Zwolnienie pracy PC-ta

Witajcie! Mam problem z prędkością mojego PC w grach. Mianowicie, gdy mój komputer był jeszcze w posiadaniu brata Far Cry 2 chodził w wysokich ustawieniach na 60 FPS. Teraz, gdy ja już mam ten PC, ponieważ mój brat kupił sobie nowy też postanowiłem wrócić do Far Cry’a 2. O dziwo, gdy ustawiłem takie same ustawienia graficzne jak miał ustawione mój brat licznik FPS był poniżej 20 FPS. Nie wiem dlaczego, nic nie zmieniałem w ustawieniach komputera. Dodam, gdy otrzymałem komputer wymieniałem pastę termo-przewodzącą, ponieważ poprzednia wyschła i 3-4 razy komputer podczas grania zaczął się przegrzewać i po prostu się wyłączył. W tym jeszcze czasie nie wiedziałem o przegrzewaniu się procesora i było to jeszcze przed wymianą pasty. Jego temperatura oscylowała nawet około 80 stopni. Kieruję pytanie do Was. Czy jest to uszkodzenie procesora i wymiana powinna przywrócić stałe FPS, czy została uszkodzona płyta główna.
Dodam jeszcze, iż podczas obciążenia procesora, czyli grania słychać taki stałe jakby ciche piszczenie. Od czasu wymiany przegrzewania się procesora coś takiego się pojawiło i w grach są przecięcia animacji, czyli mam na przykład 60 fps i na jedną sekundę spada do 0 i potem znowu jest 60. Podczas tego przycięcia w procesorze to “piszczenie” tak jakby było mocniejsze, po prostu bardzo to słychać. Myślę, że jest to wina procesora, ale nie jestem w 100% pewny. Prosiłbym, aby każdy napisał co o tym myśli.

Mój PC:
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 5200+ 2,70 GHz
Płyta główna: ASUS M2A-MX
Karta graficzna: NVidia Geforce 8600GT 512 MB
Pamięć fizyczna: 3 GB 800HZ
Dysk HDD: 500GB
Zasilacz: Modecom MC 530 Carbon

A otwórz obudowę i sprawdź co tak piszczy? płyta,karta grafiki,zasilacz - CPU nie piszczy.

Mnie to bardziej wygląda na kartę grafiki?

Jaki masz system?

Najnowsza Aida64 i wrzuć tu dwa screeny:

  1. komputer i czujnik
  2. magazyn i smart - ma być cały.
1 polubienie

Obstawiam że Win7 ze swoimi dolegliwościami.

Pracuję cały czas na W7 64 i nie wiem,co to dolegliwości…

1 polubienie

Tak, mam Windows 7. Mam drugi dysk z Windowsem XP i nie ma takich zwiech, ale też jest mało FPS w grze.


Masz i określ co jest uszkodzone. Bardzo Cię proszę, zależy mi na tym.

Temperatury i dysk prawie OK - nie tu problem.

Osłuchałeś co piszczy?

Aida64 ma test wydajnościowy - zakładka narzędzia i test stabilności systemu - zaptasz wszystkie opcje i sprawdź co piszczy i do ilu rosną temperatury? - tak z 10 minut testu.

1 polubienie

Zaraz Ci wyśle z testu, nie widzisz linii +12V. Tutaj masz SS i wydaje mi się, że na tej linii jest za duże napięcie.

Zasilacz nie jest wysokich lotów i potrzebny do pomiarów miernik napięcia - ale raczej nie w tym problem.

1 polubienie

Ok, wysyłam Ci screena. Widać, że procesor ma dość dużą temperaturę. Nie robiłem testu dysku twardego i karty grafiki, ponieważ jestem w 100% pewny, że to nie ich wina. I te odgłosy również w 100% pochodzą z lokalizacji socketu procesora. Gdy przystawiam ucho do coolera CPU słychać tak jakby dysk HDD był pod wielkim obciążeniem. Podobne tego typu dźwięk.

Z CPU nie jest tragiczne - max dla tego CPU, to 70 stopni.

Możliwe, że piszczą przetwornice koło CPU - to niegroźne i dlatego dźwięk zwiększał się w miarę obciążenia.

Moim zdaniem odinstaluj sterownik karty grafiki i test na innej karcie grafiki - to na początek.

1 polubienie

Czyli mam rozumieć, że płyta główna jest sprawna, tak?

A tego, to Ci nie powiem - komp staruszek, ale nie wygląda, to raczej na płytę?

1 polubienie

Właśnie, i dzisiaj czyściłem komputer z kurzu i z samej ciekawości odłączyłem moją kartę i podłączyłem integrę. O dziwo, po podłączeniu karty zintegrowanej na ekranie pojawiły się artefakty i bardzo rozmyty ekran.

A sprawdź chłodzenie na mostu północnym - koło CPU - może chip się przegrzewa?

1 polubienie

A mógłbyś mi powiedzieć, gdzie on się znajduje? Nie znam się, aż tak dobrze na płytach. Pomiędzy CPU a RAM? Sprawdź sobie na jakiejś stronie wygląd M2A-MX i powiedz, gdzie. To mega ważne.

Pod CPU masz radiator - zdejmij ewentualnie ten radiator, wymień pastę.

Montowany na zaczepy - prosty demontaż.

1 polubienie

Jeśli chodzi o ten radiator, to tak. Jest gorący, ale nie, aż tak, żeby parzyło. Dodam jeszcze, że dzisiaj sprawdziłem płytę i nie ma przepaleń ani uszkodzonych kondensatorów, chyba, że ich nie zauważyłem, ale jestem w 99%, że nie ma. Czyli co mam wymienić tą pastę pod radiatorem?

Nie zaszkodzi, a od czegoś trzeba zacząć i skombinuj jakąś kartę PCIE - albo przetestuj swoją gdzieś.

Komp staruszek, więc tu już wszystko może mieć problem.

1 polubienie

No dobra, ale dlaczego uważasz, że jest to wina karty graficznej?