[Motorola Moto G50 5G] Powolne funkcjonowanie, a ładowanie

Przyznam że o update do Android 12 nie zrobiłem resetu do ustawień fabrycznych, tylko jak się zaktualizował system tak już pozostał. Może to też ma wpływ na teraźniejsze funkcjonowanie.

Zapytam jeszcze czy opcja "Automatyczne dostosowywanie baterii” ma być aktywna czy ma być wyłączona?.

Tak jeszcze patrząc na funkcjonowanie i spowalnianie G50 5G to czy folia ochronna na wyświetlaczu może spowalniać działanie?. Pytam z racji że nie wiem czy czasami folia nie robi zamętu ale by nie miało to spójności z ładowanie.

Sprawdzę jeszcze przez apkę Ampere jak piszesz jakie napięcie jest podczas oglądania YT. Dodam że bateria trzyma do 2 dni korzystanie z połączeń, SMS, transmisji danych i Wi Fi.

Nie powinna mieć wpływu.

Ja mam wyłączoną.

Spróbuj.

Chyba na korzystaniu po 3 h max z telefonu.

G50 tak mają. Siedzi tam bardzo oszczędny Snapdragon 480.

Korzystam na codzień z Moto G50 5G i nie jest to 3 godziny dziennie, a więcej. W tym niekiedy jeszcze połączenie z BT i smartwatch. I 2 dni bateria wytrzymuję.

@pavlo950 po wyłączeniu opcji Automatyczne dostosowywanie baterii po nocy nie co lepiej funkcjonuje smartfon nie ma takiego spowolnienia ale jeszcze nie jest to co było.

Po paru dniowym korzystaniu i wyłączeniu wspomnianej opcji "Automatyczne dostosowywanie baterii” niekiedy jeszcze G50 5G łapie powolny start po nocy, ciężko mi jest powiedzieć co może być tego powodem, już nawet wyjąłem kartę pamięci czy ona czasami nie robi zamętu ale czy z kartą czy bez to jest tak samo. Może mam gdzieś jeszcze włączoną zbyteczną opcję (co nie wiem) co powoduje że jak nie jest smartfon używany czy też odblokowywany przez 6 - 7 godzin to ma taki wolny start…

Po wyłączeniu opcji "Automatyczne dostosowywanie baterii” powróciło powiadomienia z aplikacji Listy Zadań i Kalendarza Google - były ale były opóźnione o czym pisałem w tym poście Opóźnione powiadomienia przypomnień z aplikacji Kalendarz Google.

Też nie wiadomo co było powodem dlaczego opóźnionych powiadomień, a okazało się że jak jest włączona nie odpowiednia opcja to zakłóca działanie powiadomień.

A reflash wykonałeś? Pisałem o tym wyżej.

Możesz też powyłączać:


No moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, ale według mnie wykonywane w ostateczności.

Mam wyłączone niepotrzebne aplikacje podobnie jak u Ciebie.

Reflash wiąże się z utratą wszelkich danych i ustawień aplikacji tak także autoryzacji aplikacji np. bankowych?.

Czy jest to utworzenie kopii i wówczas reflash?.

Przyznam że raczej bez tego się nie obejdzie z racji że po nocy smartfon łapie zawias nie tyle zawias co powolne funkcjonowanie i tak dużej poleży nie używany.

Niby nie bo u mnie reflash jakiejkolwiek wersji Androida - czy to custom rom czy tzn stockowy tzn oryginalny - przechodziło bez utraty danych itp ale i tak lepiej telefon wyczyścić do zera.

Raczej tak niestety… Jednak fon może chodzić potem.

Zgłosiłem problem do Motoroli (gwarancję mam jeszcze do kwietnia br.) opisując cały problem i dokonując zgłoszenia po czym otrzymałem za dwa dni odpowiedź że przedstawiony problem nie dotyczy naprawy gwarancyjnej, a nie właściwego użytkowania urządzenia i oprogramowania, co przyznam się że jestem o tyle zaskoczony że Motorola nie widzi w tym problemu i przerzuca winę na Użytkownika.

Nie wiem co autor miał na myśli pisząc nie właściwego użytkowania urządzenia i oprogramowania - rzucam smartfonem czy mam nie wiadomo ile zainstalowanych aplikacji czy aplikacji niewiadomego pochodzenia?. Przyznam się że nie wiem.

Hm… nie zmienia to faktu że coś jest na rzeczy skoro jak używam smartfona wszystko jest dobrze, aplikacje uruchamiają się płynnie, nie ma zacięć czy zwieszeń się, a jak po nocy to żeby uruchomić aplikację np. GMail’a to zobaczę

Aplikacja GMail zatrzymuje się
Zamknij Aplikację
Czekaj

I ogólnie smartfon jest powolny. Może faktycznie reflash by odniósł jakie pozytywne korzyści - czy robiąc reflash czy oddając na gwarancję to i tak i tak tracę wszelkie dane i autoryzację aplikacji.

Reflash to postawienie systemu od nowa. Dane stracisz.

Kiedyś kupiłem, co prawda bardzo promocyjnie, motkę e32s w najuboższej wersji. Muł jak cholera, zdecydowanie za mało RAMu i co gorsza nie da się wrzucić innego softu niż oryginalny bo bootloadera na tą chwilę nie można odblokować. Gdyby nie to, to byłby idealny telefon pod nawigację offline.

Taką samą sytuację miałem z Nokią 5.1, tyle że tam fabrycznie chodził chyba Android 8 i po aktualizacji do Androida 10 też nagle stał się nieużytkowalny. Ale na szczęście dało się wgrać custom rom’a i po wrzuceniu konkretnie AOSP 10, to jest oficjalny android bez usług google’a, chodzi jak trzeba. 2 wersje systemu w górę robią sporą różnicę XD

Teraz nasunęła mi się jeszcze jedna myśl. Nie wspomniano o tym jeszcze w tym wątku. Motorole, między innymi G50 też, ma coś takiego:
Ustawienia → System → Wydajność → RAM boost
Dobrze mieć to włączone. To tworzy coś na wzór pliku wymiany znanego z Windowsa / swapa znanego z Linuksa. Przydatne narzędzie, ale na co to autorowi, jeśli ten ewidentnie nic nie robi poza narzekaniem… Albo może nie jest aż tak źle XD

U mnie nie zanosi się żeby była jakaś aktualizacja co też nie ma aktualizacji zabezpieczeń.

Ale jak by może nie było aplikacji systemowych pt. usług Google to może by lżej funkcjonowała G50.

Ale jeszcze zgłębiłem temat i jak zmniejszyłem limit procesów w tle w Opcjach Programisty do 4

To powiem Wam że nie ma owych zawieszeń, powolnej pracy po nocy jak również że aplikacja nie odpowiada jak. np GMail

GMail Nie Odpowiada

. Z tym że nie wiem jakie to ma pozytywne i negatywne skutki że zmniejszyłem limit procesów w tle do 4?.

Kiedy powiem że miałem włączoną opcje RAM Boost (aktualnie mam wyłączoną)

i nie zauważyłem zbytnio żeby pomimo dodania 1 GB pamięci coś nie coś było lepiej, mam z kolei włączoną opcje Szybkie Uruchamianie

Czy coś ta opcja wnosi do szybszego uruchamiania aplikacji… może widać lekką różnicę.

Ja to akurat wyłączone mam.

A co się zmienia w funkcjonowaniu smartfona jak zmieni się limit procesów w tle w Opcjach Programisty do 4?.

Nie testowałem ale jak masz za dużo aplikacji działających w tle to ta opcja powinna ubijać „nadmiar”. Lekarstwem na to jest pozbycie się zbędnych appek np fejsa, allegro, xkoma, biedronkę, lidla i masę innych stron można przeglądać przez chrome’a i użytkownik wcale nie potrzebuje tylu apek.

Tak, ale to jest takie „niezintegrowane” z Androidem. Jak Messenger czy WhatsApp funkcjonuje w wersji webowej pod względem powiadomień czy rozmów video? Powiadomienia Push - niby są w przeglądarce, ale - przynajmniej u mnie - nie zawsze to działa. Może dobre to jest, jak sklep czy dana usługa posiada tzw. PWA, czyli aplikację progresywną. Na przykład forum DP ma PWA, ale już aplikacji mobilnej nie posiada…

Mam spowolnienie na realme c11 android 10 powodem je włączenie wi fi w telefonie po nocy tylko włączam telefon żeby się zaświecił nie przesuwam palcem aby odblokować dopiero robię to po kilku minutach ja wi fi się włączy w telefonie. To się tyczy spowolnionego internetu, telefon działa płynnie. Tak tylko napisałem może się przyda.