Kupiłem nowy laptop i się zawiesza?

Kiedyś na innym laptopie z myszką też taki problem miałem

Nowy laptop, który właśnie wyjąłeś z pudełka nawet z zainstalowanym systemem przez producenta i przytłoczony jego aplikacjami powinien działać płynnie i nie sprawiać żadnych problemów. Jeżeli masz takie problemy z laptopem który zachowuje się tak od pierwszego uruchomienia zanim cokolwiek zdążyłeś sam na nim zainstalować to powinna zapalić się lampka alarmowa.
Możesz spróbować na przykład zainstalować czysty system pobrany ze strony MS jak problemy nie znikną to radziłbym go zwrócić.

… a obrazu nie rwało? To objaw niskich fps dla mnie.:wink:

Właśnie fps’y nie były niskie bo było 60 (miałem włączone MSI Afterburner) więc to chyba nie w tym problem

Czy jeśli nie mam żadnego klucza do Win 10 to mogę to zrobić, taki jakby reinstalacja? Bez utraty danych? Był chyba taki program od MS co naprawią i instaluje brakujące pliki?

Jeżeli kupiłeś laptopa z systemem to nie musisz mieć klucza. System aktywuje się automatycznie zaraz po połączeniu z siecią. Prawdopodobnie pytanie o klucz się nie pojawi przy instalacji a jeżeli się pojawi to pomijasz ten krok.
Dane będą utracone. Przynajmniej te na partycji systemowej.
Ważne: ze strony MS musisz pobrać taką samą wersję systemu jaką kupiłeś razem z laptopem. To znaczy HOME lub PRO.

Czy jeśli system mam na dysku C a gry na D to stracę gry czy nie? Bo z moim internetem pobieranie gier trwa wieki, ale problem z zawieszaniem zniknął to jeszcze pomyśle o reinstalacji Windows’a

Jeżeli gry instalowałeś przez instalator to je stracisz. Bo trzeba będzie je prawdopodobnie jeszcze raz zainstalować. Po prostu na świeżo postawionym systemie przestaną działać.

Może ściągnę jakieś sterowniki do myszki i program do sterowania myszką bo myszka posiada taki program ale nie miałem czasu go pobrać, i może zniknie problem z pływaniem myszki

… a może podepniesz do testu myszke bez programu, bez sterownika, taką za 10 zł z hipermarketu? Może nawet taka masz, bo mam niejasne wrażenie, ze kupiłeś super mysz z programami do konfiguracji klawiszy… Później zaś, przy obciążonym laptopie, ten cały wspaniały program łapie laga. :slight_smile:

No znajdę gdzieś w domu inną myszkę, podłącze, i zobaczę czy problem nadal występuje :+1:

A przyznaj się tak szczerze. Nie zaśmieciłeś tego laptopa instalując na przykład na nim gry i aplikacji z podejrzanych źródeł typy torrenty, wazery itp? :wink:

Nie instalowałem gier i aplikacji z nie znanych źródeł, gry mam pobrane z Steam i Epica ( z Epica się jeszcze pobiera i nie wiem czy tam też jest problem, z Steam gram na razie Śródziemie : Cien Wojny, i tu występuje problem z myszką)

Teraz znowu nie wykrywa zintegrowanej karty jest ukryta w menedżer urządzeń i pisze

Znowu działa :thinking:
Przechwytywanie

Jaką masz datę sterownika? Sprawdź na stronie producenta czy nie ma aktualniejszej wersji.

Sprawdzę potem datę sterowników bo nie jestem przy laptopie aktualnie, ale aplikacja Intel Driver & Support Assistant pokazuje że jest dostępna aktualizacja ale piszę coś takiego:
"Installing this Intel generic graphics driver will overwrite any customized driver from your Computer Manufacturer (OEM).

OEM drivers are handpicked, customized, and validated to resolve platform-specific issues, enable features and enhancements, and improve system stability. Intel’s generic graphics drivers are intended for testing, and we recommend using drivers from Lenovo. Report any issues found with this driver to Intel. "

Przetłumaczone:
„Zainstalowanie tego ogólnego sterownika karty graficznej Intel spowoduje nadpisanie dowolnego niestandardowego sterownika od producenta komputera (OEM).

Sterowniki OEM są starannie dobierane, dostosowywane i weryfikowane w celu rozwiązywania problemów specyficznych dla platformy, włączania funkcji i ulepszeń oraz poprawy stabilności systemu. Ogólne sterowniki graficzne firmy Intel są przeznaczone do testowania i zalecamy korzystanie ze sterowników firmy Lenovo. Zgłoś wszelkie znalezione problemy z tym sterownikiem do firmy Intel. "

A od Lenovo dzisiaj sprawdzałem i była dostępna tylko nowa wersja BIOS która pobrałem (laptop z nowym BIOS zaczyna później chodzić jak suszarka przy wyższych temperaturach), na stronie Intela mam dostępna aktualizacja ale jak mówiłem piszę to co napisałem wyżej

I karta zintegrowana działa chyba z włączonym trybem hybrydowym w “Lenovo Vantage” ale nie jestem pewien jeszcze sprawdzę z tego co czytam to muszę prawdopodobnie wyłączyć tryb hybrydowy odinstalować to Lenovo Vantage i w BIOS zmienić opcję Graphic Device z Discrete na Switchable (ale nie jestem pewien):thinking:a z aktualizacją prosto od Intel to nie jestem pewien czy ją robić z względu tego ostrzeżenia od Intela :thinking:

Teraz chyba rozumiem co wywołało te ścinki laptopa bo odkąd włączyłem tryb hybrydowy to znikły

Każdy producent ostrzega, że sterowniki do laptopa należy instalować od producenta laptopa a nie producenta układu. AMD robi identycznie. Jeżeli są nowsze sterowniki na stronie Lenovo to zainstaluj te od Lenovo.

Od Lenovo mam już chyba wszystkie aktualizacje, to sterowniki chyba aktualne dzisiaj jeszcze sprawdzę

Postanowiłem że odinstaluje Lenovo Vantage, i włączę zintegrowaną kartę graficzną w BIOS (jak miałem Lenovo Vantage to opcja włączenia karty w BIOS była ukryta) tylko brakuje mi jednej funkcji tego programu że blokuje poziom naładowania baterii na 60% i że to przedłuża żywotność baterii (czy to prawda?) Da się to włączyć jakoś inaczej w systemie?