Macbook Air M1 błąd utworzenia konta

Witam
Albo ja mam jakiś wybrakowany model albo niewiem…
Od rana komputer zachowuje sie dziwnie… Przy uruchomieniu
połowa aplikacji nie startuje z systemem tylko po paru minutach…
Niektórych aplikacji niedało się uruchomić w ogóle… Wymuszenie zamknięcia zawiesza komputer. Nie można wyłączyć ani uruchomić komutera inaczej jak na sztywno trzymając klawisz zasilania.

Więc postanowiłem, że wgram system na czysto. Pobrałem nowego BigSura 11.2.3 z AppStore i załadowałem na pendrive… Instalacja przebiegła ok aż do momentu tworzenia konta na komputerze.


Robiłem już kila takich formatów i niebyło problemów aż do dziś. Ani wersja z pendriva ani automatyczna reinstalka appla przez internet nic niedało. W obu przypadkach dochodze do tego samego efektu…

Masz może innego macbooka? W sensie ze dwa

Może dysk nawala. Sprawdź jakimś programem SMART dysku.

Posiadam dwa modele Macbook Air 2017 (mój) i Macbook Pro 2014 (żony)…

Nie tylko ty masz taki problem.
Wpisanie hasła w google " Computer account creation failed mac" da wiele odpowiedzi.
Na przykład tutaj
https://www.jamf.com/jamf-nation/discussions/37646/computer-account-creation-failed-big-sur-11-1-m1-macbook
Tutaj
https://apple.stackexchange.com/questions/408876/m1-mac-clean-install-getting-stuck-at-create-a-computer-account

Tak tylko zapytam : jaki to w końcu Air , zwykły czy z M1 ?
Temat napisałeś do M1 , a posiadasz modele 2014 /17

Odpowiadał na pytanie czy ma inne macbooki, czyli przed kupnem M1 (Air czy Mini) używał tej 2017, by żonie nie przeszkadzać do puki nie jest wybredna, że “muli”.

Nie ma “posiadałem”, czyli 2017 dalej gdzieś się magazynuje (dom / garaż wypożyczalni jak z USA “walki magazynowe”).

& tylko na to uwagę, kolega miał trochę podobny problem po ponownej instalce Big Sura MBP 2019 ,

Obecnie mam MacBook Air M1 (tez z problemami) + mój stary komputer MacBook Air 2017 z którego się przesiadam oraz żona ma swój MacBook Pro 2014…

Ściągnąłeś najnowszą wesję Big Sura na pena?
Wiem , że na początku były problemy z ponownym instalowaniem tego sysu na M1 ale wydali aktualizację.
Próbowałeś tego : https://support.apple.com/pl-pl/HT204904

Dobra udało się :grin: Komputer wrócił do zdrowia. Dzięki za porady naczytałem się i powiem jedno, że gdyby nie tutoriale na YT to bym tego nie ogarnął w wersji opisowej. A tak obejrzałem pare filmów gdzie krok po kroku wyjaśniono co i jak. Problemem jest jakaś luka w Firmwire którego apple nadal nie naprawiło. Więc w skrucie powiem o obu metodach.:

Metoda 1.
Uwalony MacBook + działający MacBook (koniecznie z Big Sure) + Apple Configurator 2 (z App Store).
Łączymy oba komputery kablem (USB-C - USB-C) może być ten od ładowarki Macbooka. Na działającym MacBook’u w Apple Configurator 2 wybieramy opcje czyszczenia a na uwalonym MacBook’u przechodzimy w tryb DFU i cierpliwie czekamy aż proces się skończy… (ponoć szybko i łatwo) ja tej metody nie testowanem :expressionless:

Metoda 2.
Na działającym MacBook’u ściągamy Big Sure i robimy bootowalny pendrive z instalka. Następnie w niedziałającym MacBook’u startujemy z instalka a następnie po podaniu danych do naszego konta iCloud komputer wita nas ekranem instalatora. Wyłączamy samo okno instalatora aby wrócić do głównego menu. I wybieramy opcje terminala a następnie podajemy komendę reset password i po chwili pojawiają się jakieś różne linijki jak w matrixie. Następnie zamykamy terminal. W narzędziu dyskowym robimy czystkę i na pustym dysku robimy świeżą instalacje. Tą metodę wypróbowałem.

Powiem tak, że po takim resecie system załadował się na świeżo i to jest zupełnie inny komputer.
Zdziwił mnie fakt, że wszystko działa tak dobrze. Dosłownie wszystko. Aplikacja Logitech bez problemu odpala. Rhino się nie wiesza podobnie jak Path Finder. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. To nowe rozdanie :sunglasses: oby tylko nie przechwalić…

I to jest ten słynny bezproblemowy Apple i jego doskonałe komputery i ekosystemy. :rofl:

No i super + za twój opis metody naprawczej , przyda się innym w potrzebie :wink:

Sam się nie zepsuł przecież , a jedynie popełniony błąd użytkownika. To nie Windows w końcu :mask:
Chociaż odkąd wrzuciłem windę na maca to bez problemu lepiej działa niż na dellu😎

Z tego co wygeooglowalem i translatowalemo to na M1 BigSure trzeba zainstalować z partycja Recovery specjalną i aktywnym plikiem SWAP. Bez tego są problemy z prawidłowym działaniem systemu gdyż na tej Recovery zapisuje tez ustawienia, ale czy to prawda nie wiem bo strona z jakiegoś forum zagranicznego, ale z marca tego roku i dopiero od wersji 11.2 poprawili jakiś błąd z instalacją ponowną, ale nie z pena tylko, ze sam pobiera i sam wgrywa wszystko.

Wszystko może się popsuć. Czy to przez błąd użytkownika czy po prostu samo przez się przez jakieś błędy w systemie i oprogramowaniu. Mnie natomiast przeraziły te sposoby rozwiazania tego problemu. Gdybym miał Maca i spotkałoby mnie coś takiego to widzę, że bez drugiego Maca problemu bym nie rozwiązał. A serio, wierz mi lub nie, nie mam nikogo wśród znajomych którzy używają maca i mogliby mi użyczyć swojego sprzętu. Pozostałbym więc w czarnej dupie. :wink: Mam znajomych co używają iphonów ale nie znam nikogo kto ma laptopa czy stacjonarkę od Appla.

ok-raczej to nowy system jak i czip ,więc mogą zdarzyć się takie komplikacje i możliwe ,że producent nie był na to przygotowany . Nistety,ale jesteśmy w tej chwili pionierami/testerami czegoś nowego .:slight_smile:

Moja wersja fabrycznego systemu według Recovery mode to 11.1 więc to by mogło wyjaśnić czemu nie działo tworzenie konta użytkownika. Ale ta wersja na pendrive to 11.2.3 i też nie działało… dopiero metoda 2 opisana wyżej zaradziła problemowi :open_mouth:

Jeśli niemiałeś instalki systemu przed formatem na pendrive to sam prosisz się o nieszczęście jest nie pisana zasada, że zawsze trzeba mieć na wszelki wypadek. Zwłaszcza, że nie masz nikogo kto ci pomoże więc jak się decydujesz na takie manewry to trzeba się odpowiednio przygotować…w razie co zawsze zostaje jeszcze jakiś czynny punkt apple w centrach handolwym… Podejrzewam, że jakby chcieli to by pomogli od ręki…

A tak swoją drogą będąc odpowiednio przygotowany (mając instalkę) to trzeba tylko wejść do terminala i zresetować hasło i tyle… także nie potrzebna drogiego Macbooka…

Święte słowa… Raczej niezbyt liczna grupa decyduje się na format nowo zakupionego Macbooka :sweat_smile:
Ale kto nie ryzykuje ten nie pije szampana :stuck_out_tongue_winking_eye: w moim przypadku było to zbawienne działanie…

ważne ,ze się udało gratki :slight_smile:

Kochani. Jakby ktoś zmagał się z tym samym problemem to należy mniej więcej: w terminalu podać komendę i asystentem wymazać dysk, czynność powtórzyć i dopiero potem pobrać i zainstalować system macOS. Nie trzeba mieć drugiego maca.