Dysk sieciowy „ginie” w sieci domowej

Jaka nazwa? Domenowa czy NetBIOS? DNS nie rozwiązuje nazw NetBIOS, a Seegate chyba nie zrobił takiego idiotyzny, aby używać nazw NetBIOS jako nazwy domenowej. Poza tym DNS musiałby być na NASie.

Jaka nazwa
w 1 poscie jest zarowno jak ip jak i nazwa uzywana do logowania/uzywania

Czyli…nie przybliżamy się do rozwiązania problemu. Myślałem ze Seagate liczy się w temacie dysków (sądziłem ze i w sieciowych) a tu widzę ze nietrafiony zakup :frowning:

Gdzie w pierszym poście widzisz jaką nazwę? Jaka to nazwa domenowa czy NetBIOS? Rozróżniasz w ogóle te dwa pojęcia?

Dlatego NASy kupuje się od Synology lub Netgear. QNAPów też bym unikał - ociężały panel, słaba funkcjonalność za kosmiczną cenę.

fakt, źle przewinąłem - na 2 screenie.

@piotrsadowski555: masz najprostsze rozwiązanie na świecie - nie instaluj poprawki od Seagate, bo z twojego opisu wynika, że bez tego działa. A co do dysków sieciowych to jak napisał @roobal synology (qnap ma dużo fajniejszy sprzęt, ale oprogramowanie gorsze/mniej przyjemne od synology)

Oki, gdybym wiedział ze „poprawka” spowoduje takie zmiany to zwyczajnie nie instalowałbym jej. Jednak zrobiłem to i szukam rozwiązania co zrobić w powyższej sytuacji. Czy mogę w jakiś sposób odnieść się do rady ich supportu (nie bardzo rozumiem ich sugestie).
Dobra bo zdaje się ze jestem w sytuacji bez wyjścia.
Który z Synology polecilibyscie dla mnie?
Chciałbym aby miał:

  • wbudowane 6-8tb
  • usb 3.0 (fajnie jeśli z przodu)
  • ram 256+
  • najlepiej był czarny
  • nienajdrozszy.

Ew co polecilibyscie do konfiguracji w przypadku kupna dysków oddzielnie. Czy w tym przypadku wystarczy włożyć je do środka czy tez wymagana jest większa wiedza aby je skonfigurować?
Pozdrawiam

https://www.synology.com/en-global/products/DS418

Jeśli nie potrzebujesz 2 LAN, np. do agregacji, to możesz rozejrzeć się za DS418j.

Dzięki @roobal
A czy model DS118 lub DS218 nie byłby wystarczający? Głośno myśle…nie wiem czy dla amatorskich potrzeb DS418 byłby wskazany. A powyższe chyba spełniają moje kryteria…

Zastanawiałem się właśnie czy chcesz 4-dyskowy, czy 2-dyskowy. Między 418j, a 218 jest jakieś 200zł różnicy. Niby nie mało, ale przy takim urządzeniu mimo wszystko różnica niewielka. Dodatkowy koszt i większy to dyski, tu potrzebujesz 2, tu 4. Tak więc sam musisz zdecydować co wolisz.

Według mnie ten DS218 jest jak najbardziej okej.

1 polubienie

Oki…a zatem kupiłem Synology DS218+ jako optymalny dla mnie. Szkoda Seagate ale widzę już na pierwszy rzut oka ze DS to inna liga :slight_smile:
Teraz mam pytanie do znawców…jak najszybciej i najprościej przetransferować blisko 5TB ze starego Seagate do Synology? Dobrze aby komp nie musiał być włączony przez czas transferu ale jak nie ma szybszej opcji to zniosę to :wink:
Oczywiście nie muszę robić tego za jednym razem. Mam z 200-300 folderów wiec mogę przenosić na raty. Chodzi tylko o jakiś w miarę szybki transfer
Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Jeśli Seagate ma opcję rsync, to w Synku wystarczy uruchomić serwer rsync i transferować pliki bezpośrednio między NASami.

Niestety, Seagate ma niezwykle proste ustawienia, rsync pozostaje w sferze marzeń :wink: Tak wiec opcja synchronizacji odpada. Poproszę o inne sugestie :slight_smile:

Niekoniecznie. W sklepie Synology jest kilka pakietów do backupu na zdalny serwer NAS, może któryś uda Ci się użyć.

Ok, dalem radę - dzięki :slight_smile: …teraz zrodził się kolejny problem. Mam system plików Raid czyli z dysków 2x3TB mam do dyspozycji tylko 3TB.
Wyczytałem ze aby mieć Raid0 ew JBOD musze utworzyć to w aplikacji Zarządzanie Przechowywaniem”. Widzę jednak ze mam z lewej strony mniej zakładek niż na filmach o tworzeniu Raid0. Zdegradowalem dysk ale to nie była dobra decyzja. Teraz trwa reperowanie (od 2 godzin a jeszcze jakieś 2.5 przede mną :frowning: ). Ktoś gdzieś napisał ze należy usunąć najpierw wolumen a następnie utworzyć Raid0. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć proszę czy to dobra droga i jak ją przejść?


Pozdr

Wejdź w zarządzanie pakietami, sekcja kopia zapasowa. Jest tam, z tego co pamiętam, 6 pakietów.

Jestem zalamany…myślałem ze po wydaniu 3000zl znikną problemy :frowning: …czy ktoś mógłby mi pomoc jak krok po kroku zmienić system Raid na Raid0 (lub JBOD) w Synology DS218+?

Zdajesz sobie sprawę, że RAID0 przy awarii jednego z dysków spowoduje, że utracisz wszystkie dane?

1 polubienie

Tak wiem, jednak te z danych, które są najważniejsze trzymam również na alternatywnych chmurach. Ew utrata pozostałych plików (głównie multimedialnych, z których najstarsze i tak nadpisuje co kilka miesięcy) spowoduje pewien żal ale nie dramat. …wiec…kto pomoże? :wink:

Nie przesadzaj, Synology w konfiguracji jest prosty jak budowa cepa. Wchodzisz w zarządzanie przechowywaniem > pula wolumenów > akcja > zmień typ RAID.