Zniekształcony dźwięk z urządzeń bluetooth po aktualizacji Windows 10 do 20H2

Witam. Z racji tego że moja wersja systemu Windows 10 (1909) niedługo straci wsparcie techniczne, chcę zaaktualizować system do wersji 20H2. Problem polega na tym, że kilka miesięcy temu po zainstalowaniu właśnie tej wersji miałem ogromny problem dotyczący bluetooth. Dźwięk był niesamowicie zniekształcony. Wróciłem do mojej starej wersji i pomyślałem że kiedyś to naprawią. Kiedy zacząłem dostawać powiadomienia o końcu wsparcia technicznego, zacząłem instalować tą wersję Windowsa na moim drugim komputerze aby zobaczyć czy problem zniknął. Tak się oczywiście nie stało. Wszystkie aktualizacje systemowe są pobrane. Na początek zainstalowałem sterowniki z płytki, potem pobrałem z oficjalnej strony producenta a na koniec pobrałem sterownik programem Driver Booster. Przy każdej próbie nic się nie zmieniało. Próbowałem podłączać słuchawki oraz głośnik, więc problem leży po stronie Windowsa (albo adaptera). W załączniku przesyłam jeszcze nagranie tego zniekształconego dźwięku podczas włączonej piosenki, nagrywałem z telefonu więc jakość może być nie za wysoka.

Adapter : ASUS BT-400

Pozdrawiam!

Untitled.zip (548,5 KB)

MP3 można osadzać na hostingach co nie współpracują z DMCA:

Twój nadajnik ASUS BT-400 ma wersję 4.0 bluetooth’a. I w teorii to bardzo dobrze. Miałem podobne szarpanie dźwięku na bardzo starym nadajniku BT, jeszcze z wersją 1.2 oraz na znacznie nowszym z wersją 4.0, z tym że w tym drugim przypadku znacznie rzadziej. Nie znalazłem rozwiązania tego problemu. Czasami pomagało ponowne nawiązanie połączenia, czasami zatrzymanie i uruchomienie muzyki a czasami nic.

Ostatecznie poleciłem klientowi Edimax BT-8500, który ma Bluetooth 5.0 z EDR. Działa bez zająknięcia w tym samym komputerze i z tą samą wersją systemu, na której poprzednie nadajniki “szarpały”. (trzeba tylko wymusić aktualizację sterownika przez Windows Update)

Nie wiem czym spowodowane są takie zachowania. Podejrzewam, że trochę olewa się testowanie zgodności nowszych słuchawek ze starszymi adapterami BT.

Mam ten sam adapter, 3sztuki.
Wszystko działa poprawnie, to nie wina aktualizacji.

Gdzie masz podłączony dongiel?
Miałem rwanie jak popinałem z tyłu obudowy czyli moduł był izolowany blachą obudowy od otoczenia, jak podłączyłem z przodu mogę łazić po całym mieszkaniu i nawet się nie zająknie.

@daras28-82 a jaką wersję BT masz w słuchawkach ? To samo pytanie do @reyalPreyalP

Tych używam przy komputerze.

Czyli jest to najnowszy BT 5.0. W omawianym przeze mnie przypadku słuchawki również miały BT 5.0 a po sparowaniu z adapterem BT 4.0 muzyka “szarpała”. Brak wyjaśnienia. Wygląda na to, że implementacja BT w w Windows ma jakiś problem i ujawnia się on w różnych okolicznościach.

Sprawdź raczej co blokuje sygnał.
Wszelkie przeszkadzajki z blachy potrafią być upierdliwe.

U siebie podłączyłem z przodu stacji, u córki jest hub w monitorze i tam jej podłączyłem.
Podłączone z tyłu obudowy i BT i Wi-fi zawsze rwały.

Taka przypadłość wystąpiła w odtwarzaczu Fiio X1, zrobili obudowę z metalu i wystarczy schować odtwarzacz do kieszeni spodni aby zaczął rwać.

Z tego co podaje strona producenta, słuchawki mają bluetooth 4.1 (JBL Tune500BT). Adapter podłączony z przodu, dosyć często powoduje zlagowanie systemu podczas jego rebootowania co mnie wnerwiało, a po jego wyjęciu normalnie się uruchamiał. Dlatego mam go z przodu, ale to już inny problem.

Więc czym może być spowodowane to że na wersji 1909 śmiga doskonale a na 20H2 ostro zacina? Jestem w 99% pewny że to przez aktualizację.

1 polubienie

Czemu zatem u mnie trzy sztuki działają bez problemów?

Posiadasz tą samą wersję systemu co ja?

Mogą się dziać takie cuda - jak jeden procent z 20 mln użytkowników 20H2 ma szanse reprodukować (200 000).

Z miliarda wszystkich Windows 10 wychodzi to już 0,02% czyli 0,2‰.

Na stronie Asusa jest sterownik do pobrania. Co prawda jest stary, ale możesz go wypróbować
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/wireless/USB-BT400/DR_USB_BT400_1201710_Windows.zip

Zależy czy aktualizujesz czy wstrzymujesz.
Ja aktualizuję.

Mam wszystkie aktualizację najnowsze. Poprawki też. Nic nie pomaga.

Sprawdzę jeszcze ten sterownik choć wydaje mi się że już go pobierałem.

Ciągle brak odpowiedzi na pytanie “gdzie masz podlaczony moduł”.

:man_facepalming:

O, dziękuję!
Sprawdził bym inny taki sam adapter w tym samym komputerze lub ten w innym komputerze.
Nie wykluczone że sam dangiel jest uszkodzony.