Zmniejszona ilość wolnego RAM-u, wybór nowego dysku i RAM oraz przenoszenie danych z HDD na SSD

od wczoraj mam taki problem że windows po załadowaniu zajmuje 60% pamięci ram
wcześniej to było około 30%
mam 8 GB ramu, i zawsze to wystarczało

jak sprawdzić co zajmuje najwięcej ramu?
może kupie sobie 16 GB ramu?

mam taką płytę

Sloty DIMM: 4
Maksymalna pamięć (GB) 64

jest jakieś ograniczenie ile maksymalnie jedna kość może mieć pojemności?

Menedżer zadań, ppm na pasek.

to firefox
kilka instancji po ponad 100 MB

po zamknięciu firefoxa liczba zajętego ramu spada z 60% do 30%

może po aktualizacji się coś zrobiło?

To normalne, ze przegladarka zajmuje bardzo duzo RAM, zazwyczaj najwiecej. Co można zrobić? Otwieraj mniej kart jednoczesnie albo zainstaluj dodatek wyładowujacy z pamieci karty, ktore są nieużywane przez jakiś czas tj np Tab Unloader — pobierz to rozszerzenie do 🦊 Firefoksa (pl)
U mnie się to sprawdziło, gdy miałem mało RAM’u.

Powyłączaj inne dodatki i sprawdź, czy jakiś z nich nie zjada pamięci. Czasami doinstalownie blokera reklam powoduje, ze zapotrzebowanie przeglądarki na RAM spada, ponieważ nie trzeba wyświetlać ciężkich reklam.

Możesz też wyłączać przeglądarkę raz na jakiś czas. Ustaw żeby pamiętała jakie karty masz otwarte, po czym ją zamknij i otwórz ponownie.

Możesz tez utworzyć nowy profil w przegladarce, czasami pomaga.

może kupie sobie 16 GB ramu?

Dla mnie 16 było za mało… co chcę powiedzieć … kup a nie będziesz żałował :slight_smile:

A po co wyłączać dodatki?
Niech w nowej karcie adresu Firefoksa wpisze:

about:performance

I dowie się co mu zżera najwięcej RAM

na 1 miejscu troszkę ponad 500 MB zużywa pojedyncza strona w karcie
w tym przypadku z https://soundcloud.com

(soundcloud zajmuje wiećej niz YT w 4K… nie wiem dlaczego)

na drugim miejscu Adblock Plus prawie 200 MB
po za tym jakieś dodatki po parędziesiąt MB

używam aplikacji Memory Booster… troszkę to pomaga … usuwa z ramu jakieś 1 czy 2 % niepotrzebnych danych

Pobierz sobie program Mem Reduct. Nie wiem jakim cudem, ale zawsze potrafi znacznie zwolnić RAM nie zamykając żadnego programu z którego korzystam i nie ograniczając gier w które gram, nic zauważalnie nie psuje. Można w nim ustawić automatyczne czyszczenie RAMu powyżej np. 60% i będzie czyścić sam na bieżąco. Dzięki temu 8 GB RAMu jest dla mnie wystarczające

Otwórz problematyczną stronę w nowym oknie prywatnym i sprawdź ponownie w:

about:performance

Trzeba było uruchomić chociaż z pięć stron żeby sprawdzić jak zachowują się inne strony.

1% zajmuje i 1% zwalnia?
Program nie darmo ma niskie oceny.

Wymień Adblock Plus (ABP) na uBlock Origin - ze 100-120 MiB pamięci się zwolni, bo zazwyczaj uBo nie przekracza 100 MiB użycia RAM-u.

Nie polecałbym się bawić w żadne „Mem Reduct”, Firefox nie ma ochrony pamięci i może go program zmusić by zwolnił pamięci ponad normę, że aż okno przeglądarki wejdzie w stan „proces nie odpowiada” (a potem „płacz”, że coś ci się nie zapisało przez to).

Co do SoundCloud to może programiści zapomnieli o optymalizacji jak Meta na Facebooku.

Potwierdzam uBlock Origin nie jest taki pamięciożerny. Pierwsza rzecz do zrobienia. Generalnie przy 8GB nie spodziewaj się rewelacji. Zawsze to będzie trochę taka walka o skrawki pamięci.

czyli jednak najlepiej kupić więcej ramu?
gdybym kupił 2 kości po 8 GB, to jak je podczepić?
u mnie na płycie głównej są 2 niebieskie sloty na pamięć i 2 czarne
włożyć kości w takie same kolory czy jedną w czarną a drugą w niebieską?

Masz w instrukcji do płyty napisane które banki w pierwszej kolejności masz obsadzić. Trzy kości po 8 GB? Nie będzie w tedy działał dual. Dokup taką samą kość lub podobną o zbliżonych parametrach. Daj screena z cpu-z z zakładki „SPD”

Wszystko zależy od optymalizacji.
Na Linuksie z 8 GB RAM + 40 % zram + 9 GB swap uruchamiałem na VMware Windowsa 10 (6 GB RAM i 2 GB na grafikę), a na tym Windowsie Need for Speed i o dziwo momentami gra działała płynnie.

Na Linuksowym Firefoksie SoundCloud najwięcej pobierał mi 19 MB dlatego prosiłem o uruchomienie tej strony w nowym oknie prywatnym gdzie działałaby ona bez dodatków.
A jeśli już strona naprawdę się gryzie z konkretnym systemem to zawsze można użyć innej przeglądarki.

Znalazłem manual w .pdf
niestety słabo znam angielski
tu na stronie 15 jest o pamięci

https://www.manualsdir.com/manuals/get?doc=467028&h=83407ab6339059a2c3e4bcc92101b5c3f488c2d5&open=1

Przy dwóch modułach obsadzasz gniazda DIMM2 i DIMM4 (pokazany obrazek) czyli licząc od gniazda procesora- drugie i czwarte gniazdo.

Informacja dla ciebie i innych.
Od wersji Firefox 116 systemy Windows 7, 8 i 8.1 nie sa juz przez nią obsługiwane.
Zapoznaj sie z ponizszym tekstem. Prawdopodobnie przeszedłes na ESR po aktualizacji

mam firefox 115.1.0esr
widzę że mam teraz 2 kości ram włożone do 2 niebieskich slotów

EDYCJA:
używanie windows 7 i nieaktualnego firefoxa jest naprawdę nie bezpieczne?

w innym temacie ktoś polecił mi zmienić dysk na SSD i sklonować partycję systemową
może zamiast klonować partycję z windows 7 zainstaluję na dysku SSD windows 10?
na allegro kosztuje jakieś 240 zł

tylko trzeba będzie zainstalować od nowa wszystkie programy i wtyczki do FL Studio

a największym problemem będzie przeniesienie kont z Thunderbirda i zapamiętanych haseł z firefoxa
tego nie robi się jednym przyciskiem
jak kupiłem laptopa z windows 10, przeniosłem ze starego komputera z windows 7 foldery

AppData\Local
i
\AppData\Roaming

i laptop jak by tego nie widział. musiałem tam wpisywać wszytko od początku do forefoxa , a Thunderbirda na laptopie nie używam

To nie jest problem, bo kopiujesz „C:\Users\Twoje konto\AppData\Local\Thunderbird” i „C:\Users\Twoje konto\AppData\Roaming\Thunderbird” w nowe miejsca i uruchamia się bez problemu.

dokładnie tak robiłem gdy przenosiłem pliki przy reinstalacji windowsa 7
przed reinstalacjaą przegrywałem na dysk zewnętrzny i po świeżej instalacji windowsa 7 wklejałem tam gdzie były wcześniej… i to się sprawdzało… zawsze

a jak chciałem je skopiować z windowsa 7 na windowsa 10 na laptopie, to jakoś nie zadziałało, nie wiem dlaczego.

EDIT: jak na allegro pisze windows 10 i nic więcej to może to być wersja z przed aktualizacji H2O?

Uzywanie nieaktualizowanych pod wzgledem bezpieczeństwa aplikacji i systemu jest ryzykowne.
Oczywiście nie ma 100% gwarancji ze na te grabie nadepniesz ale mimo wszystko lepiej widzieć gdzie leżą.
Ostatnie będace własnością FF i Thunderbird sa tu i określone są jako błędy bezpieczeństwa pamięci