Czy taki zestaw ma sens?

W sumie nic, musiałbyś zaktualizować, ale do tego powinien wstać PC z obrazem.
Nie masz po sąsiedzku kogos z inna kartą? Może na tamtej by ruszyło i by było wiadomo: coś nie tak sprzet/karta.

Nie ma szans żeby karta czy monitor siadly bo jeszcze kilka godzin temu wszystko idealnie działało.

Ok, jakimś cudem monitor zaczął działać.
Pojawił się kolejny problem.
Próbuje zainstalować system (próbowałem win 7 i 10).
Po pierwsze, w pewnym momencie komputer się sam resetuje
Po drugie, w pewnym momencie mysz i klawiatura przestają działać.
Po trzecie, kontrolka od RESET prawie cały czas świeci na czerwono

Ponadto mam trochę chyba problem z podłączeniem kabli od obudowy.

Nie do końca jestem pewien, jak je podłączyć, przede wszystkim chodzi o ten kabel z symbolem minusa i m/b sw

Podłączyłem to w taki sposob:
Górny rząd od lewej - power led(1), symbol minusa(1), m/b sw(2)
Dolny rząd od lewej - HDD(2), reset sw(2)

W taki sposób były podłączone do starej płyty głównej.

Pokarz zdjęcie płyty, co do resetu … jak możesz wejść w bios zobacz czy masz temperaturę procka, może źle dali chłodzenie. Zobacz też, czy nie masz tam pustego gniazga 4/8 pin na zasilanie procka (obok). Tylko bez tego nie powinien wstać.

Kontrolką nie przejmuj się, mi ten przycisk tez podświetla :slight_smile:
Mysz i klawiatura na USB będzie znikała w Windowsie 7, tam jest problem wsparcia Ryzenów. Tylko 10.


Wątpię, żeby chłodzenie było za słabe bo fabrycznie było zapakowane razem z procesorem.

Klawiatury i myszy USB używałem na Windowsie 7 przez ostatnie trzy lata bez żadnych problemów.

Powinienem bootowac z ahci czy uefi?

Okej, ale Ryzen nie jest “OFICJLNIE” wspierany przez Windows 7 i jest problem ze sterownikami USB w instalacji, było na forum nawet :slight_smile:

Płyta wygląda dobrze podłączona, natomiast ciekawi mnie sam zasilacz, odczyty z BIOS, nie sa 100% pewne, ale napięcie na linii 12 masz prawie 12,60, czyli na granicy normy. Jakby potem w benchmarku przekroczyło, to bym odesłał.

Rozumiem, że nie masz już pomysłów na to co może byc nie tak? :frowning:

Znaczy tak, komputer startuje, jest obraz.
Powinieneś podłączyć przygotowany USB instalacyjny z Windowsem 10.
Jak poustawiasz opcje nie ma znaczenia, ważne żeby ruszyła opcja instalacji Windowsa.
Spróbuj raz jeszcze i powiedz co wynika, mi za ten reset (mogę się mylić) winny wydaje się zasilacz, może przekroczył 12.60 i zadziałało zabezpieczenie jakieś? Gdybyś źle popodpinał kable poczułbyś spaleniznę i by nic nie działało:)

Posiadam Windows 10 na płycie. Czy to jest jakiś problem?

Zasilacz jest nowy, 500w więc dlaczego miałby nie działać?

Czy jest sens, żebym spróbował zrobić wszystko na starym zasilaczu, który ma 400w?

teoretycznie może być, zależy jaki “bulid” masz wytłoczony na krążku.
Przy odrobinie pecha mogłeś dostać wersje jeszcze sprzed premiery Ryzen 2xxx, lepiej zrób najnowsza instalację ze strony MS na USb.

Nie mówię nie działać, on działa natomiast z powodu jakiegoś lipnego kondensatorka móże dać napiecie poza zakresem.

Nie, raczej nie. Zacząłbym od najnowszej wersji Windowsa. Płyta, jak płyta po wytłoczeniu może 3 lata czekać w sklepie na zakup.

Po obfitym płaczu, zapisaniu Testamentu i próbie samobójczej wyciągnąłem jedną kostkę ram i SYSTEM SIĘ INSTALUJE…

CO JEST GRANE?
Dlaczego nie działa na dwóch kościach?

Przełożyłeś kości? Tzn. Ta na której działa w miejsce tej niedziałającej? Następnie ta niedziałająca w miejsce tej działającej (pojedynczo)? Sprawdź socket, może coś tam wpadło, jakieś kurz. Opcje nr 2 i 3 to uwalony socket na płycie głównej lub uszkodzona kość RAM, to rzadkie, ale sprawdzić możesz memtestem.

Nie spodziewałbym się problemu z nowa pamięcią, trzeba mieć naprawdę pecha by dostać felerna.

Okej, w takim razie melduję, że zarówno obie kości jaki i oba porty działają. Kiedy wkładam dwie kości, komputer się resetuje. Czy jest możliwość, że coś w biosie trzeba przestawić?

RAM który mam to ddr4 2x8gb 2400MHz

Raczej nie, tak głośno myśle, że może dual channel … nie działa, ale why? Procesora nie powyginałeś, znaczy pinów? Poczekamy na lepsze pomysły, nietypowy objaw:) Płyta na 100% wspiera te marne 16 GB.

Chyba jednak coś z płytą główną. Miałem kość Ramu włożoną w lewy port i komputer się zresetował. Na prawym działa bez zarzutu.

Mam nadzieję, że to już ostatnie pytanie i dam Ci w końcu żyć :sweat_smile:

Czy na tej płycie głównej mogę zainstalować internet z WiFi? Karta to Realtek pcie gbe family controller. Zainstalowałem najnowszy sterownik

O, to chyba będziesz musiał ją odesłać (14 dni macie tam w UK?). Przy okazji uważaj wyjmując procka i po wyjęciu zobacz dobrze piny, czy wszystkie prosto (do nowej instalacji nowe mazidło będzie potrzebne, nie szalej, ale nie weź 100% silikonu białego).

Przez telefon jako modem na usb, da się i działa nawet dobrze. Realtek to dpowiada za to to gniazdko do kabla Lan (może jakieś płyty z wyższej półki mają wifi wbudowane, nie widziałem jednak). Musiałbyś osobną kartę na pcie/usb podpiac. To nie sa wielkie koszty raczej.

Kolejna dziwna sprawa…
Zainstalowałem sobie grę, która wymaga procesora słabszego od mojego, 8gb Ramu które mam oraz 2gb grafiki które również mam.

Pomimo posiadania rekomendowanego sprzętu, gra się zacina… Jak to jest możliwe?