Instalacja systemu Windows Vista

Witam.Posiadam laptop z zainstalowanym systemem Windows Vista.Jak wiadomo zainstalowane mam różne nie potrzebne rzeczy od producenta.Chciałbym zrobić format dysku i zainstalować system od nowa, ale nie mam płyty instalacyjnej.Mam po robione trzy dyski: C,E,F.Proszę o radę jak mam to zrobić?

Posiadasz tzn partycje recovery (ukryta). Jaki model laptopa? Prawdopodobnie (np: firma Acer dołącza) posiadasz aplikacje w systemie umożliwiającą nagranie systemu ze sterownikami na płytę dvd.

Jeśli masz laptopa firmy HP to powinieneś mieć partycję Recovery - z tamtąd przywrócisz system do stanu fabrycznego. Ale wtedy nadal będziesz mieć wszystkie pliki jakie producent Ci wgrał na system.

Dlatego zadzowoń do procucenta twojego laptopa, a on powinien (odpłatnie lub nie) dostarczyć Ci “czystą” Vistę.

Laptop jest firmy HP i rzeczywiście jest na dysku F Recover, ale to jest tylko powrót do ustawień fabrycznych.

Skontaktuj się z producentem i powiedz, że niechcący usunąłeś partycje recovery, nie wypaliłeś płyt, a system ci się posypał i niech dadzą ORYGINALNY nośnik za który defakto zapłaciłeś.

Jak mi prześlą płytę z oryginalnym systemem Windows Vista to dadzą mi pewnie klucz aktywacyjny.A ja mam na odwrocie laptopa naklejkę z kluczem.Może to jest jakaś partycja instalacyjna ukryta gdzieś w systemie?

Nie dadzą klucza. Samą płytkę z systemem wyślą.

A partycja fakt faktem jest, z tym, że przywraca system i sterowniki, ale do tego całą resztę badziewia :wink:

Nie wyślą ci płyty z czystym systemem tylko płytkie recovery,czyli to co posiadasz na partycji recovery.Najlepiej to będzie jak pożyczysz od kogoś płyte z systemem i sobie sam zainstalujesz czysty system na kluczu który posiadasz na spodzie lapka.Nie będziesz miał problemu z aktywacją.Sterowniki możesz pobrać z tej stronki

http://welcome.hp.com/country/pl/pl/support.html

Nie wiem czy to do końca legalne, ale mógłbyś pobrać plik z Vistą z internetu. Powinieneś szukać pliku .iso z płytą i najlepiej takiej niezdmodyfikowanej.

Później przeskakuj system i sprawdź czy nie ma na nim programów typu spyware. To do końca legalne chyba nie jest, ale jeśli zainstalujesz system i przejdziesz aktywację to system jest legalny i już nic zrobić Ci nie moga.

Nie pobiera się systemów z sieci,takie jest moje zdanie.Nie wiadomo jakie paskudztwo może zawierać taki system.A antywirusy nie muszą wszystkiego znaleźć.Co do sposobu zaproponowanego prze zemnie to ja tak zrobiłem i nie było żadnego problemu a system jest znacznie mniej obciążony.Też mam lapka HP.

Tylko, że nie zawsze ma się znajomego który akurat ma płytę z systemem w domu. Bo zauważ, że bardzo niewiele osób kupuje systemy oddzielnie. Bardzo czesto ma się je ze sprzętem.

O ile pobiera się z wmiarę bezpiecznej strony, to uważam, że naprawdę nie wiele Ci grozi. Spróbuj skorzystać z seriwsów tego typu co Rapidshare - tam użytkownicy udostepniają systemy i mają bezpośrednio z tego pieniądze, dlatego nie muszą instalować oprogramowania szpiegującego na twoim komputerze, żeby zarobić.

Ewnetualnie możesz zadzwonić do HP i poprosić ich o czystą płytę z systemem - zawsze jest możliwość, że Ci takową wyślą. Pamiętaj, żeby powiedzieć, że chcesz sam system, bez żadnych dodatków, dołączanych z ich strony.

Nie rozumiem skoro kupuję laptopa z systemem to powinni dać mi czystą płytę instalacyjną…a tu nic takiego nie otrzymałem. :frowning: Jak sądzicie czy jak pobiorę system z internetu i wpiszę swój LEGALNY klucz który mam na spodzie lapka to czy to jest legalne i czy będę mógł pobierać aktualizacje :!:

Dodane 28.06.2009 (N) 12:08

Dobra nie ważne już się dowiedziałem, że to nie jest legalne.

Dodane 28.06.2009 (N) 12:13

Spróbuję odinstalować te wszystkie zbędne programy od HP.

Jedyne co to MS uważa, że niezgodne z licencją.

Aktualizacje będą pobierać się bez problemu, a system będzie bez problemu przechodzić weryfikacje legalności.

No, więc nie masz czego się bać. MS może sobie uważać co chce, ale tego nie sprawdzą (o ile pobierzesz z w miarę bezpiecznego źródła). Możesz spokojnie do tego celu pobierać Vistę z internetu.

@ktosiek100 czemu uważasz że jest to nielegalne? Bo ci ktoś tak powiedział?

Na chłopski rozum… kupując vistę (lub lapka z vistą) płacisz za licencje a nie za fizyczny(bądź i nie) nośnik.

Według polskiego prawa nielegalne nie jest pobieranie a rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem autorskim.

Polskie przepisy są w tych sprawach dosyć “luźne” ale na upartego możesz pobrać vistę w sposób przez który jej tym samym nie rozpowszechnisz (np. z http/ftp aka chomik) i podczas instalacji wpisać swój klucz produktu.

Tak czy owak nośnik masz nieoryginalny, a to w polskim prawie jest zabronione, posiadanie filmów i muzyki nie jest zabronione, ale gier, programów i systemów jest.

Otóż to.Przeczytajcie sobie ten wątek:http://forum.dobreprogramy.pl/klucz-spod-laptopa-sciagnieta-vista-t339227.html

Ale nie musisz mieć nośnika. Instalujesz system i zawsze możesz powiedzieć, że usunąłeś programy z laptopa. O ile pobierzesz dokładną kopię 1:1 płyty z Vistą, zapewniam Cię, że o ile wpiszesz legalny klucz Windowsa, nikt nie będzie w stanie udownodnić Ci nielegalności komputera.

Wpadamy w mały obłęd. Nieco wyżej w poście marius142 polecił Ci pożyczenie systemu z płytą od znajomego. Skoro to legalne, to jak Ci udowodnią, że pobrałeś plik z systemem?

No ale do samego formatowania nośnik jest potrzebny. Chyba, że znasz jakiś inny sposób. Owszem, można go wywalić po wszystkim, ale ściągnąć trzeba i tak ;] albo przynajmniej pożyczyć.

O to mi chodziło. Tylko, że mało kto kupuje Vistę na płytce - jak już pisałem najcześciej Vistę dostaje się ze sprzętem, dlatego mało to ma takowy system na płytce.

Tak jak mówię - ściągnąć możesz, zainstaluj i jeśli chcesz być tak bardzo legalny to zniszcz płytkę. Przy instalacji wpisz swój klucz rejestracyjny. Wtedy nikt nie zarzuci Ci tego, że zainstalowałeś nielegalny system - bo system będzie legalny!