Jaki Linux dla seniora?

Napisałes cos takiego

Ja odpowiedziałem

A tu nagle odpowiedzi po dwóch latach dla @janusz_pro o seniorach i kowalskich.
Ale jaja. Reanimacja trupa z szafy.

No ale samemu to tzw. zwykły użytkownik prędzej jajo zniesie niż to zrobi. Bowiem:

• trzeba dodać repozytorium Anbox’a
  • moduły dkms nie są dostępne dla dwóch ostatnich LTS Ubuntowych tylko antyków, trzeba je więc kompilować samemu
  • trzeba pobrać z ich strony obraz dysku z androidem i wrzucić w stosowne miejsce
  • pobrać z telefonu aplikacje via ADB i je dodać w translatorze

Czyli esencja mitycznego Linuksa bo autorzy nie migli jak normalni ludzie przygotować paczek (sam anbox jest w repozytoriach, tylko że bez powyższego jest bezużyteczny i nawet użytkownik nie dowie się dlaczego skoro nawet launcher się nie odpali i nie poda nic na wyjściu - po prostu się zamknie i kaplica…).

Faktycznie zagmatwane.

Jedynie dodaje nieco komizmu. :wink: Część z tego, np. pogoda jest dostępna w systemie, bez przeglądarki.

Z takimi apletami nie mam dobrych doświadczeń. Albo dostarczały marnych informacji, albo po pewnym czasie przestawały działać, kiedy oryginalne źródło danych coś zmieniło.

Jednak wolę informacje ze strony ICM kiedy jestem w Polsce albo Deutsche Wetterdienst kiedy jestem w Bawarii. Tym bardziej że kiedy planuję weekendową wycieczkę, to sprawdzam pogodę w kilku miastach. Jeżeli w Monachium jest tak sobie a w Norymberdze pięknie, to wiadomo, że się będę włóczył po Frankonii, a jeżeli odwrotnie to bliżej Alp.

A tak swoją drogą to masz jakieś doświadczenia z GPS dla piechurów?

Tak BTW: polecam Windy. Być może zastąpi ci tamte serwisy bo to taki wszystko-mający, ładny, interaktywny. :wink:

Może i tak, wypróbuję.

Jednak wymienione przeze mnie serwisy nie są efemeryczne, a to dla mnie dosyć ważne. Na różnorakich apletach już się kilka razy przejechałem…

Zależy jaki aplet, przecież one i tak zaciągają dane z różnych źródeł. W Mincie masz dane encyklopedyczne z Wiki, informacje o terenie z GeoNames, a pogodowe i astronomiczne z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego.

Nie korzystam w wędrówkach pieszych ani rowerowych ze specjalnych GPS. Sporadycznie posiłkuje się OsmAndem do telefonu.

Jeżeli pytasz o aplikację na smartfon, to warto zapoznać się z Locus map - najlepsza nawigacyjna aplikacja rowerowa na smartfona Nadaje się jako wspomaganie dla Google Maps. Warto też mieć aplikację Targeo na smartfona, ponieważ ma najbardziej dokładne mapy drogowe Polski. Nawet ścieżki między polami są.

Jeżeli pytasz o dedykowany sprzęt, to niestety nie mam doświadczenia.

Eh, na Archu z Anboxem jest prościej.
Zainstalować trzy pakiety z AUR na jądrze LTS.
I działa