Cyrk i bałagan w dziale linux - ciąg dalszy

Na początku Witam Serdecznie, po małej mojej nie obecności.

Co do tego co napisał o mnie adam9870 , kiedyś może i taka sytuacja miała miejsce. Ostrzeżenia zarobiłem, głównie przez swoją głupotę i nie odpowiedzialność. Ale jak ktoś powiedział to było dawno, ale rzutuje to w jakiś sposób na moją osobę. Chociaż z tym MistrzOT troszkę przesadziłeś. Bo początki też miałeś rożne. Jednak to nie miejsce na taką dyskusje.

Co do samego działu, to naprawdę trzeba przyznać ze panuje tam bałagan, i co trzeci temat w mniejszy lub większy sposób łamie regulamin. A jak wiadomo, sytuacja taka nie powinna się zdarzać. A pod moją nieobecność kilku dniową powstał ponad 200 tematów. Co stanowi bardzo dużą liczbę. A sam jeden moderator nie jest wstanie tego okiełznać.

Co do mojej kandydatury. Nie w moim obowiązku jest ocenianie mojej osoby. I powinna zrobić to moderacja. Chociaż uważam ze 2 nowych moderatorów wystarczyło by w zupełności. Ale nie odmawia.

Co do zainteresowania Linuksem, to faktycznie od dłuższego czasu, tylko z niego korzystam. A co do kwalifikacji, byłem redaktorem w Czytelni Ubuntu, ale z braku czasu zrezygnowałem.

Cechy godne moderatora ;]

Bardziej, Jason X , chodziło mi o nieco cyniczne i złośliwe poczucie humoru, niż o kompletną złośliwość jako wadę.

A żebyś wiedział bo jakiegoś kluchowatego i uprzejmego moderatora to ja tam nie widze i takiego tam nie potrzeba.

Pomysł 2-3 modów, czemu nie byłoby idealnie (zwłaszcza ze nie ma 1 specjalisty od linuksa , areh zna sie na archu, slackware, kaka na debianie/debianopodobych, jeszcze ktoś od gentoo i jest super). jednak nawet 1 moderator z prawdziwego zdarzenia powinien uzdrowić sytuacje

A co? nie lubisz jak ktoś jest wobec ciebie uprzejmy?

A lubisz czytać bździny na forum, bo mod głaska dziecko NEO po główce ??

Ja nie za bardzo, a odrobina cynizmu i sarkazmu jeszcze nikomu nie zaszkodziła i jest jak zimny prysznic dla trolla.

Oczywiście wszystko wyważone i na odpowiednim poziomie, ale o to w przypadku areha bym się nie martwił.

Przykład takiego tematu (co prawda w dziale Na luzie, ale i w dziale Linux znlazł by sie niejeden taki ! ).

Czy nie uważasz że gostkowi należy się zimny prysznic ??

Z takim podejściem to szkoda żeby zabierał się za linucha, bo zginie jak ciotka w Czechach, przy podaniu hasła roota przy instalacji dystrybucji, nie mówiąc co będzie dalej (albo ciepnie płytką w kąt, albo zaspamuje pół działu pytaniami na które można odszukać odpowiedzi w ciągu 5 sec.).

Świetne podejście do sprawy (byłego moda) ;] Często ta odrobina staje się większa ocierając się o chamstwo ;]

Nikt tego nie lubi…Moderator również - i tutaj m.in. jego rola, ale

czy na pewno w ten sposób ?

Strażnikiem ładu, porządku na Forum nie jest Moderator - strażnikiem ładu i porządku na Forum jest jego Regulamin - Moderator ma tylko dbać o to by jego zapisy były właściwie przestrzegane.

Zapisy te obowiązuję obydwie strony - Userów szukających pomocy i Moderatorów.

Obydwie też te strony obowiązuje ten sam Regulamin i w kontekście Twojej wypowiedzi

postawa taka byłaby naruszeniem punktów

Sam osobiście, starając się ich przestrzegać, mam narzędzia , by zapewnić ład w moderowanym temacie, czasami z nich korzystam, i robię to w sposób uprzejmy, co nie wyklucza konsekwencji :slight_smile:

Każdy użytkownik forum, jest inną osobą, tak jak każdy moderator ma inny charakter, sposób pisania etc. Każdy z nich powinien w sposób który nie łamie regulaminu, umieć wprowadzić użytkownika który zbłądził na dobry tor.

Zdecydowanie, jednak sensem tego tematu jest to aby począć kroki milowe, w naprawie tego działu.

To jest tylko i wyłącznie Twój punkt widzenia.

A czy ja mówię cokolwiek innego ??

To rola wyczucia moda by robił to w białych rękawiczkach dla korzśyci ogółu.

Dlatego padło również stwierdzenie:

BTW. pomijajac kwestię działu Linux, w dziale windows Vista, bynajmniej też przydał by się trochę większy porządek, nie wiem, czy zakładać nowy temat czy nie, ale w dziale Vista jest dokłądnie taki sam bałagan, jak w dziale Linuxa :x

Dzieciaki które nie znaja się , robią zamet w działach technicznych na temat Visty, i wiele postów do tej pory jest w tym dziale, a powinny już dawno sie znaleźć w smietniku :x

Najgorsze co mnie dobija, to fakt, że ludzie za wszelką cenę udają jakiś speców, znawców , ne wiadomo od czego, a tak naprawde nie maja bladego pojęcia, przez co tylko wprowadzają w błąd . Tak bynajmniej zauważyłem w dziale Vista, który czytam dzień w dzień, ludzie nie znają się, a wypowiadają się, przychodzi nowy użytkownik na forum, zadaje czysto techniczne pytanie, np. padł mu IE, podaje kod błędu, pyta się jak rozwiazać problem, a dzieciaki piszą super porady lecz nie na temat typu " zainstaluj operkę, ie to syf" e.t.c, z tym też trzeba coś zrobić :wink:

Ekhm… Troszkę odeszliście od tematu, temat dotyczy działu Linux. :slight_smile:

Właśnie odnosząc się do głównego wątku tego działu - od paru postów przez Uzytkowników zapomnianego - podaje swojego kandydata - areh.

OT-y KOSZ - proszę pisać na temat :evil:

Od pewnego czasu zastanawiamy się nad powołaniem wyspecjalizowanych moderatorów do poszczególnych działów tematycznych.Wbrew pozorom, to nie jest jednak takie proste ponieważ wymaga wielu dodatkowych, nadających się do tego osób, a z tym jest problem.

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zapał wielu osób, które chciały nam pomagać kończył się na pustych deklaracjach i gasł w momencie gdy były pierwsze zadania do realizacji… :frowning: (nie mam tu na myśli tylko forum ale ogólnie cały serwis). Moderatorzy na tym forum nigdy nie byli powoływani z przypadku. Nie chcemy powoływać osób co do których nie mamy pewności, że sobie z tą funkcją poradzą i wiedzą na co się porywają (naprawdę niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że praca moderatora jest ciężka i wiąże się często z dużym stresem). My z kolei nie możemy pozwolić na to, że co chwilę będą przychodzić i odchodzić kolejni moderatorzy. Poza tym większa liczba moderatorów to paradoksalnie także większa liczba problemów (przynajmniej na początku) ponieważ wszyscy muszą moderować tak samo, a chyba oczywiste jest, że każdy prywatnie ma zawsze trochę inne spojrzenie (a podejścia do sposobu moderacji mogą być naprawdę skrajne). Warto także zwrócić uwagę, że moderatorem “technicznym” powinna być osoba, która nie tylko posiada wiedzę ale także potrafi z dystansem, bez emocji spojrzeć na różne sytuacje, działać odpowiedzialnie, pomagać, wskazywać drogę do uzyskania rozwiązania, a nie od razu “rozstrzeliwać” początkujących użytkowników zadających banalne - dla innych - pytania itd. A nie każdy jest w stanie pohamować emocje jeżeli widzi 50-ty głupi wątek danego dnia albo gdy jakiś dzieciak rejestrujący się pod kolejnymi loginami wypisuje mu co i rusz “Ty taki i owaki” itd. To tylko kilka problemów.

Być może nasz błąd polegał nam tym, że chcieliśmy podejść do tematu kompleksowo. Jeżeli rzeczywiście problem dotyczy przede wszystkim działu Linux to można by zacząć od niego. Byłby to zresztą dobry test tej koncepcji. Będziemy nad tym jutro dyskutować.

Co do msliwy. Pamiętajcie, że on zajmuje się głównie pisaniem publikacji na vortalu, do tego dochodzi przygotowywanie opisów aplikacji dla działu Linux, a to wszystko zajmuje olbrzymią ilość czasu. Stąd jego wizyty na forum siłą rzeczy są rzadsze niż byśmy tego chcieli.

Odnośnie ustosunkowywania się redakcji na wcześniejsze wątki na ten temat. Przede wszystkim, tak jak napisał Ryan wszystkie wątki czytamy, więc to nie jest tak, że tego typu propozycje/uwagi mamy w tzw. “głębokim poważaniu”. Zwracam jednak uwagę, że moderatorzy są w pewnym sensie również naszym głosem. Jak przypomniał Agaton, Monczkin przedstawiał stanowisko we wcześniejszych wątkach. Poza tym również z samymi moderatorami dyskutujemy o różnych rzeczach, więc tego typu sugestie/uwagi nie pozostają nie zauważone. Nie zawsze w takich sytuacjach widzimy więc sens pisania tego samego jeżeli z kontekstu nie wynika aby ktoś oczekiwał reakcji konkretnie od administracji.

Tak czy siak, jak już napisałem, będziemy na ten temat jutro dyskutować.

I dlatego to jest ustosunkowane do naszego tutaj założonego topiku. Tez martwię się, by ten moderator pomagał, a nie rozstrzeliwał tak jak tu napisał - Korgulec. Pan msliwa naprawdę dobrze robi, że pisze newsy do vortalu są one dobre i co lepsze trafiają w sedno, no to fakt ze na forum zagląda troszkę mało - ale naprawdę warto by on pisał newsy na vortalu.

Goliane tak ale Forum to też ważna część Vortalu i dział nie może odbiegać poziomem od artykułów. Dlatego potrzebne są ręce do pracy, bo pisanie artykułów to bardzo mozolna i długotrwała praca, która praktycznie w pełni Cię pochłania. A Forum, również w dużym stopniu świadczy o Vortalu.

Tak dlatego pisze, że msliwa pisze dobre newsy na vortalu. A co do tego,

no to chyba mamy podobne zdanie.

Żeby nie było, że olewamy problem i skończyło się na pustych deklaracjach :stuck_out_tongue: pozwolę sobie krótko zdać relację na jakim etapie jesteśmy.

Zgodnie z zapowiedzią dyskutowaliśmy dzisiaj nad tym w gronie administracji i moderacji. Pomysł aby zacząć od powołania technicznych moderatorów do działu Linux został zaakceptowany. Docelowo chcielibyśmy zaangażować takie osoby także do innych działów (następny będzie mam nadzieję Vista).

Z racji tego co pisałem wcześniej być może takie osoby byłyby powoływane na jakiś okres próbny. W chwili obecnej rozważamy m.in. potencjalne kandydatury. Po wypracowaniu listy kandydatów będziemy się z nimi kontaktować, z pytaniem czy są zainteresowani taką funkcją.

Bardzo proszę o nie wypisywanie dalej kandydatów w tym wątku. To nie plebiscyt :wink: Wyłaniając kandydatury musimy zwracać uwagę na szereg aspektów, o których częściowo pisałem wcześniej. Niemniej, osoby wymienione w wątku oczywiście bierzemy pod uwagę.

Krogulec brawo. Weście dąży to w bardzo dobrym kierunku. Najbardziej podoba mi się pomysł :

Bo kilku moderatorów będzie skupionych głównie na powierzonym im dziale. Przez co uniknie się bałaganu, i każdy będzie wiedział co ma robić.

Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest :

Można utworzyć taką grupę np o nazwie Terminatorzy. Gdzie potencjalni kandydaci byli by testowani.

Czekam na efekty. :slight_smile:

Proponuję do tego jeszcze dodać kategorię pt. “Rambo” odmienianą przez wszystkie możliwe “filmowe” liczebniki…

Sorry El Presidento, ale to był mały sarkazm… :slight_smile:

Temat wprawił mnie w zdumienie i to totalne… :roll:

No bo jak to jest możliwe, że nagle… dopuszczono do themy ciągnacej się przez dobrych kilka stron, swoisty plebiscyt na modka???

I co najdziwniejsze… w tej themie swobodnie wypowiadali się i modkowie i admini, czyli nasza smietanka - która do tej pory zgodnie ze specyfika i regulaminem tego Forum ucinała wszelkie dyskusje na ten temat (czytaj:rzucik w zsyp), nie mówiąc już o dopuszczaniu do jakichkolwiek polemik, ocen czy dysput w zakresie oceny panujących modków, czy też ewentualnych następców… A już hasło - rzucanie kandydatur, to rozbiór Forum w biały dzień… :shock:

Pytam zatem, czy ja śnię, czy to zgrzyt pt. kolejny “Dzień Świstaka”, czy też efekt upalnej kanikuły…

Jestem starą wyjadaczką tego Forum, więc wiem co mówię… :mrgreen: