Dlaczego NIE używacie Linuxa?

Ale nie jest dostępne na Windows, który można uruchomić na mikrokomputerze pokroju Raspberry Pi. To właśnie miałem na myśli komentując wypowiedź @kilijanek o “dedykowanej” (nie lubię tego słowa) platformie, wyspecjalizowanej w świadczeniu jednej, wybranej usługi. Wiem, że Kodi jest na Windows. Ale uruchomienie tejże wymaga włączenia całego systemu operacyjnego i odpaleniu wszystkich usług. O żarciu prądu przez lapka/desktopa nawet nie wspomnę. Z armatą na muchy.

1 polubienie

Czyli wg. Ciebie każda usługa powinna mieć swój dedykowany sprzęt?

Nie chodzi o to czy powinna. Chodzi o to, że z Linuksem mam wybór. Z Windows nie. I tu jest kolejna przewaga pingwina.

Xbox One… masz już wybór :slight_smile:

To prawda, miejscami to zakrawa na absurd - np. kafelkowy interfejs na… Windows Server 2012! :open_mouth:

Faktycznie, te kafelki na serwerze :stuck_out_tongue_winking_eye: btw MS już udostępnia wersję preview Windows Servera 2019, co znaczy, że 2015 to już system z demobilu :wink:

Armatę wymieniam na haubicę. Wybór jak między dżumą i cholerą.

Czy ja wiem… działa, a to liczy się dla domowego użytkownika najbardziej. Tym bardziej jeżeli dyskutujemy o zwykłym Kowalskim.

Po jakimś czasie trochę freezów i domowy użytkownik rwie włosy z głowy.

Powiedz zwykłemu Kowalskiemu, żeby wydał kafla na sprzęt do Kodi. Zwłaszcza jak obok leży lapek z Biedronki używany do lajkowania na fejsie.

Mam od około roku i włosy na swoim miejscu… proponuje za to dać zwykłemu Kowalskiemu RPi z KODI i czekać, aż się wysypie… :laughing:

I tu jest właśnie pies pogrzebany, bo to nie tylko sprzęt do KODI… z klawiaturą i myszą, masz prosty produkt dzięki, któremu pobuszujesz po necie… z padem, pograsz w gry. Nic nie musi grzebać, czytać poradników, itp. A co do “kafla”, zobacz najpierw jakie są ceny za nowe (gołe) RPi :laughing:

Nie leży, bo wcześniej za te same pieniądze kupił Xboxa One… albo leży, bo w cenie za RPi i jego akcesoria kupił konsolę i jakiegoś taniego laptopa… :laughing:

Dwie stówki. Z obudową i zasilaczem. I działa od strzału. Zawsze, 24/7. Sterowanie pilotem od TV.

Tego w standardzie nie ma. Więc wyjdzie drożej niż 200, bo musisz jeszcze dodać hata i to skonfigurować. Dla przeciętnego użytkownika nie do przejścia, szybciej weźmie gotowego tv boxa z Kodi za poniżej 200 zł. Nie Rpi.

HDMI-CEC. Sam byłem zdziwiony, że mój stary Samsung to obsługuje.

Za tyle, Misiu, to dostajesz gołe RPi3, bez wgranego softu i jakiejkolwiek obudowy :laughing:
Podłączasz i… i właśnie nic, bo jeszcze trzeba na tym postawić jakiś system… ale na czym go zapisać? Więc znów musisz dorzucić parę złociszy do jakiegoś sensownego pendrive’a na USB.

A jak kupisz gotowca z KODI (które są w sumie zakazane na terenie UE), to może nie przejść na granicy. A jak przejdzie, to znów nie ma pewności co dokładnie takie cholerstwo robi… już Rosja zblokowała raz dostawę czajników z wbudowanymi skanerami WiFi/GSM :laughing:

Ale widziałeś ceny na najpopularniejszym portalu aukcyjnym? Czy poszukać za Ciebie?

Xiaomi Mi Box, bez problemu do kupienia za 300 zł. Jakieś inne figifago już od 120 zł… Na alledrogo :wink:

Pierwszy link jaki wbiłem był za 169 zł i to w wersji najprostszej, bez obudowy i zasilacza… a jak nie masz co robić, to szukaj :slight_smile:

Ale temat jest o RPi, a nie jakiś konkretnych wynalazkach :slight_smile:

Tak właściwie temat jest o powodach nie używania Linuxa :smiley: