Jak najlepiej zabezpieczyć komputer?

Witam Państwa. Mam nadzieję iż temat w odpowiednim miejscu założony i nie będzie z tego tytułu zadnych problemów. Jeśli taki temat juz istnieje to dajcie mi odnośnik do niego to poczytam.

Mam do Państwa pytanie?/prosbę?/poradę? #-o W zasadzie każde z tych przytoczonych okresleń. I jak domyślam się nie jedna osoba mogłaby wykorzystać to moje “pytanie” dla własnych celów :smiley:

O to problem: Parę dni temu zakupiłem sobie nowego notebooka. Jest to akurat notebook marki MSI x610 - 003PL, co akurat jest chyba mało istotne. Najwazniejsze w tym wszystkim jest iż jeśli chodzi o uzytkowanie komputerów/notebooków jestem totalnym laikiem i to jest właśnie ten mój problem.

Puki co wszystko działa, ale zdaje sobie sprawe iż bez zabezpieczeń długo nie pociągnie tak.

Napiszcie, co powinienem mieć w tym komputerze aby sprawnie działał? Co ściągnąć? Jakie programy? i (jak zainstalowac to chyba sobie poradze choć kalecze bardzo angielski) oraz jakie ustawienia bądz czy coś zmieniać przy nich oraz w samym komputerze?/systemie? #-o

Na to chwile posiadam ściagniętą Opere jako przeglądarke. Mam też antywirusa Norton Internet Security,(juz był w systemie) aczkolwiek to jest jakaś wersja chyba z ograniczonym czasem użytkowania gdyż pisze mi ile pozostało dni do subskrycji, i po tym czasie (2 miechy) pewnie trzeba bedzie coś innego zainstalować. Ale co? :smiley: Znajomy poleca Avasta. Słusznie? Jeśli tak to trzeba coś w nim ustawiać jak sie go ściągnie?

Jak zauwazyłem wiele osób tu pisze tematy iz komputer sie wiesza, blokuje czy tam cos jeszcze. Łapie jakies wirusy bądz inne dziwne, nieporządane pliki.

Poradzcie co powinienem zainstalować/ściagnąć/mieć u siebie by ograniczyć do minimum takie dolegliwości i by system sprawnie działał i nie łapał żadnych wirusów. 8)

Nie wiem czy to potrzebne jest Wam ale w komputerze zainstalowany jest system Windows Vista Home Premium.

Oprócz wyzej wymienionej Opery mam tylko ściagnięte gadu gadu.

Na notebooku w zasadzie ograniczam sie tylko do przeglądaniu stron internetowych róznego typu (w tym (wow) jedna gra online :x :smiley: ) rozmowach przez gadu gadu oraz załatwianiu własnych spraw na Exelu, Wordzie ;]

Bardzo proszę o pomoc oraz własne opinie odnosnie polecanych programów. Dyskusja dozwolona.

Pozdrawiam;]

Norton wystarczy. Jak się skończy, zawsze można kupić i wpisać klucz.

Ewentualnie coś darmowego.

Do tego nie instalowanie programów z podejrzanych źródeł/nielegalnych, nie otwieranie dokumentów PDF z podejrzanych źródeł, aktualizowanie Adobe Readera i Flash Playera.

Błąd wielki zrobiłeś, że wziąłeś Vistę. Strzelam, że jest ona z crapware’m, tak więc usunąłbym zbędny soft, który był instalowany z laptopem, albo najlepiej zainstalował system od nowa (chyba, że MSI dba i nie wrzuca śmieci do systemu, nie wiem, gdyż nie miałem styczności ze sprzętem tej firmy.

Jeżeli chodzi o oprogramowanie, to na pewno usunąłbym Gadu-Gadu i zainstalował AQQ - lżejszy, przyjaźniejszy, bez zbędnych funkcjonalności (można rozszerzyć za pomocą wtyczek).

Antywirus? Zależy, do czego będziesz wykorzystywał swój komputer. Jeśli do przeglądania zaufanych stron, ze swojej strony poleciłbym np. avasta bądź też Avirę (to z darmowych). Jednak jeśli jesteś osobą, która często podpina zewnętrzne nośniki danych, ściąga bądź też szpera w różnych zakamarkach internetu to zainwestowałbym w coś lepszego - tutaj wahałbym się nad NIS’em, Eset Internet Security i Kaspersky IS 'em - jednak ja jestem za EIS, ze względu na lekkość, jednak jak z wykrywalnością jest to powiedzieć dokładnie nie mogę, gdyż nie przeglądam testów, jednak z tego co wiem to te programy są w czołówce. :wink:

Co jeszcze? Zainstalowałbym Malwarebytes’ Anti-Malware, i skanowałbym co jakiś czas.

Dodatkowo, poszperałbym w internecie nad jakimiś poradnikami, jak przyspieszyć system (nie programy, tylko porady do wykonywania) aby polepszyć komfort pracy na twoim systemie, wyłączenie nie potrzebnych funkcji, niektóre z nich mogą się nawet okazać niebezpieczne (luki w zabezpieczeniach czy coś)

Dodatkowo zainwestowałbym w jakiś program do defragmentacji (tutaj polecam PerfectDisk i defragmentować co dwa tygodnie :wink:

Sam wykonuję takie czynności na laptopie, z którego szczerze mówiąc wcale nie korzystam (rodzic z niego korzysta), i system chodzi bardzo dobrze :wink: Jedyną różnicą jest to, że ja posiadam w domu XP’ki, a ty masz Vistę, jednak do niedawna na laptopie ją miałem, wykonywałem takie same kroki i nie miałem żadnych nieprzyjemności z tego powodu.

Myślę, że chociażby w małym stopniu nakierowałem na jakieś wskazówki na temat użytkowania nabytego sprzętu :wink:

Pozdrawiam.

Moja rada, nie przejmuj się tak bardzo komputerem :slight_smile: jak skończy się licencja na nortona to odinstaluj go, ściągnij z tej strony i zainstaluj bezpłatny avast, to średnia klasa zabezpieczenia ale jest zupełnie ok, komunikator GG jest w porządku, dobrze zrobiłeś, z czasem sobie zmienisz na coś innego albo i nie :slight_smile: nie otwieraj linków na GG i na swojej skrzynce pocztowej od nieznajomych osób ani żadnych linków z którymi nie masz nic wspólnego, nawet gdyby ktoś kusił cię, że ma np twoje zdjęcia albo wie o tobie wszystko. Nie wchodź na podejrzane strony, zachowaj umiar i ostrożność i będzie wszystko ok, nic złego cię nie spotka ze strony komputera a tego, czego nie wiesz z czasem sobie przyswoisz :):slight_smile: z przeglądarek polecam zdecydowanie proste, sprawne i szybkie jak Kubica, Google Chrome ze świetnym, automatycznym translatorem :):):slight_smile:

Pytanie nie jest proste, bo nie wiemy czego oczekujesz, ile wiesz i umiesz oraz jaka jest twoja aktywność w sieci (najogólniej mówiąc). Jeśli decydujesz się na pakiety płatne, to polecam najnowszego Nortona i F-Secure…łatwe w opanowaniu, mało kłopotliwe w użytkowaniu, lekkie dla systemu a przy tym skuteczne. Jeśli chcesz wybierać wśród darmowych softów pamiętać należy, że zabezpieczenie komputera to tak naprawdę zbudowanie kilku warstw ochrony - podstawowe to:

  • zapora

  • antywirus pracujący w tle

  • skanery na żądanie

  • kopie bezpieczeństwa

  • przeglądarka z dodatkami

i jakby wszystkie musisz brać pod uwagę. Z zapór darmowych polecam Online Armor Free, Privatfirewall, Sygate, a z jeszcze bardziej prostych Ashampoo Free Firewall, GhostWall. Jeśli chodzi o AV - Avast (najpełniejsza ochrona spośród wszystkich darmowych AV) i Panda Cloud. Kopie bezpieczeństwa - systemowe lub za pomocą specjalnego softu (na DP znajdziesz kilka darmowych) - nie polecam jakiegoś specjalnego, bo i tak musisz sam spróbować - używam w każdym razie Macrium Reflect Free. Przeglądarka - wg mnie Firefox z dodatkami AdBlock, NoScript, Better Privacy. Jeśli to dla Ciebie mało polecam cały dział tutaj z podobnymi pytaniami http://forum.safegroup.pl/prosby-f52.html

Odnośnie konserwacji komputera - nie musisz inwestować żadnych pieniędzy na komercyjny soft - defragmentacja to Ultimate Defrag Free 1.72, Puran Defrag Free lub Defraggler. Porządki w systemie (pliki śmieciowe, czyszczenie rejestru itp) - CCleaner, Glary Utlities, Vit registry Fix.

Odnośnie antywirusa nie decydowałbym się na płatną możliwośc, dlatego też opcja z Avastem, jak ju tu potwierdziło pare osób (i mój znajomy) wydaje mi się najkorzystniejsza;].

Odnośnie mojej aktywności w sieci to zdecydowanie stwierdziłbym iz jest ona na poziomie najprostszym;] Sprawdzanie informacji bądz szukanie ich w celach do nauki na uczelni, pisaniu pracy dyplomowej etc. + Facebook, poczta;] + 1 nowopoznana gierka online;] (to przez tego znajomego :smiley: ) Nie ściągam żadnych filmów, nie mam zadnych gier zainstalowanych i raczej nie będę nic takiego instalował gdyż nie jest mi to potrzebne.

Odnośnie filmów to znajomy ma mi ściągac bo ma dużo szybszy internet a ja bede tylko je oglądać;] Znam AllPlayera :? Jedynie co zapewne jakąs muzyke ściągnąć;] Znam w zasadzie Winampa tylko do muzyki i chyba tez go będe musieć zainstalować.

Znajomy ma też program CCleaner, tylko nie wiem ile to jest warte oraz czy potrzebne jesli miałbym avasta oraz tego Malware…itd i PerfectDisc ;]

I tak już mi sporo pomogliście, Wielkie piwko dla Was;] :D/

Panda Cloud Antivirus + Zapora systemu Windows i Windows Defender(są wbudowane) + Malwarebytes + CCleaner + Puran Defrag Free

Wymiana informacji między tobą a zaufanym znajomym, np za pośrednictwem pendrive’a też niesie za sobą zagrożenie infekcji wirusem

No cóż…nie żebym Cię potępiał…skądże :)…ale Facebook to jedno z najbardziej powszechnych źródeł zagrożeń. Strona ta jest bez przerwy niemal atakowana, próbuje się podmieniać jej składniki, aplety, wyciągać dane użytkowników posługując się klasycznymi metodami socjotechniki. Polityka prywatności jest niemal żadna i nie kryje się z tym nawet sam twórca portalu. Dla Twojego własnego bezpieczeństwa zainstaluj sobie w takim razie (przyda się to również w grach on-line i wszelkich miejscach gdzie się logujesz - poczta, bankowość internetowa, itp.) dwie rzeczy:

  • KeyScrambler Fre e - dodatek do IE i Firefoksa, który w locie przechwytuje wszystko co wpisujesz w przeglądarce i szyfruje to. W ten sposób informacje dla potencjalnego złodzieja są bezużyteczne, bo KS robi to oczywiście losowo i każde słowo za każdym razem to inny ciąg znaków

  • SpyShelter Personal free - jeden z najlepszych…o ile nie najlepszy w tej chwili…program typu anti-logger czyli chroni Cię przed działaniem jakiś programów, ich komponentów, wszelkiego innego niechcianego dziadostwa, które chce przechwycić dane z Twojej klawiatury, ekranu, systemowego schowka. Program jest po polsku…bo to polski program :slight_smile: http://www.spyshelter.com/download.html

AllPlayer może jest i bardzo użyteczny, ale przestrzegam zawsze przed tym programem…to jeden z niewielu odtwarzaczy, który bez wiedzy użytkownika łączy się z siecią i czasem nie bardzo wiadomo po co…brakujące kodeki czy teksty do filmów przecież ściągasz wtedy, kiedy potrzebujesz. Spróbuj w jego miejsce Media Player Classic Home Cinema…jest w wersji z instalatorem i bez - czyli po prostu rozpakowujesz go do odpowiedniego folderu.

Zamiast Winampa…jeśli muzyka to tylko mp3 - polecam lekki i malutki, a przy tym z potężnymi możliwościami samego odsłuchu (jakość dźwięku) odtwarzacz 1by1 http://majorgeeks.com/download4344.html

CCleaner to rewelacyjne narzędzie do ochrony prywatności - naprawdę usuwa masę śmieci, w tym i pozostałości po aktywności internetowej…to coś zupełnie innego niż antywirusy.

Do ochrony pendraka czy szerzej zewnętrznych napędów…bo o tym mało kto pamięta…kolega darmik akurat tak :)…bardzo skuteczna jest darmowa Panda USB Vaccine.

Czy ja wiem czy Gadu-Gadu takie dobre?

Jeśli korzysta z wersji 7.x i niżej to owszem, jest pięknie cacy, zaś nie może komunikować się z numerami 17xxxxxx

Wersja 8.x i 10.x są przeładowane nikomu do szczęścia niepotrzebnymi ■■■■■ółkami, tak więc szukałbym jakiegoś lżejszego programiku :slight_smile: Dlatego poleciłem AQQ, bo obsługa jest prosta, program w polskiej wersji, jest dużo wtyczek zwiększających możliwości, jeśli ktoś by chciał :wink:

Autor używa opery, czyli chcąc nie chcąc namawiasz go na korzystanie z tych przeglądarek.

Osobiście sam zostałbym przy Operze, od ponad dwóch lat nigdy mnie nie zawiodła :wink: Z tego co przeglądam fora to z firefoxem są różne problemy, a do Google nie mam zaufania :slight_smile: Zostaje IE z czołówki, ale dopiero wersja 9 Beta dorównuje konkurencji, ale pamiętajmy, że to beta, może się sypać i chyba nie jest w wersji PL (tutaj mogę się mylić). Jednak programy potrzebujące do prawidłowego działania IE (np. GG, AQQ itp) mogą sypać się na nowym Explorerze.

Ew. Safari, też fajna przeglądareczka, u mnie nie sprawiała kłopotów.

Najlepiej samemu sprawdzić co będzie pasować. FF i Chrome są w wersji portable, IE w systemie (jeśli nie zrobiłeś/nie była automatycznie zaktualizuj do wersji 8) zostaje Opera i Safari, co do których nie mam pojęcia czy są w wersji bezinstalacyjnej.

Pozdrawiam.

Vista automatycznie defragmentuje dysk w tle.

Do słuchania muzyki i oglądania filmów zamiast WMP czy Winampa mogę polecić VLC Media Player.

Przy Operze zostań. Antywirus - Avast będzie dobry.

A jeśli Vista działa ci stabilnie, nie wiesza się, nie ma sensu zmieniać systemu. Co najwyżej usunąć oprogramowanie od MSI, ale tutaj jest ryzyko, że odinstalujesz coś potrzebnego.

Kompletnie nie rozumiem co w tym złego że program łączy się z siecią żebyś musiał przed nim “przestrzegać”.

ALLPlayer nie wysyła żadnych prywatnych danych, nie ściąga nic na dysk co by mogło być zagrożeniem co by było istotne pisanie o nim w wątku “Jak najlepiej zabezpieczyć komputer?” (moim zdaniem zwyczajnie jesteś jego antyfanem który wykorzystuje każdą okazję by go dyskredytować).

ALLPlayer jest bezpieczny, nie zawiera żadnych modułów szpiegowskich a jedyne co automatycznie wczytuje z sieci to raz dziennie sprawdza info czy jest nowa wersja.

A skoro już mowa o automatycznym łączeniu się z siecią to robi to zdecydowana większość programów.

Gdybym był na miejscu pytającego to bym się chwycił za głowę po przeczytaniu Waszych postów :lol: Chodzi mi o sama masę programów jakimi go zasypaliście. A czy potrzebnie? Nie, mówię, że nie, niech sobie to pytanie błądzi :slight_smile:

Po pierwsze Facebook, to tylko portal społecznościowy. Wyciągnie od Ciebie maksymalnie tyle informacji ile sam mu podasz, więc de facto nie można mieć za to do nikogo pretensji. Jedyne co mnie kiedyś zainteresowało to, to że Facebook zbiera informację o aktualnie odwiedzanych stronach. Nie wiem jak sprawa się zakończyła po zmianie polityki prywatności. Wirusy i niechciane aplikacje zaśmiecają kompa przez Facebooka - fakt, ostatnio był o tym news w portalu, ale linki same się nie otwierają (proszę, nie roztrząsajcie tego ostatniego zdania, że może się tak dziać :P)

Po drugie, jeśli jesteś hm… jeżeli zadałeś już to pytanie, a chcesz buszować po sieci bez ograniczeń, to prawdopodobnie tak czy siak nie unikniesz drobnych infekcji, ale trening czyni… Powinieneś wiedzieć od nas, że na komputerze ma działać antywirus, firewall i skaner na żądanie. To dla Ciebie aktualnie minimum z jakiego powinieneś korzystać, ale też nie ma się co pakować w instalowanie dziesiątek dodatków np do przeglądarek- bo ten szyfruje, ten zabezpiecza, ten dobrze mieć, a ten zapobiegawczo. Myślę, że korzystając z Opery Twoje serfowanie jest względnie bezpieczne bez dodatków.

Osobiście uważam, że bez problemu ogarniesz swój sprzęt zabezpieczającymi programami freeware. Gdybym był na Twoim miejscu, zainstalowałbym avasta, Outpost Firewall Free 2009 (swoją drogą najprawdopodobniej lepszy od COMODO Firewall 5.0) i Malwarebytes Anti-Malware. (CCleaner powinien być integrowany z płytami instalacyjnymi Windows, więc o nim już nie piszę :lol:) Poza tymi programami masz jeszcze szeroką gamę innych i nie bój się testować! Na forum zawsze Ci ktoś pomoże gdyby się coś stało. Pamiętaj tylko, że im więcej się bawisz z kompem, nie wiedząc dokładnie jeszcze z czym to się je, tym bardziej powinieneś być uczulony na kopiowanie ważnych danych.

Pozdrawiam!

Co do AllPlayera i tej większości, która łączy się z siecią…wybacz, ale większość nie łączy się z siecią…wystarczy podejrzeć ruch sieciowy w zaporze…chyba że na to pozwolisz lub zechcesz. Szanuję swoje łącze i z programów łączy się to, co ma się łączyć stale, a nie to co chce…w ten sposób ta “większość” nie zapycha połączenia z siecią. Następne - co ile wychodzi aktualizacja odtwarzacza? Codziennie?

Facebook…nie dyskutuję, bo nie ma sensu…czytałem wiele postów przez ostatnie kilkanaście miesięcy na temat bezpieczeństwa tego portalu i danych tam przechowywanych i mam swoje zdanie.

Łażę po sieci w rożnych miejscach i nie powiem…mistrzem może nie jestem, ale wiem co robię i to co mam na komputerze…3 komputerach…wystarczająco jest dobre, żebym nie musiał się obawiać większości zagrożeń. Jeśli chodzi o programy i dodatki…każdy z nich daje inną możliwość i w ten sposób uzupełniają się i uszczelniają ochronę. Opera…nigdy nie była dla mnie dość “strawną” przeglądarką, żebym zostawił ją u siebie na dłużej niż kilka dni.

Wiem, że masz dobre intencje, ale uwierz…nie jestem laikiem :slight_smile: Są miejsca (fora) gdzie potrafię coś bardziej szczegółowego powiedzieć odnośnie zabezpieczeń, niż tu, choć pod innym nikiem :slight_smile: Jeśli chodzi o konkretne programy…avasta mam, jak widać w stopce…Outpost ani Comodo jako zapory mi nie leżą i używam czegoś innego, ale to temat na inną “bajkę”.

Witam.

Przyznam iż w wielu przypadkach wiele mi pomogliście zaś w paru sporo namieszaliście też:D Co jednak nie zmienia faktu iż pomogliście za co bardzo dziękuje;] Sam też troche pobuszowałem po internecie tak że na pewno jestem trochę mądrzejszy niż byłem na początku;]

Zaczynając od początku, czyli wg mnie najwazniejszych spraw.

Program antywirusowy. Obecnie mam nadal tego Norton Internet Security i przyznam iż sprawnie działa wszystko;] Lecz jak skończy się okres testowy zainsaluje sobie Avasta. Wydaje mi się dobre rozwiązanie chodź, na tym portalu spotkałem się rowniez z inna odpowiedzą, i to zdecydowanie bardziej polecana stąd troche dziwne iż nikt nie napisał tu jeszcze o niej. (sory, użytkownik sla17 napisał) Mianowicie o Avira AntiVir. A ten temat mnie własnie zainteresowal:

avast-czy-avira-oraz-comodo-czy-outpost-t348288.html

Jest tam napisane iż połaczenie Avast + Comodo jest dobrym połączeniem i sprawnie współdziałającym. Spotkalem się równiez z połączeniem Avira+Comodo, a może cos innego czy już przy tym avascie (+ comodo???) pozostać? Mam jeszcze czas na koniec licencji Nortona a na dyskusje jest zawsze czas;]

Dalej, przeglądarka. Tu również zainteresowal mnie jeden temat.

ktora-przegladarke-wybrac-t422975.html

Lecz jedna uwaga mnie zainspirowała najbardziej. “Sprawdz każdą” :smiley: i tak zrobiłem, w koncu to nic nie kosztuje.

I nadal utwierdzam się w przekonaniu iż mój wybór tj Opera jest najlepszy. (Co kto lubi).

Nic mi nie zawiesza, działa szybko, lepiej wg mnie sie prezentuje od Mozilly (o IE nie wspomne) ma ten plus z 9 okienkami startowymi;] Takie na dzień dobry spostrzeżenia, zapewne w miare użytkowania beda kolejne;]

Doszedłem już jak blokowac na niej reklamy oraz inne niepotrzebne wyskakujące śmieci więc jest dobrze;]

Komunikator jednak mam Aqq, lepszy niz GG, bez reklam, i program pobiera mniej onergi i “k” (jak to tam nazwąć, bo sprawdzałem w Menedzerze Zadań w procesach ile pamięci potrzebuje, i o polowe mniej niż na komunikatorze gg)

Odnosnie Defragmentacji. Owszem, w systemie jest możliwość samej defragmentacji i mam własnie ustawioną by działała sobie gdy ja w nocy śpie :smiley:

Inne programy? Ten tamat mnie zaciekawił:

http://blog.khron.net/2008/06/22/diskee … cja_dysku/

Ściaglem sobie PerfeckDick lecz muszę jeszcze go “okiełznać” i zobaczeć jakie ma funkcje i mozliwości.

Co jeszcze? Zainstalowałem Malwarebytes’ Anti-Malware oraz CCleaner. I oczywiście uzywam;]

Odnośnie AllPlayera ściągłem lecz musze znaleźć gdzieś jakieś kodeki bo juz pierwszy film nie chce mi otworzyć gdyż brakuje jakichś tam kodeków. Jest jakaś strona gdzie mozna to pobrac wszystko bądz taki programm który już to ma? :smiley:

Dzięki za wszystko i jeszcze raz pozdrawiam;]

Laik102 , wypowiem się jedynie odnośnie ALLPlayera (którego znam od podszewki) i kodeków.

Ja używam kodeków pobranych z LiveUpdate ALLPlayera i polecam je pobrać (koszt 1 smsa ale to koszt jednorazowy) - pobrane z domyślnymi ustawieniami są dodatkowym zestawem kodeków tylko dla ALLPlayera oprócz tych które już są w systemie.

Może on też działać na kodekach generalnie instalowanych w systemie i tu mogę polecić paczkę K-Lite Mega (można też zarejestrować jego kodeki w systemie zamiast instalować zewnętrzne).

W razie problemów, pytań lub wątpliwości dotyczących ALLPlayera polecam korzystać z poradników i forum na jego stronie: http://allplayer.org/ (można też pisać do mnie na PW ale większość typowych usterek jest tam już opisanych).

Co do kodeków… to bardzo sporna kwestia, ale osobiście nie jestem zwolennikiem instalowania “mega packów” itp. Podstawowy zestaw z jakeigo korzystam to ffdshow, real alternative i w razie potrzeby ac3filter i uważam że instalowanie ogromnych paczek “na zapas” nie wpływa korzystnie na system.

A jak się sprawują pliki .mkv ? Jaki odtwarzacz ?

A to z jakiego powodu ? Możesz rozwinąć tą myśl .Od dawna instaluje na XP/Vista paczki Shark007 ,i jeszcze żadnych niekorzystnych wpływów na system nie doświadczyłem.

Wydaje mi się, że w przypadku plików jakich nie obsługują ww kodeki, można pobrać potrzebne i doinstalować. Korzystam z Media Playera Classic.

W drugiej myśli jaką zacytowałeś może nie wyraziłem się zbyt jasno. Instalowane jest kilkanaście/dziesiąt filtrów i kodeków z których prawdopodobnie nawet nie będziemy korzystać. Mija przykładowo rok, system postawiony od nowa (również przykład) i znowu instalowanie nowszej wersji mega paki. Zaminiłbył stwierdzenie “niekorzystnie” na “zbęde załadowywanie” systemu :slight_smile:

Oczywiście nie twierdzę, że każdy powinien korzystać z takiej rady, ale uczestniczyłem już w takiej dyskusji na tym forum.

Można tak ,a można zainstalować darmową paczkę i mieć raczej wszystko z głowy ,zależy jak kto lubi/umie dojść do tego czego potrzebuje.

Osobiście dla mnie ,jeden z najlepszych (ulubiony)

Ktoś tak również może podchodzić ,ale czy np 30 MB ,można nazwać załadowaniem systemu ? Chyba nie.

(PS wątek o zabezpieczeniach)