Zgłoszenia problemów z nowym forum IPB

Serwerów nikt nie zmieniał, Tomick zmienił silnik forum, dokładniej zaktualizował go, nie doszukiwałbym się tu działań “na przekór nam”, pewne sprawy  da się poprawić w produkcji, Tomick się tym nie chwali, ale wiem, że spędził kilkaset godzin nad tym, nadal siedzi po nocach i tropi zamulające procesy i składowe forum.  Na Neowin po migracji do IPB 4 siedziało czterech webmasterów i też nie dawali rady, ogólnie teraz ogarnęli sprawę, na DP jest, w zasadzie, tylko jeden.

Masz może coś konkretnego, co byś chętnie chciał dostać, a co ma wspomaniene forum? Bo forum w założeniach nie jest rewolucyjne - nadal masz fora, tematy i posty, możesz pod tymi ostatnimi łatwo odpowiedzieć, ustawień użytkownika wiadomo, gdzie szukać więc dlatego wrócę do tego pytania - czy jest coś konkretnego, co chciałbyś dostać :slight_smile:

Nie zmieniliśmy serwera, ale oczywiście jest wiele zmiennych w tym, co użytkownik dostaje na sam koniec. Wersje MySQL, PHP czy samego IPB mają duże znaczenie. Teraz skupiamy się na wyłapywaniu momentów, gdy forum zamula. Zawsze jak ktoś używa czegoś nowszego to jest szansa, że coś pójdzie nie tak. Dam Ci prosty przykład. Lista tematów - masz stronnicowanie na górze. Przy każdym odświeżeniu strony należy oszacować ile jest tematów w danym dziale, więc musisz je przeliczyć. W MySQL możesz to zrobić na dwa sposoby - albo wysyłając drugie zapytanie, gdzie będzie instrukcja COUNT(), albo skorzystać z flag przy oryginalnym zapytaniu. W teorii drugie zapytanie powinno być szybsze, ale nikt nie napisał w dokumentacji bazy danych, że użycie flagi wyłącza z zapytania użycie indeksów. Co jest straszne. Tego nie zobaczysz na forum, które działa gdzieś na serwerze developerskim, na którym testujesz nowe forum, bo nie ma wystarczającego losowego ruchu, gdy ten problem się objawia. 

Także skupiamy się na tym, aby naprawiać tego typu rzeczy i jesteśmy w kontakcie z autorami IPB. I właśnie tropimy takie zapytania. Uwierz mi, nie jest naszym hobby utrudniać Ci przeglądanie forum :slight_smile:

Bazy danych to nie moja broszka, ale nie ma czegoś lepszego/szybszego/łatwiejszego do ogarnięcia/z lepszą dokumentacją niż MySQL?

Hej,

Podejrzewam, że przy takiej ilości postów* do przetworzenia każda odmiana SQL’a będzie mulić i stwarzać jak nie ten, to inny problem. 

Pozdrawiam,

Dimatheus

PS. Nie, nie - nie chodziło o psy. :stuck_out_tongue:

@tomick

Na początek ogarnijcie to, co już jest, czyli stabilność i szybkość działania. Beznadziejny, zlewający się ze wszystkim wygląd także wymaga przebudowy. Chyba że to tylko dla mnie jest kompletnie nieczytelne?

IPB nie obsługuje niczego innego niż MySQL. I nie jest to kwestią samej bazy, a źle zaimplementowanej pojedynczej rzeczy. Powoli wprowadzamy zmiany w kodzie forum, aby problemów nie było - co od poniedziałku widocznie widać. 

No wiesz - forum wygląda jak strona główna. Nie widziałem Twoich uwag do layoutu strony głównej

Do strony głównej ten wygląd w miarę pasuje. Na forum - nie.

Nie jestem pierwszą osobą, która to pisze, więc może nie ignoruj problemu. 

"To jest Twoja jednostkowa opinia. "  

Po rozszerzeniu strony do 95% ekranu nie ma problemów z czytelnością, to moja osobista opinia, przy wąskim layout faktycznie nie wygląda to zbyt dobrze (moja osobista opinia jako Usera),  mamy obiecane poprawki w tej kwestii, ogólnie osobiście wyciemniłbym troszkę tło, troszkę szarości jest zawsze pozytywne, jednak to już w klawie Tomicka jest :wink:

Inne strony też mogę sobie rozszerzać. Tylko chyba nie o to chodzi?

Hej,

I jak widać, tak się stało. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Tło a obramowanie głównej treści to wielka różnica. Biel nadal wali tak po oczach że po przeczytaniu kilku postów czuje się jak jakiś ślepy kret…

Mam 2 problemy:

  1.  Edytor “odpowiedz” chyba gdy klikne zbyt szybko “cytuj”(w trakcie ładowania strony) albo na samo pole zamiast rozwijać pole tekstowe wyświetla jedynie “Przeciągnij pliki do przesłania” i koniec. Trzeba wówczas strone odświeżyć i cierpliwie poczekać aż zakończy ładowanie z poprawnym polem. W wersji mobilnej tj. UC Browser lub Opera Mini za każdym razem brak pola tekstowego tylko “Przeciągnij pliki…” Problem mobilny dotyczy również portalu i bloga. Tam jest przycisk “odpowiedz” ale wogóle bez pola tekstowego, przycisk “edytuj” nie działa(przeładowuje strone ale tak jakby nie był kliknięty)

  2. Klipy z youtube jeśli nie użyje znacznika url lub code przed wklejeniem wklejają się jako player i w sumie nie w tym problem, ale w późniejszym usunięciu takiego playera lub w pisaniu tekstu za playerem. Czasami klik nie reaguje i nie pojawia się czerwona obwódka z opcją “dodaj nowy akapit”. Pomaga jedynie “ctrl+z”. Kasowanie przez wciskanie del ze znakiem zachęty przed polem playera czasami powoduje że “karetka” przeskakuje na wcześniejszy tekst… znowu pomaga “ctrl+z”. Niestety w przypadku edycji playera usunąć jest ciężko. 

5 lat temu działali jeszcze, zdaje się, na starej wersji IPB. W każdym razie jeszcze to pamiętam.


Tak, IPB 3 weszło w 2010: [http://forum.pclab.pl/topic/604660-Nowa-wersja-forum/page__st__40](http://forum.pclab.pl/topic/604660-Nowa-wersja-forum/page st 40)

Od tego momentu minęło minimalnie więcej niż 5 lat (3 miesiące), ale dużo się nie pomyliłem.

Nadal są drobne niedociągnięcia i utrudnienia w pisaniu postów. Nie działa uchwycenie lewym przyciskiem myszy jakiegoś tekstu (wyrazu, czy zdania) i przeciągnięcie w pole tekstowe. Nie działa przesunięcie wyrazów/zdań w trakcie pisania. Zaznacza się i przesuwa, i do kitu. Trzeba klikać, kopiować, wklejać, wpisywać po literce - takie tam drobnostki. Gwiazdka u góry - nowe posty, albo strajkuje.

Ktoś Tu za wzór stawia forum pclab. Widać, że tam ludzi pogięło. Strona podzielona na trzy pasy - japki z opisami, treść postów, pas info. Pola tekstowe postów - jedna trzecia szerokości strony, czyli długa kicha w dół. Dla scrollowanych w dół, to może i przyjazna strona.

 

Robi się względnie szybko na naszym forum, nawet jak się nie robi, tylko caca z przeglądaniem. Ciutkę jeszcze przyszarzyć tło i naprawdę przyjemnie. Samemu można wyskalować i jest super http://prntscr.com/8ucb6r

Żaden wzór. Tamto forum także nie jest dobre. Chodziło o pokazanie, że forum DP, oparte na znacznie nowocześniejszym jest mimo to mniej wygodne w obsłudze.

Też mi się widzi, że forum deko przybyło, znaczy się, jest teraz więcej przewijania strony głównej forum. Tak nie byłoby tego, gdyby główne działy otwierały się w kartach

Szeroko pojęte oprogramowanie

Jest dobrze, bo dużo szerzej :slight_smile:

Przy tym samym rozmiarze czcionki, posty na PCLabie są tak samo szerokie jak posty+japki na DP. Na DP jest za wąsko, i tyle.

Dodatkowo ciężko się przyzwyczaić, że teraz nowe akapity w postach tworzy się jednym enterem zamiast improwizowania przez używanie entera dwa razy - ale tak jak jest na DP jest prawidłowo (mimo że na innych forach standardy są inne).

Jak się przechodzi do trybu BBCode z WYSIWIG przy dodawaniu odpowiedzi w wątku?

Nie da się, Tomick pracuje nad fixem, domyślnie IPB 4 wycięło bbcode button :frowning:

Jest wąsko, nie da się ukryć.