Zestaw za ok. 1000 zł

Witam,

odłożyłem troszkę pieniędzy (tytuł mówi ile) i postanowiłem poświęcić to na bazę pod komputer do gier. Z racji że od lat nie siedzę poważnie w tematyce hardware a w szczególności na PC, chciałem zasięgnąć waszej rady co do możliwych konstrukcji.

Założenie jest takie że będzie możliwie najlepsza baza pod przyszłą rozbudowę (bez dedykowanej karty graficznej i wodotrysków). Myślałem o platformie na procesorze AMD (płyta raczej ATX) ale czekam na każde rzetelne propozycje.

Obecnie posiadam peryferia (mysz, klawiatura), dyski 2.5" w tym ssd na sata3. Dodatków jak cd-rom nie potrzebuje. W takim razie poza samym hardware potrzebuje jeszcze jakąś obudowę i monitor. Coś jeszcze powinienem dodać?


Ciężko wyciągnąć mniej pod rozbudowę (może RAM z 30 zł, ale dużym kosztem wydajności).
Dodatkowo nie wiem gdzie tu monitor zmieścić.

Ze 200 zł, bo nawet przy mega cięciu i szukaniu okazji wyjdzie ta:

  • płyta, tniemy na maksa 220 na czipie Axxx
  • Ryzen 2200G, Athlon Panci jest ok, ale lepiej 4 fizyczne rdzenie i lepsza integre mięc - 450 zł
  • 2x4 GB Ram , 200 zł, jak u Panci
    Razem mamy 870, gdybyś miał starą obudowę i zasilacz, nie musi być mocny, to by się dało pomyśleć z monitorem, a tak brakuje 200zł…

OK, możesz na start wybrać 4 GB Ram, ale wydajność ucierpi mocno, wtedy jakąś budżetową bude i budżetowy zasilacz upchniesz…może nawet monitor…
poszukaj też okazji po Allegro, w sklepach, ale AMD, bardziej 2200G, to najrozsądniejszy wybór :wink:

Moim zdaniem robienie takiego czegoś jak baza mija się z celem w komputerach. Z tego powodu iż technologia idzie do przodu i często nie jest kompatybilna wstecz. Wyjdą nowe procesory ,które będą potrzebowały nowej podstawi płyta do zmiany wyjdzie ddr5 płyta do zmiany itd. Dzisiaj większy sens ma dozbieranie całości i dopiero wtedy kupienie porządnego komputera.

AMD jeszcze rok, dwa powydaje na am4, a wbrew pozorom wymiana za 2-3 lata procka na używany nie jest głupia :wink: ile i5 2xxx/3xxx kosztowały na starcie, a po 7 latach za 150 - 200 zł i sa nadal na poziome domowym;) Problemem może być ram, fakt, ale standard zwykle nieco mniej jest ważny od ilości i generacje nie miały +300% w wydajnoci dotychczas :wink:

Może to i prawda, ale dla mnie czasami skok wydajności nie jest warty uwagi a czasami jest gigantyczny kto wie jak będzie? A co gdy wyjdą nowe superwydajne karty którym pcie nie wystarczy? Nigdy nie wiadomo, dlatego ja osobiście nie bawiłbym się w bazy do rozbudowy. Powiedzmy baza i rozbudowa w ciągu roku ma jeszcze sens ale tym dłużej tym mniej sensu to ma.

Rozbudowa będzie za kilka miesięcy. Po prostu cięko z kasą a męczenie się na laptopie. Z procesorem 1.8 Ghz mi już bokiem wychodzi.

Najbardziej przekonuje mnie propozycja od @anon7248146 . Jeszcze jakbyś mógł mi powiedzieć czy gdybym zdecydował się na mATX (może znajdę u siebie jakąś budę za darmo). Będzie dużym ograniczeniem na przyszłość? No i dołożenie tych 200 zł to nie będzie aż taki problem. Później jak wejdę na komputer to złoże koszyk i zobaczycie czy wszystko będzie ok.

Troszkę będzie, ale nie mocno. Czipy A220/320 nie wspierają podkręcania, ciężko upolować płytę z 4 ramami, więc 16 z 8 GB będzie ciężko zrobić, no i dwa gniazda PCIE tylko, nie wszystkie dysk m2 wspierają :wink:

To jednak nie problem, podkręcać nie chcesz, 2200G nie obsłuży dysku m2 (jak zwykły ssd będzie działał), ew kiedyś podmienisz kość 4 gb na 8 gb . Większym problemem może być wysokość budy do ew karty, ale mamuta nie weźmiesz, APU ma mniej linii pcie, czyli powyżej 1060 ti może być lekkie przycięcie ;-)(tak z 3-5%)

To wg mnie wysupłaj jeszcze parę groszy więcej na płytę główną z 4 slotami RAM, żeby w przyszłości nie kupować 2gi raz RAMu i wymieniać, tylko dokupić. Jak będziesz kupował jednak tańszą płytę główną,to pamiętaj że te z serii 300 musisz mieć na czym BIOS podnieść do nowszej wersji, żeby ten procesor odpalił, a to co w zestawia pójdzie od razu. Tu wersja po zmianach i bez budy jak jakąś znajdziesz.

Ok. Wiem już wszystko. Pozostaje tylko kwestia monitora. Rozumiem że najlepiej będzie poszukać jakiejś używki na znanym portalu aukcyjnym? Tak samo mam nie spodziewać się pasty razem z procesorem?

Co do monitora pewnie tak. Pasta jest już nałożona na chłodzenie w zestawie.

Z monitorem, to może nawet nowy dostaniesz, fajnie jakby to 21 ’ było ew. na start możesz do TV podpiać , jak amsz :wink:

PS. Tylko na ramach nie przyoszczędź biorąc jakieś 2400 c 19, bo 10zł mniej. Przy zintegrowanej grafice AMD byłaby to zbrodnia i grywany Wiedzmin 30-35 FPS stałby się niegrywalny :wink:

Coś takiego się nada?

Ostatnia kwestia to śrubki. Będzie ich na tyle z tym koszykiem żeby złożyć wszystko do kupy? No i dysk. Posiadam goodram iridium (nie irdm) pro 240gb 2.5". Jakieś przejściówki są potrzebne żeby go podłączyć?

Chętnie uciąłbym jeszcze z tego parę zł jeśli by się dało ale nie jest to jakiś mus.

Dodaj proszę parę groszy na tą obudowę co ja wrzucałem ,bo to konserwa, a Silentium ma obieg powietrza jakiś chociaż.
Co do kabli to zasilacz ma 4 kable sata, więc powinno być spoko. Jak nie masz chociaż 2ch śrubek do przykręcenia dysku to pewnie się mogą sanki przydać.
Nie używałem dawno żadnych, ale to powinno coś takiego wystarczyć.

Możesz jeszcze raz podać link do samej obudowy? Bo aktualizowałeś listę bez obudowy i nie mogę jej teraz znaleźć.

Poza tym, to mogę już spokojnie zamawiać? Nie będzie problemu z podłączeniem tego dysk na zwykły przewód sata który przyjdzie z mobo?

Sorry za te wszystkie pytania ale nie składałem komputera od lat a nie chcę później czekać tydzień na jakąś głupotę.

1000 zł. to jest bardzo mała suma jak na składanie komputera. Inwetycja w AMD jako w przyszłościową platformę to pomyłka. Procesory tanie, ale z małą wydajnością, wysokimi zegarami, które tylko są marketingowo fajne. Dodatkowo duże temperatury obniżają żywotność procesorów. Kolejny problem to słabe i nietrwałe płyty główne z obciętymi chipsetami. Jako komputer przyszłościowy lepiej wybrać Intela + zintegrowaną grafikę, a w razie posiadania gotówki kupić kartę graficzną i więcej RAM. Nie zmienia to faktu, że za 1000 zł. nic sensownego się nie złoży, chyba, że komputer do zastosowań biurowych.

Dzięki za radę ale nie skorzystam. Poszedłbym w tą bezsensowną dyskusje ale nie jest to temat o upodobaniach do producentów.

A w tej bajce były smoki?

1 polubienie

Proszę bardzo.

Nie będzie problemu z podpięciem dysku.

1 polubienie

No i procesor już niedostępny w morele… Ciekawe czy w święta uzupełnią magazyn.