Zmniejszająca się ilość wolnego miejsca.. bez ingerencji

Dopiero co miałem 7GB wolnego miejsca na partycji C
wczoraj zmniejszyło się to do 5 GB a dzisiaj mam już tylko 2 GB
nie wiem co się dziele… niczego nie ściągałem
myślałem że to plik wymiany… ale nie. jest ustawiony na stale… 5 GB na partycji D
… na C plik wymiany jest wyłączony

aa i Ccleaner przestał działać ale to nie wirus bo na laptopie tego samego dnia też przestał działać… instalowałem go jeszcze raz i nic to nie dało… ale ważniejszy temat to miejsce na dysku

Pliki przywracania systemu?

hmm myślę że gdyby było to, to pojawiło by się okienko i pisałoby że tworzony jest punkt przywracania… a nic takiego się nie pojawiło

Punkty przywracania tworzą się bez informacji i ingerencji użytkownika.
Chyba, że tworzysz je ręcznie to tak.

gdzie można zobaczyć ile ich jest ?
i czy można bezpiecznie usunąć stare punkty?

ale nie jestem pewny że to zapełniało by miejsce cały gigabajtami

Stare zobaczysz w narzędziu do przywracania systemu jak wybierzesz tryb wskazywania.

I usuwać można.

Komendy do cmd (wiersza poleceń Windows) by zrobić listę i usuwać wybrane:

vssadmin list shadows
vssadmin delete shadows /Shadow={shadow copy ID}

Najpewniej każdy program w tle sięga po vssadmin (np. Ccleaner). Nawiasy klamrowe są konieczne w ilości 1 pary.

Punkty przywracania i pamięć podręczna przeglądarki.Od czasu do czasu trzeba ją czyścić,bo z czasem nazbierasz nawet 5 GB śmieci.W pamięci podręcznej przeglądarka zapisuje fragmenty stron,żeby ich całych za każdym razem nie ściągać z sieci.

ja pamięć usuwam jak się uzbiera 1 GB… czyli to być może bardziej punkty przywracania?

Tak,zobacz dziennik zadań czy nie masz automatycznego tworzenia punktu codziennie.Punkty tworzą się,gdy instalujesz jakiś sterownik

nie instalowałem sterowników za to co dzienne aktualizuję Norton 360
ale on nie ściągałby gigabajtów baz wirusów
można jakoś zobaczyć ile zajmują obecne punkty przywracania?

vssadmin list shadowstorage

Lub w panelu sterowania szukamy wyszukiwarką „zaawansowane ustawienia systemu” (jak nie ma to w grupie „System i zabezpieczenia” → „System” i potem w lewej kolumnie), w okienku zakładka „Ochrona”.

Każdy dysk/partycje sprawdzisz przyciskiem „konfiguruj…”.

Punkty przywracania sytemu możesz usunąć w CCleanerze albo wchodząc do właściwości systemu w panelu sterowania. Zakładka Ochrona systemu, przycisk Konfiguruj

Przycisk Windowsa wywala wszystkie, wbudowane vssadmin pozwala wybierać jak w CCleaner bez CCleaner.

Zgadza się. Można też użyć systemowego Oczyszczania dysków. Usunie wszystkie punkty oprócz najnowszego.

Chyba najprościej będzie zobaczyć, co zabrało Ci miejsce za pomocą programu SpaceSniffer lub WinDirStat.

sorrki nie miałem internetu przez 5 dni

jurto włączę komputer stacjonarny i będę miał1 szanse/jedno uruchomienie zanim zacznie się zapychać dysk C i komputer zacznie wykorzystywać pamięć ram jako dysk
co jeszcze mogę sprawdzić??
jeśli to Norton się psuje to czy jak go odinstaluje to automatycznie odepnie się z niego licencję i po reinstalacji znowu będę mógł ją podpiąć?`

przypomniało mi się że Ccleaner zanim się zepsuł to pokazywał jest trochę w Temp
ale w system było 8 GB zbędnych plików… jest jakiś podobny free program do Ccleaner z interfaceem? żeby usunąć to co trzeba w system?

właśnie testuje SpaceSniffer na laptopie …a WinDirStat znam tylko czy SpaceSniffer jest lepszy niz WinDirStat
EDIT: nawet fajny :slight_smile:

Nie ma co dumać zanim nie zobaczysz, co zajmuje Ci miejsce.
Jeśli klikniesz na „kwadrat”/folder w SpaceSnifferze, to pokaże Ci podfoldery i sięgniesz głębiej.

aha
a jest program do monitorowania sieci , pokazujący co się w danym momencie ściąga? to by było dobre

WireShark.
Jeśli interesuje Cię ruch tylko na TCP/UDP to pewnie jest jakieś narzędzie do tego w sysinternals.

odinstalowałem ccleaner w jego folderze było 4 Gb danych
sądzę on się aktualizował w kółko ścigając w ciąz te same dane
mam już 6 GB wolnego miejsca na dysku
ale w windows/temp jest 5 Gb plików
można to czymś bezpiecznie usunąć?