Zobacz, ile tracimy przez monopol Microsoftu

Według badań British Educational Communications and Technology Agency (BECTA) stosując wolne oprogramowanie, szkoły mogłyby zaoszczędzić 50% więcej pieniędzy. Niestety przeszkadza w tym monopol Microsoftu. Teraz wiecie, ile cały świat traci pieniędzy przez monopol.

Może taki przykład: załóżmy, że w danym województwie jest 10000 szkół, w każdym pracownia komputerowa po 10 komputerów. Teraz każdy komputer musi mieć system operacyjny i pakiet biurowy. Tak więc trzeba zapłacić 500 złotych za XP Professional lub Vista Business (bo wiadomo, nie można kupić o 100 zł tańszej wersji Home, bo to szkoła, a nie dom. Taki trik marketingowy.) i 965 zł za pakiet biurowy Office Professional (nie może to być standard, tak jak nie może być Vista Home). Tak więc na jeden komputer trzeba zapłacić… prawie 1500 zł. więcej. Aha! I conajmniej to 500 zł. więcej na sam komputer, żeby system mógł sprawnie działać, bo produkty Microsoftu mają większe wymagania niż te darmowe (Linuks). Tak więc na jeden komputer trzeba zapłacić około… 2000 zł więcej niż gdybyśmy stosowali oprogramowanie open sourcowe!

Można łatwo obliczyć, że na takie województwo trzeba zapłacić 200 milionów złotych więcej! I to tylko dla samych szkół, nie mówiąc o urzędach etc.! Teraz widzicie, ile tracimy przez ten monopol?

P.S I dlaczego się dziwicie, że Bill Gates jest najbogatszym człowiekiem świata? :stuck_out_tongue:

Witam.Wystarczy dla szkoły aby zakupiła legalnego WINDOWSA a reszta to oprogramowanie alternatywne,zobacz jakie oszczędności! !!

Albo jeszcze inaczej instalujemy Linuxa za free,pakiet biurowy free i reszta też free i wychodzi zero kosztów.

Eh? Nowość odkryłeś?

Ja osobiście jadę na Ubuntu + Vista. W sumie moje wydatki na software ograniczają się do kupna gier + raz na 2-3 lata Winda + co rok Kaspersky (100 zł) - za ofice’a dałem 1 zł (promocja z neostrady). Jakoś dla domu te wydatki nie są jakieś hiper ultra.

Swoją drogą jeśli tak wszystko kalkulujesz, zmień świat. Stwórz nowy system os, nie nasza wina ze rynek opiera się na Windzie. Linuks jest doskonalony z kazdym dniem, moze kiedyś będą czasy ze zamiast Wind w szkołach będą Pingwiny. Zresztą u mnie w BB juz pare takich szkół jest :> A to dlatego ze uczniowie chcięli.

Btw - Wydaje mi się ze ten topic to bardziej do “Na luzie” pasuje :slight_smile:

To nie takie proste jak sie Wam wydaje - wiekszość szkół korzysta ze sprzętu dostarczonego z ministerstwa edukacji oraz kuratorium, które promują oprogramowanie MS i przeciętny nauczyciel nic tu nie wskóra. Do tego dochodzi niechęć dyrekcji szkół i samych uczniów wobec linuksa.

Co do wypowiedzi kolegi to bill Gates już nie jest najbogatszy naświecie. Wyprzedziło go jakiś dwóch afrykańczyków. Obecnie ma 3 miejsce ze stanem 50mld.

Ten temat bardziej do działu Na luzie pasuje - przenoszę.

Powyższy post Kordixxa to przykład typowo polskiego narzekania i walki ze spiskową teoria dziejów.

“Według badań British Educational Communications and Technology Agency (BECTA) stosując wolne oprogramowanie, szkoły mogłyby zaoszczędzić 50% więcej pieniędzy. Niestety przeszkadza w tym monopol Microsoftu. Teraz wiecie, ile cały świat traci pieniędzy przez monopol.”

Microsoft to nie jest typowy monopolista. Inne firmy, dostarczyciele oprogramowania, o ile napiszą coś równie dobrego i będą umieli to sprzedać mogą z nim swobodnie konkurować. Przykładem Firefox który dzielnie walczy z IE i nie najgorzej mu to wychodzi. Da sie? Da się.

“bo wiadomo, nie można kupić o 100 zł tańszej wersji Home, bo to szkoła, a nie dom. Taki trik marketingowy.) i 965 zł za pakiet biurowy Office Professional (nie może to być standard, tak jak nie może być Vista Home)”

To czego nie wolno, a co wolno świadczy w tym przypadku o kiepskiej sile przetargowej klientów. Skoro mamy tyle szkół to może warto by, aby Ministerstwo kupowało licencje w sposób hurtowy, zbijając ceny? Albo wybrało inny, darmowy system operacyjny?

To nie wina MS że zarabia i umie to robić. Zresztą, kupowanie produktów ze stajni Billa nie nazwałbym stratą.

Co do P.S. i bogactwa- kto się dziwi? Bill zmienił nasz świat wydając windowsa i zasłużył na nagrodę, Zresztą, on tych pieniędzy nie wydaje na konsumpcję tylko pomaga ludziom. I to m.in dlatego oficjalnie nie jest już najbogatszym na świecie. Bo kwoty idą w miliardy dolarów…

Bzdury gadasz, wersje Home mają znaczne ograniczenia co do pracy w sieci SBS i dlatego nie sa wybierane.

Masz poniekąd rację, ale nie do końca. To że pracownia została dostarczona z windowsami wcale nie oznacza że szkoła na własną rękę nie może zainstalować sobie na tych kompach Linuxa. Problem jest w tym że większość opracowań w sieci dotyczących pracowni MENowskich dotyczy windowsa a nie linuksa.

W większości szkół dyrekcja ma tyle do gadania odnośnie softu w pracowni, co żyd za okupacji, bo sie po prostu na tym nie zna.

Nie. To przykład takiego oświecenia wobec Microsoftu.

Typowy czy nietypowy, ale jest.

Linux nie jest równie dobry ale lepszy ;] Tyle że nie może konkurować właśnie przez monopol Microsoftu (bo przez monopol na linuxa nie ma gier i sterowników i z monopolu biorą się inne problemy na nim).

To już jest zupełnie inna sytuacja. Akurat z IE da się swobodnie przejść na firefoxa (jest to kwestia “oświecenia komputerowego”), a z Windowsa na linuxa to już większy problem.

Raczej na gorsze ;] chyba można to wywnioskować z obliczeń BECTA.

Właśnie przez monopol ;] Właśnie przez monopol ciężko jest wprowadzić linux w szkołach.

W dniu 18.05.2008 , o godzinie 17:56 został dopisany post przez kordixx

Jakie?

Takie że w SBSach MENowskich komputery w sieci pracują pod kontrolą domeny, zalogowanie się do domeny i praca z profilami mobilnymi ładowanymi z serwera jest praktycznie nie możliwa.

Dobrze, to skoro jesteś taki oświecony to wyjaśnij mi proszę w jaki sposób “przeszkadza w tym monopol Microsoftu” jeśli chodzi o zmianę systemu z wina na linuxa czy inny? Tylko konkretnie. I dlaczego użytkownik miałby zmieniać system? Co go skłania do tego? Po mojemu zwykłe format c: powinno działać…

wyjaśnij mi proszę:

“Linux nie jest równie dobry ale lepszy ;] Tyle że nie może konkurować właśnie przez monopol Microsoftu (bo przez monopol na linuxa nie ma gier i sterowników i z monopolu biorą się inne problemy na nim).”

Bo oskarżać to można, tylko dowodów zwykle brak. Bill i chłopaki jeżdżą po firmach typu nvidia i inne i składają propozycje nie do odrzucenia, aby sterowników nikt nie pisał? jak to jest? Konkretniej.

Jak dla mnie nie jest to oświecenie tylko pokazanie pewnego znudzenia i chęć zabłyśnięcia jakimiś dziwnymi obliczeniami które mają pokazać Bóg wie co. Na prawdę- o wiele więcej niż na software wydaje się w tym kraju na wiele, wiele innych rzeczy. A jeżeli boli Cię, że za produkty MS trzeba płacić to cóż- nic na tym świecie nie ma za darmo.

acha:

“Raczej na gorsze ;] chyba można to wywnioskować z obliczeń BECTA.”

A zastanawiałeś się jak bardzo windows wpłynął na edukację? Na rozwój wszystkich krajów? Co teraz, dzięki informatyce można osiągnąć? Bo komputer jak zauważyłeś jest w każdym urzędzie. I bynajmniej nie po to, aby Panie w chwili znudzenia układały pasjansa…

Co do tych cen za windowsa to bez można kupić licencje na na kilka stanowisk oraz duża ilość szkół jest refundowana

haha xD Bill nie rusza d*** od stołka.

Jak to nie ? Linux jego dystrybucje, i większość programów pod linux jest za darmo.

Prędzej czy później i tak by się to stało, tylko że z innym systemem, a pomyśl sobie jakby zamiast Windows powstał w tych czasach darmowy Linux ? W urzędach jeszcze do niedawna widziałem jak używają softów podobnych do graficznej nakładki na dos, poza tym to co jest na Windows, można w napisać na Linux tylko że za darmo i lepsze.

Szkoły dostają najczęściej Komputery i system za darmo, albo z EFS wtedy nie chcą zmieniać systemów bo po co ?

Brzmi niemal jak bełkot pseudonaukowy, bez urazy (http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Be% … udonaukowy).

Może wyjaśnisz to jakoś… po ludzku?

Właściwie już o tym mówiłem… Przez monopol Microsoftu na linuxa nie ma programów, gier i sterowników. To jest najważniejszy powód, dlaczego ciężko jest przejść z Windowsa na Linuxa. Owszem, przejść się da, ale wówczas rodzą się te problemy które zwykłych użytkowników z miejsca odstraszają.

Racja, warto to wyjaśnić. Otóż brak sterowników, gier na linuksie bierze się z tego, że producenci nie chcą ich robić na system, który ma mało osób. I robią tylko na ten, który ma monopol, po prostu.

Fakt, te kwoty, które przez monopol tracimy są tak duże, że wydają się dziwne. Ale obliczenia i tak wcale nagięte nie są.

Microsoft właśnie tak perfekcyjnie to wszystko zorganizował, że jeden komputer=równa się jedna licencja, a czasem się reklamuje, że da aż 3 licencje za tylko ileś tam złotych, a te licencje ogólnie są paranoją i w ogóle nie powinno czegoś takiego być.

Bynajmniej te pieniądze na refundację z nieba nie spadają.

Dobrze to powiedziałeś! Chociaż jedna oświecona osoba ;p

Aha, i piszę ten tekst nie żeby pomarudzić, ale zachęcić nas wszystkich, konsumentów, do działań, które się monopolowi przeciwstawiają.

Taki przykładzik: dzięki “trendowi”: “Vista sucks” Microsoft potanił swoją Vistę, bo zauważył, że rewelacyjnie się nie sprzedaje.

“haha xD Bill nie rusza d*** od stołka.”

Bill to już zdaje się bezrobotny jest i w MS nie pracuje. A jak pracował to całkiem konkretnie

“Racja, warto to wyjaśnić. Otóż brak sterowników, gier na linuksie bierze się z tego, że producenci nie chcą ich robić na system, który ma mało osób. I robią tylko na ten, który ma monopol, po prostu.”

Poczekaj poczekaj. To wina MS, że inne Firmy nie chcą pisać oprogramowania dla jeszcze innych firm? Zastanów się co piszesz proszę.

“Fakt, te kwoty, które przez monopol tracimy są tak duże, że wydają się dziwne. Ale obliczenia i tak wcale nagięte nie są.”

Dotacje dla rolników w UE to duże kwoty, zbrojeniówka w USA pochłania duże kwoty. Emerytury w Polsce to duże kwoty. Oprogramowanie tak na prawdę kosztowne nie jest- bierzesz pod uwagę bowiem tylko koszty, a co z przychodami? Co z oszczędnościami? Jak spadły koszty zatrudnienia? Bo licencję kupujesz raz na powiedzmy 2-3 lata na 1 stanowisko. Ale pracownik pochłania teraz ok 1 500 zł miesięcznie minimum. Tez można sobie coś pomnożyć i wyliczyć ile osób mniej trzeba zatrudnić. Od tak, żeby mieć jakiś wynik…

“Jak to nie ? Linux jego dystrybucje, i większość programów pod linux jest za darmo.”

może właśnie dlatego, nie opłaca się większości firm pisać pod niego oprogramowanie? hę?

"Prędzej czy później i tak by się to stało, tylko że z innym systemem, a pomyśl sobie jakby zamiast Windows powstał w tych czasach darmowy Linux ? "

A jakbyśmy w 39tym dla hecy ramię w ramię z Niemcami walczyli? Może na wschód od Wisły teraz byśmy mieli rozległe tereny Rusi… Kto wie, może nawet Syberię i zyski z tamtejszych surowców?

“W urzędach jeszcze do niedawna widziałem jak używają softów podobnych do graficznej nakładki na dos, poza tym to co jest na Windows, można w napisać na Linux tylko że za darmo i lepsze.”

Skoro to jest takie łatwe, proste i opłacalne, to wytłumacz mi proszę dlaczego jednak Windows dominuje? Bo tu nie chodzi o to co się da zrobić, a co nie- tylko o to, co się OPŁACA. A wbrew pozorom, MS się opłaca.

I wybacz, ale z całym szacunkiem do Twoich umiejętności, ale 20 lat temu jakoś nikt się nie kozaczył, ze wszystko jest takie łatwe do napisania i oczywiste. A teraz to jest właśnie zasługa MS ;]

Nie mam zamiaru cię w niczym wyręczać :stuck_out_tongue:

:arrow: :google:

SBS

domena

profil mobilny

Jak sobie poszukasz i poczytasz, to może w przyszłości nie będziesz nazywał poprawnego słownictwa informatyczno technicznego bełkotem pseudonaukowym.

BTW widać jakie masz pojęcie w sprawach administracji systemów z rodziny win NT i sieciach opartych na nich, ale zdanie chętnie zabierasz i krytykujesz to o czym nie masz zielonego pojęcia :stuck_out_tongue:

Tak nawiasem mówiąc… 10000 szkół w województwie? Dobre sobie… Może od razu milion.

To ja Ci powiem takie coś: Call Of Duty 2 + Windows Xp = 45FPS a teraz: Ubuntu + Cedega 6.0 + Call Of Duty 2 = 63 FPS i co Ty na to ? Mogę przesłać Ci nawet screena udowadniając Ci że gry na Linux szybciej działają.

hahaha… (ironiczny śmiech) jeszcze powiedź że bezrobocie w Polsce spadło dlatego bo Microsoft zaczoł sprzedawać swoje oprogramowania w Polsce.

A wiesz o tym że oprogramowani teraz na linux jest tyle samo co na Windows, hę? i wiesz że one są bardziej stabilne ? (to wiem z doświadczenia)

Jak to się nie opłaca wybierać Linux ? masz tu kilka przykładów:

Photoshop Cs3 cena: 2149 zł + 22% VAT Alternatywa równie dobra tylko że za darmo: GIMP

Windows Vista - cena od 300zł do 400zł alternatywny system: Ubuntu 8.04 co pół roku nowa wersja, aktualizacje itp: cena: 0zł

Office 2007 - 569zł wersja Basic PL MKL alternatywa: OpenOffice stabilny, ciągle unowocześniany, cena 0zł

Gadu-Gadu 7.7 - cena 0zł, ale za obwieszone reklamami jak choinka, pełna komercja Alternatywa: Kadu 0.6.1 świetny, stabilny, prosty program w dodatku można zainstalować dużą ilość wtyczek urozmaicają zdolności programu.

Człowieku zaraz powiesz mi że Microsoft stworzył komputer, a żebyś ty nie “kozaczył” swoją wiedzą o Microsoft to pierwszy język programistyczny nie wymyślił Microsoft, a pierwszym językiem dość uniwersalnym był COBOL powstawał w 1959 wtedy gdy Bill jeszcze był małym chłopcem i nie wiedział co to komputer. Poza tym Microsoft to nie za bardzo rządzi w Ameryce, tam dostrzegają takie coś jak Mac Os X, nie to co zaślepiona Europa, na szczęście do czasu coraz więcej ludzi dostrzega linux i dobrze :slight_smile:

feelek , racja, dobrze piszesz.

To że M$ ma monopol nie jest szczególnie naszą winą ale my, użytkownicy komputerów możemy to zmienić. Zamiast używać śmiesznych Windowsów, których wad chyba już nie muszę wypisywać zainstalujcie Linuksa i OOo i cieszcie się wolnością.

kordixx napisał:

Ja mu odpisałem:

a Ty- feelek na to:

Czy to ze mną jest coś nie tak czy, pozostali użytkownicy też nie widzą związku logicznego pomiędzy wypowiedzią 1 i 2 a komentarzem nr 3?

korzystam z windowsa i na oprogramowanie specjalnie nie mogę narzekać. Bo widzisz, taki sekret Ci powiem- nie każdy program, który odpalamy na windowsie jest produkcji MS. I jak program sie wiesza, to równie dobrze może to być wina jego twórców, a nie Billa i jego chłopaków. I nie mów mi proszę, że Ci XP’ek regularnie wisi, bo ja też ze swojego doświadczenia widzę diametralną poprawę w stabilności pomiędzy np milenium czy 98 a XP. na plus oczywiście. Ale nie każdy ma oryginalny system…

I teraz to mnie rozwaliłeś. DLACZEGO opłaca się wybierać linuxa, gdy photoshop kosztuje 2 200 a Gimp jest za darmo?

Dlaczego? Co ma piernik do wiatraka?

acha- kadu nie korzysta przypadkiem z protokołu gg?