Jaki procesor najlepszy, dla (starej) płyty głównej? ASUS P5QL-E (Aktualizacja: podkręcanie procesora)

Temat do przemyślenia. Platforma stara, inwestycja w nią mało opłacalna, nie ma przyszłości.

No tu bym nie wyrokował, procek i RAM stówki nie powinny przekroczyć, a komputer do internetu, czy nawet do starszych gier jeszcze posłuży ze 3 lata po tym rozbudowaniu. Zawsze też można oddać rodzicom/dziadkom/chrześniakowi, czyli nie zmarnuje się zupełnie. :wink:

Kiedyś to będzie komputer zastępczy, rozumiesz. Nie mam zamiaru go sprzedawać, oddawać. Taki tam klasyk, którego będzie można kiedyś w muzeum komputerów podziwiać. ,:rofl:
W tygodniu rozejrze się za prockiem, ramem.

No właśnie, “nie powinny”. Patrzę na oferty Allegro/OLX i łapię się za głowę, ludzi pogrzało z cenami. Wychodzi na to, że mam majątek pod biurkiem :wink:

Janusze biznesu tzw. Widziałem ceny. Co niektórzy próbują chyba w ten sposób wzbogadzić się, jakby rzeczywiście było na czym.

Chyba, że coś z serii Q9xxx. Widzę, że np. Q9300 są w rozsądnych cenach.

Z pocątku brałem też pod uwagę Q9300, np. to: https://allegro.pl/oferta/intel-core-2-quad-q9300-2-50ghz-6mb-fv23-8681415035

Zamawiam Q9300. Dysk, ram, innym razem wymienię.

Pamiętaj, żeby przed podmianą procka upewnić się, że masz BIOS w takiej wersji, która wspiera Q9300 (czyli co najmniej 0602).

Ok, w innym razie nie odpali się system?
Mam wersję 1104 (najnowsza): https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5QLE/HelpDesk_BIOS/
0602 nie ma, zaczyna się od 0705.

Tak, na starym BIOS nie odpali się. Ale skoro masz najnowszą, to nie ma tematu.

Pastę kup! :slight_smile:

No to świetnie.
Za 2/3 dni przyjdzie procesor. Przekonałem się do niego. Wydajność sto razy lepsza w grach, niż obecny E7400.
A pasta w zestawie jest! :smiley:

Może skończą się też problemy z Firefox’em, który rwie filmy tylko na jutubach.

Procesor wymieniony, komputer złożony, wszystko zadziałało od kopa.


Przy wymianie procesora dowiedziałem się jeszcze, że już nie było pasty termoprzewodzącej na CPU. :smiley:
A o dziwo temperatura na CPU, zawsze była w normie.

To teraz OC :slight_smile:

OC jeszcze musi poczekać. :slight_smile:
Pierwszą wymianę procesora mam za sobą. Nic trudnego.

Czuć różnicę w szybkości, co:)?

Zgadza się, to był dobry wybór. :slight_smile:

… a jak już dojrzejesz do OC, to wal jak w dym :smiley:

Tzn? :joy: Q9300 na ile maksymalnie, bezpiecznie można podkręcic?

Na moje oko do 3,5GHz powinieneś dojechać.