BSOD i inne błędy

Czyli masz błędy pamięci RAM i stąd problem. Wejdź do biosu i wyłącz profil XMP, ustaw na standardowe 2660MHz (obecnie jest ustawione na 3332MHz), czyli tyle ile ta kość ciągnie bez podkręcania. Potem ponownie test.

Zanim nie rozwiążesz tego problemu, niema sensu nic więcej robić.

Czyli że co? To nie musi oznaczać uszkodzonej kości?

Tak się zakończył test:


Nie musi.

Jak dokonasz zmiany i wyskoczy jakikolwiek błąd, to już dalej niema potrzeby tracić czasu. Test powinien przejść bez jakiegokolwiek błędu.

Zacznij od zjechania z profilem XMP w UEFI/BIOSie. Tak jak napisałem wyżej.

W xmp mam 2 ustawienia 3333 albo 3000 chyba że jeszcze gdzieś da się to przestawić w uefi

Wejdź w tryb Advanced Mode i wyłącz w ogóle profil XMP.

Wyłączenie XMP i zmiana częstotliwości na 2666 wykonana ale memtest dalej widzi ram jako 3332mhz.
Wszędzie poza tym wykryty jest jako 2666mhz

Ważne czy sypie błędami. Jak tak, zmień slot pamięci na inny.

Nie wiem jak na teście ale zmiana slotu nic nie dawała przy sprawdzaniu stabilności w trakcie eksploatacji komputera… Test zapuszczony więc nie długo się okaże

Masz opcje do sprawdzenia, defaultowe ustawienia BIOSu, inny slot, podniesienie napięcia na pamięci.
Użycie innej pamięci i jeśli sprawna, to aktualizacja BIOSu na nowy (tylko nie na sypiącej błędy !!! ), ustawienie niższego taktowania pamięci niż fabryczne.

Należy doprowadzić do sytuacji, gdy test przejdzie poprawnie, bez błędów. Jeśli się nie uda, pozostaje załatwić inną pamięć i sprawdzić czy winny RAM czy płyta.

Po godzinie z okładem i 83% testu zero błędów

Ostatnio tak testowałem kompa jeszcze na win98 w ubiegłym stuleciu :rofl:. Od tego czasu raczej nie miałem wątpliwości co padło, albo miałem tyle gratów na strychu, że zawsze było czym podmienić na testy.

A teraz nawet nie wiem czym i jak testować i jak interpretować błędy :confused:

Jak dojdzie do 100%, to znak, że jest ok, sugeruję wtedy w następnej kolejności.

  1. Sprawdzić czy jest nowszy BIOS do płyty na stronie, jeśli tak, to zrobić. (W biosie jest funkcja pozwalająca wgrać nowy).

  2. Po wgraniu BIOSu, ponownie test RAM, można spróbować podnosić taktowanie profilami, może będzie ok. można też zostawić na 2666 i bawić się tym kiedy indziej. Zawsze troszkę szybciej.

  3. Postawić od zera system, taki stawiany na uszkodzonej pamięci może mieć sporo uszkodzonych plików i sprawiać problemy. Najlepiej wywalić partycje, zrobić od nowa i instalacja, wszystkie aktualizacje i restarty.

4)Nowe sterowniki, czyli najpierw te których brakuje w menadżerze, potem na stronie AMD jest automat, sam dobierze i zaktualizuje.

  1. Test grafiki programem FurMark.

  2. Jak już wszystko Bangla, to można sobie ewentualnie odzyskać dane, jak jest taka potrzeba.

Właśnie zrobiło 2 z 4 i 3 na 50% i nic. To by oznaczało że problem nie leży po stronie sprzętu?

Zrobić to z narzędzia w uefi czy lepiej ręcznie?

Zawsze tak robię bo mam pewność że nie zostało nic z poprzedniej instalacji.

Jest i to konieczność. I tu na koniec będzie mi też potrzebna pomoc czym to najlepiej zrobić.

Może być np. błąd w UEFi i źle rozpoznaje kość, albo kość się po prostu nie wyrabia na sugerowanym profilu, to wcale nie jest nic dziwnego.

Tak. Wgrać pliki na jakiś pendrive sformatowany w FAT32 i z narzędzia UEFI. Zwróć uwagę na wersję płyty, nie tylko model. Bywa, że jak jest kilka wersji BIOSu, to trzeba najpierw zrobić jakąś starszą, żeby można było dalej, ale zwykle jest o tym informacja, na stronie, albo najnowsza nie jest rozpoznawana.

DMDE, powinno bez problemu uzyskać dostęp, ale może jakiś plik ulec utracie, bo w końcu te kilkadziesiąt mega zostało zapisanych na dysku, więc coś tam nadpisało, miejmy nadzieję, że nic potrzebnego.

To oznacza tylko że miałeś podkręconą pamięć czyli "sprzęt.
Dobrze by było bios zresetować do ustawień domyślnych a potem postawić system i sprawdzać czy problemy nadal występują. Jeśli nie, to przyczyną był prawie na pewno RAM (podkręcony).
Szkoda że na dzień dobry nie napisałes o podkręconym RAM-ie…

Szczerze to nie byłem tego świadomy. Ustawiłem tak jak instrukcja dołączona do kości mówiła czyli 3332 i tyle. Nigdzie tam nie było że podstawowa prędkość tej kości to 2666.
Po za tym 2 lata banglało jak złoto.
Jak to mówią człowiek uczy się całe życie.
To moje pierwsze kroki z uefi i czymś nowszym niż 775.
Pomyśleć że zaczynałem od komputera spectrum :wink:

Ja również, miło mi :slight_smile:

Na razie wiesz tylko to ze gdy ram nie podkręcony to memtest jest OK.
Przeinstaluj sterowniki i sprawdzaj czy system dalej się sypie.
Prz okazji sprawdź ponownie SFC.
Jesli dalej wariatkowo to czysta instalacja (@wasabi1084 zreszta napisał co robić) i testowanie bez podkręcania.
Najpierw musisz wiedzieć ze wszystko działa ok.
P.S. Pamietaj ze jedną z przyczyn moze tez być uszkodzona gra.
Powodzenia.

Na początek BIOs, nowy, bo to może być zwyczajnie błędny profil i w nowszym, jak jest mogli poprawić.

Najgorzej jak jest kilka problemów. Dlatego jak składam nowy kom, albo serwisuje coś, to zawsze spokojnie leci memtest, grafika, CORE Temp i Prime 95, Wiktoria do dysków i na noc zostawiam z jakimś filmem.
Zwykle po takim teście, jeśli przechodzi wszystko jest ok.

Bywa, że ludzie mają jakieś błędy z RAM, i działają tak latami, bo mają dużo pamięci i błędy pojawiają się sporadycznie, więc wydaje im się, że to nie tego wina.

Bios mam najświeższy możliwy, ale zrobiłem mu jeszcze update z pamięci USB.
Właśnie kończę instalacji systemu i będę robił testy

Odpal sobie FurMarka, jak wykres temp. stanie się płaski, to masz poprawny odczyt temp. Jeśli niema szarpnięć co chwilę i jeśli FPS średni nie jest znacząco niższy od maksymalnego, to jest ok.

Potem zainstaluj CORETEMP, masz odczyt temp. CPU, pomęcz z godzinę PRIME 95 np.

I jak ok, to znaczy, że sprzęt raczej sprawny.