LTE Band

Pewnie na tym dalszym BTS’ie było odpalone pasmo 2600 i do niego łączył się modem.
Wynika to z konfiguracji sieci operatora. który przerzuca klienta na pasmo o większej pojemności, mimo gorszego sygnału.

Trochę deklasuję tą stabilność w Agregacji, o której pisałeś we wcześniejszych postach tutaj. Dla mnie stabilnośc w Agregacji pasm to to, że nie przełącza mnie na dalszy BTS bo operator coś sobie ubzdurał.

Tu masz parametry sygnału LTE z agregacją z dalszego nadajnika. Nie wiem gdzie po Cell ID można znaleźć, który to BTS? Na tym dalszym BTSie mam 1-2MB/s przy pobieraniu gdzie na bliższym w Agregacji mam nawet czasem 8MB/s w T-Mobile LTE do 60Mb/s. Pisze w MB bo mi się nie chce robić razy 8 na Mb :wink:

Tak wygląda Na wymuszonym 1800Mhz (Band 3). Widać po Cell ID, że łączy z innym nadajnikiem i po sile sygnału w kreskach na zrzucie. Prędkośc rzędu 5-6MB/s.

Na pierwszym screenie sygnał nie jest kiepski, ale widać po SINR, że stacja jest mocno obciążona stąd taka a nie inna prędkość.
Na drugim sygnał jest idealny, SINR lepszy, choć trochę dalej mu do ideału.

Nie chodzi o ideał sygnału. Chodzi o to, ćzemu od miesiąca w Agregacji T-Mobile przeżuca mnie na bardziej obciążony i oddalony BTS?

Niestety o to musisz zapytać T-Mobile. Nie jest to prawidłowe zachowanie przy takim sygnale z bliższej stacji.

Fakt jest jeden, że twoja stabilnośc w Agregacji na moim przykładzie jest zaprzeczona :slight_smile: Bo majac wymuszone pasmo bierze z najlepszym sygnałem BTS, a w agregacji operator robi co chce.

Każdą technologię da się"skopać" słabym konfigiem, który nie działa jak trzeba. Z Doświadczenia wiem, że T-Mobile i Orange mają najgorzej zrealizowaną agregację, Play wzorowo a Plus z agregacji korzysta najrzadziej.

Wiekszośc routeró w tym Huawei-je jadą na automacie czyli jak odbiorą z BTSa agregację to na niej jada. Asus daje na sztywno wymuszenie częstotliwości. Miałem router hotspot od Zyxela i oni na swojej stronie w specyfikacji pisali jakie metody agregacji pasm obsługuje, jakie Band z jakim band. Asus tego nie podaje, ale wolę mieć wolniej 2MB/s czy 1MB/s, ale z bliższego nadajnika niż zastanawiać się czemu nagle mam z 5MB/s 900KB/s. Play może robi wzorowo agregację, ale ma o wiele wiele bardziej zapchane BTSy niż T-Mobile i Orange i ich dużo mniej. Jakby mieli oferte jak T-Mobile bez limitu pobierania, ale z limitem prędkości to by było ciekawie, a tak w tej kwesti T-Mobile nokautuje konkurencje. Szczególnie tam gdzie światłowód za naszego życia raczej nie dopełznie :slight_smile:

1 polubienie

Każdy operator ma swoje problemy; Play zapchane stacje, Networks kiepską agregację i konfigurację sieci.
Cały czas z tym walczą, więc wszystko idzie w dobrym kierunku.
Żaden operator w najbliższym czasie raczej nie wprowadzi takiej oferty jak T-Mobile, bo cała 3 obsługuje kumulujący się co roku ogromny ruch. T-Mobile ma mniej klientów i sporo BTS’ów więc może sobie na to pozwolić.

Nie tylko swoich, ale tez współdzielonych z Orange. Ten BTS co ma lepsze parametry sygnału na moich wyżej zrzutach, na BTSSearch jest oznaczony Orange, reszta są oddalone 5-7-9, 12 km ode mnie, a jednak T-Mobile przezuca w agregacji mnie gdzie indziej. Mozę po prostu T-Mobile w agregacji wymusza łączenie z BTSem swoim, a nie tym z Orange, do mnie najbliższym, na tomisat wymuszając na Asusie 1800Mhz łapie tam gdzie lepszy, silniejszy sygnał.

BTSy tak, ale częstotliwości mają oddzielne (poza 1800, które powoli rozdzielają), więc nie wpływa to na klientów tej drugiej sieci.

Na razie jade na wymuszonym 1800Mhz może z czasem T-Mobile przestanie świrować z ta agregacją i wymuszaniem gorszego BTSa.

Napisałem przez to iBOA do T-Mobile z tymi BTS-ami. Facet zadzwonił do mnie, zresetował jakieś punkty dostępu. Po mniej więcej ponad pół godzinie Asus 4G-AC68U ponowny rozruch ze strony konfiguracyjnej i połączył się z tym gorszym BTSem, po chwili Asus wywalił, że karta Sim nie właściwa. Jeszcze raz ponowny rozruch routera i połączył się z tym najbliższym automatycznie z ustawieniem Band LTE na Auto w konfiguracji modemu LTE w routerze. Może się to komuś info przyda :slight_smile:

Lekki odkop :grin::grin:

Czy agregacja 2 lub 3 pasm zależy tylko od urządzenia końcowego (router, modem LTE) czy też od nadajnika, stacji bazowej?

Obu.

Gdzie i jak sprawdzić jaką agregację obsługuje nadajnik, z którym się łącze po Cell ID??

Nigdzie. W Orange, T-M i Plusie agregowane są wszystkie pasma jakie dany BTS obsługuje, pełny komplet pasm w tych sieciach 800+1800+2100+2600, w Play jedynie 3 pasma z 4 dostępnych, zamiennie.

Warto inwestować w router Cat. 12 dla stabilności w agregacji, a nie tylkow kwestii prędkości mając Cat.6. Mówię o modemie w routerze :slight_smile:

Nie wiem, zależy czy BTS z którego korzystasz ma więcej niż 2 pasma LTE. Cat 6 agreguje max 2 częstotliwości.
Mała poprawka, w Plusie jest jeszcze pasmo 900.

Na Asus 4G-AC68U sprawdzałem łączył się z 1800, 800 i 2600. Z 2100 nigdy nie połączył się.