Mandrake - instalacja

jestem poczatkujacym :frowning: …i chcialbym otrzymac instrukcje do instalacji madrynki 10.0…! prosze o pomoc

Isntalacja mandarynki sprowadza się do uruchomienia płyty bootowalnej nr.1.

Aby uniknąć partycjonowania dysku należy wejść do zarządzania dyskami i pozostawić pewnien obszar [nie mniej niż 5GB] niepodzielony na partycje.

Podczas instalacji wybrać ‘wykorzystaj wolne miejsce’.

Aby połączyć się z siecią [ja np. mam neostradę i działa] należy podczas instalacji skonfigurować DHCP*1. Linuks nie usuwa systemu windows, i pozwala na wybór jednego z systemów podczas uruchomienia, dzięki czemu gdy instalacja pójdzie nie tak mozna wejść w XP i zrobić linuxowi format :).

*1 - Konfiguracja DHCP.

Wybieramy sposób łączenia się za pomocą DHCP i klikamy dalej => dalej => dalej :wink:

a macie jakas strone z instrukcja??]

aa, a bedzie miejsce bralo z kilku dyskow jak mam partycje zajete i owlne po ok 3.5 GB (i kolegi robie)

Ano Zajrzyj tu!!

Pozdro

jeszcsze jakies dostane???

Krasnal przejrzyk jeszcze płytki instalacyjne Mandrake 10 . Tam powinna byc instrukacja instalacji systemu (Przynajmiej tak było w poprzednich wersjach Mandrake - zapewne i tu jest podobnie)

Pozdro

A jeśli mam dysk C(windows) i D(tu chciałbym zaistalować Linuxa), to którą opcję powinnienem zaznaczyć w “partycjonowaniu dysku”?

cece na płytkach instalcyjnych mandarynek (lub na dvd_ ) masz odpowiedzi na wszelkie dręczące cię pytania !!

Zapraszam do lektury… !!

Pozdrawiam

Usuń partycję D w Menedżerze dysków Windows i odpal komputer z płyty instalacyjnej Mandrake’a. Wszystko zrobi się samo.

1)Godunow-jak się nazywa konkretnie ten plik? Nie mogę znaleźć.

2)Czarno to widzę… Gdzie jest ten menedżer dysków? Czyli muszę przed instalacją sformatować dysk D?

Nie wiem, jakie masz Windows. W XP > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem > Zarządzanie dyskami (lub jakoś tak, nie pamiętam).

Nie sformatować, tylko usunąć całą partycję D. Wtedy Mandrake wykryje puste miejsce na dysku i sam je podzieli.

Mam Windowsa 98.

P.S Jeśli linux zrobi tą partycję, a powróciłbym do Wina, to czy będzie on(windows) widział tą partycję?

Windows nie widzi partycji linuksowych.

Ale można odczytywać z nich dane w programie Total Commander z odpowiednimi pluginami.

W 98 trzeba skorzystać z fdiska uruchamianego z dyskietki. Albo z jakiegoś zewnętrznego programu do zarządzania dyskami (a la Partition Magic).

Partycję mógłbyś oczywiście usunąć przy instalacji Mandrake’a…

Czyli wywalić D i przy instalacji Mandrake zaznaczyć opcję “Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windows”?

Dawno nie instalowałem Mandrake’a, ale powinna być tam opcja “Wykorzystaj pusty (nieprzydzielony) obszar dysku” (lub coś podobnego).

Opcja, o której piszesz polega chyba na zmniejszeniu już istniejącej partycji z Windows (czyli C, skoro D zostało usunięte).

Poczytaj jescze tam

http://www.linux.com.pl/forum/index.php … g&th=22112

http://www.finito.zanet.pl/linux/

Pozdro

Czyli nie ma takiej opcji, żeby zaistalować Mandrake bez wywalania D?

Co muszę zrobić?

P.S Jeśli usunę partycję, to pliki zostają przeniesione na drugą czy są kasowane?

cece pisze

Zapamietaj raz na jutro :smiley: :smiley: :smiley:

Usunięcie kazdej partycji wiąże sie z utratą wszytkich danych zawartych na tej że usuwanej partycji. !!

Możesz nie “wywalać”, ale musiałbyś ją wtedy sformatować w instalatorze Mandrake’a i podzielić na partycje (minimum: /root i swap)

Zostaną przeniesione jak je sobie przeniesiesz.

Żeby zainstalować Linuksa musisz mieć co najmniej jedną wolną partycję.

Poczekaj, bo już się gubię :slight_smile:

W wcześniejszych postach pisałeś, żeby usunąć D, więc jeśli bym ją usunął, to przecież nie miałbym wolnej partycji(bo na C byłby Windows i inne śmieci).

Czyli uważasz, że najlepiej wywalić partycję D, i przy instalacji mandrake zaznaczyć “Wykorzystaj wolne miejsce na partycji Windows”?

P.S Po co jest ten swap?

P.S 2 Skoro już mam takie problemy, to co dopiero potem… :wink: