Cyrk i bałagan w dziale linux - ciąg dalszy

Właśnie, kiedyś…

Tagrze bez urazy ale usera adam9870 nie widziałem w Linuxie… i raczej też nie widze jako mod.

Skąd takie wrażenie? Nie znam się kompletnie na systemach Linuksowych. Pod żadną z dystrybucji, które testowałem (Mandrake 10, Fedora Core 4, Ubuntu 6.06) nie udało mi się nawet skonfigurować dostępu do internetu (neostrady). O wiele bardziej wolę Windowsa XP, od wujka Billa :slight_smile:

Ekhm…

Raczej areh nie odmawia.

Cóż… Jesli areh miałby zostać modem, to ja go już w ogóle bym od komputera nie oderwała :mrgreen: Ale wiem chyba jak nikt na tym forum (w końcu znam go osobiście), że do tej “fuchy” się nadaje w 100%, niestety dla mnie :stuck_out_tongue: Oddałabym swój głos na niego, ale z tak skąpym kontem postów, nie czuję się do tego upoważniona. To tyle

Pozdrawiam

Si.

adam9870 np. areh Cię wymienił jako kandydata i gdzieś wydawało mi się, żę coś tam pisałeś. :stuck_out_tongue:

adam9870 jeśli nie masz kandydata to pozwól innym go wybrać bo znów odbiegamy od tematu.

Poza tym wiek nie ma tu żadnego znaczenia bo pomimo tego że np. matiit (chyba) czy el p. są młodzi to przewyższają kilkukrotnie wielu innych swoją wiedzą i doświadczeniem (chociażby mnie)

Obaj również chcą poprawić forum, tak jak areh i są w to mocno zaangażowani.

W takim razie proponuję skierować prośbę do Areha, by wyjaśnił mą kandydaturę, skoro okazała się tak kontrowersyjna w przypadku działu Linux. :slight_smile:

W moich postach nie widzę nic co mogłoby odbiegać od tematu. Lazikar poprosił o przedstawienie kandydatur, kilka zostało przedstawionych wraz z ich zaletami. Ja natomiast przedstawiam ich wady itp. rzeczy , które wg mnie mogą być bardzo istotne przy wyborze do pełnienia przez nie takiej funkcji jak moderator :slight_smile:

W takim razie powiedz mi proszę czy całkowicie zielonemu Userowi, który dopiero zainstalował system i nie co zrobić bardziej pomoże odpowiedź “wpisz w google fraza+cos” i przebijanie się przez często kilkadziesiąt stron z wynikami wyszukiwania, czy może “zainstaluj pakiet X co możesz zrobić wydając w terminalu (K -> terminal) polecenie X”?

Z czego wywnioskowałeś, że nie spojrzała. Brak odpowiedzi może oznaczać wiele rzeczy, choćby brak dobrego rozwiązania lub pomysłu na nie. O jedną rzecz możesz być spokojny: redakcja czyta działy “o…”.

Proponuje wpisać w wyszukiwarkę przy zaznaczonym dziale linuks frazy takie jak “instalacja kadu” , “intstalacja sterowników nvidia/ati” , “dpkg --configure -a” itp.

  • wyników będzie b. dużo. Przeszukanie forum przez zadaniem pytania jest naturalnym odruchem, jaki powinien wypracować sobie każdy nowy użytkownik, i nie widzę w tym nic złego. Kolejna możliwość to przejżenie przyklejonych tematów - po to ktoś je robił i poświęcał swój czas by do tego właśnie służyły,

I dlaczego niby nie polepszać jakości tego działu tylko utrzymywać ten mizerny status quo? Skoro tu jest to znaczy że jest potrzebny, a skoro jest potrzebny to niech będzie dobrej jakości a nie traktowany po macoszemu.

Wywnioskowałem z tego, że nie było odzewu, ale może rzeczywiscie nie pomyślałem o tym co mówisz :slight_smile:

Jak dla mnie areh jest najlepszym kandydatem, choć sam nie jestem bezpośrednio zbyt zainteresowany tym działem na forum.

BTW

Shiszka nie panikuj

Jeśli mamy podawać kandydatów to podam :slight_smile:

Kaka’

Zalety, predyspozycje:

  • Doświadczenie w moderowaniu dużego forum (debian.linux.pl)

  • Wkład w “edukowanie” nowych userów (jego poradnik)

  • Niezaprzeczalnie duża wiedza.

Witam.

Długo zastanawiałem się nad napisaniem tego posta, bo z jednej strony, sprawa tyczy się także i mnie (w końcu moja osoba została zaproponowana na kandydata na stanowisko moderatora). Z drugiej jednak strony, nie byłem pewien czy jest sens brać udział w tej dyskusji (powody takiego stwierdzenia pozostają jak na razie tylko dla mnie). No ale jak zacząłem, tak i dokończę.

Z góry przepraszam za tak długi post - ale sprawy forum, to jednak ważna sprawa, więc chciałbym wypowiedzieć się “głębiej” na ten temat.

Obserwuję cały temat, ale - szczerze mówiąc - niektóre posty tylko przejrzałem.

Moim zdaniem, jest tutaj popełniany jeden, poważny błąd. Mamy podawać swoich kandydatów na moderatorów. Z tego co zauważyłem czytając posty, wygląda na to, że tylko jedna osoba dostanie możliwość bycia moderatorem. Uważam, że jest to błąd.

Według mnie, dla działu Linux powinno zostać powołanych przynajmniej 2-3 moderatorów.

Nie śmiem twierdzić, że ktoś sobie nie poradzi z moderowaniem - bo to w sumie, aż taka trudna sprawa nie jest. Chodzi mi raczej o czas reakcji.

Dawniej, na debian.linux.pl, tylko ja byłem moderatorem (no + jeszcze jedna osoba, ale kolega miał bardzo mało czasu na moderację, więc w sumie, głównie ja się tym zajmowałem). Na początku było dobrze. Jednak z czasem userów zaczęło przybywać. Nie narzekałem, no bo był czas, wyrabiałem się - tylko jednak traciłem trochę czasu (nawet nie trochę; śmiem rzec, że na forum poświęcałem przynajmniej ze 3-5 godziny dziennie). Nie mówię, że było mi z tym źle - wyrabiałem się, co było wtedy ważne.

Jednak, moim skromnym zdaniem, najważniejszy jest czas reakcji. Forum doglądałem zazwyczaj po około 14.00 - a do tego czasu? Zdarzały się boty na forum, wulgarne odzywki, etc. Co prawda, nie było to codziennością, ale jednak - forum to nie pub. Forum to w sumie takie miejsce publiczne i na takie rzeczy pozwolić nie można.

Tak oto, powołano jeszcze kilku moderatorów (jak dobrze pamiętam, chyba sam oto poprosiłem ;).

Jedną z korzyści, było to iż odciążono mnie trochę (dzięki temu mam teraz o wiele więcej czasu na inne sprawy), ale co najważniejsze: teraz praktycznie, przez cały dzień przynajmniej jeden moderator czuwa (tak, cały dzień - niektórzy lubią zarywać nocki ;).

Do czego dążę? Mianowicie do tego, żeby powołać przynajmniej 2-3 moderatorów do działu Linux.

OK, załóżmy, że dojdzie tylko jeden moderator, specjalnie dla działu Linux - ale to człowiek, nie zawsze ma czas spojrzeć co się dzieje, czasami wyjdzie z domu, wyjedzie na kilka dni, albo (to, moim zdaniem, już najczęstszy przypadek) ma coś ważnego do roboty i najzwyczajniej w świcie, nie zagląda na forum.

Jeżeli zostanie powołanych przynajmniej 2-3 moderatorów tylko dla działu Linux, myślę, że będzie panował tam większy porządek no i mniej czasu będzie trzeba oczekiwać na reakcję moderatora. (Wiem, wiem - zawsze można się umówić, kto i kiedy dogląda forum - ale, IMHO, w praktyce nie zawsze się to sprawdza).

Czyli moją propozycją jest powołanie 2-3 moderatorów, tylko do działu Linux.

Pamiętajmy przy tym, że należałoby zrobić porządek z całym tym działem (mam na myśli stare posty/tematy; tam też jest bałagan).

OK, to tyle jeżeli chodzi o ilość moderatorów.

Kiedyś natknąłem się na jakże cudowny cytat: “Wiek nie jest wyznacznikiem mądrości” - ja staram się tego trzymać. Miałem przyjemność kiedyś obserwować na forum jedną osobę co miała 12 lat - a na temat Linuksa wiedziała naprawdę dużo.

BTW, adam9870, znasz mój wiek? Bo jak pamiętam, nie podawałem Ci go. Czy może sugerujesz się moimi wypowiedziami na forum, etc.? A może od kogoś usłyszałeś? (ludzie różne rzeczy gadają).

A jak jesteśmy przy “wieku” i “mądrości” to chciałbym podkreślić jedną rzecz: “Linux” to pojęcie naprawdę ogólne - wiąże się z tym masa innych rzeczy. Dlatego mówienie w stylu: "On jest ekspertem w linuksie", IMO jest trochę bezsensu. Każdy z nas ma pewną wiedzę - ja się znam na tym, ty na tym, on na tamtym. Jeżeli mamy daną rzecz na myśli, to OK - wtedy można tak powiedzieć. Ale jeżeli mówimy ogólnie o Linuksie, to… Sami wiecie co mam na myśli.

Znam kilku deweloperów Debiana (jednego bardzo dobrze): oni dla mnie w Debianie są ekspertami (o co bym nie zapytał, uzyskam odpowiedź). Ja dla nich, jestem pewnie jak każdy zwykły newbie, ale już dla takiego dwu-dniowego usera, jestem dla niego ekspertem.

Dlatego, komentarze typu (to tylko przykład): “kandydat na moderatora do działu linux musi znać ten system bardzo dobrze” jest IMHO, bezsensu. Każdy się zna na czymś innym, każdy z nas, zna na innym poziomie Linuksa. Oczywiście, pewien poziom należy posiadać - ale nie musi to być zaraz stwierdzenie “ekspert”.

@adam9870: Cóż z tego, że jestem moderatorem na debian.linux.pl? Jestem nim także na forum.linux.pl - jakoś ładnie jesteśmy zgrani, że każdy z nas ma dość czasu, w tym i ja.

Dlatego, jeżeli otrzymam propozycję stania się moderatorem dla działu Linux nie odrzucę jej (ale tylko dla działu Linux - w inne działy w ogóle nie zaglądam).

Czy mi zależy? Cóż, nie wiem co mam napisać… Powiem tak: jeśli mogę pomóc, to z chęcią pomogę.

Pozdrawiam.

Złączono Posta : 18.08.2007 (Sob) 21:59

No i jeszcze jedno… Dla mnie, moderator to nie jest osoba, która musi być “miła” dla usera i podawać mu rozwiązania na tacy. Dla mnie (myślę, że dla wielu innych osób także) moderator to osoba, która przede wszystkim ma czuwać nad forum/danym działem i niekoniecznie musi odpowiadać na posty, w wyżej zaprezentowany przez Ciebie sposób.

(Tak, tak, nie napisałeś, że tak ma robić moderator, ale coś czuję, że mogłeś tak pomyśleć :).

Pozdrawiam.

Hm… bardzo modre słowa kaka’

I taka jest prawda powinno byc więcej modów w dziale Linux.

W tym dziale jest wiele brudów, np. teraz na czasie użytkownik pisze posta staram mu się pomóc a on:

  • może jutro bo ja już musze spadać Język.

No i niech ktoś mnie powie, czy to jest normalne ? Niestety zwykłe nabijanie postów.

Link do sytuacji

Sprawa została zgłoszona do moderacji…

Jeżeli głosujemy, to wybieram areha.

Nieraz pomógł mi z problemem linuksowym :slight_smile:

Pozdrawiam :wink:

Co prawda, dział ten również mnie nie dotyczy, ale forum jest nasze wspólne, więc i ten dział mi leży na sercu (zresztą, nigdy nic nie wiadomo - może kiedyś wujek Bill mnie zdenerwuje i zrobię mu na złośćź :slight_smile: ).

areh - jak najbardziej. Za wiedzę w temacie, za wkład w forum, za niewyparzony język (czasami), za cynizm i złośliwość :smiley:

Co ? Że te ostatnie to minusy ? Otóż nie, dla mnie to plusy. I mam nadzieję, że areh się nie obrazi (i że Shiszka mnie na zlocie w jakimś wodospadzie nie utopi :mrgreen: ).

Kaka - za swoją wypowiedź w tym temacie. Naprawdę szacunek za te słowa ( i fajnie, że jednak się odezwałeś). Przyznaję mu rację - do tego działu powinno być 2-3 modów, bo to dział specyficzny i (nie umniejszając w niczym obecnej ekipie) ciężko by było komuś zastąpić nieobecnego moda. Chyba, że się mylę, ale skoro jest ten temat, to chyba nie,

Proszę na przyszłóść darowac sobie zbędne cytowanie

postów, zwłaszcza, że wyjatkowo długi

Twój post, jako OT ===:> Kosmos

Kaka’ , twój pomysł z kilkoma modami w dziale Linux jest całkiem ciekawy. To prawda że każdy ma jakieś zajęcie oprócz siedzenia na forum (ja np. pracuję, czasami całymi dniami) i dobrze by było gdyby np. dwóch modów się uzupełniało.

Ja też bym chciał aby areh został modem w dziale linux

A co do userów Kaka,mattit i El Presidento to jestem takiego zdania jak adam9870.

Innej sensownej osoby nadającej się na moderowanie w dziale linux nie widzę :expressionless:

No to może jakieś głosowanie… :stuck_out_tongue:

Też wtrącę swoje 3 grosze w ten temat. :mrgreen:

Odnośnie 2-3 modratorów na dział Linux, jestem jak najbardziej za, liczy się czas reakcji moderatora, na zakładane posty, jeden modrator to za mało, bo kto siedzi całe dnie na forum ?

Każdy ma też swoje obowiązki.

Ja ze swojej strony proponuję przede wszystkim na moderatora użytkownika areh , który na 100 % jest odpowiednią kandydaturą w tym dziale :slight_smile:

Jako drugiego potencjalnego przyszłego moderatora proponuję El Presidento

Myślę, że obaj panowie spełnią swoje zadanie , jako moderatorzy :slight_smile: