LTE Band

(MatX_) #61

Pewnie na tym dalszym BTS’ie było odpalone pasmo 2600 i do niego łączył się modem.
Wynika to z konfiguracji sieci operatora. który przerzuca klienta na pasmo o większej pojemności, mimo gorszego sygnału.

Trochę deklasuję tą stabilność w Agregacji, o której pisałeś we wcześniejszych postach tutaj. Dla mnie stabilnośc w Agregacji pasm to to, że nie przełącza mnie na dalszy BTS bo operator coś sobie ubzdurał.

Tu masz parametry sygnału LTE z agregacją z dalszego nadajnika. Nie wiem gdzie po Cell ID można znaleźć, który to BTS? Na tym dalszym BTSie mam 1-2MB/s przy pobieraniu gdzie na bliższym w Agregacji mam nawet czasem 8MB/s w T-Mobile LTE do 60Mb/s. Pisze w MB bo mi się nie chce robić razy 8 na Mb :wink:

Tak wygląda Na wymuszonym 1800Mhz (Band 3). Widać po Cell ID, że łączy z innym nadajnikiem i po sile sygnału w kreskach na zrzucie. Prędkośc rzędu 5-6MB/s.

(MatX_) #63

Na pierwszym screenie sygnał nie jest kiepski, ale widać po SINR, że stacja jest mocno obciążona stąd taka a nie inna prędkość.
Na drugim sygnał jest idealny, SINR lepszy, choć trochę dalej mu do ideału.

Nie chodzi o ideał sygnału. Chodzi o to, ćzemu od miesiąca w Agregacji T-Mobile przeżuca mnie na bardziej obciążony i oddalony BTS?

(MatX_) #65

Niestety o to musisz zapytać T-Mobile. Nie jest to prawidłowe zachowanie przy takim sygnale z bliższej stacji.

Fakt jest jeden, że twoja stabilnośc w Agregacji na moim przykładzie jest zaprzeczona :slight_smile: Bo majac wymuszone pasmo bierze z najlepszym sygnałem BTS, a w agregacji operator robi co chce.

(MatX_) #67

Każdą technologię da się"skopać" słabym konfigiem, który nie działa jak trzeba. Z Doświadczenia wiem, że T-Mobile i Orange mają najgorzej zrealizowaną agregację, Play wzorowo a Plus z agregacji korzysta najrzadziej.

Wiekszośc routeró w tym Huawei-je jadą na automacie czyli jak odbiorą z BTSa agregację to na niej jada. Asus daje na sztywno wymuszenie częstotliwości. Miałem router hotspot od Zyxela i oni na swojej stronie w specyfikacji pisali jakie metody agregacji pasm obsługuje, jakie Band z jakim band. Asus tego nie podaje, ale wolę mieć wolniej 2MB/s czy 1MB/s, ale z bliższego nadajnika niż zastanawiać się czemu nagle mam z 5MB/s 900KB/s. Play może robi wzorowo agregację, ale ma o wiele wiele bardziej zapchane BTSy niż T-Mobile i Orange i ich dużo mniej. Jakby mieli oferte jak T-Mobile bez limitu pobierania, ale z limitem prędkości to by było ciekawie, a tak w tej kwesti T-Mobile nokautuje konkurencje. Szczególnie tam gdzie światłowód za naszego życia raczej nie dopełznie :slight_smile:

(MatX_) #69

Każdy operator ma swoje problemy; Play zapchane stacje, Networks kiepską agregację i konfigurację sieci.
Cały czas z tym walczą, więc wszystko idzie w dobrym kierunku.
Żaden operator w najbliższym czasie raczej nie wprowadzi takiej oferty jak T-Mobile, bo cała 3 obsługuje kumulujący się co roku ogromny ruch. T-Mobile ma mniej klientów i sporo BTS’ów więc może sobie na to pozwolić.

Nie tylko swoich, ale tez współdzielonych z Orange. Ten BTS co ma lepsze parametry sygnału na moich wyżej zrzutach, na BTSSearch jest oznaczony Orange, reszta są oddalone 5-7-9, 12 km ode mnie, a jednak T-Mobile przezuca w agregacji mnie gdzie indziej. Mozę po prostu T-Mobile w agregacji wymusza łączenie z BTSem swoim, a nie tym z Orange, do mnie najbliższym, na tomisat wymuszając na Asusie 1800Mhz łapie tam gdzie lepszy, silniejszy sygnał.

(MatX_) #71

BTSy tak, ale częstotliwości mają oddzielne (poza 1800, które powoli rozdzielają), więc nie wpływa to na klientów tej drugiej sieci.

Na razie jade na wymuszonym 1800Mhz może z czasem T-Mobile przestanie świrować z ta agregacją i wymuszaniem gorszego BTSa.

Napisałem przez to iBOA do T-Mobile z tymi BTS-ami. Facet zadzwonił do mnie, zresetował jakieś punkty dostępu. Po mniej więcej ponad pół godzinie Asus 4G-AC68U ponowny rozruch ze strony konfiguracyjnej i połączył się z tym gorszym BTSem, po chwili Asus wywalił, że karta Sim nie właściwa. Jeszcze raz ponowny rozruch routera i połączył się z tym najbliższym automatycznie z ustawieniem Band LTE na Auto w konfiguracji modemu LTE w routerze. Może się to komuś info przyda :slight_smile:

Lekki odkop :grin::grin:

Czy agregacja 2 lub 3 pasm zależy tylko od urządzenia końcowego (router, modem LTE) czy też od nadajnika, stacji bazowej?

(MatX_) #75

Obu.

Gdzie i jak sprawdzić jaką agregację obsługuje nadajnik, z którym się łącze po Cell ID??

(MatX_) #77

Nigdzie. W Orange, T-M i Plusie agregowane są wszystkie pasma jakie dany BTS obsługuje, pełny komplet pasm w tych sieciach 800+1800+2100+2600, w Play jedynie 3 pasma z 4 dostępnych, zamiennie.

Warto inwestować w router Cat. 12 dla stabilności w agregacji, a nie tylkow kwestii prędkości mając Cat.6. Mówię o modemie w routerze :slight_smile:

(MatX_) #79

Nie wiem, zależy czy BTS z którego korzystasz ma więcej niż 2 pasma LTE. Cat 6 agreguje max 2 częstotliwości.
Mała poprawka, w Plusie jest jeszcze pasmo 900.

Na Asus 4G-AC68U sprawdzałem łączył się z 1800, 800 i 2600. Z 2100 nigdy nie połączył się.