Zmiana rozmiaru dysku

Mam laptopa z win8, ale jak już go dostałem do dyski były podzielone. Na dysku gdzie jest win mam 885 GB, a na drugim tylko 25 GB (gdzie moj 1 TB?). Zawsze uczono mnie, że na dysku z win powinno być jak najmniej pamięci, więc czy da sie zmienić rozmiary dysku bez reinstalacji systemu?

Marketing robi swoje bo 1TB to w rzeczywistości około 930GB. Daj screena z zarządzania dyskami. Rozmiar partycji zmienisz bez utraty danych np. Easues

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Można to zrobić za pomocą narzędzi Windowsa

Wchodzisz w Zarządzanie komputerem następnie w Zarządzanie dyskami i tutaj możesz zmienić wielkość partycji

Przez zarządzanie dyskami zmniejszyłem dysk C o 400 GB (max ile sie dało) ale nie moge kliknąć opcji w dysku D “rozszerz wolumin”. Muszę coś pozmieniać aby móc kliknąć tą opcje?

System plików ci zżera dysk, na maćku mój segate baracuda 7200 500GB, miał 499GB wedle menadżera dysków a taki sam dysk w pc tylko 470Gb…

ale teraz zależy mi na odpowiedzi na moje ostatnie pytanie :slight_smile: (2 posty wyżej)

Nie ma aplikacji gwarantujących bezpieczeństwo danych przy operacjach na partycjach! Ostrzeżenia o możliwej utracie danych pojawiają się w każdej tego typu aplikacji! Przykład masz nawet w ostatnich postach na Forum DP: zniknela-partycja-jak-przywrocic-t551706.html

Zmiana rozmiaru partycji jest zawsze czynnością ryzykowną i nie należy jej wykonywać na partycjach zawierających cenne dane bez wcześniejszego wykonania kopii tych danych!

:roll:

Kopie zapasową zrobię jak wrócę do siebie, ale może ktoś mi na przyszłość (po zrobieniu kopii zapasowej) odpowiedzieć na to pytanie:

a czy przypadkiem te brakujące GB to nie ukryta partycja z kopia dla recovery - jeśli ją naruszysz to stracisz kopię systemu !

Narzędzie systemowe może przesuwać tylko koniec partycji czyli jeśli nie przydzielone miejsce jest po prawej od tej partycji to można je przyłączyć, jeśli na lewo od tej partycji to tylko narzędzie firm trzecich da sobie radę.