Laptop "muli" po włączeniu/wybudzeniu

Mam taki problem, że jak wyłącze laptopa zamykając system, a po 12h wracając ze szkoły włącze go to strasznie “muli”. Np opera włącza się po 30 sekundach O.o. FPS w grach są na bardzo niskim poziomie (np. z 200 do 15). I muszę uruchomić go ponownie. Mam też ten sam problem, gdy go uśpie i nawet jak po 5 sekundach włącze to i tak muli… Laptop jest nowy, ma miesiąc. Spec: ryzen 5 2500u, amd rx 560x, 8gb, w10. Używałem ADWCleaner (tak się chyba nazywa) i znalazł jeden plik, który wrzucił do kwarantanny. Przywróciłem ust. fabryczne planu zasilania. I nic.

EDIT: Dysk i procesor nie są obiążone powyżej 5% a ram na jest na40%.

Sprawdź czy są i pobierz wszystkie proponowane aktualizacje: Ustawienia > Aktualizacje…
W ten sposób, po wykonaniu tego, laptop nie będzie “obciążony” internetem.
Poza tym, w przypadku Win10 nie radzę korzystać z usypiania lub hibernacji. Przynajmniej na jakiś czas, na próbę.

W grach , czy w idle? Jakbyś mógł, to zrób też HDTune z Live CD. Teoretycznie jest nowy, ale może być też tak, że coś z dyskiem i ma problem z dostępem do zeswapowanych / nowych danych.

Idle.

Nie bardzo wiem, co masz na myśli. Chodzi o przetestowanie dysku programem HDTune?

Jakbyś mógł, pewnie nic nie wyjdzie, ale jak w idle masz 40% ram,to przy krzystaniu może coś potencjanie zapisywać na hdd

Jak na razie wysyłam tylko 2 elementy. Error scan planuję zrobić w nocy, ponieważ zajmie to kilka ładnych godzin.


mało ramu słaby procesor

Robiłeś z LiveCD, czy z odpalonego Windowsa z jakimiś kartami etc? dla pewności zrób z Live CD jeszcze raz.
Ten drugi rysunek, jeżeli się potwierdzi, wskazuje , ze jest problem z dyskiem - taka dolina nie powinna mieć miejsca w nowym (? prawda, nowy? jak tak-gwarancja)

Ten dysk twardy wygląda na uszkodzony, lub podczas testu potężnie obciążony jakimś procesem(ami) oprócz HDTune (vide mój pierwszy post). Testy wykonuj mając pewność, że system nie jest obciążony zbędnymi czynnościami.
Czy to jest oryginalny dysk tego laptopa, czy dokupiony?
Pokaż jeszcze obrazek z Crystal Disk Info (może być portable): https://www.dobreprogramy.pl/CrystalDiskInfo,Program,Windows,27691.html

Z odpalonego Windowsa, 2 razy. Wynik ten sam. Jak zrobic z Live CD?

Mam pewność.

Oryginalny.

Ciekawe! Dysk prawie nieużywany! Jeśli takie, jak wyżej, testy HDTune będą powtarzalne, to niestety dysk jest uszkodzony. Dla pewności (czy nie wina płyty głównej) trzeba by go podłączyć do innego, sprawnego komputera (inny kontroler dysku) i tam wykonać test HDTune oraz Crystal Disk Mark (nie Info!)

Z live CD wieksza zabawa, masz obok gdzies 2 komputer żeby na chwile podpiac jako nie aktywny ten dysk i sprawdzić?
Ogólnie live CD: obraz sysemu (linuks/windows-> Rufus->na klucz usb-> testujemy :wink:
(można podobno jeszcze windows go z poziomu windowsa chyba zrobić, ale nie próbowałem nigdy)

Nie jestem w stanie podłączyć go do innego komputera. Miałem również problem z USB w tym laptopie Problem z portem USB. Raz działa, raz nie
Co o tym sądzisz? Może to faktycznie wina płyty głównej.

Co sądzę, właściwie napisałem wszystko wyżej, jednak trudno wyrokować co do - jednak drogiego sprzętu - nie sprawdzając go na innym komputerze. Jeśli dysk wykaże na innym sprzęcie zupełnie normalne wyniki testów HDTune, można będzie z dużą pewnością twierdzić, że w Twoim laptopie wina leży po stronie płyty głównej.
Graficznie taki normalny test dysku HDD (nie SSD!) powinien mniej więcej tak wyglądać:
Bez%C2%A0tytu%C5%82u

W HDTune zrobiłem Error Scan i nic nie wykryło. Sam nie wiem, czy oddawać teraz na gwarancje. Znając “fachowców” dostanę go po świętach albo po Sylwestrze. Swoją drogą, szwagrowi oddali laptopa po pół roku ponieważ go “zgubili”. Lecz nie o to chodzi. Nie powinienem mieć w kartonie jakiejś karty gwarancyjnej? Mam tylko fakturę i instrukcję obsługi.

Niestety Windows nigdy dobrze nie pracował usypiany.
Niezależnie od komputera i wersji systemu zawsze miałem problemy z usypianiem i wybudzaniem.