DVB-T2 - Jak zwiększyć zakres wykrywanych kanałów?

#DVBT Poszukuje jak zwiększyć zakres wykrywanych kanałów. W dekoderze Ariva T30 rodziców nie mogę znaleźć TVN, Polsat itp, niezależnie czy szukam automatycznie czy ręcznie, pasmo po paśmie. Region Lubelszczyzna.

ustawić antenę w kierunku najbliższego nadajnika…

Jeszcze sprawdź czy masz wsparcie DVB-T2 HEVC 256 QAM (odbiornik z 64 QAM się nie sprawdzi, bo Lubelszczyzna to nie Niemcy (prędzej naciągana Biała Ruś)).

Bo oba wymienione kanały przeszły na nowszy standard.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3882586-90.html - niby można zmieniać w Ariva T30 region na Czechy jak Polska ma bugi w oprogramowaniu lub zablokowany 256 QAM.


Dla blumberplumber: Ariva T30 – Ferguson Digital – Inteligentne rozwiązania dla domu

Obróciłem antenę na Ryki - dekoder zaczął odbierać 15 Unknown Channels. Obraz co parę sekund wyświetli klatkę, system łapie opisy następnych punktów programu kanału. Ewidentnie inne stacje są, ale antena jest zasłaba. Tyle tylko że daje sygnał przez mały las, więc nie wiem czy nawet lepsza antena rozwiąże sprawę. Warto kupować antenę i ryzykować że nie pomoże - czy może lepiej telewizję przez internet zrobić i dekoder pod Internet TV po prostu wziąć? :thinking:

Twoja antena Yagi jest anteną o małym zysku (ma tylko 4 direktory) i do tego „patrzy” w kierunku ziemi. Czy ma znaczenie, że jest zamontowana odwrotnie nie wiem. Nie wiem też, czy w tej puszcze jest symetryzator czy wzmacniacz, a od tego też sporo zależy.
Również sporo zależy od odległości od nadajnika, od jego mocy i charakterystyki promieniowania (a ta jest tam kierunkowa dla jednego z MUX-ów), od ukształtowania terenu, od przeszkód po drodze, od długości i jakości kabla antenowego, a także choćby od tego, czy wtyki są dobrze zarobione. Sporo zmiennych, a do tego MUX-8 emitowany jest z Ryk w polaryzacji pionowej, a inne MUX-y w poziomej.

A i jeszcze jedno. Antena Yagi jest anteną kierunkową na określone pasmo (oczywiście odbierze tez inne, ale gorzej). A emisje z Ryk nadawane są na kanałach od 7, poprzez 22, 24, 32, 33, 40 aż do 44, czyli od 191,5 MHz do 658 MHz, więc rozrzut jest spory.

Proponuję lepszą antenę kupić, ale najpierw dowiedz, jakie masz najbliższe nadajniki, a następnie zakup antenę, która będzie odpowiednia. Może być antena combo. Może również być antena logarytmiczna, ale to zależy od Twojego budżetu. Idąc dalej, zakup porządny maszt na antenę, aby antena była porządnie zamontowana, niż jest teraz. Zmień kabel biały na czarny, wtedy unikniesz pęknięć kabli, gdyż czarne są odporne na warunki atmosferyczne.
Skorzystaj z aplikacji mobilnej DVB-T Finder. Wpisz dokładną lokalizację i będziesz wiedział, w jakiej odległości jesteś od nadajnika.

Co do telewizji przez internet, brałbym wtedy, jeżeli nic nie odbierzesz, nawet ze zbyt dobrej anteny.