Acer Aspire z Systemem windows 10 bardzo wolno działa. Jak to naprawić?

@cyngiel_1 W sumie powiedzieć, że muli mi tak od tamtego roku. W sensie, że długo się laptop z windowsem uruchamia. Ale jak już się uruchomią wszystkie procesy i wszystkie sterowniki to jakoś to działa.

@cyngiel_1 Jak kupiłem tego laptopa jakieś nie całe 2 lata temu to tak nie było na początku. Dopiero później po którejś aktualizacji systemu to zauważyłem. A bardziej zauważyłem to od tego roku - czyli od stycznia.

@cyngiel_1 Proszę Bardzo, o to screen:

Wyłącz Cortanę i Delayed launcher.
Odinstaluj Candy Crush Soda Saga i WildTangent Games, jeśli nie używasz.
Sprawdź, czy CyberLink Power DVD masz w wersji trial czy pełnej, jak trial to odinstaluj.
Poza tym, ja odinstalowałbym wszystkie programy Acera, ale to już zależy, czy z nich korzystasz.
Jeśli nie korzystasz z Microsoft One Drive to też możesz wyłączyć.

@cyngiel_1 Wyłączyłem te rzeczy i odinstalowałem te, które napisałeś. CyberLink Power DVD mam chyba w wersji pełnej to zostawię sobie. Z Microsoft One Drive korzystam. Co jeszcze mogę wyłączyć ?
Tutaj na screenie z menegera zadań zaznaczyłem w czerwonych ramkach 3 rzeczy. Jak zrobić, żeby ich tam nie było już w tej zakładce uruchamianie ?

Trzeba by wpis z rejestru usunąć, bo pewnie Windows wtedy ma 2 wpisy i “drugi” dezaktywuje autostart.

Raczej możesz olać jak zaglądasz do zakładki raz na rok.

RocketDock to jest chyba jakiś program, którym sobie zmieniasz pulpit?

Cortana musi tam być, bo jest to apka systemowa i jej nie ruszaj.
Delayed launcher zostaw, bo to jest od Intela oprogramowanie systemowe.

Nie to dock jak z macOS (ten u dołu ekranu) a apka na Windows dodaje go domyślnie na górę.

Może uruchomienie starego Rocket Dock i w nim odznaczenie autostartu zlikwiduje wpis na liście i nie trzeba będzie grzebać ręcznie.

No więc chyba sobie go chce zostawić uruchamianego.
Skoro zainstalował.

Zależy jak z Windows 10 działa 13 letnia wersja.

Niby z rozwijanych darmowych został ten:

ale może być przy okazji bardziej chętny na zajmowanie RAM-u.

@cyngiel_1, @krystian3w odinstalowałem RocketDock. Ale ten wpis tam dalej jest w zakładce uruchamianie. Jak to usunąć ?
Nic po tym laptop nie przyspieszył z uruchamianiem się systemu :frowning:

To znaczy, że się źle odinstalował.

@cyngiel_1 W Dodaj/usuń programy go nie ma. Ale jest w menedżerze zadań. Jak go usunąć z zakładki uruchamianie ??

Jest w zakładce uruchamianie, bo widocznie źle się odinstalował i zostawił wpisy w rejestrze.

@cyngiel_1 To jak go usunąć z rejestru ?

W rejestrze sam raczej nie grzeb.
Ten wpis jeśli go wyłączyłeś a programu nie masz na dysku i tak nie wpływa na czas uruchomienia systemu.
Jeśli system dalej długo ci się otwiera, to po pierwsze wpływ ma Microsoft One Drive.
Zrób jeszcze defragmentację dysku.
Sprawdź w ustawieniach systemowych oczyszczanie dysku…
Ile czasu otwiera ci się system?
Sprawdź przy wyłączonym Microsoft One Drive, czy faktycznie synchronizacja chmury nie powoduje ci znacznego wydłużenia uruchamiania.
Potem sobie z powrotem włącz, ale pozwoli to określić jaki ma wpływ.
Poza tym sprawdź w opcjach zasilania, czy masz włączoną opcję szybkiego uruchamiania.
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht501793

@cyngiel_1 W meneger zadań w zakładce uruchamianie wyłączyłem Microsoft One Drive i uruchomiłem laptop ponownie. System uruchamiał się tak samo długo jak włączonym Microsoft One Drive. Czyli nie ma żadnej różnicy czy jest wyłączony czy włączony.

@cyngiel_1 Zrobiłem, ale to nic nie dało.

@cyngiel_1 Gdzie to dokładnie jest ?

@cyngiel_1 ZSystem otwiera mi się dokładnie 4 minuty. Mierzyłem czas zegarkiem na telefonie. Od czasu uruchomienia laptopa do momentu pojawienia się pulpitu i ikonek oraz możliwości swobodnego uruchomienia przeglądarki trwa to 4 minuty. Bo jak się pojawi już pulpit i ikonki to jak kliknę w przeglądarkę to jest takie kółeczko kursora na pulpicie, że jeszcze się system ładuje.

@cyngiel_1 Sprawdziłem to i nie wydłuża mi to uruchamianie systemu.

@cyngiel_1 Sprawdziłem to i też mi to nie pomogło.

Czyli “coś” powoduje, że system tak długo ci się otwiera.
Jest coś nie tak.
4 minuty to zdecydowanie za długo i świadczy o jakimś problemie.
Rozumiem, że pulpit “wstaje” wcześniej niż te 4 minuty?
Kiedy najdłużej “mieli”…do czasu logowania, czy po?

@cyngiel_1 Nie mam pojęcią.
Wiesz może jak to przyspieszyć ? no chwilę też mam ekran „Zapraszamy” z kręcącym się kursorem zanim pulpit mi się załaduje z ikonami.

Po uruchomieniu mam logo „Acer”, ale to trwa kilka sekund. Potem pojawia mi się ekran „Zapraszamy” z moim loginem i od tego czasu to trwa tyle, czyli 4 minuty.

@cyngiel_1 U mnie tak to wygląda:

Wrzuć w dziale bezpieczeństwo, na forum, te wymagane logi i poczekaj na iJuliusza, moze kopiesz komus bitcoiny … Jeżeli system bezie czysty, to ja bym dysk stawiał - może masz “doliny” spadki prędkości, tam gdzie jest OS.

A jak laptop widział Windows 7 to może to błąd tego typu:

Na moim laptopie odnawia się ten lag co uaktualnienie Windows 10 (może czas na czystą instalacje lub kupno 240 GiB SSD przy okazji i start systemu w 3-10 sekund)

Jeśli ma lapka 2 letniego to miał system Windows 10.