Aktualizacja Windows 2004 a brak automatycznego usypiania

  1. Plik to aktualizacji wybrał i pobrał pracownik microsoftu połączony zdalnie z moim komputerem
  2. aktualizacja była 1 marca 2021 roku i według żony to chyba sama się zaktualizowała - ona tylko zatwierdziła restart

Ręcznie uśpienie działa? Czy może zasypia, ale od razu się budzi?

Ręczne działa. Usypia. Nawet mam jakiś program który po określonym czasie usypia komputer i to też działa.

Bo aktualizacji do 20H natomiast przestało działać również wyłączenie ekranu. Wcześniej ekran po wybranym czasie się wyłączał a komputer nie usypiał. A teraz nie wyłącza ekranu po zdanym czasie, jak i nie usypia.

Czekam znów na czat na pomocy technicznej

Ty zdaje sie nie rozumiesz na czym polega naprawa w miejscu.
Jak masz wersję 2004 to naprawia się plikami wersji 2004.
Jak z wersji 2004 skoczyłeś na 20H2 to naprawiasz ja plikami 20H2. To nie jest to

Naprawa a aktualizacja to nie to samo choć tak tez mozna aktualizować

Miałeś wersję 1909. Działała bez problemu. Trzeba było do niej wrócić z 2004. Już jej nie masz. Co najwyżej możesz wrócić do 2004 ale ta miała problemy.
Ty tylko wymieniłeś pliki ale ustawienia, prawidłowe czy błędne, oraz cała reszta została.

zaufałem pracownikowi microsoft, który twierdził że będzie dobrze
A jakby najpierw odinstalował
Feature Update to Windows 10 20H2 via Enablement Package (KB4562830) [ to podobno za skutkuje powrotem do 2004]
a potem wrócił do poprzedniej wersji systemu

KB4562830 to tzw pakiet włączajacy. Wersja 2004 ma w sobie wersję 20H2 wiec uruchomienie tego skutkuje przejściem do 20H2. Aktualizacje zawsze mozesz cofnąć ale tylko do poprzedniej wersji. Czyli 2004. Kiedy aktualizowałes z 1909 do 2004 system zachował ustawienia, wymienione pliki ze starej wersji. Ale przypuszczam ze po twoim updejcie do jeszcze wyższej wersji to skasował.

Więc trzecia osoba z pomocy technicznej - również połączenie zdalne

  1. najpierw chciała mi aktualizować sterownik karty graficznej - przełączyć najpierw na Podstawowa Karta Graficzna Microsoft - ale był komunikat że jakiś problem jest bo w pliku INF sekcja instalacji usługi jest nieprawidłowa
  2. potem stwierdziła że skoro jej poprzednik próbował już bardziej zaawansowanej metody to może skorzysta z przywrócenia systemu - ale okazało się że są tylko dwa punkty przywracania z dziś - mnie więcej z czasu aktualizacji
  3. więc zaproponował instalację windows ale z utratą programów - na to się już nie zgodziłem
    4 potem zaproponował przywrócenie z tych punktów przywracania - też się nie zgodziłem bo po co wracać do miejsca w którym problem już istniał
    5 to potem zaproponował żeby poszedł do serwisu albo producenta komputera
    6 no i na tym się skończyło

więc płatna pomoc techniczna microsfotu jest do bani (płatna po chyba związana z tym że kupiłem Windowsa 10 w wersji box nie dawniej niż 12 miesięcy temu)

Więc tak:

  1. wpadłem na pomysł by wrzucić usypianie do harmonogramu zadań z trigerem bezczynności;
  2. znalazłem w internecie polecenie "rundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState 0,1,0 " - tyle że zamiast usypiać komputer to dawało chyba stan hibernacji
  3. wiec je ulepszyłem od polecenie powercfg -hibernate off (za internetem)
  4. i po tych manewrach komputer zaczął usypiać ale regularnie co 10 minut niezależnie od tego co robiłem (jakieś powercfg -hibernate on nie pomogło), z robiło się to zanim nawet dodałem skrypt do harmonogramu zadań;
  5. znów czat z pomocą techniczną ale pan rozłożył ręce i chciał od nowa wszystko instalować
  6. nie pozwoliłem
    7 użyłem przywracania systemu - co pomogło na te 10 minut i uzyskałem stan systemu tuż po aktualizacji do 20H
  7. pomyślałem ze nie będę już mieszał bo chyba dwa dni na to zmarnowałem
  8. jeszcze tylko w internecie zauważyłem że ludzie pisze że to może być problem z wiszącą aktualizacją - ja miałem jedną opcjonalną - więc wyłączyłem aktualizacje na 7 dni
  9. no i komputer usypia po zadanym czasie, ale niestety nie zawsze.
  10. zauważyłem że nie ma problemu z uśpieniem gdy zalogowany jestem ja tylko (tzn. jak wyloguje konto żony)
  11. natomiast jak żona się zaloguje i zrobię tylko przełączenie użytkownika na swoje kontro, a ona w tle jest zalogowana, to usypianie nie działa (tylko ekran się wyłącza)

I co teraz? Tak myślę że może pomogło by usunięcie jej konta i założenie jej nowego ? Albo jak ustalić co na jej koncie blokuje uśpienie …

Zależy czy jak przełączasz konto żony, to czy ma jakieś aplikacje typu przeglądarka aktywne i co masz w pasku obok zegara np. outlook.

Zakładając, że w 1909 nie przeszkadzało nic obok zegara np. outlook lub przeglądarka to może bug trafił do Windows 20H1 i nie został naprawiony w 20H2.

Generalnie ma zamknięta przeglądarkę. Koło zegara też raczaj nic nie ma, bo ona używa de facto tylko przeglądarki Chrome i czasem Calibre (a ono też raczej się nie chowa)

A czy pomoc techniczna sprawdzała w ogóle powód nie przechodzenia w stan uśpienia? (jako administrator)
powercfg /requests

Ewentualnie, co wybudza system (jeżeli uśpienie jest chwilowe):
powercfg /lastwake

Aktywne “waketimers”:
powercfg /waketimers

1 polubienie

W sumie nie wiem. Pan przejął zdalnie komputer do kontroli, ale na moich oczach w/w poleceń na pewno nie wykonał

Nie używam żadnej z opcji usypiania czy hibernacji więc niewiele ci tu poradzę ale skoro korzystasz ze zdalnej pomocy to wygeneruj System Power Report i przedstaw go, tak by mogli sie z nim zapoznać.
Wiersz poleceń (administrator)

powercfg /sleepstudy /duration 7

Owo 7 na końcu to ilość dni uwzględnionych w raporcie.
Raport będzie w formacie html.

Dokonałem dalszych obserwacji.
Jak wyloguje się ze swojego konta a zaloguje na konto żony to też usypianie działa. Wychodzi na to że działa tylko wtedy gdy zalogowany jest jeden user a drugie konto jest wylogowane.

sleepstudy-report.7z (15,0 KB)

Może ktoś znający się zerknie, bo pomoc techniczna microsoft jest beznadziejna

Polecenie powercfg /requests nie wskazuje nic blokujacego

Natomiast polecenie powercfg /waketimers
daje komunikat:
“C:\WINDOWS\system32>powercfg /waketimers
Timer set by [SERVICE] \Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\svchost.exe (SystemEventsBroker) expires at 06:56:59 on 2021-03-14.
Reason: System Windows wykona zaplanowane zadanie „NT TASK\Microsoft\Windows\UpdateOrchestrator\Backup Scan”, które zażądało wznowienia komputera ze stanu uśpienia.”

Data jakaś za tydzień ?! [może to ten tydzień wstrzymania aktualizacji ?!]

Moge tylko powiedzieć ze nie masz włączonego zwykłego usypiania ale usypianie hybrydowe a także to że wsród błędów zwiazanych z usypianiem wskazywane jest jedynie to - Device -AMD USB 3.10 eXtensible Host Controller - 1.10 (Microsoft)
Co do tygodnia to tak.
P.S. Czy coś ci to nie przypomina?
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/computer-wakes-from-sleep-because-of-amd-usb-310/5fd68956-46de-4631-94d1-c2e1cb88b02c

A to chyba nic dziwnego jak wiedzę. To jakies typowe dla desktopów.

Ja tego nie odebrałem jak błędy, tylko jak potwierdzenie że po uśpieniu wybudzam myszą. Mam to dczytywać jako błąd?

Mam pod usb podłączone 4 rzeczy:

  1. mysz
  2. klawiaturę
  3. pendrive (na stałe)
  4. kontroler gier bezprzewodowy (wtyczka bluetooth)

Ale wcześniej odłączałem i próbowałem i nadal były kłopoty z uśpieniem.

To zalezy jak sobie to skonfigurujesz.
17%20%206cd18f2110d8

Czyta się całość.


AMD USB 3.10 eXtensible Host Controller to jeden ze sterowników portów szeregowych który w rejestrze zapisuje i ustawia to co związane z usb.
Oprócz niego jest jeszcze parę innych odpowiedzialnych za usb oraz sterowniki powiazane z usb jak HID.
Zapis w Bug Check mówi ze od 3.03 do 4.03 do godz. 14 na tym koncie usypianie, zwykłe czy hybrydowe kończy sie po paru lub parunastu sekundach. Wskazuje jako przyczynę ten sterownik.
Od godz.14 dn. 4.03 problem znika.
Z tego co pisałes, problem powstał po aktualizacji windows a dotyczył braku mozliwości uspienia lub szybkiego bezprzyczynowego wybudzania.
Aktualizacja 2004 aktualizowała również niektóre sterowniki, choćby ten. A ten był potem sygnalizowany jako stwarzający problemy.
Napisałem wyrażnie.

Podałam ci tez link gdzie jest opisanych 28 możliwych rozwiązań.

Nie rozumiem co oznacza u ciebie słowo “odłączałem”. Odłączenie fizyczne czy poprzez menadżer urządzeń. To spora różnica.