Jaki procesor najlepszy, dla (starej) płyty głównej? ASUS P5QL-E (Aktualizacja: podkręcanie procesora)

Ok, to innym razem, poczytać muszę jeszcze o OC.
Teraz to i filmy bez najmniejszego problemu w 1080p60 na YouTube mogę oglądać, wcześniej tylko na 720p60.

Tu masz długi poradnik w lengłidżu:

Wygląda przerażająco, ale quady 775 kręci się bardzo przyjemnie. I bezpiecznie.

Dzięki, w wolnej chwili poczytam.

Szukam odpowiedzi na dwa pytania.
Mianowicie, czy podkręcanie procesora, skraca jego żywotność? Jeśli tak, o ile?
Konieczne jest bawienie się z napięciem, jeśli wykonuje się podkręcanie procesora?

Żywotność procesora skraca wysoka temperatura, więc przy OC ważne jest porządne chłodzenie.

Napięciem stabilizuje się procesor, przy większych wartościach FSB trzeba również podnieść napięcie. Ale jeśli robisz to we wskazanych przed producenta granicach (dla Q9300 jest to przedział 0.8500V-1.3625V), nie musisz się niczego obawiać. Dopiero przekroczenie maksymalnego dopuszczonego woltażu jest dla procka niebezpieczne.

Jeśli przekrocze granicę napięcia, komputer odpali się, czy wyłaczy po chwili? Jak to wygląda w rzeczywistości. To samo z procesorem. Jeśli jego maksymalną, bezpieczną wartość przekroczy się, komputer również nie odpali się?

Nieznaczne przekroczenie jest dopuszczalne - czytałem o ludziach, co “puszczali” Q6600 na 1,6V, a max tego procesora to 1,5 V. Ale były to chwilowe wartości, do benchmarków, natomiast codzienna praca na zbyt wysokim napięciu doprowadzi do spalenia CPU.

Komputer wyłączy się automatycznie jeśli przekroczysz krytyczną temperaturę dla procesora. Ale zbyt wysokie napięcie prawdopodobnie ubije go w kilka chwil. Chociaż mówią, że stare quady są niezniszczalne :slight_smile:

Wolałbym uniknąć takiej sytuacji.
No to pozostaje mi dowiedzieć się, ile Q9300 może mieć maksymalną, bezpieczną wartość MHz.

To już zależy od konkretnego egzemplarza. Jeden podkręci się na 3,5, drugi nie da się podkręcić wcale. Sam musisz znaleźć odpowiedź na to pytanie, podkręcając i testując benchmarkami stabilność procka.

Wczoraj odpaliłem GTA 5 na Q9300. Mogę w miare płynnie grać na średnio/wysokich ustawieniach graficznych w FHD. Tego to nie spodziewałem się.

On taki tragiczny nie jest, kupić nikomu PC na Quadzie nie doradzam, ale modernizacja dziadka ma sens. BTW. jaką kartę masz?

Sądzę, ze jak Gom mówi o podbijaniu do 3.500 to z 2,500 do 3.000 powinieneś bez żadnego ryzyka wyciągnąć, a potem pewnie do 3.5 też dobijesz. Samego OC nie bój, delikatne nie popsuje niczego a warto, dodatkowo masz tu speca, który sobie zęby na Quadach połamał, czyli nie robisz na zywioł i po amatorsku. :wink:

To ja jeszcze dodam, że warto zacząć OC bez podnoszenia napięcia.

Napięciami można zacząć bawić się, gdy mniej więcej (z naciskiem na więcej) się wie co i o ile można podnieść.
Ale często to w ogóle nie jest konieczne, ja swój procesor 2,6 GHz przetaktowałem na 3,4 GHz ot tak, tylko bawiąc się częstotliwościami i dzielnikami (to też ważne), a napięć w ogóle nie ruszałem.

Radeon HD 7770 1GB.
Wczoraj 2 godziny grałem w GTA V. Komputer przez ten czas był cały czas zimny, więc, daje rade z chłodzeniem i całą resztą. Pasta termoprzewodząca nałożona przeze mnie na procesoreze, została dobrze nałożona, można by rzec.

Chcę podkręcić procesor, bez podnoszenia napięcia (z napięciem kiedy indziej zacznę bawić się).
Procesor podkręca się w biosie, czy jakimś programem? Wiadomo, ile maksymalnie można podkręcić Q9300 bez podnoszenia napięcia?
No i gdybym chciał wrócić do domyślnych wartości procesora, wystarczy że przywrócę bios do domyślnych ustawień?

Podkręcasz w BIOS. Jeśli nie chcesz ruszać napięć, to odczytaj w BIOS jaka jest aktualna wartość napięcia i ustaw ją na sztywno - domyślnie napięcia ustawione są na AUTO.

Podbijanie częstotliwości realizujesz przez zwiększanie wartości FSB. Zanim zaczniesz podkręcanie ustaw dzielnik na najwyższy możliwy oraz częstotliwość PCI na 100 MHz.

Ok. Wciąż szukam jeszcze, ile mogę podkręcić maksymalnie, bez podnoszenia napięcia. Żeby później nie być zdziwiony.

Tego nikt Ci nie powie. Każdy procek ma swoje indywidualne właściwości. Bez testów się nie obejdzie.

Podnoszenia napięcia nie ma się co bać :slight_smile:

No ok, myślę że od razu podniosę na 3HGz.
Jak później sprawdzić po podkreceniu, czy wszystko jest w normie?

Benchmarki: Prime95, AIDA.

Edit: fotki z mojego BIOSu, może coś podpowiedzą.

Dzięki, przydadzą się do porównania, przed podkręcaniem procesora.