Zmiana dysku PS3 slim 3004B/2104A

Witam, chciałem przełożyć dysk z jednej konsoli do drugiej z 3004B do 2104A. W 3004 miałem dysk 500gb, zaś w 2104 miałem 120gb. Po włożeniu 500gb do 3004 pokazał mi się komunikat na ekranie „nie można prawidłowo uruchomić oprogramowania systemu… ble ble ble” było tak aby włożyć dysk z systemem 4,88 lub nowszym, włożyłem dysk z powrotem do 3004 i zaktualizowałem system do 4,88 przez internet na konsoli i ponownie wsadziłem go do 2104 i ponownie pokazuje mi się ten sam komunikat. (dodam, że ten z 120gb wsadziłem do 3004 i też taki sam błąd wyskakuje). Nie chcę formatować całego dysku ponieważ specjalnie go chciałem przełożyć do drugiej konsoli żeby mieć zapisy gier które są na dysku 500gb.
Co radzicie zobić w tej sprawie, może coś robię źle?

PS. znalazłem w necie żeby pobrać plik z aktualizacją i wrzucić na pendrive itd. Tylko pytanie, czy to nie będzie równoznaczne z tym, że będę musiał formatować cały dysk z tymi zapisami gier na których mi zależy?

Wewnętrzna pamięć masowa w PS3 (np. HDD) jest szyfrowana unikalnym kluczem dla każdego egzemplarza z osobna (ATA Key i VFLASH Key). Nie możesz więc swobodnie przekładać jednego dysku do innej konsoli i oczekiwać, że ta go odczyta ponieważ nie ma czym go odszyfrować. Z jej punktu widzenia, dysk jest czysty bo niezrozumiały. Ponadto HDD jest przypisywany do konsoli po parze numeru seryjnego i jego firmware. Po włożeniu nieprzypisanego HDD lub czystego, oczywiście konsola formatuje nośnik.

Po drugie, modele PS3 z pamięcią NOR lub eMMC gdzie wgrywana jest najważniejsza część firmware, wymagają umieszczenia i przygotowania trzeciej partycji dla VFLASH. Z tego powodu, podczas wkładania czystego HDD, trzeba też mieć paczkę z firmware (*.pup) na USB (np. na pendrive) bo to z niej będzie uzupełniać brakujące dane. Modele PS3 z pamięcią NAND tego nie wymagają.


Jeśli chcesz zachować dane, to musisz hakować obie konsole (na CECH-3xxx tylko HEN) aby mieć dostęp do danych na jednej, i mieć możliwość wgrania na drugiej. Tutaj jest mój poradnik gdzie czego szukać: PS3 - Ultimate userdata backup guide | PSX-Place

Jest też oficjalna metoda, ale ekstremalnie wolna, nie przechowuje trofeów (musisz je zsynchronizować z SEN, a więc mieć konto użytkownika spięte z SEN, a jeśli masz kilka kont to na każdym z osobna zsynchronizować) i nie przywrócisz z niej wszystkich danych na innej konsoli (ponieważ archiwa chronione są szyfrowane unikalnym kluczem (IDPS) dla każdego egzemplarza z osobna). O ile pamiętam są to save’y z blokadą kopiowania (parametr Copy Prohibited na 1 w PARAM.SFO), licencje, aktywacja i chyba również kupione fanty (gry, dlc, motywy itd.).

1 polubienie

dziękuję za odpowiedź. Czy możesz mnie w takim razie nieco poinstruować co powinienem zrobić i czy jest wgl szansa na to, aby zachować save’y z poprzedniej konsoli? Głównie chodzi o to, że w poprzeniej konsoli przestał mi działać napęd, a że mam drugą dlatego pomyślałem żeby sobie to odpuścić i przełożyć tylko dysk… (jeśli chodzi o ten plik to mam pobrany i mogę go wrzucić na pen)

W między czasie edytowałem post wyżej.
Zależy więc jak chcesz podejść do tematu. Oficjalnie czy mniej oficjalnie. ;]

Same save’y możesz eksportować i importować z poziomu XMB (menu konsoli) na pendrive. Tylko te bez blokady kopiowania rzecz jasna. Jeśli utworzone były na koncie użytkownika nie spiętym z kontem SEN, to są przypisane do numeru użytkownika i OpenPSID, jeśli na spiętym to przypisane do NP Account ID (identyfikator użytkownika SEN w ich sieci na wszystkich konsolach Sony). Save nie zadziała na innym koncie. Z kolei jeśli zależy Ci na trofeach to te zsynchronizuj z serwerami Sony.

Ale i tak najlepszą metodą jest hakowanie konsoli bo wtedy zyskujesz niezależność w zarządzaniu swoimi danymi.

1 polubienie

Widzę, że jest na tyle dużo z tym zabawy że to chyba nie jest gra warta świeczki (czyli kilku zapisów gier)… Powiedz mi proszę, czy można to zrobić w jakiś bardzo szybki i prosty sposób bez spędzania połowy dnia na przerabianiu konsoli czy coś podobnego? - dodam, że nie logowałem się na żadne konta na konsoli, a same save były z gier z płyt. Jeśli odpowiedź brzmi nie to czy istnieje po prostu szansa na to, abym ten dysk 500gb używał na „nowej” konsoli bez problemów? - pewnie musze go włożyć, włożyć pen z plikiem o którym wspomniałeś wcześniej i nacisnąć START+SELECT i wszystko dalej się podzieje? - jeśli się mylę to proszę o poprawkę

Dysk tak, ale bez zawartości (teoretycznie to możesz użyć dowolnego HDD na SATA, który się tam zmieści, czyli teoretycznie dowolnego 2,5 calowego). Przymusowe formatowanie, którego nie unikniesz.

Skoro użytkownik nigdy nie logował się do SEN to przy założeniu, że save był utworzony na numerze 00000001 i taki tam sam numer ma użytkownik na docelowej konsoli, to save zadziała. Wrzuć go na USB jeśli jest taka możliwość (niektóre gry blokują, głównie te online).

Tak, paczka z firmware na USB jest w obu Twoich modelach obligatoryjna. Pamiętaj że tablicą partycji musi być MBR, a systemem plików FAT32. Niczego innego CellOS (firmware + system operacyjny PS3 nie zobaczą). Ścieżka i nazwa pliku też jest konkretna, innej nie zobaczą. [FAQ] Updating Sony consoles from USB (PS3/PS4/PS5/PSP/PSTV) | PSX-Place


Mimo to zachęcam do hackowania. Na CECH-21xx możesz wgrać CFW, co skutecznie zwiększy cenę konsoli gdybyś chciał ją sprzedać, będziesz mógł też łatwo wyciągnąć wszystkie klucze. bgtoolbox będzie działać jeszcze tylko około pół roku, potem autor go zdejmie (bo nikt nie przesyła donate’ów a koszta utrzymania serwera są spore) i ponownie hackowanie OFW powyżej 3.55 stanie się utrudnione, a powyżej 4.84 niemożliwe.

1 polubienie

w gry online nie grałem, tylko offline. Jak skopiować save na pen? Przepraszam jeżeli piszę jak totalny amator, ale mam styczność z PS3 dopiero od niedawna. Nie mam komputera tylko laptop więc opcje z podłączeniem konsoli przez HDMI do laptopa chyba odpada?

/ rozumiem, ze przerobienie byłoby dobrą opcją, ale jako że nigdy się w to nie bawiłem obawiam się że mogę mieć z tym problem na cały lub kilka dni, a mam tam tylko kilka save więc szkoda zachodu

HDMI służy do przesyłania obrazu, więc nie wiem po co miałbyś łączyć go z laptopem (który też jest komputerem; miałeś na myśli desktopa ;)).

Masz to wszystko w instrukcji obsługi… Nie używałem PS3 od stuleci, więc nie pamiętam za dobrze, ale chyba wchodzisz na kategorię Game, potem do menu Save Data Manager i na dowolnym wciskasz trójkąt, z menu kontekstowego które się wysunie z prawej strony wybierasz Copy All. Save’y z blokadą będą mieć zaszarzone checkbox’y, save’y bez blokady zaptaszkowane. Potwierdzasz i skopiuje się na USB. W drugą stronę tak samo tylko na USB.


Jak wiesz co robić to maksimum godzina, ale jak nie wiesz to masz mnóstwo wiedzy do uzupełnienia, więc pewnie z kilka dni. ;p Jak uważasz.

1 polubienie

pomysł z HDMI narodził się kiedy przeszukiwałem internet w poszukiwaniu rozwiązań i gdzieś tam było, aby podłączyć konsolę przez HDMI, ale pewnie chodziło o to, aby był podgląd na monitorze od komputera :slight_smile: rzeczywiście jest opcja skopiowania plików, pytanie czy pen musi być jakoś konkretnie sformatowany czy po prostu czysty pen wsadzam i kopiuję i przekładam do drugiej konsoli?

pytanie czy pen musi być jakoś konkretnie sformatowany czy po prostu czysty pen wsadzam i kopiuję i przekładam do drugiej konsoli?

No już napisałem wcześniej (to się tyczy wszystkiego co związane z obsługą USB przez OFW):

Pamiętaj że tablicą partycji musi być MBR, a systemem plików FAT32. Niczego innego CellOS (firmware + system operacyjny PS3 nie zobaczą).

1 polubienie

o i tu są schodki :slight_smile: masz jakiś krótki poradnik jak to zrobić? chyba że streścisz mi to w 2 zdaniach. Nie chcę nic zpartolić i później się dopiero zastanawiać, wolę od razu wiedzieć punkt po punkcie co mam zrobić

Jest w drugim poradniku, który zalinkowałem. Pytania: „Jak mogę sprawdzić jak jest sformatowany np. pendrive?” i „Jak mogę sformatować np. pendrive?”.

Jeśli pendrive ma poniżej 1TiB to najprawdopodobniej ma już założony MBR. Powyżej będzie to pewnie GPT. A system plików na partycji możesz łatwo zmieniać pod ppm na pendraku. Wybierasz z listy FAT32.

1 polubienie

dalej nie wiem jak sprawdzić/zrobić pen na MBR. System plików na formatowaniu wybieram FAT32 i co dalej? pen ma 16GB. Kiedy wybieram aby skopiować jakiś save pokazuje mi do wyboru tylko dysk internetowy
// EDIT : udało się, po prostu jednego z zapisów nie mogłem skopiować na pen

Jak masz Windows:

  • Otwórz zarządzanie komputerem.
  • Zakładka zarządzanie dyskami.
  • Na drugiej liście kliknij PPM na jego nazwie i właściwości.
  • Przejdź do zakładki woluminy i będzie info „styl partycji”.

Niby z nieaktywnym UAC zakładkę woluminy widać w mój komputer (moje UAC odmawia akcji wypełnij).


Albo list disk z diskpart i musi być brak gwiazdki w kolumnie GPT.

Komend dla GNU/Linux poszukaj już sam.

1 polubienie

zrzuciłem zapis na druga konsolę, zainstalowałem gierkę i po instalacji pokazuje „nie mozna wykorzystać danych zapisu, ponieważ należą do innego użytkownika. Jeśli zdecydujesz się kontynuować, istniejący plik zapisu zostanie nadpisany”
co teraz?

  • pobrałem bruteforce do edytowania save, ale nie wiem jak się z tym obchodzić. znalazłem kilka poradników, ale one nic nie pomagają albo ja coś źle robię…
    Czy możesz mi pomóc co mam robić? W programie wskazałem folder SAVEDATA, a dalej nie wiem co… napisz mi proszę punkt po punkcie co dalej. PS. a jak bym zapisał save’y na internetowym dysku playstation to nie będą działały na innej ps3?

Taki komunikat oznacza, że save jest przypisany do innego użytkownika, czyli albo numery się nie zgadzają (jeśli konto użytkownika konsoli nie było spięte z kontem SEN) albo NPAID (jeśli było).

Save’a nie przepiszesz (np. programem który wymieniłeś) bez znajomości IDPS, a klucz ten można poznać wyłącznie na konsoli zhakowanej (HEN lub CFW), a to dlatego że w PARAM.SFO są informacje do kogo należy save i można to edytować nawet hex edytorem, ale w PARAM.PFD są przechowywane sumy kontrolne wszystkich plików - i meta danych i save’a, a ten z kolei jest szyfrowany za pomocą IDPS. Tylko garstka gier nie używa PFD, wtedy można bez przeszkód edytować SFO.

Jeśli kupisz usługę PlayStation Plus, która między innymi umożliwia kopię save’ów do tzw. chmury (chyba jest 1GiB na to) to możesz przywrócić na innej konsoli. Tylko, że już ich nie wyślesz bo są validowane przed wysłaniem w taki sam sposób jak podczas wczytywania przez grę.

1 polubienie

czyli rozumiem, że krótko mówiąc mam się po prostu pogodzić ze stratą moich save ? :confused:

Trudno powiedzieć. Nie wiem co zrobiłeś dokładnie i jak wyglądały oba środowiska PS3. Opisałem Ci jak działa walidacja save’ów na tej konsoli.

To może zrób tak. Zainstaluj HxD, otwórz nim plik PARAM.SFO save’a, który umownie powiedzmy, że nie działa i powiedz co widzisz na adresie 0x140. Jeśli konto użytkownika nie było spięte z kontem SEN, będzie tam 16 bajtów samych zer i wtedy da się coś na to poradzić bez logowania do SEN. :wink: Jeśli będą tam inne wartości, to znaczy że logowałeś się do SEN i to jest Twój NP Account ID.

1 polubienie

są same zera tak jak u Ciebie na screenie

A jak wyglądała historia kont na konsoli źródłowej? To działa tak:

Profil użytkownika znajduje się w „dev_hdd0/home/00000001/”. Jak zrobisz kolejne konto trafia do 00000002. Każde następne, dostaje kolejne numery, nawet jeśli poprzednie skasowałeś i zwolnił się numer. Dopóki nie zresetujesz ustawień konsoli z poziomu recovery lub nie sformatujesz HDD, to te numery będą rosły, być może aż do 99999999 (najwyżej miałem u siebie ponad 300 bo używałem nowych użytkowników jako formy kopii save’a tej samej gry z różnych jej etapów na „w razie czego” ;p).

I skoro na nowej masz na pewno 00000001, to na źródłowej skąd save pochodził musisz mieć wyższy skoro gra nie chce załadować save’a. Znając historię tworzenia kont (czyli musisz odwołać się do swojej pamięci), będziesz wiedział ile kolejnych kont utworzyć na docelowej konsoli aby wstrzelić się w ten numer. Jest to gdzieś zapisane w PARAM.SFO, ale nie pamiętam gdzie dokładnie (może na 0x150? a może to tylko przypadek); oszczędziło by ci to gimnastyki umysłowej. ;] Możesz na chybił trafił porobić kolejne konta (w kategorii Home), na każde skopiować owy save i na każdym sprawdzić czy już działa czy nie, aczkolwiek to żmudne i nudne.

1 polubienie