Jaki GNU/Linux?

Wyjątkowy pech. Jakaś normalniejsza by nie sprawiała problemów chociaż to marne usprawiedliwienie. Nigdy nie miałem z myszką problemów. Sprawdź czy na Widnowsie ona nie ma jakiegos specjalnego programu obsługującego lub nie ma pozmienianych ustawień.

EDIT: jak poszła instalacja?

Instalacja bez ustawienia ile dana partycja ma mieć GB mimo uatawienia opcji ustawienia tego… Muszę poczytać i jeszcze raz zainstalować.

I poczytać jak zainstalować np FF z pobranej “instalki”.

przecież FireFox jest zainstalowany już na płycie instalacyjnej i dostępny od zaraz!

Tyko tam jest zapewne ESR. Firefox na swoich stronach nie serwuje deb/rpm lecz binarki pakowane bz2.
Rozpakowujesz jak zwykłego rara (np do folderu /home/tu_nazwa_usera/programy i odpalasz przez podwójne kliknięcie na ‘firefox’ z czerwoną ikonką. Możesz też zrobić skrót na pulpit:

  • prawy myszy na pulpicie i ‘utwórz nowy aktywator tutaj…’
    (jeśli zainstalowałeś wersję cinnamon)

Do instalacji pakietów deb dobrze jest mieć “gdebi”, jeśli nie ma go w systemie. Znajdziesz go w menedżerze Synaptic.

Tam jest zwykły FF na 100%. Menedżer rozpakowaywanie i instalacji pakietów też jest zawarty. Może FireFox jest dla kolegi niewidoczny bo on nie siedzi na pulpicie tylko obok menu start jest taka mała ikonka.

A może kolega zainstalował inne distro zamiast tego Minta, czyli gentoo lub te pozostałe co zostały mu zaproponowane.

Minta instalowałem.
Ale jak wiemy jest nowsza wersja niż to co oferuje Mint, wiec chciałem pobrać nową wersję.

Z tego co pisze @anon78384242 to tylko podmienić pliki, jak wersja portable na win ?
Muszę jeszcze raz przejść proces aktualizacji i jakoś ustawić partycje, tylko nie wirm jak skoro zaznaczyłem opcje która powinna na to pozwolić a tej opcji nie było.

Jest na stronie nowsza wersja niż Mint 18.2 Cin?

Największy minus to taki, że możesz zapchać dysk/partycję i jeśli tego nie zauważysz, system Ci nie wstanie, usługi Ci nie wstaną, gdyż nie będzie miejsca na zapisanie w /tmp. Oczywiście da się to naprawić bez reinstalacji systemu.

@Mysle_jak_zarobic udało się i wszystko w porządku?

Dzięki za zainteresowanie, wieczorem jutrocdruga próba… Chcę móc ustawić partycje według siebie.
Dam znać :wink:

Czy ty instalujesz Minta 18.2 Cin jako jedyny system czy jako system obok Windowsa?

jak nieporadzisz sobie z instalacją minta to zapomnij o bawieniu się w inne dystrybucje linuksa

Na jednym HDD jest Win10, na drugim HDD jest Mint. przy starcie kompa klikam F12 by wybrać co ma wystartować.

Tylko jeden problem jest przy instalacji o którym pisałem wcześniej… mimo wyboru opcji, która odpowiada za możliwość przydzielenia partycji nie pojawia się ta opcja.
No i jeden pisze, ze z compatibility a drugi że bez. To też muszę doczytać w sieci co wybrać.

Jak będziesz miał uruchomionego minta pokaż wynik polecenia z konsoli:
sudo parted -l

Myślałem, że będziesz tylko z jednego systemu korzystał biorąc pod uwagę rzomowy w komentarzach. Przypominam raz jeszze, że jeśli nie radzisz sobie w Mint to tymbardziej nie poradzisz sobie w innych dystrybucjach. Poczytaj troche o linuksie i nie daj się namówić na dystrubucje dla zaawansowanych.

1 polubienie

Ale co jest złego w wybieraniu systemu za pomocą F12 ? :o

Nic ale dla początkującego 2 systemy na raz to ryzyko, że jeden z nich przypadkowo zepsuje lub skasuje instalując drugi. Stąd moja rada dotycząca odłączenia dysków jeśli to miało być twoje pierwsze starcie z linuksiem.

Aż tak początkujący nie jestem :wink: Ale dziękuję za troskę.

Ależ jesteś. Początkujący linuksowiec :slight_smile:

A to tak.

Do usłyszenia jutro :slight_smile:

@tylkomoto Jeżeli są obok siebie na jednym dysku.
Co do odłączenia dysku z windows podczas instalacji masz rację.:wink: