Darmowy antywirus dla kompletnego laika

(Patrax) #1

Witam. Wiem, że poruszam dosyć drażliwy temat ale szukam dobrego darmowego antywirusa na laptop mojej siostry, która nie zna się kompletnie na zabezpieczeniach. Antywirus musi być dość lekki bo laptop jak na 4 lata nie jest za szybki. Antywirus musi być bezobsługowy no i dobrze, żeby był intuicyjny i łatwy w obsłudze, żeby sam działał, a nie tylko wtedy gdy ja go włączę. Pamiętajcie, że proponowanie jakiegoś rozwiązania to tylko subiektywna opinia i na podstawie tego sam wybiorę odpowiedni antywirus. Jeśli jakiś antywirus polecacie to także proszę o uzasadnienie dlaczego akurat ten no i jakie ma najważniejsze funkcję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Jaki darmowy antywirus polecacie?
(Seba228215) #2

Panda Protection, tylko musisz ustawić w opcjach co potrzebne. Ochrona w czasie rzeczywistym, o czym napisałeś, jest… Ale “bezobsługowe” ? Raczej jak trafi się pua/pum/pup, to musisz zdecydować czy się pozbywasz (powinien być monit). A reszta normalnych wirusów, to z automatu działa.

(krisfrost) #3

Witam. Tu masz parę antywirusów z darmową licencją na rok, wybierz sobie który ci pasuje.

(Patrax) #4

Raczej płatny odpada a jak sprawdzałem na tej stronie to większość jest z licencją na 90 dni

(bachus) #5

Warto podać system opearcyjny. Jak Windows: to ten dostarczony przez MS (Windows Defender).
Swoją drogą - czteroletni laptop to dobry sprzęt, wystarczy zainwestować w dysk SSD - wzrost wydajności i przyjemności z używania ogromny.

(Patrax) #6

@bachus no tak zapomniałem podać system windows 10 home i wiem co to jest windows defender jak wspomniałem wyżej moja siostra to kompletny laik w tych sprawach. Inwestycja w dysk ssd jak najbardziej by było dobrym rozwiązaniem ale trzeba mieć też na to fundusze a muszę je przeznaczyć na co innego

(bachus) #7

Nie widzę powodu, aby Windows Defender uznać za mniej intuicyjny od innych. Jak go sama nie wyłączy (celowo), to będzie wykrywał sporo. Swoją drogą - 5-10 minut edukacji siostry da 50% do skuteczności tego programu antywirusowego. Bez tego można to porównać do zamontowania świetnych drzwi i zamków a następnie każdego wpuszczać bezmyślnie :wink:

(Patrax) #8

windows defender miała włączony no i nie wykrywał sporo i nie jestem do niego za bardzo przekonany. wiele mu brakuje nawet i do avasta ale jest zbyt ociężały. ostatnio pozytywne opinie zbiera SecureAPlus jak się w ogóle sprawuje

(JNJN) #9

To zamiast instalować dodatkowy antywirus, naucz ją MYŚLEĆ i ma sukces.

W wersji W10 1703 Defender jest OK + zainstaluj jej darmowy Malwarebytes i naucz ją go obsługiwać (bardzo prosty) i gra.

(WODZU) #10

Nie uważasz, że udostępnianie takiej osobie komputera podłączonego do Internetu i tak wcześniej czy później zakończy się infekcją?

(Patrax) #11

Temat jest zupełnie inni a wszyscy teraz mi zaczęli tłumaczyć żeby nie dawać osobie dorosłej komputera. Nie uważacie że to trochy nie na miejscu?

(Zero Ghost) #12

Zainstaluj Kaspersky Free ,program nie obciąża komputera i ma niewielkie wymagania .
Jest bezobsługowy ,aktualizacje są lekkie ,domyślne ustawienia też są dobre, posiada 4 niezależne moduły: Ochrony plików ,ochrony poczty ,ochrony komunikatorów ,ochrony w sieci .Do przeglądarek Chrome/Firefox/IE instaluje rozszerzenie które wyświetla reputacje stron obok wyników wyszukiwania w Google/Bing .Chwilowo program nie posiada Polskiej wersji . https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Free,Program,Windows,82353.html
Na stronie producenta znajdziesz bardziej szczegółowe informacje o programie .
https://help.kaspersky.com/KFA/2018/pl-PL/101565.htm

(JNJN) #13

Nie, napisano co najlepiej (wytłumaczyć, nauczyć…) zrobić, bo… żaden antywirus na 100 % nie zabezpiecza systemu. Twój wybór.

(januszek) #14

Powiem, że Avast. Dodatkowo załóż siostrze na laptopie konto admina a jej podstawowemu kontu zmień uprawnienia na zwykłego usera.

(WODZU) #15

Jeśli znajdziesz chwilę, wyjaśnij mi proszę jakie znaczenia ma wiek “kompletnego laika”. Poza tym jeśli jedynym wnioskiem jaki wyciągnąłeś z mojej wypowiedzi jest to, “żeby nie dawać osobie dorosłej komputera”, to zastosuj się do losowo wybranej w tym wątku odpowiedzi, bo efekt będzie taki sam :slight_smile:
Aktualnie masz oczekiwania na zasadzie “Moja siostra zupełnie nie potrafi prowadzić auta, ale jest osobą dorosłą. Poradźcie jaki sprawić jej samochód, aby bezpiecznie mogła poruszać się po całym świecie”.

(Seba228215) #16

Avasta polecasz ? Tą atrapę AV…

(Patrax) #17

"Moja siostra zupełnie nie potrafi prowadzić auta, ale jest osobą dorosłą. Poradźcie jaki sprawić jej samochód, aby bezpiecznie mogła poruszać się po całym świecie”.
Samochód i antywirus to dwie różne rzeczy, więc argument trochy nie na miejscu. Fakt powiem siostrze jak należy używać internetu i komputera ale lepiej będzie jak jakiś antywirus będzie

(Seba228215) #18

Zainstaluj Panda Protection lub Kaspersky Free Antivirus. Następnie skonfiguruj go siostrze. :slight_smile: I powinny działać intuicyjnie.

(Patrax) #19

@januszek powiem ci szczerze że avast był na laptopie pół roku i zaczął blokować programy, które nie są wirusami stało to się po prostu nagle choć czytałem w internecie że ten antywirus tak ma że nieraz baza sygnatur czasami potrafi namieszać

(Patrax) #20

@Seba228215 i chyba tak zrobię bo na razie testuje tego kaspersky free i moje pierwsze wrażenia są pozytywne :slight_smile: