Montowanie partycji NTFS w celu skopiowania danych na USB

Witajcie. Mój laptop z którego usiłuję odzyskać dane (HP Omnibook 6000) ma uszkodzonego Windows 2000. Danych potrzebuję - włożyłem płytę z Kubuntu 5.04 - żaden Ubuntu nie chciał startować. No i teraz… próbuję otworzyć partycję z plikami i wyskakuje błąd. Wchodzę w media:/ i próbuję załadować 25G Media. Niestety - error.

Could not mount device. The reported error was:

mount: can't find /dev/hda5 in etc/fstab or /etc/mtab.

Trzeba ręcznie zamontować. W starszych wydaniach ten problem był powszechny w nowszych takie rzeczy to rzadkość

Dlatego najlepiej by było nie korzystać z tak archaicznych wydań Ubuntu :wink:

No tak - ale archaiczne wydanie to wiesz… Inne nie pójdzie na tym złomie (256 mb ram, 900MHz procesor). Może wiecie jak to ręcznie zamontować.

Dałem tak o :

mkdir /mnt/windows

mount -t ntfs /dev/hda5 /mnt/windows

Gdy wchodzę w tą partycję przez Konqueror czy coś takiego wyskakuje.

Przy ikonce dysku jest zielony trójkącik a na dole jest napisane : 25G Media/ Mounted Hard Disk Volume.

Potem szedłem w /root a potem w /mnt. Próbuję wejść w /windows ale…

To jakie muszę mieć uprawnienia? hm…

fenix138 zrób najprościej:

chmod 777 /mnt/windows

A na twoim miejscu to bym się zainteresował np. Lubuntu czy Puppy Linux albo Tiny Core Linux, nowsze dystrybucje, a powinny znacznie równie dobrze działać na takim sprzęcie.

Wpisałem i dalej to samo. :confused:

Dodane 19.06.2011 (N) 17:00

chmod 777 /mnt/windows

chmod: changing permissions of ' /mnt/windows': Reand-only file system

Hmmm dziwne, pokaż wynik:

df -h

Aha i na tak starym systemie dostęp do ntfs będziesz miał jako “tylko do odczytu”, czyli nic na tej partycji nie zapiszesz, chyba że by zainstalować ntfs-3g, ale nie wiem czy będzie dostępny do tak starej dystrybucji. Serio na twoim miejscu to bym się zainteresował czymś nowszym.

Chciałbym tylko skopiować dane, jak w temacie. :slight_smile:

Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on

/dev/mapper/casper-snapshot

                                         2.0G 1.3G 681M 65% /

tmpfs 126M 4.0K 126M 1% /dev/shm

tmpfs 126M 40K 126M 1% /tmp

/dev 2.0G 1.3G 681M 65% /.dev

none 5.0M 2.9M 2.2M 57% /dev

/dev/hda5 24G 840M 23G 4% /mnt/windows

Nie chcę nic mówić, ale np. Puppy zajmuje 128MB, także jego pobranie to kwestia chwili. Może spróbuj jeszcze:

chmod -R 777 /mnt

Oczywiście polecenie wykonujesz jako root. Jeżeli to nie pomoże to spróbuj uruchomić Konqueror jako root.

Możesz pobrać z LiveCD, np. Parted magic, który posiada opcję uruchomienia w trybie Low Memory lub Archa i przekopiować dane w trybie tekstowym, zauważ tylko, że wydajność linuksowego sterownika jest niższa, niż na Windows, np. kopiowałem ostatnio dane z dysku Ntfs na inny dysk Ntfs (20GB danych), pod Linuksem trwało to dwie godziny, pod Windowsem ok. 40 minut.

Pozdrawiam!

Ten plik .iso normalnie wypalam na CD z Puppy’m?

Tak, użyj opcji “Nagraj obraz płyty”. Po uruchomieniu systemu live-cd przełącz się na konto root, powinno działać z komendą sudo su. Potem zamontuj tak jak pisałeś tutaj:

kubuntu-live-zrzucanie-danych-t450541.html#p2853510 .

Jeśli chodzi o kopiowanie danych na pendrive - po podłączeniu powinien zostać on wykryty jako /dev/sdb1 przy jednym fizycznym dysku twardym (prawdopodobnie wyląduje w katalogu /media/etykieta). Do kopiowania możesz użyć programu midnight-commander.

Ta… wrzuciłem i nie działa… Przy odpalaniu ciągle ładuje initdb.gz - hm… próbowałem z różnymi odpalać komendami, nie wiem czy przydatnymi ale tyle i o nich czytałem że może któraś się przyda. Odpalałem też bez nich oczywiście.

puppy arch=i386 -f -v (jakaś na z nocopy żeby szybciej się odpalił) i inne. 30 minut a tamto nie poszło, co jest grane? Eh. :frowning:

Dodane 26.06.2011 (N) 15:47

Normalnie na Ubuntu dalej ładowało mi się. Po tym pliku bylo Completed i ładowało resztę.

Dodane 26.06.2011 (N) 16:01

Jaka jest komenda na kopiowanie w Terminalu? Zamontowalem to przekopiuje i przejrzę sobie dane na windowsie.

http://tinyurl.com/6ewdp34

Pozdrawiam!

To bylo pytanie do tyłka. używam ‘cp -r’ a nie mogę przenieść z ‘/mnt/windows’ do ‘/dev/sda/downloads’.

Próbowałeś taką komendą?

cp -r /mnt/windows/* /jakiś/katalog/na/jakiejś/partycji

Załóżmy, że windows jest na /dev/hda5 => to masz już zamontowane. Masz też drugą partycję na tym dysku? No to zrób tak samo (jako root):

mkdir /media/dane

mount -t ntfs-3g /dev/hdaX /media/dane

*-zastosuj ntfs-3g z tej racji, że do tego katalogu na tej partycji chcesz pisać. Jeśli próbujesz zgrać dane na pendrive - jeśli został on wykryty i zamontowany automatycznie - wyląduje prwawdopodobnie w /media/etykieta_pendrive => i taką ścieżkę masz podawać przy kopiowaniu. Pełną listę partycji i podłączonych oraz wykrytych napędów USB uzyskasz poleceniem jako root:

fdisk -l

Podajemy ścieżkę punktu montowania, nie urządzenie blokowe (/dev/sdX).

Tak o.

Zamontowałem :

mount -t ntfs /dev/hda2 /mnt/hda2

mount -t ntfs /dev/hda5 /mnt/hda5

Następnie zgrywam dane komendą :

cp -r /mnt/hda2 /media/sda1

cp -r /mnt/hda5 /media/sda1

Żadna z tych nie idzie. Wyskakuje błąd że nie można utworzyć folderu z powodu że jest to tylko read-only permission. Da radę jakoś inaczej zgrać? CHMOD777 nie idzie.

Dodane 26.06.2011 (N) 19:09

NTFS-3G

Dodane 26.06.2011 (N) 19:09

NTFS-3G mi nie idzie

Dodane 26.06.2011 (N) 19:12

Skończyły mi się płytki CD, nie wiem czy da radę odpalić z USB. Muszę zgrać to dzisiaj i albo na Puppy’m który nie startuje nie wiem czemu albo na Kubuntu 5.0.4. Wyskakuje NTFS-3G unknown file system. No ja Cię kręce, pomóżcie. :slight_smile:

Dobra, w takim tepmpie będziemy siedzieć do rana. Ściągnij sobie dystrybucję SystemRescueCD, żeby nie tracić płyt użyj CD/DVD-RW - to distro na 100% posiada sterownik ntfs-3g. Nie jestem pewny, czy posiada go TinyCoreLinux:

http://distro.ibiblio.org/tinycorelinux/downloads.html

O tym linuksie piszę tylko z tego względu, że jego *.iso ma tylko 10 MB wielkości, więc ściągnięcie i wypróbowanie to tylko chwila.

==========

Podaj jakie błędy masz po komendzie - rozumiem, że na tej właśnie partycji chcesz zapisać dane z /dev/sda5:

mount -t ntfs-3g /dev/hda2 /mnt/hda2

??

Chcę zapisać w media/sda1 folder /mnt/hda2 i /mnt/hda5. :slight_smile:

Nie, nie … najpierw odmontuj istniejące tam zamontowane urządzenie CHYBA /dev/hda5:

umount /dev/hda5

Następnie utwórz katalogi:

mkdir /mnt/hda2 && mkdir /mnt/hda5

Następnie zamontuj tam odpowiednie partycje Windowsa:

mount -t ntfs-3g /dev/hda2 /mnt/hda2

oraz

mount -t ntfs-3g /dev/hda5 /mnt/hda5

Przejmowanie na własność tych katalogów nie ma tu nic do rzeczy - tworzy je root, może do nich pisać itd. Uważaj, żebyś ich przypadkiem na odwrót nie podmontował, bo wyjdzie kicha ; ] Teraz albo skopiujesz wszystko komendą:

cp -r /mnt/hda5/* /mnt/hda2/

i powinno ruszyć … albo uruchomisz w konsoli polecenie mc i dalej już będziesz wiedział jak to działa. Po skończonym kopiowaniu odmontuj może lepiej też urządzenia komendą: umount /dev/hdxX i daj znać czy odzyskałeś co chciałeś.

Potem twórz katalogi - jeżeli akurat w takiej formie chcesz - /mnt/hda2 oraz /mnt/sda5