Najstabilniejsza i najprostrza w obsłudze dystrybucja po polsku?

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i za wychowywanie. Oby niektórzy tak wychowywali innych w realu jak na forach to świat byłby lepszy :stuck_out_tongue:

@garoz Pogadaj o tym z rodzicami :smiley:

1 polubienie

Przestańcie w końcu pisać z tym gościem ! toż to nawet ślepy na galopującym koniu zauważy że to jest jakiś nawiedzony troll.

Koledzy. Wgrany opensuse, ElementaryOS, Mint. Na zadnego nie ma sterow dla RX470. Na AMD stronach jest ale dla Ubuntu 16.xx, a elementaryOS i Miny sa na Ubuntu 14 LTS. Nawet to w Mincie co szuka sterownikow nie znalazlo nic. W 1024x768 nie bede pracowal przy monitorze full hd, a grafa to asus strix bez driverow nie wlacza wentylatorow. Pobralem te z amd dla ubuntu 16.xx i po instaklacjiw terminalu wyskakuje No support OS.

Czego nie ma? Uruchomił Ci się w trybie graficznym? To sterownik masz już zainstalowany. Dla RX470 i współczesnych systemów to otwartoźródłowy radeon (albo ati - różnie to w dystrybucjach się nazywa). Tyle.
Skończ z przyzwyczajeniami z Windows.
Catalyst nie jest rozwijany od jesieni 2015 r. i nie będzie. W jego miejsce AMD zaangażowało się w wolne sterowniki oraz - dla nowych układów - w amdgpu-pro.

Poproszę kogos normalnego o link do sterowników dla AMD Radeon RX470 dla Mint 18.1 bo wgrany na PC z prostą instrukcją po polsku najlepiej jak je zainstalować. Dziekuje chetnemu za poswięcony czas z góry :slight_smile:

Pomimo Twego chamstwa raz jeszcze spróbuję Ci wytłumaczyć. No może nie ja, ale twórcy Ubuntu 16.04 (na tym oparty jest Mint 18): https://wiki.ubuntu.com/XenialXerus/ReleaseNotes?_ga=1.53832616.166235725.1459944910#fglrx
Jak zrozumiesz, wypijesz herbatkę rumiankową, to powróć do wcześniejszego mojego wpisu, bo masz tam wszystko wytłumaczone.
Pozdrawiam “normalnego”, bo to ostatnia próba pomocy Tobie z mojej strony.

Przeczytałem Twoj ostatni post i wcześniejszy. W ostatnim dales linki i bez nerwow napisze jeszcze raz to jest forum, na ktorym sie powinno pomoc i nie kazdy umie i jest oblatany w anguielskim, zeby te linki zrozumiec. Mozesz nawet po swojemu napisac mi co mam zrobic w punktach po kolei?

Sorry, ze cie tak zjechalem, ale naprawde nie kazdy jest taki super jak ty i wszystko po angielsku rozumie. Pomozesz czy nie po polsku?? Twoje pisanie, zebym czytał, probował to troche brzmi jak daj mi spokoj nie truj mi dupy. Ja nie znam sie wogole na linuksie i chcialbym dostac instrukcje jak dla kogos kto pierwszy raz uzywa komputera jak to mowia jak krowie na miedzy :stuck_out_tongue:

To drugi raz po polsku: wersja *buntu 16.04 porzuciła wsparcie dla fglrx (Catalyst - czyli tzw. własnościowych sterowników AMD). Innymi słowy: nie zainstalujesz tych sterowników.
I to jest absolutnie ostatnia odpowiedź moja na jakiekolwiek Twoje pytanie. Bye, bye. (po poslu pa, pa).

Na opensuse najnowszym da sie wgrac te sterowniki??

  • Czy wiesz w jaki sposób instaluje się programy na dystrybucjach linuksa, w tym także sterowniki?
  • Czy wiesz, że zanim zadasz pytanie, najprościej będzie sprawdzić czym są repozytoria oraz jak instaluje się oprogramowanie oraz sterowniki na dystrybucjach linuksa?
  • Czy wiążesz swoją karierę zawodową z Linux, czy też to tylko zabawa?
  • Jeśli to zabawa, dlaczego zmuszasz nas do zabawy razem z tobą?

I tym śmiesznym akcentem, poszukaj w internecie informacji o tym jak obsługuje się managery pakietów w danej dystrybucji, co to są repozytoria.

1 polubienie
  • Nie dokońca, ale przez Terminal
  • Wiem też, że nie kazdy na wszystkim musi sie znac ztąd sa fora
  • Zabawa
  • Bo forum jest od tego, zeby pomagac, a nie sam szukaj, sam sobie radz.

Widze, ze nikomu poza mądrzeniem sie i pouczaniem nie chce sie konkretnie pomóc na forum? Tacy z was fachowcy linuksa, ze zamiast sie mądrzyc juz dawno mogliscie napisac mi co i jak wpisac w terminal. Tylko po co jak wy tacy madrzy i tylko potraficie pisac szukaj i radz sobie sam w taki czy inny sposob.

Prosze was o jedna rzecz w tej chwili czy odpale RX470 na Mint 18.1 jak nie to koniec tematu i juz mi nikt nie wmowi nigdzie, ze Linuks taki prosty i prostrzy od Windows 10.

Jak sie da odpalic napiszcie i po temacie i trolowaniu.

Przez terminal zazwyczaj ja przechodzę do innego świata.
W dystrybucjach są managery pakietów, graficzne narzędzia.
Naucz się wszystkiego po kolei, używanie jakiejkolwiek dystrybucji linuxa wymaga nauki, jeśli nie chcesz się nauczyć to nie jest to dla ciebie.
Żadna dystrybucja nie da ci tego co Windows, posiadając podstawową wiedzę o tym czym są repozytoria oraz managery pakietów oraz jak się nimi posługiwać, znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli pominiesz podstawową wiedzę, nie będziesz w stanie zgłębić jej dalej, przez co każde następne pytanie na forum będzie je tylko zaśmiecało. Forum to nie jest chat/czat. Pomijam już też twoje wulgarne zachowanie.

3 polubienia

Co to jest forum?? Skoro nie dyskusja i pomoc odpisując na posty??

Kazdy bylby wulgarny jakby robiono z niego idiote bo inni sa najmadrzejsi.

Ile tu osob pisalo, ze wszystko sie robi poprzez klikanie, wszystko sie samo wgrywa. Pisano tu tak?? Zobacz na początku.

Najpierw powinno sie takich wychowac, a potem jezdzic po mnie.

TEMAT DO ZAMKNIECIA BO NIE MA SENSU TA DYSKUSJA JA JESTEM GLUPI WY NAJMĄDRZEJSI BO UZYWACIE LINUKSA.

Wszystko się da, po to są graficzne managery pakietów, dla doświadczonego użytkownika terminal jest szybszym rozwiązaniem. Co do sterowników, zapoznaj się z repozytoriami oraz managerami pakietów. Nawet jeśli jakiś program jest dostępny w deb, rpm, tar.xz w sieci, nie znaczy to że jest to najlepsza metoda na jego instalację w danej dystrybucji. Te programy jak i sterowniki zazwyczaj znajdują się w repozytoriach, dodatkowo też specjalnie przygotowane pod daną dystrybucję, aby ich instalacja nie sprawiała problemów. Także zapoznanie się z podstawą filozofii repozytorium jak i pakietów jest raczej etapem nauki nie do przeskoczenia dla początkującego użytkownika linuksa.
Pozdrawiam, mi też było miło :slight_smile:

@eloaders: On chce zainstalować rzecz niemożliwą. Nie istnieje obecnie sterownik własnościowy dla jego karty graficznej. Początkowo myślałem, ze instaluje Catalyst, ale on instaluje AMDGPU-PRO dla najnowszych kart graficznych AMD z serii GCN (co do zasady min. 2).
Nie da się zatem, a że gość czytać nie umie, to się wymądrza i pluje na prawo i lewo. O tym, że dla RX470 są tylko sterowniki otwarte napisałem mu blisko 2h temu.

To poprosze linki gdzie jest to po POLSKU latwo wytlumaczone pod Minta 18.1 ewentualnie elementary os. :slight_smile:

Ale ja tepy jestem :stuck_out_tongue: czyli nie wnikajac w szczegoly RX470 nie odpale na zadnej dystrybucji (nie odpale czyt. sterowniki)??