebudżetowanych płyt wspiera 128GB (zobacz przed zakupem).
Jak się zdecydujesz na DDR5 to będzie dużo drożej.

możesz grafikę wymienić na coś dużo tańszego i będzie taniej.

Kwestia tej „taniości”. Kośc DDR5 32GB to ok. 600 zł. Razy cztery. Wychodzi 2400 zł.
Weź może najpierw kalkulator i tak zgrubnie (zawyżajac nawet) policz wszystko, łacznie z zasilaniem bo dobre bedzie musiało być, jak ta „taniość” będzie w liczbach wygladała.

DDR4?
https://allegro.pl/oferta/pamiec-ripjaws-v-ddr4-128-gb-3600mhz-cl18-12900364000

Proponuję zestaw z Core i5 (ew. i7 lub i9 w zależności od potrzeb i możliwych kosztów) 12 lub 13 generacji, jakąś płytę na chipsecie Z690 lub Z790 z 4 bankami pamięci plus pamięci DDR4 (w porównaniu do DDR5 znacznie tańsze, a tak naprawdę niewiele wolniejsze) jako 4x 32GB i dysk M.2 PCIe NVMe 4.0 x4 o zadowalającej pojemności. Plus reszta, czyli dobry zasilacz, może DVD jeśli potrzebujesz, obudowa, może drugi dysk, no ale nie o to pytasz. Proponuję też zrezygnować z dołączonego do procesora chłodzenia i dokupić jakieś lepsze.
Co do karty graficznej, to nie wypowiem się, bo sam działam na zintegrowanej i do moich potrzeb jest co najmniej wystarczająca, ale wiem, że przy różnych innych zadaniach tak nie będzie.

ty komputer z nasa chcesz złożyć czy co? nie znam płyty która mogłaby nawet tyle obsłużyć

Płyty obsługujące 128GB RAM nawet często się spotyka i nie są bardzo drogie np:
https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/podzespoly-komputerowe/plyty-glowne/plyta-gigabyte-a520m-ds3h-rev-1-0-amd-a520m-ddr4-sata3-m-2-usb3-0-pcie4-0-am4-matx

Jak wspomniałem, to i tak dla mnie mało. Głupie przetestowanie vcenter HA to na wstępie 24GB RAM. Wiadomo, ze tyle taka wirtualka nie ciągnie, ale żeby wogóle pozwoliła się deployować nestowany ESXi musi jej na to „pozwolić”, bo ciężko tam z overprovisioningiem. To samo jakieś proste EDGE, NSX, HCX lubi po 16-32GB RAM.

Prosty lab (Windows AD, vcenter, x2 ESXi, NAS i pierdoły) wykracza ponad 32GB, szczególnie przy hypervisorze typu 2
image

Co do płyt: nie jest to jakaś wielka ilość, w serwerach bywa po 2-3TB RAM a klastry po 20-30TB a klastry po 4-6THz to też żaden wyczyn w dzisiejszych czasach :wink:

Wstępnie myślę o jakimś poleasingowym Dell Optiplex 7060 sff. Małe, w standby ciagnie podobno po 20-30W. Na forach ludzie piszą, że bez problemu wsadzili w niego 128GB i działa.

Jest tego trochę na 128 GB

Dobrze zrobione, ciche, jak nie będziesz potrzebował grafiki jakiejś, odkurzysz raz na pół roku, to fajny sprzęt. Tylko jak będziesz kupował, to zasilacz na zapas, bo tam jest taki cienki 240W, teraz można kupić za ok. 200zł, a za jakiś czas będzie kłopot z nimi, a tam innego nie wciśniesz. A one czasami lubią się wysypać.

Z takich maluszków kojarzę, że EliteDesk 805 G6 na AMD łyka bez problemu 128 RAM.
Lenovo ThinkCentre M70s też.

RAM najlepiej kupić na starcie. Zwłaszcza, jak są 4 kości razem i to o większej pojemności.

Też taki mam i składam do siebie na dniach:
Gigabyte Z690 UD DDR4
I5-13500
32GB Ram Kingston Fury / Corsair 3600
Corsair RM650x
Samsung 980 PRO
Fera 5

W domu z maluchów mam ProDesk 400 G 2.5. Świetny sprzęt, malutki, cichy, tyle że tylko dwa sloty pamięci, max 16GB.

Zgodnie ze specyfikają producent twierdzi ze 64GB to max. RAM-u
Co ktoś pisze na forum to pisze. Klawiatura jest cierpliwa. Ty się potem będziesz męczył z problemem.
No i z kasą.
Jak już potrzebujesz te 128 to szukaj takiego pudła. Przynajmniej będziesz miał pewność.

Kliknąłem filtr 128GB RAM i pojawiło się tych płyt dosyć sporo Płyty główne - Sklep, Opinie, Ceny w Morele.net

Takie płyty nie sa przesadnie drogie. Może warto iść w nówkę składaka. Łatwo potem coś wymienić w razie problemów, części standardowe.

Nie mam zaufania do producenckich składaków. Z reguły na jedna dobrą technicznie część, pare innych to gnioty.
Najlepiej jak sobie sam podobierasz, konsultujac to np. ze znajomym serwisantem. Jak cos przeoczysz, to zwróci uwagę.

No tu masz rację, to wszelkich konstrukcji SFF trzeba potem ściągać zasilacz z Ali, miałem tak z ProDesk 400. Jak coś dobiorę wrzucę tutaj proponowany zestaw. Dzięki za pomoc.

Warto nawet kupić coś z napisem „gaming” ale używać jej ‘normalnie’. Takie płyty zazwyczaj mają porządniejsze podzespoły np zasilania procesora, ponieważ gracze lubią tuningować, podkręcać itp.