Jak zainstalować Linux Puppy?


(sajmon17099) #1

Witam. Mam problem z Lubuntu. Na moim starym laptopie jest dalej wolny. Wpadłem więc na pomysł, by zainstalować w jego miejscu Linux Puppy ale tak, by jednocześnie zachować mój drugi system - Windows XP. Chcę zainstalować Linux Puppy na moim dysku - nie chcę z niego korzystać na Live USB. Tylko nie wiem jak się za to zabrać. Nie wiem też jaką wersję wybrać - Quirky, Tahrpup czy może Slacko?


(kuba3351) #2

Akurat to jest prostsze niż myślisz, ta dystrybucja ma dedykowany instalator do odpalenia pod Windowsem który robi multiboota. Wchodzisz tu: http://puppylinux.org/main/Download%20Latest%20Release.htm i klikasz Get Windows installer (exe).

 

Tylko ja jednak nie radziłbym używać tej dystrybucji w użytku codziennym, ona sprawia bardzo dużo problemów, mnie samo odpalenie wifi już sprawiło na tym problem, a graficzny menadżer pakietów tej dystrybucji jest najgorszy jaki widziałem. Choć co prawda fajnie działa na starych kompach, to przyznać trzeba.

 

I najlepszym wyborem jest chyba Tahrpup, bo Slacko ma mało pakietów (korzysta z repo Slackware gdzie jest mało pakietów) a Quirky to wersja eksperymentalna z tego co piszą na stronie.


(sajmon17099) #3

A co się stanie z Lubuntu? Bo boję się że to mi może zrobić triple boota, albo zainstalować Linux Puppy tak, że Lubuntu po prostu nie byłoby widoczne w GRUB’ie, a byłoby na dysku. Poza tym, do codziennego korzystania to lepiej zachować wolne Lubuntu czy poeksperymentować z Tahrpup’em?


(kuba3351) #4

Aha, czyli jeszcze nie usunąłeś Lubuntu?

 

W takim razie na początek zainstaluj program EasyBCD (do zdobycia z portalu dobreprogramy.pl)

 

Wybierz rozmieszczenie BCD i ustaw jak na obrazku

 

easybcd.png

 

Potem kliknij Zapisz MBR.

 

To powinno usunąć GRUBa, i spowoduje utratę możliwości uruchomienia Lubuntu, będzie od razu startował Windows XP.  NIE WYKONUJ DALSZYCH KROKÓW DOPÓKI NIE UPEWNISZ SIĘ ŻE TAK JEST!

 

Następnie zainstaluj EASEUS Partition Master (do pobrania z portalu) i usuń nim wszystkie partycje które należą do Lubuntu.

 

Po wykonaniu tych operacji Lubuntu będzie usunięte i możesz wykorzystać instalator puppy linuxa.


(pocolog) #5

(kuba3351) #6

Kolego, Windowsowymi narzędziami do partycjonowania dysków to można narobić więcej szkód niż pożytku, najlepiej użyć oprogramowania które jest przeznaczone do tego, może to zrobić też linuksem i programem Gparted, ale aby nie napytać sobie biedy, Windowsowych narzędzi nie powinno się do tego używać.

 

A fixmbr i fixboot to komendy które działają pod konsolą odzyskiwania a nie pod zainstalowanym Windows XP.

Jak nie wierzysz, zobacz: http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_fixmbr.mspx?mfr=true

oraz

http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/bootcons_fixboot.mspx?mfr=true


(sajmon17099) #7

Słyszałem coś o narzędziu OS Uninstaller. Mieliście z tym może styczność czy coś? Jak tak to jak tego użyć? Bo nie chcę zepsuć sobie laptopa.


(kuba3351) #8

Nie używałem tego nigdy, więc nie wiem. Ja poleciłem Ci mój sposób na deinstalację OSa którego ja używałem już nie raz, a ty możesz zrobić co zechcesz.


(sajmon17099) #9

Dobrze, spróbuję


(MacGregor) #10

Ale po co to wszystko? Wystarczy podczas instalacji nowego linuxa wybrać punkty montowania tak jak w starym systemie i zaznaczyć opcje formatowania danych partycji a linux zainstaluje się tam gdzie lubunut. Przywracanie MBR czy partycjonowanie na nowo dysku to tylko marnotrawstwo czasu.

 

A osoba która powiedziała że nie wolno partycjonować dysku instalatorem i wierszem poleceń windowsa spowodowała że oplułem monitor kawą. Większej głupoty w życiu nie słyszałem.


(kuba3351) #11

 

Nie zakazałem tego całkowicie, bo nie mogę nikogo do niczego zmusić. Ciekawe czy też oplujesz monitor jak przeczytasz ten wątek:

http://forum.dobreprogramy.pl/windows-przesta%C5%82-widzie%C4%87-partycj%C4%99-dysku-t514708/ w nim widać efekty użycia Windowsowych narzędzi do partycjonowania dysku.Chciałem oszczędzić autorowi takiego czegoś więc na podstawie tych doświadczeń zdobytych na tym forum doradziłem mu skorzystanie z programu którego ja sam używam i nigdy nie wywinął mi takiego numeru, a nieraz robiłem coś nim na partycji systemowej. Żeby było ciekawiej w poście nr 3 ktoś też nie zaleca ich użycia :smiley:

 

No i jeśli autor chce wykorzystać ten Windowsowy Instalator o którym jest mowa wyżej, to trzeba przywrócić MBR, bo on robi coś takiego:

exeinstall-boot1-windows.jpg


(sajmon17099) #12

(kuba3351) #13

Kliknij “nie”, i powinien się odpalić. Usuwanie partycji się powiodło?


(dragon321) #14

Odnośnie EasyBCD, to chyba nie zauważyłeś jednej rzeczy. Autor ma Windows XP, a EasyBCD jest do modyfikacji bootloadera BCD dostępengo od Visty w górę. Jak ma działać na XP? Zresztą przecież w komunikacie podanym przez autora wyraźnie pisze, że nie będzie działać w środowisku z wyłącznie Windowsem XP.


(sajmon17099) #15

A używał ktoś z was tego narzędzia w Windows XP?


(pocolog) #16

Nie słuchaj tych rad od kuba3351 bo jak pisał MacGregor dokładasz sobie roboty. Napisałem w pierwszym poście że rzeczy które on poleca robić zewnętrznymi narzędziami można równie dobrze zrobić systemowymi… abstrahując od wymyślania koła na nowo, odpal PuppyLinux i jeśli instalator ma możliwość partycjonowania (raczej każdy instalator ma) to usuń partycje Lubuntu i utwórz nowe dla Puppy (lub wybierz do instalacji te same tylko z formatowaniem), ew. odpal Puppy w trybie LiveCD gdzie system będzie pracował z płyty bez instalacji i programem Gparted utwórz układ partycji jaki potrzebujesz. Podczas instalacji Puppy sam zadba o nadpisanie MBR (grub).


(dragon321) #17

Co jest nie tak w narzędziach Windowsowych? Może Windows nie jest moim ulubionym systemem, ale wielokrotnie robiłem pod nim partycje lub je modyfikowałem(np. jak miałem układ GPT, to zmniejszałem, powiększałem partycje, tworzyłem nowe z wolnego miejsca itd.) i nic mi się nigdy nie stało.


(kuba3351) #18

Ok dobra, jeden na jednego mogę dyskutować ale jeśli więcej osób twierdzi że to ma być zrobione inaczej, to ok, pokierujcie go dalej, już się nie odzywam :slight_smile:


(dragon321) #19

Zrób partycje normalnie narzędziami Windosowymi i nie baw się w zabawy z bootloaderem Windows, bo Linux i tak zainstaluje ci GRUB’a. Ale zdaje się, że masz partycje LUbuntu, więc odrazu instaluj i instalatorze puppy wybierz partycje LUbuntu, on je sobie sformatuje i wgra swoje pliki.


(sajmon17099) #20

Ale ja mam wiele partycji. Jak instalowałem Ubuntu, to zrobiłem jeszcze partycje swap, partycje na system i partycje na pliki. Potem zainstalowałem instalatorem Lubuntu w miejscu Ubuntu. Może się jeszcze jakoś zmieniły te partycje. Co się z nimi stanie gdybym formatował tylko jedną (z systemem)? I zbytnio to chyba nie pamiętam partycji Lubuntu, więc mogę się pogubić. Poza tym - jakie rozmiary najlepiej przydzielić partycjom dla Linux Puppy?

EDIT: Teraz mam instalator .exe, który ma zrobić dual boota przez opcje bootowania Windows (ma wyjść takie coś jak ze screena z postu #11). Czyli chyba nie będzie GRUB’a.

KOLEJNY EDIT: POMOCY