Jaki Linux - wybór dystrybucji

spróbuję Ubu17.04 Daily Build.

Poszukuję Linuxa na laptopa o specyfikacji poniżej. Najlepiej aby ważyło do 600mb ( niestety mam net mobilny i szkoda transferu :slight_smile: )

APU AMD E-240 @ 1x1,5ghz z kartą AMD Radeon HD 6310 @ 512MB
RAM: 2GB

Każdy z jakimś lekkim menadżerem okien. Przeczytaj temat trochę wstecz, to znajdziesz nie jedną odpowiedź.

Witam kolega chce linux na swoim starym lapku zamiast xp ale niw eim czy mam brać Bodhi na 32bit czy Legacy(bez PAE).
Lapek to: DELL Latitude C640
Pentium 4-M 1.8GHz
32GB HDD
512mb DDR
i to wsio co o nim wiem. Kolega tyle co chce przejżeć inetrn et i trooche w kalkulatorze.

@kop524: Jeszcze lepiej od Bodhi jakiś BunsenLabs (to jest kontynuacja CrunchBang, oparte na Debianie), albo np. Mabox (polski remix Manjaro). Oba są z prekonfigurowanym OpenBox, tyle, że Mabox jest maksymalnie spolszczony. Jak to internetu, to przy tak małej pamięci jak najmniej zasobożerna przeglądarka.
Pierwszy: https://www.bunsenlabs.org/
Drugi: http://manjaro.pl/mabox-linux-17-02-gotowy/

@pavbaranov : dzięki ale wersja 32+PAE czy non PAE???

PAE występuje jedynie przy Bunsen. To jest “technologia”, która umożliwia adresowanie w systemach 32bitowych ponad 3GB RAM (zob.: https://pl.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension). Kolegi zatem to nie dotyczy :slight_smile:

dzięki za info :slight_smile:

Co jest lepsze i stwarza mniej problemów przy instalacjach, sterownikach itd. - Kubuntu czy OpenSuse?

@mjetek Nie ma odpowiedzi na tak postawione pytanie. Żadnych sterowników ani twórcy OpenSUSE, ani tym bardziej Kubuntu nie robią. Najlepiej po prostu sprawdzić co Ci bardziej pasuje, próbując jednej i drugiej albo na jakimś virtualbox, albo choćby jako livecd.
Dla początkujących użytkowników, narzędzie YaST2, które dostępne jest w OpenSUSE może być bardzo pomocne (to taki konfigurator, instalator itp.).
Kubuntu nie jest obecnie najlepszym pomysłem na dystrybucję z KDE (Plasmą).

Słyszałem, że wersja 16.04 jest problematyczna, ale myślałem że w wersji 16.10 rozwiązali problemy.

Która obecnie dystrybucja jest najlepsza z KDE?

Taka, która uwzględnia model wydawniczy KDE. Akurat rozwój w ramach poszczególnych wydań Kubuntu nie jest tu dobrym przykładem.

Witam ponownie po długiej przerwie.

Chciałbym Was prosić o dobór dystrybucji Linuxa pod ten sprzęt - netbook Samsung N150 z 2011 roku. Z tego sprzętu chciałaby korzystać babcia do przeglądania sieci i ogólnie multimediów a strach to robić ze starym i dziurawym WinXP, który obecnie jest na pokładzie.
Oczekiwania? Najlepiej coś z bieżącymi aktualizacjami bezpieczeństwa, jak najbardziej lekkiego i przy tym ładnego, co umożliwi komfortowe przeglądanie internetu i w miarę możliwości multimediów. Netbook będzie podłączony po kablu, ale mile widziana dobrze działająca obsługa Wi-Fi. Do tego możliwość instalacji z pendraka (brak napędu CD/DVD).

Parametry:

  • procesor Intel Atom CPU N450 1.66GHz
  • pamięć RAM 0,99 GB
  • dysk Samsung HM120ji 120 GB
  • karta graficzna Intel Graphics Media Accelerator 3150
  • karta sieciowa Broadcom 802.11n oraz Marvell Yukon 88E8040 Family PCI-E Ethernet Controller

Pełny i bardziej szczegółowy raport txt z CPU-Z (przez ograniczenia dla nowych na pastebin):
http://pastebin.com/6g8ux19t

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc!

@anon24507525: Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na jednorazową konfigurację (w zasadzie, to “dokonfigurację”, wywalenie co niepotrzebne, doinstalowanie lub zmiana tego co jest tu OTB)? Jeśli w granicach do godziny (nie sądzę, by dłużej), to sprawdź sobie coś takiego: https://www.bunsenlabs.org/installation.html
To jest oparty na Debianie, prekonfigurowany OpenBox (kontynuacja dawnego CrunchBang). Raz na jakiś czas zrobisz aktualizację i tyle Cię interesuje. OB zapewni sprawne działanie przy minimalnym zużyciu zasobów, przez co komputerek będzie miał sporo zasobów dla aplikacji (sam OB zajmuje bodaj 15MB). Jeśli jeszcze odpowiednio dobierzesz inne aplikacje, które tam będą obsługiwane, dodasz do tint2, to obsługa nie powinna być praktycznie intuicyjna.

@pavbaranov Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Osobiście mam mieszane uczucia co do Debiana, 2 lata temu się od niego odbiłem, trochę był zbyt skomplikowany dla mnie jako laika. Przyjrzałem się tej dystrybucji trochę na YouTube i ładnie wygląda, prosto i funkcjonalnie. Z “dokonfigurowaniem” chyba nawet byłbym sobie w stanie poradzić o ile byłaby potrzeba.
Miałbym kilka laickich pytań, mam nadzieję, że odpowiesz, bo to miałby być sprzęt dla babci więc kilka pytań w związku z tym:

  1. Byłaby możliwość zmiany motywu na bardziej jasny? Osobiście uważam, że ciemne znaczy lepsze dla oczu, ale pytam “na zaś”.
  2. Byłaby możliwość zmiany języka na polski? Czy próbować się tego dowiadywać na forach społeczności?
  3. Są dwie wersje instalek: bl-Hydrogen-i386_20160710.iso i bl-Hydrogen-i386+NonPAE_20160710.iso, jaką byś dla mnie zalecił?

To w zasadzie tyle. Myślałem początkowo nad Lubuntu albo czymś takim, ale skoro proponujesz takie lekkie cudo to grzech nie spróbować, wszak każdy wolny megabajt dla aplikacji z tego jednego gigabajta jest na wagę złota.

@anon24507525: To jest “gotowiec” - niczym się praktycznie nie różni od np. jakiegoś *buntu, czy Minta, który nie jest praktycznie niczym innym, jak “odpowiednio” skonfigurowanym Debianem sprzed pół roku zanim się takie *buntu pojawi. Innymi słowy - to co widziałeś, to dostaniesz po instalacji.

Odpowiadając na Twoje pytania (zachowana numeracja):

  1. OpenBox jest jednym z najbardziej konfigurowalnych WM. Tematów od groma. Zerknij: https://www.box-look.org/browse/cat/140/ord/latest/
  2. Tak - jest taka możliwość (niestety nie instalowałem Bunsena i nie wiem, czy ma on wybór języka przy instalacji; z ciekawości spróbuję). Tutaj: https://pl.maboxlinux.org/ możesz sobie popatrzeć jednak na “konkurencję”, czyli Manjaro+OpenBox w dodatku spolszczone. Cały gotowy plik konfiguracyjny jest tu: https://pl.maboxlinux.org/forums/topic/menu-glowne-po-polsku-plik-schema-pl/#post-517
  3. PAE to jest wersja 32bitowych systemów, które mają obsługiwać więcej niż 4GB RAM. W przypadku tego netbooka to Ci nie grozi, zatem możesz spokojnie użyć “zwykłej”.

BTW. Jest jeszcze jedna dystrybucja, która winna być spolszczona (wszak polska), która również posługuje sie OB i też oparta na Debianie - to Sparky Linux: https://sparkylinux.org/ Wersja z OB to bodaj MinimalGUI. Dodatkowo masz polskie forum, masz też pewne narzędzia, których gdzie indziej nie uświadczysz.

Która “lepsza”? Powiedzmy porównywalne. Bunsen/CrunchBang moża mieć więcej dokumentacji, szczególnie po angielsku. Sparky winien mieć więcej po polsku. Nigdy się jednak nad tym nie zastanawiałem i nie sprawdzałem. Ważne, że obie “ludzie” sobie chwalą.

I teraz odpowiedź na niezadane przez Ciebie pytanie: skoro jest Mabox, który jest od razu po polsku, to dlaczego nie? Otóż Mabox potrzebuje podczas instalacji 1GB RAM (choć sam zadowala się ułamkiem tego) oraz jest to dystrybucja typu rolling release. Możesz mieć z nią więcej “zachodu” niż w przypadku Debiana, którego - jak napisałem - będziesz aktualizował raz na jakiś czas. Chyba, że masz stały dostęp do tego komputera i po prostu gdy się w Mabox wyświetli “aktualizacja”, to klepniesz i się samo zaktualizuje. Zaletą Mabox jest na pewno, niewielka jak na razie, ale oddana społeczność, szczególnie związana z osobami, które ją utworzyły i która jest chętna służyć pomocą.

1 polubienie

@pavbaranov Dziękuję Ci za wyczerpujące i satysfakcjonujące odpowiedzi, super się takie czyta. Postawiłem na SparkyLinux ze względu na jego polskość i większą szansę uzyskania wsparcia w rodzimym języku. Osobiście bardziej mi się podoba Bunsenlabs ze względu na ciekawy degisn i pochodzenie od CrunchBanga o którym kiedyś wiele dobrego czytałem i słyszałem. Chyba nawet postawię go u siebie z ciekawości, już dawno nie majstrowałem przy Linuxach. Mabox też niczego sobie, gdyby netbook był trochę mocniejszy wybrałbym pewnie to ze względu na lekką znajomość Manjaro z przeszłości i sentyment do tego distro. Tak czy inaczej jeszcze raz dzięki!

@anon24507525 - Na “upartego” to i Mabox winien się na nim zainstalować (to kwestia wyłącznie instalacji, bowiem już po niej wszystkie 3 winny mieć mniej więcej podobną zasobochłonność). Skoro jednakże ma to być “komputer dla babci”, to sądzę, że lepszym wyborem może się okazać jakaś wydawnicza dystrybucja (Ty będziesz miał mniej zachodu).

Jeśli chodzi o wszelkie kwestie konfiguracyjne, to w zasadzie winny być one przenaszalne pomiędzy różnymi dystrybucjami dla tej samej wersji OpenBox (aktualna to 3.6, ale o ile wiem, od 3.4 nie dokonano tu jakichś raptownych zmian); ważne, by nie mieszać wystrojów dla 2.x z 3.x bo to się może nie udać. Pliki konfigurujące te same narzędzia (jak np. tint2 itp.) - są takie same. Nadto jeśli interesował Cię będzie jakiś wystrój specyficzny dla innego OB opartego o Debiana (np. salentos), to prawdopodobnie można będzie również skorzystać z jego rozwiązań (w tym nawet paczek, choć to już dość mocno hardcore’owe podejście i trzeba wiedzieć co się robi i jeśli nie będziesz wiedział jak to poprawnie zrobić, czy w ogóle jak poprawnie skonfigurować, zmienić OB - to lepiej spytaj).

Przy okazji - jeśli wystrój Bunsena Ci się podoba: https://www.box-look.org/p/1166838/

BunsenLabs uruchomiłem na jednym rdzeniu 1.6Ghz i 256MB ram i starym dysku ATA 40GB (komp z 2003r). Tam chodził znośnie, więc tutaj nie będzie żadnego problemu. Mógłbyś kolego mix4 na pulpicie za pomocą “idesk” utworzyć dla babci aktywatory do kilku najczęściej używanych programów, by nie musiała dopatrywać się ich nazw w maciupkim menu openboksa. Myślę, że powinna być wówczas zadowolona. Osobiście poszedłbym jednak w stronę czystego Debiana stable (również z Openboksem) + pełne spolszczenie. BunsenLabs postawiłbyś jednak najszybciej :slight_smile:

dzieki jeszcze raz po instalce gtenprint mi poszlo ma Manjaro KDE 17 RC1 :smile:

Ps. sry za brak pl znakow ale jestem na LIve i nie ma tu polskiego j.