Acer Aspire z Systemem windows 10 bardzo wolno działa. Jak to naprawić?

@anon7248146 Nie mogę pobrać programu FRST bo Microsoft Defender cały czas mi pokazuje, że aplikacja ta może mi uszkodzić urządzenie i wyświetla mi żółte wykrzykniki, żeby tego nie instalować na moim komputerze. - Więc wole nie ryzykować.

@cyngiel_1 Dokładnie. Kupiłem tego laptopa już z zainstalowanym na czysto windows 10.

Jaki masz internet?
Przez Wi-Fi, czy kablem?
Jeśli kablem to odłącz i sprawdź jak komp się uruchamia bez internetu.
Sprawdź jeszcze jakie obciążenie pamięci i procesora masz po uruchomieniu lapka (w menedżerze zadań).

@cyngiel_1 Mam interner Wi-Fi.

@cyngiel_1 Sprawdziłem, zobacz screeny:

Nic tutaj nie widać podejrzanego.
Są procesy w tle jak Bonjour i Adobe Acrobat Update od programów jakie masz zainstalowane, zapewne uruchamiane poprzez harmonogram zadań.
Trochę duże wykorzystanie pamięci…
Jednak jak już uruchomi się lapek to raczej powinien ci działać płynnie.
Nie wiadomo, co tak go stopuje przy uruchamianiu.
Trudno dojść na odległość, jak nie ma się go “na stole”.
Może faktycznie, SSD rozwiąże ci problem…
Jednak dziwi mnie tak długi rozruch u ciebie, skoro stare lapki z HDD potrafią uruchamiać się z dziesiątką w minutę i mniej…
Tak więc może jakieś konflikty ze sterownikami i inne u ciebie powodują taką sytuację.
Sprawdź jeszcze w dzienniku zdarzeń - tam są informację dotyczące uruchamiania systemu i różne problemy.

@cyngiel_1 Nie mam pojęcia co może być tego przyczyną. Ale tak jak pisałem już wcześniej, jak już wszystko się uruchomi i załaduje wszystko co ma się załadować to potem faktycznie wszystko raczej działa płynnie. Tylko ten początek jest najgorszy - ten rozruch systemu. Może jakaś na to rada jest skuteczna ?

Właśnie nie wiadomo, co go tak męczy przy starcie.
W dzienniku zdarzeń mogą być jedynie jeszcze określone przyczyny.
Są wpisy dotyczące ogólnie systemu i dokładniejsze dotyczące czasu uruchamiania i ewentualne problemy.
Uruchom “podgląd zdarzeń”…

@cyngiel_1 Nie wiem jaka zakładka Cię interesuje w tym dzienniku zdarzeń:

Albo takie coś jeszcze z Dziennika Zdarzeń:

Bardzo opcjonalnie może stara “hibernacja” jak masz 8 GiB wolnej przestrzeni na HDD (w optymalizacje do 50% RAM raczej bym się nie bawił).
No chyba, że laptop źle znosi hibernacje + wtedy wciąż występuje lag jak ją zlecasz lub wznawiasz pracę systemu.

Jak bateria zapewnia długi czas pracy to jeszcze opcjonalnie opcja “Uśpij” ale tu byś musiał sprawdzić po jakim czasie system nagle rozpocznie procedurę zamknięcia, by nie utracić danych jak wykryje krytyczne rozładowanie. jak i sprawdzić czy sam się nie wybudza, bo “sam” się wciska klawisz albo touchpad coś drapie i ten może wznawiać pracę.

@krystian3w Ja cały czas mam laptopa podpiętego do prądu kablem zasilającym. W tym co napisałeś to nie bardzo wiem o co Ci w tym chodzi. Mam dać laptopa na uśpienie i odmierzać mu czas kiedy się sam wyłączy ? A potem odmierzać mu czas kiedy sam wznowi pracę ?

Ten program Bonjour daje liczne błędy…więc sprawdź klikając na niego co go boli…
Poza tym kliknij po lewej na dzienniki aplikacji i usług…potem na Microsoft…potem na Windows…potem na Diagnostics-Performance i potem na działa i po prawej będziesz miał czasy otwarcia i zamknięcia systemu.
Sprawdź ostatni czy tam kilka ostatnich otwarć systemu i zobacz czy są jakieś błędy i tak dalej.
Może są jakieś opisy, co powoduje długie otwarcie systemu…tutaj na przykład jest wpis o eksplorerze…
Może będzie coś, co naprowadzi na długie otwieranie systemu.

Raczej chodziło mi by mniej używać opcji zamknij a przetestować czy hibernuj lub uśpij sprawi, że start będzie szybszy i prędzej system “płynny”.

Wtedy zamknij/uruchom ponownie robiłbyś pewnie jakby jakiś nowy program wymagał lub aktualizacja Windows 10.

Poza tym na screenie, który dałeś masz tam kernel boot i kernel power na czerwono - więc kliknij na nie i sprawdź co to są za błędy.

@cyngiel_1 Zobacz jeszcze na te screeny:

@krystian3w Czyli równie dobrze mogę dawać sobie równocześnie klawisz Fn + F4 i w ten sposób usypiać laptopa ? Ta sama kombinacja klawiszy wybudza laptopa lub poruszenie myszką czy kliknięcie jakiegoś klawisza. - Bo tak zrobiłem teraz i w kilka sekund mi się laptop wybudził.

Zobacz w menedżerze urządzeń, czy nie masz jakiegoś żółtego trójkąta przy jakichś urządzeniach…bo ten błąd - to coś chyba ze sterownikami czipsetu, lub innymi.

Jeśli chcesz usypiać lub hibernować lapka, to oczywiście możesz - nawet ustawić sobie pod klawiszem wyłączania.
Jednak on cały czas jakąś minimalną ilość prądu będzie ciągnął.

@cyngiel_1 Sprawdziłem i niema tam żadnych żółtych trójkątów:


@Narv

Ewentualnie jaki dobry dysk SSD byście mi polecili ? jakiej firmy jest najlepszy ? Czy taki o pojemności 2TB byłby bardzo drogi ? - Oczywiście tylko nowy ze sklepu wchodzi w grę.

Hej a jaką masz ustawioną wydajność przy działaniu na baterii ?

@lordjahu Powiedz mi gdzie takie coś sprawdzić ?

Koło zegarka na pasku, masz ikonkę baterii. Kliknij na nią i zobacz jaki masz włączony tryb wydajności.

Ja też miałem przeboje z Acerem, ale Swiftem - u mnie był problem ze skopanym taktowaniem i BIOS się wysypał, wyglądało to tak:

Może też masz coś takiego?

@lordjahu Mam tak ustawione:
2

@lordjahu Co do Biosa z Filmiku Twojego to nie spotkałem się u mnie z czymś takim.