Darmowy antywirus dla kompletnego laika

Witam. Wiem, że poruszam dosyć drażliwy temat ale szukam dobrego darmowego antywirusa na laptop mojej siostry, która nie zna się kompletnie na zabezpieczeniach. Antywirus musi być dość lekki bo laptop jak na 4 lata nie jest za szybki. Antywirus musi być bezobsługowy no i dobrze, żeby był intuicyjny i łatwy w obsłudze, żeby sam działał, a nie tylko wtedy gdy ja go włączę. Pamiętajcie, że proponowanie jakiegoś rozwiązania to tylko subiektywna opinia i na podstawie tego sam wybiorę odpowiedni antywirus. Jeśli jakiś antywirus polecacie to także proszę o uzasadnienie dlaczego akurat ten no i jakie ma najważniejsze funkcję. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Panda Protection, tylko musisz ustawić w opcjach co potrzebne. Ochrona w czasie rzeczywistym, o czym napisałeś, jest… Ale “bezobsługowe” ? Raczej jak trafi się pua/pum/pup, to musisz zdecydować czy się pozbywasz (powinien być monit). A reszta normalnych wirusów, to z automatu działa.

Witam. Tu masz parę antywirusów z darmową licencją na rok, wybierz sobie który ci pasuje.

Raczej płatny odpada a jak sprawdzałem na tej stronie to większość jest z licencją na 90 dni

Warto podać system opearcyjny. Jak Windows: to ten dostarczony przez MS (Windows Defender).
Swoją drogą - czteroletni laptop to dobry sprzęt, wystarczy zainwestować w dysk SSD - wzrost wydajności i przyjemności z używania ogromny.

@bachus no tak zapomniałem podać system windows 10 home i wiem co to jest windows defender jak wspomniałem wyżej moja siostra to kompletny laik w tych sprawach. Inwestycja w dysk ssd jak najbardziej by było dobrym rozwiązaniem ale trzeba mieć też na to fundusze a muszę je przeznaczyć na co innego

Nie widzę powodu, aby Windows Defender uznać za mniej intuicyjny od innych. Jak go sama nie wyłączy (celowo), to będzie wykrywał sporo. Swoją drogą - 5-10 minut edukacji siostry da 50% do skuteczności tego programu antywirusowego. Bez tego można to porównać do zamontowania świetnych drzwi i zamków a następnie każdego wpuszczać bezmyślnie :wink:

windows defender miała włączony no i nie wykrywał sporo i nie jestem do niego za bardzo przekonany. wiele mu brakuje nawet i do avasta ale jest zbyt ociężały. ostatnio pozytywne opinie zbiera SecureAPlus jak się w ogóle sprawuje

To zamiast instalować dodatkowy antywirus, naucz ją MYŚLEĆ i ma sukces.

W wersji W10 1703 Defender jest OK + zainstaluj jej darmowy Malwarebytes i naucz ją go obsługiwać (bardzo prosty) i gra.

1 polubienie

Nie uważasz, że udostępnianie takiej osobie komputera podłączonego do Internetu i tak wcześniej czy później zakończy się infekcją?

Temat jest zupełnie inni a wszyscy teraz mi zaczęli tłumaczyć żeby nie dawać osobie dorosłej komputera. Nie uważacie że to trochy nie na miejscu?

Zainstaluj Kaspersky Free ,program nie obciąża komputera i ma niewielkie wymagania .
Jest bezobsługowy ,aktualizacje są lekkie ,domyślne ustawienia też są dobre, posiada 4 niezależne moduły: Ochrony plików ,ochrony poczty ,ochrony komunikatorów ,ochrony w sieci .Do przeglądarek Chrome/Firefox/IE instaluje rozszerzenie które wyświetla reputacje stron obok wyników wyszukiwania w Google/Bing .Chwilowo program nie posiada Polskiej wersji . https://www.dobreprogramy.pl/Kaspersky-Free,Program,Windows,82353.html
Na stronie producenta znajdziesz bardziej szczegółowe informacje o programie .
https://help.kaspersky.com/KFA/2018/pl-PL/101565.htm

1 polubienie

Nie, napisano co najlepiej (wytłumaczyć, nauczyć…) zrobić, bo… żaden antywirus na 100 % nie zabezpiecza systemu. Twój wybór.

Powiem, że Avast. Dodatkowo załóż siostrze na laptopie konto admina a jej podstawowemu kontu zmień uprawnienia na zwykłego usera.

Jeśli znajdziesz chwilę, wyjaśnij mi proszę jakie znaczenia ma wiek “kompletnego laika”. Poza tym jeśli jedynym wnioskiem jaki wyciągnąłeś z mojej wypowiedzi jest to, “żeby nie dawać osobie dorosłej komputera”, to zastosuj się do losowo wybranej w tym wątku odpowiedzi, bo efekt będzie taki sam :slight_smile:
Aktualnie masz oczekiwania na zasadzie “Moja siostra zupełnie nie potrafi prowadzić auta, ale jest osobą dorosłą. Poradźcie jaki sprawić jej samochód, aby bezpiecznie mogła poruszać się po całym świecie”.

Avasta polecasz ? Tą atrapę AV…

"Moja siostra zupełnie nie potrafi prowadzić auta, ale jest osobą dorosłą. Poradźcie jaki sprawić jej samochód, aby bezpiecznie mogła poruszać się po całym świecie”.
Samochód i antywirus to dwie różne rzeczy, więc argument trochy nie na miejscu. Fakt powiem siostrze jak należy używać internetu i komputera ale lepiej będzie jak jakiś antywirus będzie

Zainstaluj Panda Protection lub Kaspersky Free Antivirus. Następnie skonfiguruj go siostrze. :slight_smile: I powinny działać intuicyjnie.

@januszek powiem ci szczerze że avast był na laptopie pół roku i zaczął blokować programy, które nie są wirusami stało to się po prostu nagle choć czytałem w internecie że ten antywirus tak ma że nieraz baza sygnatur czasami potrafi namieszać

@anon25492837 i chyba tak zrobię bo na razie testuje tego kaspersky free i moje pierwsze wrażenia są pozytywne :slight_smile: