Zmniejszona ilość wolnego RAM-u, wybór nowego dysku i RAM oraz przenoszenie danych z HDD na SSD

za parę dni planuję kupić
Pamięć GoodRam DDR3, 2x8 GB, 1600MHz
Windows 10
i dysk SSD 1 TB
chyba wyniesie mnie to jakieś 700 zł

jeśli chodzi o dysk to wiem że moja płyta główna (Msi B85-G41 PC Mate) obsługuje interface sata III
ale na np allegro jest też Format dysku np 1,8" 2,5" czy mSata
i nie wiem który wybrać

Interesuje cię tylko standardowy 2,5 calowy dysk, np. taki

lub

aha czyli taki 2,5 dysk bez problemu podczepię do obudowy do której da się podpiąć dysk sata HDD?
mam taką budowę:

i jeszcze chcę zapytać czy gdybym miał windows 10 box to można go zainstalować nie jako świeżą instalację, tylko jako uaktualnienie?
sklonować partycje z windows 7 a potem uaktualnić do 10. można tak?
i wtedy nie musiał bym nic instalować i konfigurować

Z tego co widzę, to ta obudowa ma tylko zatoki na dyski 3.5, czyli klasyczne dyski HDD. Potrzebujesz adaptera umożliwiającego zainstalowanie dysku SSD o rozmiarze 2.5 w zatoce 3.5

https://allegro.pl/oferta/adapter-hdd-ssd-sanki-2-5-na-3-5-montazu-12726977499

Czysta instalacja zawsze żwawsza, ale jak wolisz aktualizować z 7 to powinno się udać.

Teoretycznie można ale…
Musisz uzyc do tego aplikacji która jest kompatybilna z Win 7.
Jesli będziesz klonował na nowy dysk bedziesz musiał zainstalowac sterowniki do tego dysku.
Aplikacja cie o nie poprosi ale będziesz je musiał mieć na pendrive lub cd.

Ogólny schemat

Pierwszym krokiem jest dokładna identyfikacja modelu nowego dysku.
Na podstawie tej informacji będziesz mógł pobrać odpowiednie sterowniki.

Przejdź na oficjalną stronę producenta nowego dysku. Tam powinieneś znaleźć odpowiednie sterowniki dla swojego modelu dysku i systemu operacyjnego (Windows 7).
Pobierz je.
O ile są (pamietaj ze chcesz klonować staroć na dysk którego sterownik moze nie byc kompatybilny z Win 7 a wtedy koniec „zabawy”)

Przygotuj nośnik z sterownikami:
Jeśli nowy dysk będzie zamontowany w komputerze, możesz przygotować nośnik (np. pendrive lub płytę CD/DVD) z pobranymi sterownikami. Musisz przekopiować pliki sterowników na ten nośnik.

Przeprowadź klonowanie dysku:
Postępuj zgodnie z instrukcjami programu. W pewnym momencie zostaniesz poproszony o dostarczenie sterowników dla nowego dysku.

Załaduj sterowniki podczas procesu klonowania:
Kiedy program klonowania poprosi Cię o dostarczenie sterowników, podłącz nośnik z wcześniej przygotowanymi sterownikami. Program powinien wykryć sterowniki i umożliwić kontynuację klonowania.

Zakończ proces klonowania:
Po dostarczeniu sterowników, kontynuuj proces klonowania, aż zostanie on zakończony. Upewnij się, że sklonowany system działa poprawnie na nowym dysku.

Przygotuj się do aktualizacji do Windows 10:
Gdy sklonowany system działa poprawnie, możesz teraz przygotować się do aktualizacji do Windows 10 22H2. Pamiętaj, że w tym momencie nadal pracujesz na systemie Windows 7.

Zaktualizuj do Windows 10

P.S.
Nie ma 100% gwarancji ze to przebiegnie pomyślnie.
Zanim to zaczniesz robić sprawdź poprzez sfc /scannow czy obecny system jest sprawny.

Jeśli sfc /scannow wykryje problemy ale ich nie naprawi to pozostaje tylko czysta instalacja.
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth na Win 7 nie działa.

Przed uruchomieniem systemu na sklonowanym dysku, stary dysk musi być fizycznie odmontowany

u mnie do obudowy dyski przyczepia się przez tanie szyny, zamiast je przykręcać śrubami

ten adapter jest pod takie właśnie szyny?

aha a po aktualizacji do windowsa 10 takie programy jak norton antywirus, firefox czy spotfiy przy najbliższej aktualizacji pobiorą wersie pod windowsa 10?

i rozumiem że windows 10 jest na tyle zaawansowany że przy instalacji sam znajdzie sterowniki do płyty głównej, katy graficznej i karty dźwiękowej?

EDIT:
znalazłem taki windows 10, niby pisze że polska wersja ale pisze też że czeski box

https://allegro.pl/oferta/windows-10-home-wersja-pudelkowa-box-usb-13534792011
żeby się nie naciąć na czeską wersję językową

Znajdzie te które ma w swojej bazie danych. Masz Intela wiec stąd pobierzesz sobie potem intelowski program, zainstalujesz i uruchomisz a on przeanalizuje system i zainstaluje najnowsze, kompatybilne sterowniki.
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/detect.html

oooo super dzięki

Teoretycznie, najprostszą rzeczą była by systemowa aktualizacja Windows 7 do Windows 10 a potem sklonowanie systemu Win 10 na nowy dysk.
Zachowujesz wtedy wszystko.

Rok temu było to jeszcze możliwe. Znam taki przypadek.
Czy w 2023 r. to jest jeszcze faktycznie możliwe? Pojęcia nie mam.
Trzeba by było szukać w sieci odpowiedzi na to pytanie.

a gdyby się nie dało to…
mam stary dreamweaver i Movie Studio Platinum
muszę je odinstalować zanim je zainstaluję na nowym dysku z windows10?

mogę je zainstalować na dysku ssd i po prostu nie włączać ich gdybym podpiął stary dysk hdd z tymi zainstalowanymi programami na windows 7? z resztą wydaje mi się że one nie łączą się z internetem
a jak łączą to mogę ich nie dopuścić firewallem

bo przecież są takie przypadki że windows pada i nie udaje się odinstalować programów … można je tylko zainstalować na świeżym windowsie po reinastalcji

czy można po prostu na windows 10 poinstalować to wszystko co mam teraz na windows 7?

EDIT:
Aha, kojarzę ten typ obudowy, miałem coś podobnego. Napisałem poprzednio że się nie da, ale przecież adapter przykręcisz do tych plastikowych szyn montażowych i powinno grać.

Windows 10 radzi sobie często bardzo dobrze ze sterownikami, ale w Twoim przypadku ciężko zagwarantować, ze pójdzie z automatu i bez sporych przygód i grzebania. Twoja płyta główna jest dosyć stara. Widzę w sklepach komentarze z 2013 roku. Fakt, że wydano do niej sterowniki do Windows 10 ale ich daty są też dosyć dawne MSI Polska | MSI Polska

Jednym słowem… Może być tak że ruszy wszystko z automatu, a może być tak że spędzisz trochę czasu na forach, wypytując jak co zrobić.

Jednak najprościej jest odłożyć kaskę i wymienić cały sprzęt na aktualny niż inwestować w coś starszego. Nowe podzespoły są wielokrotnie szybsze i często w podobnych cenach (np dyski NVME w porównaniu do dysków SSD).

Zobacz np:

Różnica w prędkości ogromna, cena praktycznie ta sama.

zastanowię się nad tymi nowymi podzespołami
na razie zmienię dysk i dodam ramu i zainstaluje windows 10 na tych podzespołach co mam
to nie ma być komputer do gier tylko do produkcji muzyki
nawet na tym sprzęcie co mam, przy robieniu muzyki procesor nie jest w 100 % używany
tak samo z ramem.
jeżeli będzie problem ze sterownikami do mojego sprzętu na windows 10
to albo zmienię podzespoły na nowsze… albo będę robił muzykę dalej na windows 7
a ten dysk ssd z windows 10 będzie do obsługi firefoxa, spotify, menadżera FTP i takich tam internetowych aplikacji

edit: widzę że na stronie nvidi nie można pobrać sterowników do kart gtx, nawet do windowsa 7, nie wiem dlaczego… na szczęście mam je na płycie CD… czy takie sterowniki od windowsa 7 będą działać na windowsie 10?

edit:

najnowszy sterownik do mojej karty dla muzyków jest do windows 7
https://www.m-audio.com/support/download/drivers/delta-6.0.8
mam delta-1010 LT

tak na prawdę to używanie DAWa , affinity photo, prostego program do montażu video
mi działa bez problemu na tym co mam.
problem jest tylko z tym że przeglądarki nie będą miały wsparcia dla windows 7.
co możecie mi doradzić?
może mieć Windows 10 na dysku ssd i tylko z niego logować się do internetu w zaktualizowanych przeglądarkach, programie ftp? a wszystko inne zostałoby po staremu na dysku z Windows 7?

Wygląda na to, że sterownik z 7 działa pod windows 10, tak przynajmniej twierdzi autor tego wpisu
https://www.soundonsound.com/forum/viewtopic.php?p=549926#p549926

Na wszelki wypadek przez jakiś czas nie kasuj systemu ze starego dysku, zanim wszystko ruszy na SSD tak jak należy. W razie problemu zawsze będziesz mógł podpiąc starego HDD i kontynuować pracę.

A na SSD możesz eksperymentować z klonowaniem i aktualizacją oraz czystą instalacją.

oo to super :slight_smile: mam nadzieję że sterownik do geforce gtx 760 dla windwos 7, tez zadziała na windwos 10
oprócz zmiany dysku i pamięci na razie zostawię to co mam
kolega mi mówił że taka ponad 10cioletnia płyta główna jak moja, może paść w każdej chwil
jak tak się stanie, to pomyślę nad nową i nowymi podzespołami.
edit:
mam taki pomysł żeby kupić 2 dyski ssd
jeden pod windows 10 a na drugi sklonuję to co mam teraz na hdd. żeby mi się ten windwos 7 szybciej uruchamiał i zamykał…a dysk hdd będzie jakby backupem. jak mi się coś uszkodzi na dysku ssd to po porostu jeszcze raz zrobię klonowanie na niego

Aby zaoszczędzic pieniądze, dysk SSD możesz przypiąć trytką lub przykleić taśma dwustronną.
Nie trzeba kupować specjalnych koszy.

jutro pozamawiam wszystko
zanim przyjdą dyski itp… chciałbym nauczyć się obsługi jakiegoś bezpłatnego programu do klonowania dysków, którego można zainstalować na windows 7
który byście mi polecili?
wcześniej ktoś mi napisał że klonuje się bardzo łatwo

Nie, już używanie samego Windows 7 jest niebezpieczne i bezsensowne w dzisiejszych czasach. Chyba, że bez internetu, do jakichś specjalizowanych programów.

Macrium dysponował darmową wersją nr.8. Teraz to tylko wersja trial.
Z tego co wynika z opisu to nie powinno być miedzy nimi róznicy.
Ale te dawną można pobrać stąd.

Instrukcja obsługi tu

Dzięki
Już wszytko zamówiłem
czekam aż wszytko przyjdzie do paczkomatu

windows 10, sanki i ram już odebrane z paczkomatu (czekam jeszcze na dyski ssd)
dwie stare kości są podpięte pod 2 niebieskie sloty… nowe kości podpiąć pod te same sloty i powinno nie być problemów?